LEIDSOH N°. 5029. A0. 1876. Donderdag 6 Juli. PRIJS DEZER COURANT: Voor L«idea per 3 maanden1.10. Franco per postt 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIESs V«n 1—8 regel» .7.1.01; Iedere regel meer0.171- Grootere letters nur pltstsraiml» LEIDEN, 5 Juli. De 35ste verjaardag van Prinses zu Wied -werd heden alhier herdacht door het uilsteken •der Wag van de openbare gebouwen. Door de Staatscommissie voor het geneeskun dig examen alhier is heden tot arts bevorderd de heer J. H. P. Walraven, cand.-arts. In de maand Juni zijn binnen de gemeente Leiden geboren 134 kinderen, ais: 71 zoons en ■63 dochters, waaronder is begrepen 1 tweeling geboorte; overleden 98 personen, als: 13 man nen, 16 vrouwen, 36 zoons en 33 dochtersdaaren boven als levenloos aangegeven 4; gehuwd 22 paren. Een bij het departement van koloniën ont vangen telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, dd. 25 Juni jl., bevat het treurig be richt, dat het stoomschip „Luitenant-Generaal Kroesen" van de N.-I. stoomvaartmaatschappij, op reis van Atjeh via Padang naar Batavia, bij Poeloe Lagoer.di in straat Sunda is vergaan, en dat van de 300 opvarenden nog geen 70 zijn gered. Van de bij deze ramp omgekomenen worden genoemd de majoor Boom, de kapiteins Thieme, Welters, Lublink Weddik en Rozenraad, de hoofdingenieur Pet, de vroegere chef van het hydrographisch bureau Edeling, de luitenant der mariniers Ahn, de agent der Javasche bank Nagtglas Versteeg, de weduwe Boschmeer Weghake en mejuffrouw Leicester. Bij het departement van koloniën zijn twee telegrammen van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië ontvangen, inhoudende de volgende tijdingen uit Aljeh: De naar Pedir gezonden be zettingstroepen werden bij hunne aankomst aldaar (4 Juni) door den radja en de hoofden goed ont vangen en- begonnen dadelijk met het oprichten eener versterking. Na eenige dagen nam de be volking eene vijandige houding aan en verwondde twee militairen. Daarom werd den lOden Juni nog eene Europeesche compagnie Ier versterking der bezetting uit Aljeh gezonden. Sedert is ech ter alles naar wensch gegaande bevolking hield zich rustig en de radja en hoofden bleven wel gezind. In Atjeh heeft men opnieuw te kampen gehad met regen, zwaren wind en overstrooming, waardoor veel schade is veroorzaakt. Nagenoeg overal heeft het land onder water gestaan, ook bij het nieuwe hospitaal te Pantey PerakKolta Radja bleef evenwel vrij. Volgens de laatste be richten was het water weder gezakt en waren alle versterkingen daarvan bevrijd. Het weder was zeer warm en droog geworden. De gezondheids toestand, die eenigen tijd ongunstig was geweest, begon te verbeteren. De vijand trachtte herhaal delijk onzen post Beloel-zuid Ie bekruipen, maar tevergeefs. Een aanval op onze versterking te Kwalla-Gighen werd afgeslagen, zonder verlies aan onze zijde. Eene patrouille van drie militairen, die twee bannelingen van Olehleh naar Lampager geleidde, werd overvallen en vermoord. De hoof den van Lamtengah in de VI Moekim, op wie de verdenking rustte dat zij met den vijand heul- den, zijn gearresteerd. De radja van Pasei kwam den 14den Juni met den adsistent-resident De Scheemaker te Atjeh, om zijne opwachting aan den bevelhebber te maken. Uit het verslag door gedeputeerde aan de provinciale stalen uitgebracht nopens den toestand van de provincie Zuid Holland over 1875 blijkt o- a. dat de bevolking van dit gewest op 31 Decem ber