LEIDSCH DAGBLAD N°. 5022. Woensdag A0. 1876. 28 Juni. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommers8 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PBIJS DER ADVERTENTIES": ▼an 16 regels1.05. Iedere regel meer8 0.17%. Grootere letters naar plaatsruimte STAD S-BJEJRI CHTEN. Vergadering ran den Gemeenteraad Tan Leiden, ap Donderdag 'i'i Juni, du namiddag: te halfvier. 1°. Vergadering met gesloten deuren. 2°. Benoeming Tan een hulponderwijzer aan de school n°. 2 voor onvermogen Jeu. (133) 3°. Verzoek van L. A. E. Van der Lep, om ontslag als onderwijzer 1ste klasse aan de joogeesschool der 2de klasse. (135) IE1DES, 27 Juni. Gisleren bracht de Waalsche Réunie hare werkzaamheden ten einde. Zij besloot o. a. dat de aandacht der gemeenteleden en van andere belang stellenden zou gevestigd worden op een werkje, betreffende den gezangbundel van 1802, onlangs door de zorg der commissarissen voor den nieuwen gezangbundel samengesteld en bij den boekhan delaar J. De Ruyler Ie Amsterdam verschenen. Tot werkelijke leden der Waalsche Commissie werden benoemd de heeren J. A. Van Hamel, predikant te Leiden, en H. Kooring Ulolh, ouder ling te Amsterdam, tot secundi de heeren M. A. Perk, predikant te Amsterdam, B. C. D. Hane- graaf, ouderling te Arnhem, en C. G. Chavannes, predikant te Leiden. In deze vergadering verscheen ook de beer David, predikant te Doornik, als afge vaardigde van de synode der prolestantsche ker ken van België, om verslag uit te brengen over bet werk der protestanlscbe evangelisatie aldaar. Des namiddags namen de afgevaardigden deel aan een maaltijd, hun door den kerkeraad der Leidsche gemeente op Zomerzorg aangeboden. De Réunie zal het volgend jaar gehouden worden te Dordrecht. Door de staatscommissie voor het genees kundig examen alhier zijn gisteren lot arts bevor derd de heerenE. Mulder, med. doctorandus, en J. Spruyt, cand.-arls, en heden de heer W. P. Ruysch, off.-van-gez. 2de klasse. Door wijlen Mr. G. Groen van Prinslerer is aan de zending der broedergemeente te Zeist vermaakt de som van f 5000, vrij van successie rechten. De zangwedstrijd te Amsterdam had verder den volgenden uitslag. Derde afdeeling: Voor bui- tenlandsche mannen-zangvereenigingen. Isle prijs gouden medaille, uitgeloofd door de stad Amster dam, met een toelage groot /500; 2de prys gouden medaille met idem f 250; 3de prijs ver- .guld zilveren medaille met idem ƒ150; 4de prijs verguld zilveren medaille.Bekroond werden Willems Genootschap, Gent, eerste prys; L'Orphéon maubeugeois tweede, en Bormer Manner-Geeang- verein derde prijs. Voor den eereprijs voor de vereenigingen in de 1ste, 2de en 3de afdeeling met den lsten prijs bekroondprijs een gouden medaille, uitgeloofd door Mr. C. Fock, bescherm heer der liederlafel, benevens een gouden lauwer krans, kampten de genoemde liedertafels, met den uitslag dat „Cecilia" van Den Haag den eerepalm wegdroeg, met de uitvoering eener zeer moeilijke compositie van Hiller, die onberispelijk geschiedde. In de vierde afdeeling, wedstrijd van uitmuntend heid voor alle binnen- en buitenlandsche mannen- zangvereenigingen: Gouden medaille, uitgeloofd door Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, met eene toelage groot 1000, werd deelgenomen door 1». Sociélé Royale des artisans réunis, Brussel; 2°. Külner Sangerkreis. De gouden medaille met premie van 1000 werd met 10 stemmen toege kend aan Les artisans. Echter werd bij monde van den voorzitter der jury, den heer R. Hol, bekend gemaakt, dat de feestcommissie een tweede gou den medaille had beschikbaar gesteld, welke met algemeene stemmen aan den Sangerkreis werd toegekend. Te Amsterdam werd gisteren de jaarlyksche algemeene vergadering gehouden van aandeelhou ders in de Maatschappij „Zeeland", die zeer slecht was bezocht. Behalve het bestuur en de com missarissen, was slechts één aandeelhouder tegen woordig. Z. K. H. prins Hendrik presideerde. Het bestuur der Maatschappij rust bij de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot-Maatschappij. De be kende feiten, in het eerste jaar van het bestaan van „Zeeland" voorgevallen, werden opgesomd en een verlies over dat jaar geconstateerd. Door het gereed komen van de aanlegplaats te Queens- borough is de gestaakte vaart kuonen worden hervat en sedert 15 Mei is het passagiersvervoer dagelijks toenemende. Met het goederenvervoer gaat het nog langzaam, maar de vaart geschiedt nu onder de gunstigste omstandigheden en de nieuwe lyn kan met vertrouwen de toekomst tegemoetgaan. Alle bezwaren, die de geregelde en goede vaart belemmerden, zyn thans overko men. Enkele inlichtingen omtreot het kolenver- hruik, de soort der machines en de afmetingen der schepen werden door prins Hendrik en de directie gegeven, naar aanleiding van eene ge stelde vraag, of het niet wenscheljjker was om, met het oog op dat verbruik, met kleinere sche pen dan de nu gebruikt wordende te varen, of de bestaande machines in de groote door andere te vervangen. Prins Hendrik vestigde nog de aan dacht op de versnelde verbinding met Vlissingen, door gemeen overleg van deze directie met de Exploitatie-Maatschappij en de Hollandsche IJze ren Spoorweg-Maatschappij