teit „de Snelvlieger" 4e Haarlem, hadden in 15 minuten 8 uren gaar ,s afgelegd. Dagelijks kom en te Harderwijk voor het koloniaal werfd ,epot 40 a 50 vreemdelingen aan, onder welke d e vorige week op één dag 30 zeelieden, afkomstif j van Peru, Venezuela, Manilla, Martinique, Ameri ka en Portugal, die door hun woest en verbrand voorkomen zeker voor Carlislen zijn aangezien. V an deze laatsten zijn er echter geen 30 aangek' omen, zooals dezer dagen werd gemeld. De 70-jarige landbouwer J. Van Al phen, te Terheyden, reed eergisteren met zijn paard en kar van zijn werf naar den publieken weg. Het paard schrikte en ging op bol, de man viel -van d.en wagen en kreeg van het paard een trap op het hoofd, die den dood onmiddellijk ten ge volge had. Dinsdag-namiddag heeft te Leeuwar den het zwemmen het leven gekost aan een jon geling van 23 a 24 jaren. Reeds was hij met nog eenige jongelingen in de Potmarge te water geweest, toen hij, om eene weddenschap, van naar men zegt f 1, besloot het water nog eens over te zwemmen, waarbij hij verdronk. Het geheele gezelschap was, gelijk wordt verzekerd, vrij opgewonden door het gebruik van sterken drank, en de omgekomen jongeling moet, vóór hij den tweeden watertocht aanving, hebben gezegd, dat het hem weinig kon schelen, of hij verdronk, daar hij toch eenmaal moest sterven en zijne ouders dan altijd toch f 100 uit een begrafenisbus zouden krijgen. Den 15den dezer kwamen in de wo- ning van J. P. V. te Dinteloord twee maréchaus sees, die den last schenen ontvangen te hebben diens dienstmaagd-huishoudster te verwijderen. Niet dan met veel moeite gelukte het, haar bui ten de deur te krijgen. Wat ook tot die ontzet ting aanleiding moge gegeven hebben, de meid scheen zich eenig recht toe te kennen om er zich tegen te verzettenalthans zij weigerde bepaald de plaats voor de woning van J. P. V. Ie ver laten. Den geheelen dag heeft zij, gezeten opeen stoel en omringd van eene groote menigte volks, aangelokt door medelijdende belangstelling en „l'amour du scandal", daar doorgebracht. Tegen den avond drong de menigte zich in steeds toe nemend getal rondom de ongelukkige dienstmeid, die, ofschoon door haar vader aangespoord, stand vastig weigerde de bezette plek te verlaten. Aan verwenschingen tegen J. P. V. en aan allerlei min-liefelijke epitheta ontbrak het natuurlijk onder de joelende en tierende menigte niet. Er bestond ernstige vrees, dat gedurende den nacht geweld zou gebruikt worden om de dienstmeid weder toegang te verschaffen tot de gesloten woning van J. P. V., die haar reeds dien morgen had verlaten. Die vrees werd echter niet verwezen lijkt. De menigte bepaalde zich tot een meer vreed zame demonstratiezij sloeg een soort tentje op, op de stoep van het huis door J. P. V. bewoond. In dat tentje werd de meid onder dak gebracht. Men meldt uit Maastricht van 20 dezer: Hedennamiddag zijn de maréchaussées van hier en omstreken onder aanvoering van den kapitein Dickhoff naar het dorp Maheer vertrok ken, alwaar in den afgeloopen nacht ongeregeld heden hebben plaats gehad, naar aanleiding van den bouw eener tweede R.