Burgerjuffrouw WIJIXTRAKL. WIJ3XTR.AK: MET VIJFJARIGEN CURSUS. Briinswijksche Staatsloterij. 8 MILL10EN 696000 R.MARK lijd tot tijd gas te doen ontsnappen, waren we gedurende eenige minuten op een hoogte van 1100 meter. Toen bereidde ons de heer De Pauw voor op de neerdaling; we waren niet ver van het dorp Hoofddorp. De gasklep werd opengezet; met ont zettende snelheid daalden we: de uitgeworpen dreg sleepte eenige honderden meters langs den grond het anker werd losgesneden; we trokken ons, orn den feilen schok te breken, tegen de touwen op hel anker sleepte langs eenige weilanden en hechtte zich vast in een slooteen ontzettende schok volgde, die ons hangende aan de touwen op en neer deed slingerende mand slootte eenige malen, „de Nederlanden" zuchtte klagend en gasslaukverwekkendnog één stoot weer naar boven en eindelijk viel de ballon hijgend en machteloos neer. Honderden boeren en boerinnetjes (waaronder vrij aardige) kwamen ons bekijken als wondermenschen. Intusschen hadden we onze vlaggen op den bodem geplant We waren smachtend van dorst en op myn verzoek: „Haal me voor 2.50 een flesch wijn of melk!" kreeg ik ten antwoord: „Doe het zeltIk ging naar een sloot en dronk het water, troebel en vuilwat kan een mensch toch diep vallen... van champagne in eens op slootwater! Door de politie te Zwolle zijn gister- ochtend weder 4 deserteurs uit Harderwijk gearres teerd, als twee Franschen, een Portugees en een Arabier, die onder sterk militair geleide weder naar Harderwijk zijn getransporteerd. De Arabier had onderweg zijne militaire kleeding reeds voor burgerkleeding verwisseld, evenals twee zijner kame raden (Italianen), die nog nog niet zijn gevonden. Sedert ge rui men tijd bevonden sorn- mige landbouwers te Deventer, wanneer zij des morgens hunne koeien op de stadsweide gingen melken, dat deze reeds uitgemolken waren. Zij gaven daarvan aan de politie kennis, die echter de daders niet kon opsporen. Zondag-nacht echter gin gen twee politieagenten in eene weide op surveillance liggen, waarna zij tegen den morgen ■4 jongens van 7 tot 11 jaar op heeter daad be trapten, die de koeien uitmolken en de melk op dronken. Van het gebeurde is proces-verbaal opge maakt. Te Waalwijk is een hond, die zijn meester, diens kind en drie andere honden gebeten had en kort daarop was gestorven, door den plaatsvervangenden districtsveearls onderzocht en bevonden te zijn gestorven aan hondsdolheid- De kantoorbediende Molenschot, uit Roosendaal, die jl. Zondag-avond aldaar in een koffiehuis, bij een woordentwist met den kleer maker Vissers, dezen met een bierglas zoodanig op het hoofd sloeg, dat de getroffene reeds dien zelfden nacht aan de bekomen wonden overleed, is sedert naar Breda overgebracht en heeft zijn misdrijf ten volle bekendhij verklaart echter zich niet te kunnen herinneren, met welk voor werp hij dit zou bedreven hebben. M. was tot dusverre een braaf en oppassend jongmensch. Maandag hebben de Amsterdarasche nachtwachts weder eene vergadering gehouden, naar aanleiding van de door den burgemeester aan den gemeenteraad voorgestelde afwijzende conclusie op hun adres om reorganisatie van het nachtwachtwezen, door meer loon, uniform, enz. Zij hebben thans besloten opnieuw bij den raad aan te dringen ter verkrijging van hetgeen zij in hun eerste adres hebben gevraagd. Zaterdag zijn nabij Guyk twee arbei- ders, vaders van huisgezinnen, die in het land van den heer S. bezig waren met gras te maaien, door den bliksem doodelijk getroflen; een derde kwam met den schrik vrij. Zooals uit Rome aan de „Times" gerneld wordt, heeft de overheid in eene hoeve, drie mijlen van Girgenti, een berucht