LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5031. Zaterdag A0. 1876. 8 Juli. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 3 maandea1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Hommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES I ▼an 16 regels. Iedere regel meer Grootere letters ntir plaatsrnimt* 1.05. 0.17*. STARS-BERICHTEN. Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdag 13 Juli 1876, des namiddags te halftwee, waarin o. m. zal worden behandeld de voordracht be trekkelijk den aanleg van eene duinwaterleiding. LEIDEN, 7 Juli. De minister van financiën, krachlens de wet van 20 Aug. 1859 voortzettende het beheer over over de stichting van Clara Jansdr. van Sparwoude, ten jare 1615 opgebracht ter weeskamer van Delft; in aanmerking nemende, dat eerlang de begeving zal moeten plaats hebben van eene der studiebeurzen, die, elk ten bedrage van 150 'sjaars, uit de gelden van voormelde stichting worden gekwetenroept op de ouders of voogden van zoodanige jongelieden, die zich voorstellen met de maand September e. k. aan de hoogeschool te Leiden hunne voorbereidende studiën, gevorderd ter opleiding in het predikambt, aan te vangen, om, voor zoover zij meenen, dat hunne kinderen of pupillen in de termen verkeeren om op onder sleuning tijdens hun verblijf aan de hoogeschool aanspraak te kunnen maken, zich vóór of op dien datum met hunne daartoe strekkende, op gezegeld papier geschreven verzoeken aan te melden bij het departement van financiën. De beide soireés musicales, door het concert en operettengezelschap van den heer Carl Pflaging Woensdag- en Donderdag in Zomerzorg gegeven, waren zeer druk bezocht. Beide avonden was het programma afwisselend genoeg en vol „kluchten en zotternijen." De mimische voorstellingen van prof- fessor Kollerberg waren inderdaad voortreffelijk en onovertrefbaar, en de dolle sprongen van Mr. en Mad. Alfred allervermakelijkst, evenals de instrumentale excentriciteiten van „Le Nègre vir tuose." Ook de verschillende operettes en Schwanke wekten de algemeene vroolijkheid op en werden luide toegejuicht. Met uitzondering van de nummers gezongen door de Zweedsche dames, waarvan er evenwel slechts twee optraden, was er echter niet veel muziek te hooren. In dat op zicht gaf het programma van vorige jaren vrij wat meer. Langs den Hollandsehen IJzeren-Spoorweg ■(lijn AmsterdamRotterdamHelderZaandam) zijn gedurende de maand Juni 253,810 reizigers vervoerd; opbrengst 218.790.02 en aan goederen /58.833.25'/ji diverse ontvangsten 562.77'/,; totaal ƒ278,186.05. Een man, wiens naam eene roemrijke plaats bekleedt in de geschiedenis van Nederlands hel dendaden ter zee, Jacob Hobein, opperstuurman aan boord van Zr. Ms. wachtschip le Vlissingen, heeft na 50-jarigen dienst op zijn verzoek zijn eervol ontslag, onder toekenning van pensioen, bekomen. Geboren 10 Januari 1810, trad by op 16-jarigen leeftijd in 's lands dienst en bedreef vijf jaren later, als matroos 3de kl., de daad, door welke hij zijn naam vereeuwigde. Onder een kogel regen der Belgeü zwom hij naar eene in het vaarwater „De Brakman" liggende sloep, rukte de Nederlandsche vlag, die in 's vijands handen dreigde te vallen, daarvan af, wond haar om zijn middel en bracht haar zwemmende weder in vei ligheid. Wegens dit feit benoemd tot ridder der Militaire Willemsorde 4de kl., klom hij vervolgens geregeld in den eervollen onderofficiersstand op tot zijn tegenwoordigen rang, in welken hij in Augustus 1859 met de groote gouden medaille voor 50 eerlijke en trouwe dienstjaren begiftigd werd. Den 19den Februari '1871 werd hij benoemd tot broeder der orde van den Nederl. Leeuw. Herhaaldelijk had Hobein reeds zijn pensioen ver zocht, doch men wilde hem bij de marine ongaarne missen. Eindelijk is zijn verzoek, voor de vierde maal gedaan, door den minister ingewilligd. Hij telt thans 67 dienstjaren. Gisteren werd door den kroonprins van Duilschland en gemalin, met gevolg, in het streng ste incognito (Z. K. H. reisde onder den naam van graaf Linge) een bezoek aan Rotterdam ge bracht. Na te 11.37 met den Holl. IJzeren-Spoor weg le zijn aangekomen, bezochten zy hel museum Boymans, de tentoonstelling in het gebouw der academie voor beeldende kunslen en de Groote kerk. Na een rijtoer door de stad te hebben ge maakt, waarbij de haveDS en het Park bezocht werden, werd aan het Bath-hotel een dejeuner gebruikt. De kroonprinses vertrok daarop met den trein van 4.05 naar Den Haag, terwijl de kroon prins te 6.15 de reis naar Brussel aanvaardde. Van de onderwijzers der openbare lagere scholen in de gemeente Alkemade zijn de jaar wedden aanmerkelijk verhoogd. Die van den onder wijzer van Roelof-Arendsveen is gebracht van ƒ700 op 900, van Nieuwe Wetering van 500 op 750, van Rijp Wetering van 600 op 850, van Oude Wetering van 550 op 800 en van De Kaag van /400 op 600. Prof. Teilegen, die geheel is hersleld van zijne gevaarlijke en langdurige ziekte, is met alge meene stemmen herbenoemd tot buitengewoon lid van 't college van gedep. staten in Groningen. Uit eene mededeeling van gedep. staten blijkt, dat de minister van binnenlandsche zaken hereid is, om voor de werken der kanalisatie in de pro vincie Groningen een nieuw rijkssubsidie van 300,000 te verleenen, te verdeelen over 4 jaren. Men vertrouwt, dat de wetgevende macht dit subsidie zal toestaan. Eenige dagen werd medegedeeld, dat de heeren Mr. R. J. graaf Schimmelpenninck van Nyenhuis, Jhr. C. Harlsen en W. S. Burger als commissarissen der Kon. Nederlandsche Stoomboot maatschappij hadden bedankt. Men verneemt dat dit ook is gedaan door de heeren W. J. Hoffman en J. F. Schuuren. Het schroefstoomschip 4de kl. „Samarang", Woensdag op Feienoord te water gelaten en bestemd voor den dienst in Ned.