jl. bedroeg 748,169 inw. (360,699 van het mann. en 387,463 van het vrouw, gesl.) De be volking in de gemeenten beneden de 10,000 be liep 361,302, die boven de 10,000 zielen 386,860. Het getal geboorten in hel jaar 1875 bedroeg 31,160 (16,134 jongens, 15,026 meisjes); dat der sterfgevallen, 21,310 (11,036 mann., 10,274 vr. gesl.); dat der huwelijken, 6421 (waarvan 5196 tusschen jongmans en jonge dochters); dat der echtscheidingen 66. Wat de begrooting betreft, die voor 1876 is geraamd: inkomsten en uilga ven, beide tot een bedrag van f 280,781.27' /a. De rekening over 1874 beliep: inkomolen f 1,342,418.98; uitgaven 791,329.71 '/a, zoodat dat dienstjaar een voordeelig saldo gaf van f 551,089,26'/:,. De slerkte der schutterij in deze provincie beliep: dienstdoende 13,057 (waarvan actief 7301), rustende 9993 (waarvan 5513 actief). De werkelijke sterkte van den lslen ban der dienstdoende schutterijen was: ofücieren 154 onderofficieren 257, korporaals 293, tamboers en hoornblazers 30, schutters: actieve 3665, reserve 8766; te zamen 13,165. Wat het onderwijs be treft, telde men bij alle lagere scholen in deze provincie in 't geheel 468 hoofdonderwijzers, 1073 hulponderwijzers, 481 mann. kweekelingen; 89 hoofd- en 307 hulponderwijzeressen en 209 vrouw, kweekelingen; al welke cijfers eenige vermeerde ring aantoonen. In de zitting der prov. staten van gisteren is den lieer P. L. F. Blussé verlof verleend lot het doen van de volgende vragen: 1°. Wat is aan gedep. slalen bekend van het adres der heeren C. J. Den Tex, Joost Van Vollenhoven en anderen aan den minister van binnenlandsche zaken om trent de verbetering van het vaarwater tusschen onze Zuidhollandsche rivieren en stroomen en het IJ? 2°. Wat is ter bevordering dier ge- wenschte verbelering door heeren gedeputeerde staten verricht Op voorstel des voorzitters is besloten dat gedep. staten daarop zullen antwoor den in eene volgende vergadering. Binnen eenige dagen zal te Ridderkerk een nieuw weekblad verschijnen onder hoofdredactie van Mr. P. Brooshooft. Het zal den naam dragen van „De Liberaal." In een tweelal overzichten van de Neder- landsche afdeeling der tentoonstelling te Philadel phia verklaart de aldaar verschijnende „Evening Telegraph", dat die „waarschijnlijk de karakte ristiekste, volledigste en bevredigendste is van al de buitenlandsclie afdeeiingen". Engeland, Frank rijk, Duilschlarid en andere Staten, zegt zij, hebben bijna uitsluitend inzendingen van individuën opge leverd, de Nederlanden daarentegen hebben er zich hoofdzakelijk op toegelegd een tafereel te geven van de wording en den staat des lands zeiven. Trouwens, het zou den grooteren rijken wellicht moeielijk gevallen zijn van dit ontwijfelbaar juiste oogpunt uit te gaan, indien hun niet afzonderlijke gebouwen in hun geheel konden worden afge staan. Vervolgens geeft het blad beknopte vermeldin gen van hetgeen de afdeeling in bijzonderheden heeft aan te bieden, met name van de openbare werken, kanalen en dijken, de ambachtsschool te Rotterdam, het boekhandelspaviljoen, de voorwer pen betreffende het onderwijs enz. De trois der Nederlanders op hunne waterstaatswerken is zeer blijkbaar, zegt de „Telegraph," en niet minder redelijk, want zij hebben alle reden om aan te nemen, dat dit gedeelte van het tentoongestelde geheel eenig is. De boekverzameling acht zij „in elk opzicht bewonderemwaardig" en zoo beknopt en kenschetsend voor het geestelijk leven des lands