-K. kerk aldaar. Naar men zegt, zijn bij de burgemeester de glazen inge worpen en hebben twee maréchaussées, die tot handhaving der orde reeds gisteravond uit Eysden -waren gerequireerd, van hunne wapenen moeten gebruik maken, waardoor één persoon gedood en een ander gekwetst zoude zijn. Vestigde de justitie te Zutfen dezer dagen reeds de aandacht der betrokken autoritei ten op zekere handelingen van J. Koch, directeur der Vereeniging „de Eendracht" te Amsterdam en zijne tallooze agenten in de verschillende pro vinciën, te zelfder tijd werd een dier agenten, J. C. Bontekoe genaamd, door de politie te Amster dam, als verdacht van bedriegelijke oplichting, gearresteerd en ter beschikking der justitie naai de cellulaire gevangenis aldaar overgebracht. Bon- ttkoe was directeur van eene menigte inderdaad slechts in naam beslaande Vereenigingen, onder de motto's Nijverheid, Eendracht, Neptpcus, Apollo, Mercurius enz., en verheugde zich in een aan zienlijk steeds aangroeiend ledental, meestal vrou wen, met wier spaarpenningen de directeur goede sier schijnt gemaakt te hebben, totdat de politie de hand op hem legde. Dinsdag -nacht is door een der gevan genen in hel huis van verzekering te Arnhem eene poging gewaagd om te ontsnappen. Hij heeft zich door eene zeer enge opening willen wringen van het vertrek waarin hij opgesloten was; maar de poging werd bijtijds door den schildwacht ontdekt. Men zegt dat het dezelfde Franschman is, van wiens omzwervingen reeds een en ander is mede gedeeld. De heer M.een paardenhandelaar, is op de paardenmarkt te Beusichem door den slag van een paard doodehjk in den nek getroffen. Uit Urk wordt gemeld dat deanjo- visvangsl zeer gunstig is. Dinsdag-nacht werden in één streek per twee schuiten gemiddeld twin tig duizend stuks gevangen. Door de politie zijn Zondag -middag bij gelegenheid der gevechten te Hoboken en op den weg van dit dorp naar Antwerpen in beslag genomen: een geladen geweer; een revolver met zes loopen, waarvan op vijf nog een kogel is; eenige lange messen, een ijzeren staaf en een aantal stokken, de meeste knuppels. De Berlijnsche poeliers en handelaars in pluimgedierte welen geen raad om te voldoen aan de eensklaps toegenomen vraag naar duivenvleu gels. Vele koopers, die geen vleugels kunnen krijgen, nemen eenvoudig duiven en doen die in grooten getale in de omstreken over aan poeliers, onder voorwaarden van de vleugels terug te ontvangen. Deze worden in menigte naar Frankrijk gezonden, alwaar de vederen, geverfd en ongeverfd, gebezigd worden op de dameshoeden, omdat de versiering met opgezette vogeltjes, ten gevolge der ijverige bemoeiingen van de Vereeniging ter bescherming van dieren, uit de mode is geraakt. Te St.-Johns, in Canada, heeft Zondag een brand gewoed, die geheel 't handelskwartier der stad heeft in de asch gelegd: zeven hotels, negen kerken, 't postkantoor en 't douane-kantoor, twee banken, verscheidene fabrieken, werven en schepen, en 250 huizen en winkels. De brand ontstond in een houtzaagmolen, en werd aange wakkerd door den feilen wind, terwijl toevallig juist de watertoevoer tot blusschen afgesloten was. Tweehonderd vijftig gezinnen zijn zonder dak. De schade wordt begroot op 1,500,000 dollars. Rechtzaken. De rechtbank te Middelburg heeft gisteren uit spraak gedaan in de bekende aanvaringszaak van de „Phönix." De eisch van schipper De Bruine om schadevergoeding is toegewezen, en de gezag voerder van de „Phönix" veroordeeld in alle kos ten van het geding. De correctionneele rechtbank te Brussel heeft dezer dagen uitspraak gedaan in een sinds lang aanhangig geding, waarin de heer P. R. te Maas tricht een rol speelde. Hij had aan een agent 13,000 £r. ter hand gesteld, om daarvoor het commandeurschap van de orde van Tunis te ver krijgen. Het kruis bleef uit en nu werd de agent vervolgd wegens oplichterij, ofschoon hij het geld had teruggegeven. De rechtbank heeft den man vrijgesproken. KOLONIËN. BATAVIA, 17 Mei. Aan een particulier schrijven is hef volgende