verkregen; daarin zag de prins een factor te meer voor het welvaren der lijn, al is de verbinding nog niet in alle op zichten zooals ze gewenscht is. Aan commissaris sen werd machtiging gegeven met den zomerdienst 187778 de lijn met geheel nieuw materieel en met versnelden spoed te exploiteeren. Het stoomschip „Lartington", met de lading van het stoomschip „Prinses Amalia", van Suez naar Batavia, is 17 dezer en de „Koning der Nederlanden" 21 dezer te Batavia aangekomen. Als vervolg op de mededeeling over de droogmaking van het zuidelijk gedeelte der Zui derzee verneemt men nader, dat de monsters grond der boringen aan een scheikundig onder zoek zijn onderworpen. Hierdoor moest de waarde voor den landbouw worden bepaald. Evenzoo is aan eene commissie opgedragen te onderzoeken of het droogmaken van een gedeelte der Zuider zee ook van nadeeligen invloed zou wezen op den gezondheidstoestand der aangrenzende provinciën. Beide onderzoekingen hebben tot gunstige resul taten geleid, en het is juist op grond van het veelvuldig onderzoek, dat met yver gewerkt wordt aan de noodige bescheiden, die eene dergelijke kolossale onderneming noodwendig moeten voor afgaan. De nieuw op te richten hoogere burger school te Apeldoorn zal den naam dragen var. h. b. s. „Prins Hendrik." Van rijkswege zal eene subsidie verleend worden van 7000, benevens 3000 voor het onderwijs in de pomologie. Voor het praclisch onderricht in bovengenoemd leervak geeft Z. M. een stuk grond van 18 bunder in bruikleen, gelegen in 't zoogenaamde Kersschoten. Het plan is om de school voor m. u. 1. onder wijs van den heer Dekkers in te richten tot eene school voor middelbaar onderwijs, zoodat de leer lingen van daar onmiddellijk kunnen overgaan in de 3de klasse der h. b. s. De inspecteurs van 't lager en middelbaar onderwijs zullen deze week eene samenkomst houden, om de uitvoerbaarheid van dit plan nader te onderzoeken. De Haagsche zangvereeniging „Cecilia" werd hedenmiddag by hare terugkomst uit Amsterdam aan het Rijnspoorslation feestelijk ingehaald door verschillende letterkundigeen muzikalecorporatiën. De sociëteit „De Vereeniging" had hare zalen beschikbaar gesteld voor de ontvangst der zangers. Van de 53 cadetten aan de kon. milit. academie, die hun examen hebben gedaan, om in het tweede studiejaar over te gaan, zijn 25 ge slaagd. Op werklieden van 's rijks inrichtingen, die pensioen genieten als oud gedienden bij zee- en landmacht, is van toepassing verklaard art. 30 der wet op de burgerlijke pensioenen, de kortin gen bepalende, die op pensioenen worden toege past, bijaldien zij tegelijk met inkomsten aan door gepensioneerden bekleede landsbetrekkingen ver bonden, worden genoten. Z. M. heeft dezer dagen bepaald, dat die kortingen voortaan alleen zullen worden toegepast op gepensioneerden, wier dag geld meer dan 1.50 bedraagt. Deze bepalingen wordt gerekend met 1 Januari dezes jaars te zijn ingegaan. De gedeputeerde staten dezer provincie heb ben eene gunstige beschikking aan de regeering der provinciale staten in overweging gegeven op het verzoek van het Hoofdbestuur der internatio nale tuinbouwtentoonstelling, in 1877 te houden te Amsterdam in het paleis voor volksvlijt om een provinciaal subsidie. Zij stellen voor een subsidie uit de provinciale geldmiddelen te verleenen tot een maximum van 1000, omdat het welslagen dezer tentoonstelling ook voor dit gewest van be lang moet worden beschouwd. De adviezen van ged. staten omtrent de ver schillende aan de staten gerichte adressen zyn in druk overgelegd, om in de aanstaande zomerver gadering te worden behandeld. Naar hun oordeel zijn er termen aanwezig, om ten aanzien van de aanvrage der gemeente Slie- drecht om tegemoetkoming in de kosten van ver grooting der openbare lagere school aldaar een gunstig advies aan den koning uit te brengen, in dien zin dat 17,000 zal worden voldaan door rijk en provincie, ieder voor de helft. Uit de nota betrekkelijk de aanvrage van IJsel- monde blijkt, dat er naar het oordeel van ged. slaten termen zijn voor tegemoetkoming in de kos ten van den bouw eener tweede openbare school met onderwijzerswoning enz., welke tegemoetko ming wordt voorgesteld op 13848,42, doch dat het hun raadzaam voorkomt dat de staten zich vooralsnog hun oordeel voorbehouden omtrent de aanvrage om subsidie in de gewone kosten van lager onderwijs. Ten behoeve van de ambachtsscholen te Rot terdam en Aarlanderveen zijn op de provinciale begrooling voor 1877 opnieuw subsidiën voorge dragen respectievelijk tot een bedrag van 2000 en 100, op grond dat die inrichtingen ook voor den dienst 1877 daaraan dringende behoefte hebben. Verder is aan de stalen voorgesteld ten behoeve der voorgenomen verbetering van wegen en het schieten of uitdiepen en verbreeden van slooten in den polder Prins Alexander een subsidie te verleenen uit de provinciale fondsen, ten bedrage van '/3 der in het geheel benoodigde som ge raamd op ƒ209,931.27 en tot een maximum van 70.000, verdeeld over 3 jaren. Hel verzoek van het polderbestuur ter bekomiDg van rijkssubsidie is door ged. slaten met nadruk ondersteund.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1