LEIDSCH N\ 5026. A0. 1876. Maandag 3 Juli. PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per 3 maanden...;.777.". f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels .7; Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. S TA DS-B ERICH TEN. JACHT. De COMMISSARIS DES KONINGS in de Provincie ZUID HOLLAND, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten van den iiTsten Juni -1876, n°. 61; Gelet op art. 11 der Wet van den 13den Juni 1857 (Staatsblad n°. 87) Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dal bij voor noemd besluit door de Gedeputeerde Staten is bepaald, dat de afzonderlijke jachten op waterwild voor dit jaar zijn geopend op Maandag den 'Uilen Juli aanstaande, en dat mitsdien van af dat tijdstip de uitoelening der jachtbedrij ven, vermeld in art. 15 lilt. d, en h der Wet op de jacht en visscherij, is geoorloofdwordende tevens her innerd aan de bepaling van art 1 van het Reglement op de uitoefening der jacht en visscherij in deze Provincie, kracntens welke die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op het water, langs de stranden, oevers van meren, plassen, rivieren en op moerassige landen. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruike lijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Neder- ■landsche Staatscourant worden geplaatst. De Commissaris des Rollings voornoemd, FOCK. 's-Gravenhage, den 29sten Juni 1876. LEIDEN, 1 Juli. Heden zijn aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heerenG. S. P. Scheltema, geb. te Arnhem, mei academisch proef schrift: „De getrouwde vrouw als koopvrouw. Aanteekening op art. 168 van het Burgerlijk Wei- boek", en O. D. Van der Slaal van Piershil, geb. te Breda, met stellingen; lot doctor in de genees kunde de heer Th. Arntzenius, geb. Ie Goor (Overijsel), met academisch proefschrift: „Eenige opmerkingen op hel gebied van croup en diph- theritis." Aan de zwem- en badinrichting Rhynzigt •zijn gedurende deze week 2199 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5057 vol wassen personen en van 915 kinderen. Voor hunne inzendingen op de tentoon stelling van hulpmiddelen voor landbouwkundig onderwijs en onderzoek te Amsterdam zijn met gouden medailles bekroond G. Brischke, te Dantzig en P. J. Kipp en Zn. te Delft. Een aantal zilveren medailles werden verleend. Eene zeer eervolle vermelding verkreeg o. a. P. Groeneveld en Zn. te Noordw'ijk-binnen. Op de gisteren gehouden tentoonstelling van paarden enz. viel een drietal prijzen ten deel aan D. M. Van der Hoef te Oegslgeest. Door den gemeenteraad van Alphen is op voorstel van het raadslid Erkelens besloten, zich tot de hooge regeering te wenden, om haar te verzoeken, dat het onderhoud der kaden langs het smalle Gouw-kanaal voortaan voor rekeniDg van liet rijk kome, en zulks in verband met het drukke verkeer in dat vaarwater. Donderdag werd te Utrecht de jaarlijksche algemeene vergadering van de Rijnspoorweg-maat schappij gehouden. Er waren vertegenwoordigd 36937 aandeelen, uitbrengende 652 stemmen. Uit het verslag der direclie bleek, dat niet alleen is ingehaald wat de ontvangsten verleden jaar minder bedroegen, maar zelfs het buitengewoon gunstige jaar 1873/74 overtroffen werd. De belangrijke vermeerdering van ontvangsten werd verkregen zonder dat de exploitatiekosten naar verhouding stegen. De ontvangsten hebben in het geheel bedragen 5,684,597.38, zijnde f 170,631.37 meer dan het vorige jaar. Na aftrek der koslen van exploitatie bedraagt liet saldo der ontvangsten 3,441,751.89'/, tegen f 3,283,836.75'/, in het jaar te voren. De spoorwegverbinding te Scheveningen lokte gisteren in de zitting van den Haagschen gemeen teraad opnieuw een vrij geanimeerd debat uit. De raad had het verlangen uitgesproken, dat alsnog onderzoek zou geschieden naar de gezindheid der Hollandsche spoorwegmaalschappij om, met ver mijding van eiken overgang over den Schevening- schen weg, den spoorweg aan te leggen ten zuid westen van het dorp. De briefwisseling daarover leidde tot geen resultaat, vermits de raad van administratie der spoorwegmaalschappij bleef vast houden aan zijn oorspronkelijk plan, om, door mid del van een viaduct, de baan te doen loopen over den ouden Scheveningschen weg. Ook B. en Ws. volhardden bij hunne bedenkingen legen de door snijding, zoodat zij den raad voorstelden zijne medewerking aan den ontworpen spoorweg loe te zeggen, onder voorwaarde dat de richting worde bepaald ten zuidwesten van hèt dorp. De heer Polak Daniels opende alsnu de discussie met een voorstel om in deze den middelweg te kiezen en zich te vereenigen met het advies der commissie van fabricage, die het tracé in de door de maat schappij voorgestane richting wil volgen. Na hier over gehouden discussie verklaarde de raad met 19 tegen 9 stemmen niets van een viaduct te willen weten, en slechts ééne stem verzette zich tegen het voorstel om den raad van administratie te kennen te geven, dat de stad de richting van den spoor weg om het dorp wenscht. Gisteren in den vroegen ochtend kondigde het klokkenspel van den abdijtoren te Middelburg reeds aan, dat er een feestdag was aangebroken, terwijl men zoo van