Bij beschikking van den minister van bin- nenl. zaken zijn de heeren A. G. V. Hombach, te Hulst, en J. Otto Risseeuw, te Ooslburg, aan gewezen om als gedelegeerden der Nederlandsche regeering naar het in Juli 1876 te Gent te houden landbouwkundig congres op te treden. Eerste Kamer. Reeds zijn ingekomen alle ontwerpen, heden door de Tweede Kamer aangenomen. De eindverslagen zijn uitgebracht over verschillende ontwerpen, die aan de orde gesteld zijn na afloop van die voor morgen. Tweede Kamer. De elf wetsontwerpen, nog onder de loopende zaken gerangschikt, zijn alle heden afgehandeld en meerendeels unaniem aangenomen. De minister van koloniën heeft de hoop uitgedrukt op goeden uitslag van den oorlog met Atjeh. De toestand is niet zoo ongunstig als "wel eens wordt voorgesteldzelfs in vergelijking met het vorig jaar gunstiger. Hij bracht hulde aan het N.-I. leger en meende dat de Kamer en de natie vertrouwen mogen stellen in de energie van den landvoogd van Indië, die ongetwijfeld den oorlog met kracht zal ten einde brengen. De heer Fabius hoopt dat spoedig aan deze ramp en ellende voor Indië en Nederland een einde kome. "Wil men hoop op beëindiging, dan moet er een man opstaan, die niet veel schrijft of praat of uitstelt, maar handelt en doortast. De Kamer is, na in comité de huishoudelijke raming te hebben afgedaan, uiteengegaan. Z. M. heeft tot consul der Nederlanden te Galveston, voor den staat Texas, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, benoemd F. Lammers aldaar T. A. De Vocht benoemd tot burgem. der gem. Reekaan A. A. Van de Kasteele, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli e. k., eervol ontslag ver leend als directeur van het kon. kabinet van zeldzaamheden en het beheer daarover tijdelijk opgedragen aan D. Van der Keilen Jr., directeur van het Nederlandsch museum; met ingang van 1 September e. k., G. S. Hofstra te Dokkum, benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burger school te Warffum; bij het personeel van den milit. geneesk. dienst der landmacht in Ned.-Indië be noemd tot apoth. 3de kl. N. N. Bender, stedelijk apotheker te Paramariboaan den fuselier bij het leger in Ned.-Indië J. Schuller vergund het dragen van het IJzeren Kruis 2de kl. en van het Pruis, herinneringst. voor den veldtocht in 1870 en 1871. Gemengd Nieuws. De dienstbode van den heer B. aan den Zwartenweg in Den Haag, die door het sprin gen van een petroleum-toestel hevige brandwonden had bekomen, is Woensdag in het gasthuis aan de gevolgen overleden. In de Van der Duynstraat in Den Haag is, terwijl de moeder een oogenblik afwezig was, het kindje van de echtelieden De J. in een pot kokend water gevallen. Overdekt met brand wonden vond de ongelukkige moeder haar wicht in dien toestand. Geneeskundige hulp werd on middellijk ingeroepen, doch de kleine is gister middag na de hevigste smarten overleden. Gistervoormiddag kwam een 17-ja- rige opperman, werkzaam aan een in aanbouw zijnd pand aan de Crooswijksche kade te Rotter dam, uit een raam der tweede verdieping en wilde op eene aldaar geplaatste ladder stappen, doch hij stapte misde ladder kantelde om, zoo dat de jongeling naar beneden stortte, waarbij hij eene lichte verwonding aan het hoofd en eene vrij ernstige aan het lichaam bekwam. Hij is ter verpleging in het stedelijk ziekenhuis opge nomen. Ten einde bij gelegenheid der maske radefeesten te Utrecht aan Karei den Stouten en zijn gevolg gelegenheid te geven hun in tocht te Zutfen te doen, is door de direction van den Ned. Rijn- en van den Ned. Staatspoorweg aan het studentencorps kosteloos een extra-trein aangeboden van Utrecht via Arnhem naar Zutfen en terug. Alle studenten (gemaskerden en onge- maskerden, leden van het studentencorps) hebben tot dien trein toegang, die Zondag 2 Juli te 12 uren van Utrecht zal vertrekken. Op den terugtocht zullen de studenten te Arnhem dineeren. Woensdag-morgen, toen de logement houder E. te Harderwijk een zyner gasten wilde wekken, kreeg hij op zijn geroep geen gehoor en bemerkte bij onderzoek, dat die