als iets, dat men ooit bij dergelijke gelegenheden gezien heeft. De voorwerpen, welke dienen moe ten om een denkbeeld te geven van het Neder- landsche schoolstelsel, acht het blad met een wga- geerig oog samengebracht en met eene volledig heid, even genotrijk als verrassend. Van de kolo niale voorwerpen gewagende, merkt de „Telegraph" aan, dat het bezit van zoodanige koloniën als die van Nederland, in zulke ver verwijderde oorden, genoegzaam de kracht en de verstandelijke ont wikkeling des lands bewijst. De wollen, katoenen en linnen goederen, vooral de wollen dekens, „won dei bare omhulsels, zacht als zwanendons", wekken de ingenomenheid van het blad op. Haren indruk van het geheel samenvattende, stelt de „Telegraph" als onderscheidend kenmerk het „onzelfzuchtige" der Nederlandsche tentoon stelling op den voorgrond. Nederland, hoe han deldrijvend van aard, heeft begrepen, dat het thans niet te doen was om een winkel te openen en hierin is hel radicale verschil gelegen tusschen zijne tentoonstelling en die van de meeste, zoo niet van alle andere volken. Voldoend examen aan de polytechnische school le Delft hebben heden afgelegdVoor het diploma technoloog art. 60: J. Boas Boasson, G. \V. Eeckhout, M. A. Van Hasselt en C. A. C. Libosan; voor het diploma civiel-ingenieur art. 61S. W. Becking, H. E. Beunke, J. De Booy, C. R. J. Kallenberg van den Bosch, H. A. L. J. Bouten, J. W. O. H. Beuninck, D. A. M. Dou blet, J. G. Everts, D. H. Havelaar, A. W. Hein, J. A. Kerkhoven, H. H. Van Kol, J. De Koning, A. P. Melchior, J. G. Mets, D. Molenaar, Jhr. B. W. T. Van Riemsdijk, J. A. Royer en J. K. E. Tribart; voor het diploma architect art. 62: W. C. Koomans, jhr. B. W. F. Van Riemsdijk; voor het diploma werktuigkundig ingenieur art. 64: Th. A. Berlrand, D. Blooker en H. E. Van Gelder. Voor den grooten zangwedslrijd, die in de maand September a. s. door „Amstels Mannen koor" is uitgeschreven, ter viering van zijn 25- jarig bestaan (welk feest door de tegenwoordigheid van Z. M. den Koning zal worden opgeluisterd), heb ben zich 43 mannen-zangvereenigingen, waaronder de meest gunstig bekende, te zamen meer dan 3000 zangers, tot deelneming doen inschrijven. Bovendien hebben eenige der voornaamste buiten- landsche toonkuustenaren, als de heerenF. Liszt, F. Gevaert, E. Beyer, H. Vieuxtemps en andere de uitnoodiging om het feest bij te wonen, aan genomen en zich bereid verklaard, eenige hunner loonwerken onder eigen leiding te doen uitvoeren op een daarvoor te geven kunstenaarsconcert, dat mede in het programma der feeslelijkheden is opgenomen. Het feest zal worden besloten met een wedstrijd van mannen-zangvereenigingen, die voornamelijk uil handwerkslieden zijn saamgesteld, waartoe zich tevens een genoegzaam aantal, zoo wel uit Amsterdam als van elders, hebben doen inschrijven. De historische tentoonstelling van oudheden le Amsterdam is gisteren bezocht door den kroon prins en de kroonprinses van Duitschland, verge zeld van een talrijk gevolg, eveneens het rijks museum van schilderijen in het Trippenhuis. Het op 19 Juni herbestede werk, het ver beteren van het fort Kijkduin te Nieuwediep, is door den minister van oorlog aan den eenigen inschrijver, den heer A. S. Schaafsma, ad f 759,000, niet gegund. Er zal een tweede herbesteding plaats hebben. De gymnasliekuitvoering van het Neder- landsch gymnastiekverbond zal dit jaar in Augus-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1