rooverhoofd- man, iSajeva, met vijf man van z'yne bende aan een weelderigen maaltijd overvallen en ge vangengenomen na een kort gevecht, waarbij een der bandieten sneuvelde, een ander, evenals Sajeva zelf, gewond werd. Wat was aller ver bazing toen men, de gevangenen nauwkeurig opnemende, onder hen een drietal personen uit den gegoeden, zoo niet aanzienleken stand her kende. Dit is, vervolgt de berichtgever, voor het eerst geweest, dat men „Maffiosi met witte hand schoenen aan" is meester geworden, lieden, omtrent wier uitgebreid roofstelsel door som migen zooveel verhaald, door anderen met min achting de draak gestoken werd. Twee Amerikanen hebben het plan opgevat om de reis van Boston naar Philadelphia per kruiwagen le doen. Beurtelings plaatst de een zich in het voertuig, terwijl de ander kruit. Zij zijn den 3den Juni des avonds 9 uren uit Boston vertrokken. Het loodswezen in Engeland wil proeven nemen met postduiven, om te zien in hoeverre het mogelijk is om door deze dieren de lichtschepen in verbinding te brengen met den vasten wal en met elkander. De duiven daartoe bestemd worden opgekweekt op een lichttoren te Harwich, die niet meer gebruikt wordt; reeds zijn maatregelen genomen om een duivenpost le orga- niseeren tusschen dien toren en de lichlschepen in de nabijheid. BUI T E N LAIN l). JbVaiilïriJ li. Uit de memorie van toelichting bij het wets ontwerp aangaande de wereldtentoonstelling van 1878 blijkt, dat de regeering eene som van 1,500,000 fr. wil bestemmen voor het uitreiken van medail les. De feesten zijn geraamd op 500,000 fr.de kosten van aanleg van het paik bij de tentoon stellingsgebouwen en van den waterval op 3,265,000 fr. Er zullen ook tijdelijke tentoonstellingen van dieren worden gehouden. Daarvoor zullen noodig zijn 300,000 fr. De oprichting van de exposi tie-gebouwen zal eene uitgave veieischen van 23,228,000 fr. In 't geheel zijn de kosten begroot op 35,313,000 fr. In 1867 bedroegen zij 23 mil- lioen. De gebouwen van 1878 zullen veel uitge strekter zijn dan die van '1867. Vandaar hoofd zakelijk de meerdere kosten. De „Echo" bericht, dat het tweegevecht tusschen de heeren Robert Mitchell en Cané Kéri- souët niet zal plaals hebben, daar de getuigen het eens zijn geworden over eene schriftelijke verkla ring, waarbij de rechten en de eer der beide par tijen zijn gehandhaafd. Grroot-Oritannië. In het lagerhuis heeft Disraeli gisteren te ken nen gegeven dat hij hoopte de correspondentie aangaande de Oostersche quaestie in het begin der volgende week te kunnen overleggen en dat er bij de regeering nog geen berichten varen ontvangen omtrent de beweerde wreedheden in Bulgarije. Hetgeen omtrent de afschuwelijkheden in Bulga rije is gezegd, mag voor overdreven gehouden wor den. De Engelsche gezant te Konstantinopel heeft instructie ontvangen, om de Porte aan te sporen de rampen des oorlogs zooveel mogelyk te ver zachten. De heer Forster wilde dat de regeering langs telegraphischen weg den gezant om inlichting aan gaande de bedoelde wreedheden vroeg. De gebeur tenissen, zeide hij, ontwikkelen zich spoedig ginds. Het is dus wenschelijk dat er bij de discussie in het parlement zooveel mogelijk licht hierover ver spreid worde, vooral omdat men in het buitenland verzekert, dat Turkye zedelijk door Engeland ge steund wordt. De heer Lowther antwoordde op eene vraag dat de onlusten op de Fidji-eilanden niet ernstig wa ren. Een gedeelte van de bergbewoners is eenige dorpen binnengedrongen. Er zijn maatregelen ge nomen om de orde te herstellen. De onlusten wa ren alleen van plaatselijken aard. Voor eene her haling er van bestond geen vrees. Oostenr.