persoon overleden was. Het leven schijnt hem zeer kalm te hebben verlaten, daar hij in gewone houding en zondei pijnlijke trekken te bed lag. Den vorigen dag had hij zich voer dienstneming bij de koloniale troepen aangemeld, doch was wegens gebrek aan de noodige stukken afgewezen. Te Edam is Woensdag-ochtend een tjalk, beladen met baksleenen en bestemd naar Alkmaar, tegen het havenhoofd aangezeild en dade lijk gezonken. De vaart was dientengevolge ge stremd, doch tegen den avond weder geopend. Een zee-milicien, behoorende tot de equipage van Zr. Ms. monitor „Heigerlee", te Hellevoetsluis liggende, is gisternacht, terwijl hij voor dien bodem op post stond, te water geraakt en verdronken. Vermoedelijk was hij door den slaap bevangen. Te Kuilenburg is Woensdag-avond een jongmensch, in een niet zeer breede sloot willende baden, onmiddellijk in de diepte verdwe nen en verdronken. Dezer dagen werd in de nabijheid der viaduct aan den spoorweg te Zalt-Bommel opgevischt het lijkje van een pasgeboren kind. De politie heeft zich onmiddellijk met het doen van onderzoek onledig gehouden, ten gevolge waar van Woensdag de vermoedelijke daderes, in het naburige Hurwenen te huis behoorende, gevanke lijk naar Tiel is overgebracht. Te Uchelen, nabij Apeldoorn, ontstond Woensdag-ochtend brand bij den papierfabrikant Van Delden. In weinige oogenblikken waren fabriek, hangschuur en woonhuis een prooi der vlammen, terwijl de vonken zich zoozeer verspreidden, dat ook het zich op eenigen afstand bevindende zoo genaamde Kappersmolentje en de woning van den heer Geurts in de asch werden gelegd. Betreffende de ongeregeldheden te Mheer wordt uit Maastricht nader gemeld: Jl. Maandag hadden te Mheer, eene op 5 uren van hier gelegen gemeente, ernstige ongeregeldheden plaats, bij het leggen van den eersten steen der nieuw te bouwen kerk. Onder den vorigen bur gemeester werd er te Banholt, een onder Mheer behoorend groot gehucht, een half uur van daar gelegen, op eigen kosten eene kapel gebouwd en ontstond er oneenigheicl tusschen de inwoners van Mheer en die van Banholt. Daar Banholt meer zielen heeft dan Mheer, verzochten de Ban- hollers kerkdijken dienst in hunne kapel, hetgeen hun werd geweigerd. Hierop weigerden de Ban- holters van hunne zijde bij te dragen tot het op bouwen eener nieuwe kerk te Mheer. Hun vijan digheid tegen de kerkelijke autoriteit van Mheer ging zóó ver, dat niet alleen het meerendeel hun ner weigerden naar Mheer ter mis te gaan en in hunne eigen kapel een soort van godsdienstige bijeenkomsten hielden, maar dat zelfs meer dan honderd hunner geen Paschen hebben gehouden. Toen nu eergisteren tot viering van het leggen van den eersten steen te Mheer vreugdeschoten zouden gelost worden, weigerden de Banholters de aan de gemeente toebehoorende en te Banholt bewaarde kleine ijzeren mortieren af te geven, en werden deze op last van het gemeentebestuur gerechtelijk opgeêischt. De veldwachter, vergezeld van maré- chaussées, was daarmede belast, en toen dezen met de mortieren huiswaarts keerden, werden zij door de bewoners van Banholt achtervolgd, uitge jouwd en aangevallen. De maiéchaussées waren zelfs genoodzaakt van hunne karabijnen gebruik te maken. Een meisje kreeg een schot in de zijde en is ernstig gewond; verscheiden andere ver wondingen hadden plaats; en ook spreekt men van eene vrouw die door het gedrang en den schrik is doodgebleven. Eene brigade maréchaussée, met een kapitein aan het hoofd, is gisteren tot handhaving der orde van hier naar Mheer ver trokken. Te Passau is thans eene fabriek om eieren le verduurzamen. Zij ondergaan eerst eenige bewerking, zoodat zij als poeder in den handel worden gebracht. Men heeft poeder van het ge- heele ei, van den dooier en van het wit. "Voor provisie zijn de verduurzaamde eieren uitnemend geschikt: 360 eieren beslaan niet meer dan de ruimte van een betrekkelijk kleine bus, en bij het bereiden van spijzen doel het poeder denzelfden dienst als gewone eieren. Bij verzending leveren zij het voordeel op, dat het transport slechts