DAGBLAD. A0. 1876. li Juli. N". 5033. Dinsdag STADS-BERICHTEN. Uit en over een geïllustreerd werk. PRIJS DEZER COURANT: Voor LeideH per 3 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke HommersB 0.02. BURGEMEESTEE en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van de firma JACs. SCHELTEMA JANSZOON tot uitbreiding van hare fabriek aandePrin- sensteeg; Gelet op de arlt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Maandag den 24sten Juli aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 10 Juli 1876. Worden bij een vuurwerk de tusschenpoozen, die verloopen lusschen het afsteken der groote stukken, aangevuld door het oplaten van vuurpij len, door zwermpotten, draaiende zonnen en wie ^eet wat al meer, het schouwlooneel der Euro- peesche gebeurtenissen levert geen anderen aan blik op, mits men voor het knallen van raketten en donderbussen het gebulder van het geschut in de plaats stelle. Slaan niet tegenover de groote worstelingen tusschen Noord-Duitschland en Oos tenrijk, tusschen den Noordduitschen Bond en Frankrijk de op kleiner schaal gevoerde Carlisti- sche oorlog of de thans gerezen kamp tusschen Serven en Montenegrijnen Ier eene en Turken ter andere zijde'? Hoewel de laatste strijd op verren afstand van onze grenzen wordt gevoerd, is hij vooral uithoofde van de verwikkelingen die er ook tusschen andere mogendheden wel eens het gevolg van zouden kun nen zijn, alleszins geschikt om ieders belangstel ling in hoogere mate gaande te maken. Ter betere beoordeeling der gebeurtenissen in het Oosten van Europa zal het dus velen niet onwelkom zijn •nader te worden ingelicht omtrent de toestanden bij de oorlogvoerende partijen, vooral wat de Sla vische volken betreft, met wier zeden en gewoon ten wy westerlingen minder bekend zijn dan met •die der Turken. De redactie van het terecht zoo hoog gewaar deerde geïllustreerde werk „De Aarde en haar "Volken" heeft daarom een verdienstelijk werk verricht, door in haar kolommen een opstel op te nemen over het vorstendom Montenegro, waar van wij het derde gedeelte, voorkomende in afle vering 7, voor ons hebben liggen. Reeds een enkele zinsnede is voldoende om •ons eenigszins op de hoogte te stellen van de verhoudingen in het land der Zwarte Bergen. Wat moet men denken van een staatje, waar 300 jaar lang geen eigenlijke scholen bestonden en men alleen in de kloosters kon leeren lezen en schrij ven? Eerst in het jaar 1834 slichtte bisschop Peter II de eerste school te Cettinje. Thans kan, dank zij dien vooruitgang, althans ongeveer 2°/0 der bevolking lezen en schrijven. Tot op de regee ring van Danilo bestond er geen eigenlijk leger, en elke stam toog ten strijde onder aanvoering van zfjn opperhoofd. Danilo organiseerde een le germacht, die door Servische officieren werd ge oefend; thans bedraagt de militie ongeveer 17000 man. Wat de huishoudelijke inrichting betreft, zal het volgende staaltje voldoende zijn: de gansche familie eet uit denzelfden schotel en bedient zich daarbij van haar handen. De grootste lekkernij is Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRLJS DER ADTERTENTIEN: Van 1—6 regels .7'..'7; ,V> 1.05. Iedere regel meer0.171. Grootere letters uur plaatsruimte een schapebout, die de heer des huizes op de tafel voor de aanzittenden in stukken snijdt met het zelfde mes, waarmede hij ook de hoofden der Tur ken afhouwt. Bj het lezen van dergelijke zinsne den zal men zich niet verwonderen, door heo, die het land kennen, de bewering te hooren uit spreken, dat de ondernomen strijd een moord dadig karakter zal dragen. Doch wij willen niet verder cileeren, maar veeleer onze lezers aanraden het geïllustreerde werk zelf ter hand te nemen. Zij, voor wie het nieuw is, zullen alle reden van tevredenheid heb ben over die nadere kennismaking. Zoo bevat de 7de aflevering om ons tot deze te bepalen het slot van de beschrijving eener reis door Tunis, die boeit door haar afwisseling aan interessante ontmoetingen en aan schilderachtig weergegeven natuurtafereelen. „Een reis in China" eindelijk is het hoogst belangrijke stuk, dat aan het slot van genoemde aflevering voorkomt, belangrgk vooral omdat men er tal van bijzonderheden in aantreft aangaande de verschillende bewerkingen, die de velerlei soor ten van thee ondergaan. Men zat daarin b. v. verklaard vinden, waarom de meeste theesoorten, waarvan wij ons hier te lande bedienen, in hoe danigheid zooveel te wenschen overlaten, ware het maar alleen, omdat de goede thee veel meer waard is dan de prijs, dien men gewoon is er voor te besteden. Zijn dus de onderwerpen, die in „De Aarde en haar Volken" worden behandeld, reeds op zichzelf de lezing ten volle waardig, het werk ontleent zijn grootste aanlrekkelijkheid ontegen zeggelijk aan de verdienstelijk uitgevoerde hout gravures, die er een waar sieraad van uitmaken en waarvan de uitgevers, de hh. Kruseman en Tjeenk Willink te Haarlem, in hun plan van uitgave met volle recht konden getuigen, dat aan haar typographische behandeling