LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5020. Maandag A0. 1876. 26 Juni. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor LeideR per 3 maandeo1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke IS'ommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Tin 1—6 regels..'..l.Of. Iedere regel meera 0.171. Grootere letters nier pliitsrnimu LEIDEN, 24 Jont. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer C. Boldingh Cz., geb. te Nieuwediep, met stellingen. De oudstrijders en wapenbroeders van 1813 en 1815, leden der afdeeling Leiden, van de ver- eeniging „het Zilveren Kruis", brachten Dinsdag aan hun 82-jarigen president, den heer J. P. Mahl- stede, thans te Gouda woonachtig, een bezoek, ten einde gezamenlijk de gewone Juni-vergadering daar te houden, en werden bij hunne aankomst met de meeste hartelijkheid in het hotel „de Zalm" ontvangen. Bij de oprichting hunner afdeeling in 1865, het jaar der instelling van het eereteeken het Zilve ren Kruis, bestemd voor de nog overgebleven wapenbroeders van de jaren 1813 en 1815, telde zij 39 leden, waarvan er nog slechts 9 overig zijn, allen natuurlijk hoog bejaard en te zamen 739 jaren tellende. Zij waren vergenoegd bijeen, herinnerden elkander aan hetgeen er vóór 60 jaren in ons vaderland is voorgevallen en de vele afwisselingen door hen beleefd, en brachten in vroolijke stemming en uit volle borst, hulde aan Vaderland en Oranje, aan Z. M. den Koning, aan Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, hun geachten beschermheer, en aan geheel het Vor stelijk Huis. Ongeveer te 7 uren namiddag verlieten de oud- strijders de stad, na een korte wandeling daarin gemaakt le hebben, en keerden opgeruimd en vroo- lijk huiswaarts. Aan de zwem- en bad-inrichting Rhynzigt zijn gedurende deze week 2613 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4860 vol wassen personen en van 815 kinderen. Het Nederl. stoomschip „Celebes", van Batavia naar Nieuwediep, is 22 dezer des avonds te Aden aangekomen. Te Middelburg heeft zich eene afdeeling geconstitueerd van het aardrijkskundig genootschap met 39 leden. Het bestuur is samengesteld uit de heeren Mr. G. A. Fokker, H. D. Slegt en J. Broekema. Door de Engelsche regeering is een waar schuwing gericht aan de Britsche visschers, die zich op de Nederlandsche kusten schuldig maken aan het zeilen door de netten, het afsnijden van deze en het mishandelen van Nederlandsche vis schers. Alle pogingen zullen door Hr. Ms. regee ring aangewend worden, om de Nederlandsche autoriteiten bij le staan die misdrijven te beletten en de schuldigen gerechtelijk te doen vervolgen. Nederlandsch Mettray vierde Woensdag de gedachtenis van zijn 25 jarig bestaan. Het graf van den stichter, W. H. Suringar, werd bezocht, eene feestrede werd uitgesproken door den com missaris-president, Dr. E. Laurillard, in het bede huis der kolonie, de voorwerpen werden bezich tigd, bestemd voor de in het najaar te houden verloting, de verschillende ambachten werden aan schouwelijk voorgesteld, onder '1 zingen van een toepasselijk lied, onderscheidene spelen, om prijzen, werden door de jongens uilgevoerd, en met het afsteken van vuurwerk de feestdag, die blijkbaar op de aanwezigen een aangenamen indruk ge maakt had, besloten. De 1ste luit. C. J. Snijders, van het corps ingen., min. en sappeurs, is met 1 Sept. a. s. benoemd tot leeraar in de genie-wetenschap aan de kon. milit. academie. Op den 12den Juli e. k. zullen de miliciens der lichting 1874 van het reg. grenadiers en jagers en de zes regimenten inf. in het genot van onbe paald verlof worden gesteld. De minister van binnenlandsche zaken heeft goedgevonden de gemeente Baexem tot een afzon derlijk onderkiesdistrict van het hoofdkiesdistrict Roermond, ter verkiezing van leden voor de Tweede Kamer, aan te wijzen. De off.-van-gez. 2de kl. G. P. J. Theunissen, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met den lslen Juli a. s. overgeplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoelsluis en de off.-van-gez. 2de kl. S. F. Kruyt, geplaatst hij het hospitaal der marine te Willemsoord, in de rol van Zr. Ms. wachtschip aldaar, ten einde gedet. te worden aan boord van het oefeningsvaartuig „Pro Patria." Door Z. M. den Koning-Groothertog is de heer A. Carameli, chef van de firma Frans Buffa en Zn. te Amsterdam, benoemd lot ridder van de Eikekroon, als blijk van waardeering voor de diensten, door hem gedurende vele jaren aan de Nederlandsche kunst bewezen. Ook de heer A. C. Kruseman, uilgever le Haarlem, is tot ridder dier orde benoemd. Eerste Kamer. Het ontwerp lot wijziging van het civiel cassalieproces is aangenomen met 18 |legen 2 stemmen (Villers Pité en Cremers); de intrekking van het decreet van 1809 omtrent de kerkfabrieken met 25 tegen 4, na vrij uitvoerige discussiën. Tegen de heeren Villers, Hengst, Bee- renhroek en Michiels van Kessenich. Het budget van oorlog in verband met de vestingwet gaf mede aanleiding lol discussie, waarbij de abnormale toestand dat men eene definitieve begrooling tegen over het demissionnair heeft. De