feit kan worden aangemerkt als eenvoudige dief stal dan wel grond kan geven tot eene civiele vordering, in beide welke gevallen de uitlevering niet kan worden toegestaan. De voormalige huisknecht Van Veen, door het gerechtshof in Den Haag tot 12 jaren tuchthuisstraf veroordeeld, ter zake van den dief stal van effecten en juweelen, ten r.adeele van eene Piotterdamsche familie, is Maandag 11. ge transporteerd naar de strafgevangenis te Leeuwarden. De oprijlaan bezijden de Maliebaan langs het Boorhuis zal Dinsdag 4 Juli e. k. wor den ingericht tot laan voor de harddraverij voor paard en chais, uitgeschreven door de Haagsche afdeeling der Maatschappij van landbouw. De deel nemers aan dit volksvermaak zullen naar drie prijzen kunnen dingen. De eerste beslaat uit een zilveren voorwerp ter waarde van f 350, waaraan als premie voor den pikeur is verbonden een gouden horloge; voor den winner van den twee den zijn f 100 en van den derden f 50 uitge loofd. In het feestgebouw te Rotterdam zal op 13 Augustus a. s. de eerste Hollandsche echaat- senbaan (skating rink) geopend worden. Zekere G. W. te Utrecht, die eeni- gen tijd geleden in eene herberg zyne vroegere geliefde met een messteek verwondde, heeft zich Maandag-nacht door ophanging van het leven beroofd; waarschijnlijk uit vrees voor de verdiende straf. Maandag-namiddag is in den zink- put in den tuin van een ingezeten van Arnhem het lijkje van een pasgeboren kind gevonden. Eene dienstbode, die eerst sedert Februari daar in dienst was getreden, is, als verdacht van kin dermoord, in hechtenis genomen, en heeft, naar men verneemt, reeds ten volle bekend. Men zal zich den moord herinneren, 14 Febr. te Ruinen gepleegd op Willem Eising, die 's avonds laat buitenshuis werd geroepen en door een pistoolschot werd getroffen, ten gevolge waarvan hij is overleden, zonder dat men den dader heeft kunnen opsporen. Naar men thans verneemt heeft de justitie, die eenige aanwijzing schynt te hebben gekregen, zich Vrijdag 11. weder naar Ruinen begeven en aldaar den vermoedel'yken dader in hechtenis genomen. Hij moet reeds naar Assen zijn overgebracht. Gisternacht omstreeks één uur ont stond door eene petroleumlamp brand in eene ar beiderswoning te Krommeniedijk, die zoo snel toe nam, dat de bewoners bijna niets van hunne goederen, die niet tegen brandschade verzekerd waren, konden redden. In weinig tijds was het perceel geheel afgebrand, doch het gelukte der brandweer verdere verspreiding te voorkomen en het onmiddellijk daaraan grenzende woonhuis, of schoon reeds door de vlammen aangetast, voor vernieling te bewaren. Uit Maastricht wordt van 26 dezer aan de „N. R. Ct." gemeld: Zoo het schijnt zijn de ongeregeldheden in de gemeente Mheer nog niet ge ëindigd althans wij vernemen dat de Banholter boeren thans bij den pastoor van Mheer al de glazen stuk geslagen hebben. Bij de ongeregeldhe den, die heden vóór 8 dagen plaats vonden, wer den vier personen doorschoten gewond; het meisje, dat een schot in het been kreeg, is buiten gevaar. Maandag-namiddag ontstond teGroes- sen, gemeente Duiven, een ernstige brand, waar door in korten tijd vier huizen vernield werden. Bij deze ramp kwam dr. D. in de vlammen om; hij was bij het uitbarsten van het vuur op de bovenverdieping van een der woningen slapende en is, terwijl hij wilde vluchten, in een kelder geslikt. De reis met zijn ballon „de Atlas" had den heer De Pauw byna het leven gekost en heeft hem een zeer aanzienlijke schade berok kend, daar de ballon circa 5000 kostte. Op den grint weg te Heesch is gisteren een meisje van 16 maanden onder een geladen kar gevallen. Zij kreeg het wiel over het hoofd en bleef op de plaats dood. De Amerikaan Weston, die te Edin- burg in zes dagen 530 mijlen al wandelende zou afleggen, heeft het niet verder dan tot 435 ge bracht. Hij heeft thans echter aangenomen om, eer zestig dagen verstreken zijn, de proef te her halen. In een Zaterdag-middag plaats ge had hebbenden roeiwedstrijd lusschen eenige leden van de Frankforler