de grootste zorg zou worden besleed. Meermalen hebben wij be voegde beoordeelaars de meening hooren uitspre ken, dat het bij ons te lande maar al te zeer ontbreekt aan goede geïllustreerde werken. Onder de weinige, in wier bezit wtj ons mogen verheu gen, neemt „De Aarde en haar Volken" een eer volle plaats in, die wij haar van harte toewen- schen, dat zij nog lang moge blijven bekleeden. LEIItES, ÏO Juli. In zake den aanleg van eene duinwater leiding hebben B. en Ws. en de commissie van financiën zich vereenigd met het voorstel der commissie van fabricage om het verleenen van concessie te verkiezen boven aanleg en exploitatie in eigen beheer en zich verder te verstaan met de heeren Mr. W. Van der Vliet te Amsterdam en Mr. C. Bosch Reitz te Den Helder om eenige wij zigingen in de door hen gestelde voorwaarden te brengen. Deze voordracht zal Donderdag in den gemeenteraad behandeld worden. In de concept-voorwaarden voor het verleenen der concessie wordt gezegd, dat de gemeente eene rente garandeert tot 5 pCt. over het kapitaal van inrichting, waarvoor een maximum van 450,000 wordt gesteld. De zuivere winst, boven 5 pCt. rente te maken, zal gelijkelijk tusschen de maat schappij en de gemeente worden verdeeld. De duut der concessie wordt op 50 jaar gesteld. Naar het inzien van B. en Ws. schijnt er, wegens het niet hooge bedrag der heffingen, voor eene vermindering van de markt- en liggelden al zeer weinig aanleiding te bestaan. De kosten en bezwaren der inning zouden dezelfde blijven en een drukker bezoek van de markten of vermeer dering van het vertier in 't algemeen daarvan in geenen deele het gevolg wezen. Evenmin kan er sprake zijn van eene geheele afschaffing, ook om dat eene inkomst van /"6 a f 7000 bezwaarlijk kan worden opgeofferd en daarvoor zou het te genwoordig oogenblik, nu aanzienlijke uitgaven als voor den spoorweg LeidenWoerden en wellicht voor den aanleg eener duinwaterleiding gevorderd worden, allerminst geschikt wezen. De commissie van financiën erkent, dat in den beginne de aanmerkingen van den heer Schel- tema op de wijze van boekhouding, bij de admini stratie der gasfabriek gevolgd, in abslracto en op zich zeiven beschouwd, haar voorkwamen op waar heid te zijn gegrond. Voor de gemeente echter beslaan zegt de comm. v. fin. andere be ginselen van beheer dan bij den handel, en moge nu al de gasfabriek in hoofdzaak eene industrieele onderneming zijn, zulks kan toch de gemeente in betrekking tot die fabriek niet binden, om het karakter van koopman aan te nemen in dien zin, dat zij haar financieel beheer geheel naar koop- mans wijze, met daaraan eigenaardig verbonden winst en verlies en kapitaalrekening moet inrichten. Door de Staatscommissie voor het geneeskun dig examen alhier is heden tot arts bevorderd de heer G. A. Murray Bakker, med. doctorandus. Bij de heden gehouden openbare aanbeste ding van het veranderen der kwaakbrug op de Langegracht bg de gasfabriek in eene draaibrug, is als minste inschrijver voor de som van 1383 aannemer geworden P. Kapleyn den Boumeester, timmerman onder Leiderdorp. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes van partijen van 50, 10 en 5 hecto liters waren de hoogste prijzen f 25.50, f 5.10 en 2.50de laagste f 25.00, f 5.00 en f 2,50. Gisterochtend had te Amsterdam op den Am- stel de roei wedstrijd plaats van de Roeivereeniging „De Amstel". Van nummer een op het programma (vierriemsgieken geroeid en gestuurd door lief hebbers, leden of genoodigden), behaalde „Het Y," van de Amsterdamsche Vereeniging „De Hoop", den prijs, namelijk een kristallen inktkoker op ebbenhouten voet met zilver gemonteerd. De inleg- gelden als premie werden verkregen door „Prins Hendrik", van de Sludenten-roeivereeniging „Njord" van Leiden. Nummer twee (vierriemsgieken door liefhebbers, vóór 1 Januari 1876 geen prijs ge wonnen hebbende)prijs een zilveren vergulde medaille voor den stuurman en iederen roeier, werd eveneens door „Prins Hendrik" behaald. Men meldt ons uit Noordwijk: Vrijdag jl. hadden we het genoegen te Noordwijk-aan-zee eene uilvoering bij te wonen van het muziekcorps van het 4de reg. inf., kapelmeester de heer Gren- zius. Hoezeer ook de kapel van den heer G. Ie gunstig bekend is om onzen lof te behoeven, mee- nen we toch de tolk der vele bezoekers te zijn, wanneer we hem een woord van billijke waar deering aanbieden. Het met smaak gekozen pro gramma werd met zorg en juistheid uitgevoerd. De daverende toejuichingen zullen de heer G. heb ben overtuigd, dat hoezeer ook de Noordwijkers geen celebriteiten zijn op het gebied der toonkunst, toch goede muziek ook bij hen waardeering vindt. De heer Van Konijnenburg, die ons dezen genoe- gelijken avond aanbood, moge zich door het flink bezoek genoopt zien ons spoedig weder zulk een kunstgenot te doen smaken. Hij die eens eene muziekuitvoering aan ons strand bijwoonde, we zijn er van overtuigd, zal met verlangen eene tweede tegemoetzier..

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1