minister heeft le voteeren. Lichtelijk kon anders zjjn opvolger daar door worden belemmerd. Anderen hadden bezwaar tegen het eindcijfer zonder behoorlijke organisatie der strijdkrachten. De minister geloofde niet, dat zijn opvolger daardoor gebonden zou zijn. Hij heeft niets nieuws in deze begrooting opgenomen. Ten slotte is de vestingbegrooting aangenomen met 21 tegen 6 en het oorlogsbudget met 18 tegen 9 stemmen, zjjnde de heerenCremers, Karslen, Schot, Smit, Geertsema, Van Swinderen, Stock, Van Akerlaken en Pité. Nog zijn aangenomen met algemeene stemmen verschillende ontwerpen, waar onder dat omtrent de belasting op hier en azijn. De overige zijn aan de orde gesteld tegen Maan dag te elf uren. Z. M. heeft H. W. Trousselat, te Anlwer- werpen, verlof verleend lot het aannemen van het burgerkruis 2de kl., hem door Z. M. den koning der Belgen geschonken; met ingang van 1 Juli e. k., E. Van der Eist, directeur der domaniale steenkolenmijnen te Kerkrade, benoemd tot inge nieur der mijnen; P. J. J. Bogaert, le Maastricht, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als com missaris des konings voor de domaniale steen kolenmijnen te Kerkrade, prov. Limburg; aan den lsten luit. W. C. Willemsen, van het 3de reg. vesting-art., op zijn verzoek, een eervol ontslag uit den milit. dienst verleend. Gremeng'd. Nieuws. Gisterochtend omstreeks zeven uren is in Den Haag aan den N.-W. Buitensingel in het zoogenaamde Veentje het lijk opgehaald van een man, naar gissing 50 a 52 jaar oud. Het is naar het gasthuis overgebracht. Er heerschte Donderdag-namiddag in Den Haag weder eene groote drukte op den Kneuterdijk bij den tramway. Een wagen was gereed om weg te rijden, toen de politie-agent bemerkte dat zes personen in plaats van vijf op een der balkons hadden plaals genomen, en negen op eene bank in plaats van acht, waarom die beambte den chef van het station daarop aan dachtig maakte en verzocht een der heeren te doen uitstappen. Wie moest nu die uitverkorene zijn? Allen beweerden hetzelfde recht te hebben van le blijven, en niemand wist wie van dat zestal, een gezelschap uitmakende, het laatst op het balkon was gekomen. Hierdoor ontstond oponthoud, tot groot ongerief van de passagiers die naar de fris- sche zeelucht haakten. Terwijl de rest van het gezelschap zich in een volgenden wagen begaf, de zoogenaamde stationswageu bleef daar staan tot des avonds halfelf, zooals gewoonlijk, tenzij de drukte zoo grool is, dat er wagens tekortschieten. Onderlusschen kwamen er van lijd lot tjjd wagens van Scheveningen aan, die onmiddellijk weder be laden vertrokken. De zes heeren, gezeten in den stationswagen, verkozen van de wagens die uit Scheveningen kwamen geen gebruik te maken, maar stonden er op, ofschoon dit niet geschieden kon, om met den wagen waarin zij plaats geno men hadden, te vertrekken. Tot halfelf zijn zij blgven zitten, na nu en dan eenige ververschingen van hier uit een nabijgelegen koffiehuis le hebben doen aanrukken. Eindelijk vertrok de wagen naar Scheveningen en reden de heeren lot in de Park straat mede en lieten zich ter halverwege afzetten. Het publiek, dat van die nietige zaak een pretje had gemaakt, was den wagen tot in de Parkstraat gevolgd en vergezelde de zes heeren nu ook nog een eind weegs. Het aangevangen seizoen voor Sche veningen belooft dit jaar luisterrijker dan ooit te zullen zijn. H. M. de Koningin heeft eene prach tige linnen tent doen vervaardigen, om daarvan gedurende het badseizoen aan het zeestrand ge bruik te maken. De reeds bestaande ruime, sier lijke hotels zijn met twee nieuwe inrichtingen ver meerderd, die der „Galeries" en het „Hotel Rauch", die beide de aandacht der bezoekers zeer trekken. Onder de uitspanningen, die men in Schevenin gen wil invoeren, behoort het doen van tochtjes op zee. Reeds vroeger werden deswege proeven genomen, doch het bleven toen meer op zich zelf staande pogingen. Thans hebben W. Bal en A. Rog, twee zeer bekwame zeelieden, een geheel nieuw pleiziervaarluigje doen houwen, dat voor de badinrichting gestationeerd blijft. Dit vaartuigje voldoet, naar het oordeel van deskundigen, aan alle vereischlen en is, volgens de nieuwste vin ding, voor deze kust ingericht voor een dertigtal personen. Het levert, onder de leiding van ge noemde ervaren zeelieden, alle waarborgen voor veiligheid op, zooals de proeftochtjes, daarmede reed6 gemaakt, hebben bewezen. F. De \V. te Alphen heeft zich Don derdag-nacht door ophanging van het leven beroofd. Daar hij geruimen lijd een werkeloos leven leidde, schijnt geldgebrek hem tot deze daad aanleiding gegeven te hebben. Aan den Schenkeldijk, onder Zuid- Beierland, is Donderdag-nacht de woning met annexe schuur, bewoond door den eigenaar W. Leenheer en de wed. Van der Burg, totaal afge brand. Nagenoeg niels heeft men kunnen redden. Huis en inboedel van Leenheer waren geassu reerd, doch de inboedel der weduwe niet. Een tweejarig knaapjeteArnhemzat Donderdag-namiddag in de nabijheid van een em mer kokend water te spelen. Een voorbijgaande

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1