ontleend „Zooals gij wellicht gelezen hebt, heeft de Italiaansche regeering moeite gedaan om het lijk van generaal Bixio, die hier tijdens de tweede expeditie gestorven is en op het eiland Poeloe Toean begraven werd, terug te vinden. De Atjeh- neezen, die dachten dat wij daar een schat ver borgen hadden, groeven hel lijk op en namen het overschot mede naar Lampagger, alwaar zij het, teleurgesteld in hunne verwachting, weder in den grond stopten. De commandant van Lam pagger liet er, toen de landstreek in ons bezit was, onderzoek naar doen en met goed succes; maar op een dezer tochten zijn zes manschappen door de bergbewoners vermoord en eenigen ver wond. Nu eenige dagen geleden is hetzelfde Lam pagger door de bergbewoners overrompeld, waarbij wij aan dooden 2 officieren (v. d. Roemer en Hoynck van Papendrecht), 6 soldaten en 2 vrouwen en aan gewonden 19 soldaten en 4 vrouwen be kwamen. 's Morgens te 7 uren van den 3den Mei ontving daarvan de commandant het bericht en onmiddellijk werd de luitenant W. J. F. J. Van Bommel van Vloten, benevens een officier van ge zondheid met 40 manschappen ter versterking af gezonden. Het schouwspel, dat zich bij hunne aan komst aldaar vertoonde, was hartverscheurend. Midden in de benting lagen elf Aljehneezen door en op elkander in een groote plas bloed, terwijl in de officierskamer de dooden der or.zen lagen, en de voorgalerij vol met gewonden, die klagend en jammerend naar hulp uitzagen. Het detache ment kwam aldaar ten 83/, uur aan en eerst 's namiddags te 3 uur was de laatste gewondene verbonden. Er zijn thans drie compagnieën heen gezonden om de bevolking te tuchtigen, de kam pong te verbranden en eene nieuwe benting op te richten." Boor den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschikkingen genomeD Civiel Departement. Benoemd: Tot off. van just, bij den raad van just, te Soerabaia Mr. H. N. Grobbée; tot voorz van den landr. te Soerabaia, Mr. A. J. Immiok; tot ads.-res. van Buitenzorg, Jhr. C. H. A. Van der Wijck; tot ads.-res. van Soerakarta, Mr. P. A. Matthes; tot ads.-res. van Limbangan, G. L. Schultz; tot omg. rechter in de ode afd. op Java en Madnra, Mr. A. Stibbe Lzn.; tot chef van bet kadast. statist, bur. in de res. Rembang, Th. Van Dissel; bij het binnen), best. op Java en Madura tot contr. 1ste kl. H. J. AltmanD, W. A. Van Aken en F. F. Sijthoff; tot contr. 2de kl. A. H. A. La» baar, E. Constant cd Ch. L. Drossaers; tot adsp.-contr. H. A. Hijmans van Anrooy, K. E. N. Maier en G. J. G. Van Boc- kom Maas. Bij het binncnl. best. op de bezitt. buiten Java en Madnra: tot contr. 1ste klK. F. H. Van Langen; tot contr. 2de kl. J. R. Neumann; tot adsp.-controlenr V. A. Schussler; tot archit. 1ste k). bij den waterst. enz. J. Heaviside. Bij het het boschw. op Java en Madara: tot houtv. Sdo kl. A. H. War ren en A. J. Van Schermbeek. By het dep. van onderw. enz. tot hoofdcomm. F. S. Hartsinck; tot lsten comm. W. A. Ver- doorn; tot 2den comm. A. Van Boeckholtz; tot 3den comm. H. L. Pieters. Bij de in- en uitvoerr. en acc.: tot verif. 2de kl. H. C. Tessensohntot ontv. te BenkoeleD, Jhr. J. M. Clif ford Koek van Breugel; tot verif. 3de kl. W. A. Phefferkorn tot ontv. te Muntok, J. W. Van Ham; tot verif. 5de kl., P. C. Stein; tot not. tevens vendum., te Toeban P. G. Holman; tot hoofdond. (onderw. lste kl.) aan de o. 2de 1. s. te Makassar P. Van Eisen. Bij den waterst. enz. tot ing. 2de kl., H. P. Mensinga; tot ing. 3de kl. J. Nnhout van der Veen. Door den res. van Soerabaia: tot lsten klerk op het ads.