- Hong. Monarchie. Wegens het beschieten der stoomboot „Tisza" heeft Oostenrijk bij de Servische regeering geëischt, dat de commandant, die hiertoe order had gege ven, zal worden ontslagen en gestraft; voorts ver langt het satisfactie en tevens waarborg tegen herhaling van het feit. De Servische regeering heeft beloofd aan dien eisch ten volle te zullen voldoen. Reeds heelt zij eene schriftelijke verkla ring ingezonden dat de commandant gestraft zal worden en er strenge maatregelen ter voorkoming eener herhaling zullen worden genomen, zullende die maatregelen in haar officieel orgaan openbaar worden gemaakt. Turkije. Aan de Parijsche „Monde" wordt uit Rome van den 8sten dezer gemeld, dat sultan Murad de in het jaar '1872 tegen msgr. Hassoun uitge sproken verbanning ingetrokken heeft en dat deze reeds te Konstantinopel is aangekomen. De Servische telegrammen gaan voort, over winningen van de Serviërs le melden. Van de Turksche zijde verneemt men niets. De correspon denten van de „Times" bevestigen tot dusver in de hoofdzaak de Servische berichten; de Oosten- ryksche bladen achten ze overdreven, zoo niet ge heel logenachtig. Wat hiervan is, zal later moeten blijken; voorshands schijnt het voordeel werkelijk aan de zijde van Servië te zijn. Telegrammen. WEENEN, 10 Juli. Omtrent de samenkomst der keizers van Ruslanden Oostenrijk te Reichsladt verneemt men, dat beiden overeenstemmen in het beginsel van non-interventie, zich voorbehoudende, zoodra de gebeurtenissen op het tooneel des oor- logs een beslissend resultaat hebben opgeleverd, met alle groote mogendheden eene vertrouwelijke gedachten wisseling te houden. De indruk is over 't algemeen deze: dat alle gevaar voor een ver deren oorlog dan binnen de tegenwoordige gren zen als geweken kan worden beschouwd. De „Polit. Corr." meldt, dat de Mahotne- daansche bevolking var. Niksic, Presjeka, Goramsko en van het plateau van Gacks aan den vorst van Montenegro bescherming voor hun leven en be zittingen gevraagd hebben. De verbindingswegen tusschen Kleck en Stolaz zijn door de Montenegrijnen bezet. De Montene- grijnen moeten dezer dagen Spuz en Zabliack omsingeld hebben. Het leger der Montenegi ijnen bestaat uit 10,090 Montenegrijnen, 6000 Herze- gowiners en 3U0U vrijwilligers; het houdt zijne bewegingen zooveel mogelijk geheim. BELGRADO, 10 Juli. Majoor Cziolokanlies heeft Novibazar ingesloten. De archimandriet Dutschics sloeg de Turken bij Novivarosch en veroverde twee schansen. De kapitein Michael Illic viel het verschanste legerkamp bij de Janina aan. De artillerie der Serviërs vernielde de Turksche ver schansingen, waarop het kamp stormenderhand genomen werd. Veel graan en vee werd buitge maakt. BERN, 10 Juli. De wet ter invoering eener belasting wegens vrijstelling van militairen dienst is bij volksstemming met 165,000 tegen 145,000 stemming verworpen. Te Elgg, in het kanton Zurich, zijn 52 huizen eene prooi der vlammen geworden. Er worden twee personen vermist. BUCHAREST, 10 Juli. In de kamer van afge vaardigden heelt de minister-president eene dépêche voorgelezen, volgens welke Turkije op verlangen van Rumenië toestemming heeft gegeven tot het neutraliseeren van den Donau, onder voorwaarde dat Rumenië het vormen van gewapende benden en het leveren van wapens ten behoeve van de met Turkye in oorlog zijnde gewesten verhindert. Servië heeft zich verbonden het versterkte eiland Adakale, dat dour Rumenië van proviand voorzien wordt, niet aan te tasten. PARIJS, 11 Juli. De dagbladen melden, dat de Turken zich van Zaitschar hebben meester ge maakt en dat generaal Tschernajeff is ingesloten tusschen twee legercorpsen, komende van Widdin en Sophia. Programma's van Muziekuitvoeringen. MUSIS SACRUM. Donderdag 13 Juli, tehalfacht, door de Stafmuziek van het 1de Reg. Infauterie, Kapelmeester de heer A. Grentziua. 