-Indië, is ge heel van yzer, met houten en zinken dubbeihuid; de hoogedruk-stoomwerktuigen, met veranderlijke expansie en oppervlak-condensatie, alsook de stoom ketels, blijven bij ledig schip geheel onder de waterlijn. -Aan directeuren der Friesche en Overijsel- sche Stoombootmaatschappij, gevestigd te Har- lingen, is, met intrekking van vroegere beschik kingen, tot wederopzegging vergunning verleend voor een stoombootdienst tot vervoer van perso nen, goederen en vee tusschen Harlingen en Kampen en tusschen Harlingen en Zwolle. De heer L. graaf Van Limburg Slirum te Breda, rentmeester van Z. K. H. Prins Frederik voor het rent-ambt Oosterhout, is door Z. K. H. Prins Hendrik benoemd tot intendant van het lust slot Soestdijk. Voor het bouwen van woningen voor ge huwde militairen by de Oranje-kazerne te 's-Gra- venhage, heden in de normaalschietschool door den eerstaanwezenden ingenieur aanbesteed, was minste inschrijver de heer S. Van der Kamp, voor 48,888. Aan het departement van financiën werd gisteren aanbesteed: het bouwen van kantoren voor post, telegrafie enz. te Hoorn. De eenige in- schryver was de heer N. A. J. Taverne, te Leeu warden, voor 85,997. Z. M. heeft J. H. Ferguson opnieuw voor den tijd van vier jaren de functiën opgedragen van consul-generaal en zaakgelastigde der Neder landen in China, en hem den persoonlijken titel verleend van minister-president; goedgekeurd dat door H. Overmars Jr. ten behoeve van J. E. A. Gwynne, te Londen, afstand gedaan wordt van hel octrooi op de uitvinding van een werktuig tot opvoering van water genaamd pomprad, het welk aan eerstgenoemden voor tien jaren ver leend is by kon. besluit van 5 Maart 1869, welke termyn bij kon. besluit van 7 Sept. 1869 tot vijftien jaren is verlengdde benoeming van J. A. C. Wijnoldy, burgem. van Vledder, tot secr. dier gem., goedgekeurd; benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw, den kapt.-luit.-ter-zee W. F. Meyen; aan den met verlof hier te lande aanw. luit.-kol. der inf. van het leger in Ned.- Indië A. F. Beeckman, wegens ongeschiktheid tot het gaan hervatten van den werkelijken dienst, ten gevolge van lichaamsgebreken, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. milit. dienst, met toek. van pensioen. G-emengd IVieuws. Hedenmorgen te 9 uren ontstond er brand te Scheveningen by den vischdroger op den Drogersdijk, Piet Krul. De brand moet veroorzaakt zijn door het broeien van versch getaande visch- netten, doch was spoedig gebluscht. De schade is niet aanzienlijk. Woensdag-avond verzamelde zich in Den Haag aan de Loosduinsche brug eene talryke menigle, die met verontwaardiging van eene vrouw vernam, dat eene meid, by den winkelier B. in het Westeinde woonachtig, een kind in de vaart had geworpen. Althans de meid wilde niet zeg gen, wat er in den witten doek was, dien ze in de vaart wierp, en toen de vrouw haar toevoegde „dan is 't een kind", had de meid het op een loopen gezet. Men begrijpt de woede van de buurvrouwen en omstanders. Dadelijk snelde een hunner naar het politie-hulpbureau en verzocht dat men onderzoek zou doen. Ten huize van den heer B., waar zich ook al eene talryke menigte had geposteerd, kwam toen werkelijk aan den dag dat de meid niet één, maar zes onschuldige schepseltjes door verdrinking had gedood, nl. zes jonge katten. De vrouw van Jut heeft per adverten tie bekend gemaakt, dat zij een verzoek aan Z. M. den Koning heeft ingediend, om haar geslachts naam Jut in dien van Haffner te doen veranderen. Woensdag-avond waren een viertal kweekelingen van de zeevaartkundige school te Am sterdam met 2 jonge meisjes in eene kleine boot aan het zeilen op het IJ. Reeds bevonden zij zich op verren afstand en naby de buitenton, toen de uniformpet van een der kweekelingen over boord woei. Een zijner makkers, kortelings als stuurman geëxamineerd, sprong de pet achterna en op eenige bootslengten afstands slaakte hij een hartverscheu- renden angstkreet, zonk op eens in de diepte weg en verdronk voor de oogen zijner kameraden, die den drenkeling geen hulp konden bieden. Woensdag-morgen is in de Egelan- tierstraat te Amsterdam een jongen uit de derde verdiepiog eener woning en des namiddags in de Anjelierstraat een 65jarig metselaar van het dak van een huis gevallen. Beiden bekwamen ernstige wonden aan het hoofd.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1