roeivereeniging welke in de laatste jaren herhaaldelijk in Duitschland, Neder land en België lauweren behaald heeft en de Londensche roeiclub zijn de Engelsche roeiers overwinnaars gebleven. In den aanvang waren de Duitschers nu en dan iets voor, maar ten slotte kwamen zij 15 seconden later aan dan hunne tegenpartij. In elke boot waren twee paar roeiers en een stuurman. Toen de Frankforters eenige dagen geleden het eerst op den Theems hunne krachten eens beproefd hadden, was er terstond 5 en 6 tegen 1 en door enkele zelfs 10 tegen 1 gewed, dat zij verliezen zouden. Een van de voor naamste gebreken in het roeien scheen te zijn, dat zij bij het einde van eiken slag te ver achter over gingen en den slag met al hunne kracht eindigende, het vooreinde van de giek te diep in het water brachten. Uit Madrid wordt gemeld, dat de post- trein tusschen Saragossa en Barcelona Zaterdag tusschen de stations Tarrega en Cervia van het spoor geraakt is, waarbij 17 personen het leven verloren en 57 gewond werden. Bij de Frankforter poort te Berlijn zijn onlangs in het open veld kunstmatige holen ontdekt, welke naar allen schijn als schuil- of bergplaatsen eener dievenbende gediend hebben of nog dienen. Elk daarvan is ruim genoeg om twee personen te bevatten. De ingangen zijn moeielfk te vinden, daar ze met zorg onder struiken en kreupelhout verborgen zijn. Ofschoon de politie reeds verscheidene nachten de wacht gehouden heeft, zijn de bewoners tot dusver niet opgedaagd. K echtzaken. Bij arrest van den hoogen raad van 26 dezer, in raadkamer gewezen, is overeenkomstig de con clusie van het O. M. verworpen het beroep in cassatie, ingesteld door Jhr. Mr. J. v. B. tegen het arrest van het gerechtshof in Den Haag waar bij hij met J. D. A. S. was verwezen naar 's hofs openbare terechtzitting, ter zake van de wegvoe ring van het minderjarig kind van laatstge noemde. De arr.-rechtbank te Haarlem heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van Mr. D. Visser, eischer, tegen den slaat der Nederlanden, ge daagde. In het uitvoerige vonnis is in de eerste plaats overwogen, dat noch door de in het ge ding gebrachte oude kaarten, noch door de ove rige door den ged. overgelegde stukken bewezen is, dat de strook gronds, welke de eischer in 1873 door afsluiting met een ijzeren hek aan zijne bui tenplaats Westerhout heeft aangetrokken, deel uitmaakte van den grooten rijksweg, loopende o. a. van Haarlem naar de grens der provincie Zuid- Holland. De gedaagde is veroordeeld om den eischer in 't bezit van het terrein te herstellen, met ver goeding van schaden, kosten en interessen, en voorts verwezen in de kosten van 't geding. BUITEN LAND. Frankrij li. De senaat heeft in zijne zitting van Maandag het ontwerp goedgekeurd, waarbij de stad Parys gemachtigd wordt eene leening van 120 millioen te sluiten. De kamer van afgevaardigden heeft het voorstel der regeering, om aan de weduwe van den minister Ricard een pensioen te ver- leenen van 6000 fr. aangenomen, overeenkom stig de conclusie der commissie, die bij monde van haar rapporteur te kennen gaf, dat het gou vernement, met het oog op den onbemiddelden toestand der weduwe de heer Ricard is slechts zeer korten tijd minister geweest gemeend heeft ten deze eene uitzondering te moeten maken. De senaat is gescheiden tot a. 6. Maandag, de kamer van afgevaardigden tot Donderdag. Groot- Britannië. In het lagerhuis zeide gistereu Stafford North- cote, in antwoord op de vraag van den heer O'Reilly, dat de tijding dat een Erigelsch schip wapenen en geld voor de Turken bestemd te Kiek zou hebben ontscheept, van grond ontbloot is. Hij voegde er bij dat Engeland direct noch indirect wapenen of geld aan de Turksche rnacht in de Herzegowina verschafte; Engeland neemt een strikte onzijdig- i heid in acht en verwacht dat de andere mogend heden dit ook zulten doen. In Glasgow moet, evenals aan de andere Schotsche universiteiten, iemand die in de medi cijnen wil studeeren, een examen afleggen in klassieke en moderne talen, literatuur