een vijftiende bedraagt van den prijs voor eieren in natuurleken toestand. T e r w y 1 op de wereldtentoonstelling te Weenen zich ieder beijverde om maar zooveel mogelijk te proüteeren van de vreemdelingen en alle prijzen rezen, ziet men te Philadelphia bijna het omgekeerde plaats hebben. De hoogste hotel- prijzen zijn geen cent hooger dan zij sedert jaren geweest zijn. Het uitstekendste logement kost niet meer dan 4?' /a dollar daags, en meer kan men ook niet besteden, tenzij men badkamers, anti chambres enz. verlangt. De meeste hotelprijzen zijn geringer. Men vindt zeer goed logies voor 15 tot 17'/j dollar per week en zelfs nog voor min der. Men kan ook op Europeesche wijze een kamer zonder kost bekomen voor 1 of 2 dollars daags en dineeren waar men verkiest, heizij tegen 15 cent (J0.375) of 15 dollars (ƒ37.50). Van de ten toonstelling is eene der merkwaardigheden eene diepe, dicht begroeide kloof, waarin Indianen als jagers leven, en de bezoeker, die langs den afgrond wandelt, het leven der wilde stammen kan gade slaan. Te Parijs had men een man, die den ganschen dag in het water dook a raison van zooveel franken daags. Hier ontvangt een Rood huid zooveel daags om wild le zijn. Sedert de opening van de tentoonstelling te Phila delphia tot 1 Juni, dat is in 20 dagen, is zij be zocht door 529,248 personen, dat is gemiddeld per dag 28,489. Onder dat totaal waren 406,587 die entrée hadden betaald. Ter Weener tentoon stelling bedroeg het getal bezoekers in de eerste 25 dagen slechts 18,571 daags. Een keukenmeid te Cupar in Schot land, die plotseling haar dienst verlaten bad, were door haar meester voor den rechter gedaagc en aangesproken om 30 schadeloosstelling wegens het verlaten van hare betrekking zondei gegronde reden. De keukenmeid zeide1°. were Zondagsavonds in de keuken de bijbel gelezen 2°. mocht zij haar vryer niet ontvangen en 3° mocht zij 's Zondags niet uitgaan. De sheriff zeidi bij zijn vonnis, dat hij niet behoefde te beslisser of het lezen van den Bijbel op Zondag-avond een< gewoonte was die men al of niet behoorde te volgen; wat de vrijers betrof, meende hij dal alleen op een behoorlijk uur door dienstbarer. bezoekers konden worden afgewacht. Over d< quaestie van den uitgangsdag bewaarde hij hel stilzwijgen, maar was beslist in zijn oordeel, da' de meid geen voldoende reden had voor 't ver laten van haar dienst, en veroordeelde haar tot betaling van f 6 schadevergoeding en f 4.20 kos ten. Dit vonnis, zegt de „Pall Mali," zal in het gansche Vereenigd Koninkrijk een diepen indrui maken in de dienstbodenwereld. Het maakt toet inbreuk op de wet, de ongeschreven wet, dat de keukenmeid oppermachtige heeescheres is in de keuken, zoodat men er zelfs zonder haar verlof geen psalm mag zingen. Door Boegineezen wordt op Java aan gevoerd en veelvuldig gebruikt een vergiftige stof, waaraan zy den naam geven van legèn. Het voor komen dier stof zou menigeen doen denken, dat hij eenvoudig met rijstkorrels te doen had. Zy is, als zoodanig gebruikt, zóó vergiftig, dat één korreltje meer dan voldoende is om iemand het leven te benemen, maar op eene zekere ge heime wijze toebereid en in een drank veranderd, schrijven de inlanders en Chineezen er opwekkende, versterkende eigenschappen aan toe; het gebruik er van moet in veel opzichten dezelfde verschijn selen teweegbrengen als de opium. Sedert dit vergif, bereid voor 't gebruik, verkocht wordt voor 50 cent per flesch, neemt de consumtie er van zeer toe, ook bij niet-Boegineezen. Kechtzakeu, Correctionneele uitspraak der rechtbank alhier van 23 Juni: P. T., le Leiden, w. moedw. toebrengen van kwetsuren, 3 w. eenz. opsl., geldb. van f 8 of 1 dag idem; H. v. d. B., te Koudekerk, w. idem, geldb. van f 10 of 3 d. gev.; C. v. d. V., te Langeruigeweide, w. ontduiking der plaats, belasting op de honden, geldb. van 6 of 1 dag gev.J. N., le Koudekerk, w. idem, vrijge sproken; C. v. d. E., te Hillegom, w. onwillige verwonding, 15 d. eenz. opsl., geldb. van 8 of 1 dag idem.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2