1ste Afd.Nu. i. Auguste-Marscb, Rosier; 2. Ouverture „Der KöDigslieutenant", Titt'l; 3. Morgeoblatter", Walzer, Strauss; 4. Adagio et Variations pour Piston, Ben der; 5. Graud Potpourri sur l'Opéra „I/e Carillonneur de Bru ges", Clémeut. 2de Afd.: ISU. 6. Ouverture „Der Freischütz", gearr. door Greotzius; 7. Adagio aus der C. molt Simphonie, Beethoven; 8. Soaveuir Concertant op Moliven nit de Opera van Donizetti „La Kille da Régiment, Donkier9. „Le Départ", Polka, Reinbard. 391ste STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag 11 Juli. derde klasse. tweede lijst. N°. 8826 f 5000. N°. 31)79 t 2O0O. N°. 35S2 f lOOO. N°. 10037, 10289 f 400. N°. 123, 10297, 10931, 15120 f ÏOO. ADV ERTENTIEN. AU HUISHOUDSTER biedt zich aau een van den P. G., 40 jaar oud. Vele jaren als zoo danig werkzaam, kan zij de beste getuigen over leggen. Adres met /ranco brieven onder letter D aan het Bureel van het LeiJsch Dagblad. Op de aanstaande verkooping van het DON- DERDAGSCH VERKOOPHUIS zal o. a. verkocht worden een welke ÏOO flesschen bevatten kan. G'YMM ASBIJM Namens de Commissie, door den Gemeenteraad benoemd en gequalificeerd tot het afnemen van de Examens van Toelating, vermeld ia Artt. 6 en 7 van bet Reglement voor de gemeente-instellin gen van middelbaar en liooger onderwijs te Leiden (Afd. Gymnasium) heeft de Ondergeteekende de eer ter kennisse der belanghebbenden te brengen, dat deze Examens eeuen aanvang zullen nemen op Dinsdag 5 September. Intusschen verzoekt bij de aangifte daartoe te mogen bekomen vóór den 2dcn September, cd is gaarne bereid, des gevraagd zijnde, de noodigi inlichtingen te geven. Art. 6 van genoemd Reglement, waarin de ver eischten worden opgegeven, is bij besluit van dei Gemeenteraad dd. 24 Dec. 1864 gewijzigd, zoodat het luidt als volgt (Gemeenteblad N°. 17.) //Tot het Gymnasium worden niet, dan bij uit zondering, toegelaten jongelingen, die den ouder dom van twaalf jaren nog niet hebben bereikt, nadat bij een examen, af te leggen vóór den aan vang van den cursus, voor het Collegie van Cura toren en de Leeraars, zal gebleken zijn dat zij die kundigheden bezitten, welke op de eerste klasse der hoogere burgerschool kunnen verkregen worden. Dit examen bepaalt zich derhalve tot: o. de beginselen der cijferkunde, t. w. grondige kennis van en vaardigheid in de behandeling van geheele en gebroken getallen b. de beginselen der stelkunde, t. w. vaardigheid in de behandeling der vier hoofdregels in geheele en gebroken vormen, zoeken van den grootöten gemeenen deeler en bepalen van het kleinste gemeene veelvoud; c. de gronden der Nederlandsche en Fransche talen d. de allereerste beginselen der Engelsche en Hoogduitsche talen; e. de beginselen der aardrijkskunde f. een overzicht der algemeene geschiedenis en die van bet vaderland." W. H. D. SURINGAR, Rector Gymnasii. Den 20sten Juli 1876 begint de trekking der door do Hertogelijk-Brunswijksche regee- ring goedgekeurde en gegarandeerde groote geldverloting, waarvan in eene tus- 8chenruimte van ongeveer 5 maanden een kapi taal van tot zekere beslissing komt en do hoofdprijs ev. 450,000 R. Mark bedraagt. PRIJZEN DER LOTEN 1/1 fl. ƒ9.4O, 1/2 ƒ4.70, i/ifl ira-aS" De gewonnen gelden en officiëele lijsten worden dadelijk na de plaats gehad hebbende trekking toegezondeu. De bestellingen met remise voorzien worden prompt en nauwkeu rig uitgevoerd. j. E88p;um, Loterij- en Bankierskantoor te Hamburg.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 3