en mathesis, althans als hij nog niet in 't bezit is van een literarischen graad. Onlangs nu voldeed een stu dent uit Sheffield aan de vereischten voor dit examen, zoodat hij tot de medische faculteit wordt toegelaten, en nu komt het de autoriteiten der academie ter oore dat de student door een stad genoot vervangen was, die zijn naam had aange nomen en het examen had afgelegd door iemand nog wel, die van dat systeem zjjn beroep maakte. Het gevolg er van is geweest dat beide betrokken personen door de politie gevat zijn. Het blijkt dat deze Sheffielder reeds jaren lang zijn beroep uitoefende en het vrij winstgevend wist te maken. Allerlei onrustbarende vermoedens koestert men thans, dat dit bedrog in andere takken van wetenschap nog veel grooter is. Hoe gemakkelijk zou 't niet zijn voor den civielen dienst in Indië zich bij 't examen door een ander te doen vervangen. Honderden van candidaten verschijnen voor de examen-commissie, die per soonlijk bij de leden onbekend zijn. De candidaten die slagen worden naar een ver land gezonden, zonder dat er mogelijkheid beslaat dat het bedrog ontdekt wordt. Is iemand al zoo goed het aan te brengen, hoe uiterst moeilijk is dan nog het bewijs te leveren. Turkije. De olficieuse „Wiener Aber.dpost" zegt naar aanleiding van de oorlogzuchtige berichten uit Belgrado, dat men te Konstantinopel eene spoedige botsing met Servië onvermijdelijk schijnt te achten, en dat dientengevolge niets vernomen wordt van Midhat Pacha's hervormingen. Natuurlijk is 't, dat het gouvernement des sultans op 't oogenblik, waarop de buitenlandsche toestand al zijne werk zaamheid in beslag neemt, moet afzien van de verwezenlijking zijner welwillende voornemens op het gebied der binnenlandsche politiek. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de ministerraad het plan van een veldtocht tegen Servië en Montenegro heeft vastgesteld. Volgens geruchten is de opening der vijandelijkheden elk oogenblik te verwachten. De „Polit. Corr." meldt uit Belgrado, dat het vertrek van den vorst naar het leger op den 30sten dezer is vastgestelddenzelfden dag zal eene oorlogs-proclamatie worden uitgevaardigd. Geheel Servië zou in staat van beleg zyn verklaard. De „Corr." meldt uit Cettinje, dat alle Montenegrij- nen van 17 tot 60 jaar zijn opgeroepen. De senaat zal eerstdaags het bewind aanvaarden uit naam van den vorst tot aan het einde van den oorlog. De waarde der kleinoodiën en juweelen van sultan Abdul-Azis wordt geraamd op een bedrag van ongeveer 23 millioen gulden. Al die voorwerpen zullen, zegt men, eerlang aan den minister van financiën gezonden worden. Er zijn te Konstantinopel een groot aantal softa's in hechtenis genomen, waarvan eenige ver bannen en andere naar hunne geboorteplaats terug gezonden zijn. Ook ler zake van den op de minis ters gepleegden moordaanslag moeten een twaalf tal personen gearresteerd zijn, waaronder een adjudant van den vorigen sultan. In eene particuliere correspondentie uit Berlijn wordt gezegd dat de toestand te Konstan tinopel eene oplossing der crisis dringend nood zakelijk maakt. Van de met zooveel ophef aan gekondigde hervormingen hoort men niets meer. Aan amnestie en wapenstilstand schijnen de Her- zegowiners geen waarde te hechten. Te Konstan tinopel zelf wordt alle inspanning vereischt om rust en orde te handhaven. De pretendent Jussuf Ezzendin, zoon van Abdul-Aziz, is opgetreden om zijn vader te wreken en heeft het garnizoen te Konstantinopel op zijne hand. Murad tracht te vergeefs hem uit de stad te verwijderen en heeft- reeds, hetzij uit angst voor een complot, hetzij er reeds eene samenzwering is ontdekt, een aan tal officieren in hechtenis doen nemen. Hij laat zich, evenals zijne ministers, bewaken en heeft het nog niet gewaagd, de aangekondigde plechtig heid der aangording van het zwaard te laten doorgaan. Kan men onder zulke omstandigheden aan het behoud, laat staan aan een duurzaam behoud des vredes gelooven?

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2