de torens als uit alle publieke gebouwen en particuliere woningen de nationale vlag zag wapperen. De Vereeniging voor de volks vermaken had zich belast met de regeling der feestviering, bij gelegenheid van de opening van het droogdok. Te tien uren begon het feest met een optochtvan de Langevillebrug trok deze over de markt, langs al de kaden en door de voor naamste straten der stad. Voorafgegaan door een heraut met de banier Nederland, te paard, volg den twee muziekcorpsen, die der stedelijke schut- lerij en van het 3de regiment infanterie, versierde wagens van Koophandel, Zeevaart en Flora, door vier en twee paarden getrokken, banierdragers te voet en te paard, gecostumeerde personen enz. Op den Dam vóór het met vlaggen versierde droogdok aangekomen, hield de stoet een oogen- blik stil, ter feestelijke begroeiing van het eerste schip de „Minister Fransen van de Putte", dat men bezig was er in te brengen. Te twee uren werd in het Schuttershof „de Edele Handboog" een concert gegeven, waar verschillende autori teiten ontvangen en door de heeren De Stoppe laar en den burgemeester der gemeente toege sproken werden. In den namiddag zijn onder het spelen der muziek op de loskade luchtballons opgelaten. Met een groot vuurwerk werd de feest dag besloten. De aanwezigen ter Donderdag-avond gehou den vergadering van de afdeeling Den Haag der Vereeniging „het Metalen Kruis" ontvingen o. a. de zeldzame mededeeling dat een oudstrijder op 85-jarigen ouderdom tot hun kring was toege treden. Deze veteraan heeft den tocht naar Rusland medegemaakt, en nam ook deel aan den slag van Leipzig en Waterloo. Op deze bijeenkomst zijn de leden in kennis gesteld met het feestprogramma voor de viering van hel 45-jarig bestaan der Ver eeniging, eerlang te Dordrecht te houden. Naar men verneemt is door de regeering aan verschillende autoriteiten mededeeling gedaan van het bestaande voornemen om het te Amsterdam liggende ramtorenschip „Koning der Nederlanden" in de maand Augustus door het Noordzeekanaal en over zee naar Willemsoord te vervoeren. De vereischle diepte voor een schip van ongeveer 5 meier diepgang schijnt dus thans over de geheele lengte van het Kanaal te bestaan. Door B. en Ws. van Den Haag is aan den gemeenteraad eene nieuwe regeling van het meer uitgebreid lager onderwijs aldaar en te Scheveningen voorgedragen. Op den 22sten dezer zal te Nieuwediep overgaan aan boord van het via Suez naar Ba tavia bestemde stoomschip „Madura" een deta chement suppletietroepen sterk 210 man, onder welke 10 onderofficieren, onder bevel van den van verlof naar Indië terugkeerenden kapitein der infanterie Marion en het medegeleide van den lsten luit. der infanterie De Man en de 2de luit. Holwerda, Opstellen Breyer en Wijnaends. Volgens telegraphisch bericht uit Batavia van 25 Juni, zijn bij het stranden van het Ned.- Ind. stoomschip „Luitenant Generaal Kroesen," van Aljeh naar Padang en Batavia, de mail en vermoedelijk 25 passagiers verongelukt. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Nieuwediep naar Batavia, is 29 Juni van Suez vertrokken. Op het 13de christelijk nationaal zendings- feest, nabij Velzen, op Beeckesteyn, den 5den Juli e. kzullen als sprekers optredends. J. P. G. Weslhoff, van Amsterdam (openingsrede); C. Al ters, zendeling; J. Van Andel, pred. te Wijhe; F. De Bruin, van Leiderdorp; H. W. Creutzberg, pred. te Schiedam; J. A. Gerlh van Wijk, pred. te 's-Hage; E. E. Gewin, pred. te Abkoude; D. P. M. Huet, pred. te NunspeetT. M. Loman, van Amsterdam; A. Meyer, van Rotterdam; T. H. Nahuys, pred. te ZeislJ. J. P. Valeton, pred. te Bloemendaal; G. J. Vos Fz., pred. le Rotter dam Ph. J. Hoedemaker, pred. te Amsterdam H. Wagemaker, pred. te Rotterdam, en E. C. Se- gers, pred. le Leiden. De maatschappij „Scerpdeure", te Dixmude, zal een prijskamp houden voor letter-, tooneel- en zangkunde, op Zondag den 30slen Juli e. k. De tooneel- en zangliefhebbers van België, Nederland en Fransch-Vlaanderen worden lot dezen prijskamp toegelaten. De Duitsche kroonprins kwam hedenvoor middag te halfelf uit Berlijn met zijne gemalin en vijf kinderen in de residentie aan. Allen be gaven zich met een talrijk gevolg naar het Oranje hotel le Scheveningen, na in de hofsalons te zijn begroet door H. M. de Koningin. Bij aankomst waren o. a. nog tegenwoordig de burgemeester der resi dentie en 's Konings opperceremoniemeester. In hofkoetsen reed het vorstelijk gezin naar het Oranje hotel. In de Rijnstraat liet eene talrijke menigte, in twee rijen geschaard, den stoet passeeren en op het perron waren vele nieuwsgierigen getuigen van de aankomst. Z. M. heeft aan Mr. G. A. Van Hamel, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als subst.- officier van just, bij de arrond. rechlbank te Rot terdam benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw A. J. L. M. Lux, referendaris bij het depart, van justitie; lot procureur bij de ar- rond.-rechtbank te Appingedam Mr. H. Frima Jr., adv. aldaar; tot notaris binnen hel arrond. Am sterdam, standpl. de gem. Nieuwer-Amstei, J. F. Herhschleb, candidaat-notaris te Amsterdam

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1