-res. bur. te Ba- wean, J. E. Tokaya, tot éden hulponderwijzer aan de open baren 8de lagere school te Samarang, P. Van Vlodrop. Ont slagen: Eervol, uit 's lande dienst, met behood van recht op pens., de ing. 3de kl. bij den waterst. enz. H. W. De Roos eervol, uit 's lands dienst, met beh. van recht op pens., de ondersch. voor de politie te Batavia M. Degens; eervol, uit 's lands dienst, de klerk op het ads.-res.-kaotoor te Toeban J. F. Schmidgall en de gew. klerk op het res.-bor. te Rembang W. Jellema; eervol, uit zijne betr., w. ziekte, de verif. 5de kl. C. A. W. FraDzen; eervol, nit 's lands dienst, met beh. van recht op pens., de ads.-res. van LimbaDgan J. A. F. W. Booghmons; eervol, nit 's lands dienst, met beh. van recht op pens., de ambt. op wachtg. W. C. J. E. Deys, laatst, comm. lste kl. bij den post- en telcgraafd.eervol, uit 's lands dienst, de gew. tijdelijk klerk op het res.-kant. te Pasoeroean V. A. L. P. Burgemeestre; nit 'elands dienst, de gew. klerk bij de alg. rekenk. E. F. Scheffer; eervol, uit 's lands dienst, met beh. van recht op pens., de opz. 2de kl. B. C. Lammerding. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den veldpred. A. F. Gerlach en aan den not. en vendom, te Sido-Ardjo J. A. Cambier; een tweej. verlof naar Ned., wegens meer dan 15 jaren onafgebr. dienst in N.-I., aan den lsten comm. bij het depart, der burg. openb. w. A. Regensburg; een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den contr. lste en 2de kl. by het binnenl. bestuur op Java tn Madura J. G. IJssel de Schepper en G. Arntzenius een tweej. verlof naar Europa, wegens meer dan 16 jaren onaf gebr. dienst in N.-I., aan den comm. op het resid.-kantoor te Menudo N. H. Hartman. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den mil. ambt. 3de kl. L. Sap. Be- pa aid: Dat bet aan den kapt. der inf. W. F. Van Vogt, wegens 15 jaren onafgebr. dienst in Ned.-lndië, verleend verlof naar Ned., alsnog zal worden beschouwd als te zijn verleend wegens ziekte. Ontslagen: Op verzoek, eervol, uit Zr. Ms. milit. dienst, w. volbr. diensttijd, met beh. van recht op pens., de loit.-kol. der inf. H. Van Heyningen; eervol, uit Zr. Ms. milit, dienst, w. licham. ongeschiktheid, met beh. van recht op pens de kapt. der inf. A. Roozenraad; op verzoek, eervol, uit Zr. Ms. milit. dienst, de milit. apotheker 3de kl. S. C. A. Lens. Tijde lijk gedetacheerd: Bij de genie, staf van het wapen, de lste luit. J. D. Van Alphen, van het 3de bat. inf. Gep laatst: Bij de milit. admiDistr.,op het bur. van deu onderint. 2de k). te Muntok, de 2de luit.-kwartierm. S. N. Van den Bent; hij de inf., léde bat., de 2de luit. B. M. Leussen; bij de art., als comm. der divisie veld-art. te Batavia, de maj. B. A. H. Arntzenius; bij den geneesk. dienst, bij het groote milit. hosp. te Weltevreden, de off.-vao-gez. lste k). H. D. Roskes, Departement van marine. Benoemd: Tut 3den comm. bij het dep. van marine, W. Taunij. Ontslagen: Eervol, nit 's lands dienst, de loods bij bet loodsw. te Soerabaia J. Anderson. Ingetrokken: De benoem, van F. P. Suyker tot loodsleerl. hij het loodsw. te Soerabaia. Vergunning verleend: Om te repatrieeren, w. ziekte, aan den off.-v.-gez. lste kl. J. J. Borst en aan den lsten luit. der mariniers D. C. W. Suther land, de lste luit. G. C. Mirandolle en .T. B. Verhey, aan den luit.-ter-zee 2de kl. A. A. Sweep en aan den off.-macbioist J. A. Van der Meer; wegens langd. verblijf ia Oost-Indië, aan de luit.-ttr-zee 2de kl. H. R. J. J. Thorbecke en R. C. A. L» Jansen.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2