LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5017. Donderdag A0. 1876. 22 Juni. Uit het Gemeente-Verslag over 1875. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering yan Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels....1.05. Iedere regel meer0.17-fc. Grooiere letters naar plaatsruimte VI. Gelgk gewoonlijk vindt men aan het slot van het Gemeenteverslag een staat van beroepen en bedrijven met opgave van hel aantal personen, die te Leiden in 1874/75 ze hebben uitgeoefend. Hoe droog en onbeteekenend die lijst er schijn baar uitziet, bij nadere beschouwing zou zij stof genoeg opleveren om er gansche bladzijden mee te vullen. Zoo zou men kunnen vragen of het in onzen lijd van vermindering of wel slaking van interestbelasting een spel van het toeval is, dat het aantal commissionairs in effecten door 11 wordt voorgesteldtrouwens dat het onder onze slad- genoolen niet ontbreekt aan hen, die een nog wis selvalliger kans der forluin willen wagen, bewijst het cijfer 1'2, dat de debitanten van loterijbrief jes vertegenwoordigt; de misrekeningen in aan merking genomen, die daaruit kunnen voortvloeien, zou men er zich over moeten verwonderen, dat wij het te Leiden met 3 deurwaarders kunnen stellen; doch spoedig zou meu geneigd zijn, uit het bescheiden tweetal dames-kleedermaaksters, tegen wel 102 heeren-kleedermakers, af te leiden, dat het tekort, door effecten- of loterij verlies ver oorzaakt, ruimschoots werd opgewogen door de voorbeeldige eenvoudigheid der schoone sekse hier ter slede, ware het niet eensdeels dat de onder vinding het tegenovergestelde leerde, anderdeels dat het cijfer van 20 modemaaksters aantoonde, tot wie de dames ten behoeve van haar toilet zoo al de toevlucht nemen. Doch alle scherls ter zijde latende, vestigen wij liever de aandacht op een cijfer, dat inderdaad een treurigen indruk maakt het was dan ook wel de moeite waard het in een afzonderlijken staat op te geven dat nl. van 254 slglers en tappers met en bene vens 9 kroeghouders, te zamen dus 263 verkoo- pers van sterken drank, tegenover b. v. 133 brood- verkoopers en 38 vleeschhouwers en spekslagers. Commentaar is hier overbodig. Keeren wij tot een meer gezonden lak van handel en bedrijf terug: onze veemarkt. Uit een vergelijkende opgave van de in 1874 en 1875 op de wekelijksche beestenmarkten verhandelde waarde bljjkt ten duidelijkste van verblijdenden vooruit gang. Werden toch in 1874 118603 stuks vee (daaronder 19102 runderen, 46292 schapen en 38133 lammeren) ter markt gebracht legen 134518 in 1875 (daaronder 20505 runderen, 58675 scha pen en 40863 lammeren), de vermoedelijk verhan delde waarde over die beide jaren bedroeg respec tievelijk het aanzienlijke cijfer van 6221598,15 en 6759351,30, zoodat valt te constateeren on geveer 16000 stuks vee meerdere aanvoer en ƒ540000 meer verhandelde waarde in 1875 dan in 1874. Wat de middelen van vervoer betreft, verdient vermelding, dat de opbrengst der Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij van en naar Leiden in 1875 bedroeg 228606,15'/j tegen 204942,86'/, in het vorige jaar; het totaal reizigers aan dit hoofdstation beliep 190911, zijnde 9893 meer dan in '74. Voor goederenvervoer werd 46610,08'/j, voor personenvervoer ƒ231232,361/, ontvangen, zijnde ƒ19148,15 meer dan in het vorige jaar. Door het telegraafkantoor werden 50725 berich ten verzonden en ontvangen tegen 46033 in'74; de opbrengst in beide jaren bedroeg dan ook res pectievelijk 9232,37'/, en 9369,17'/,. Aan het postkantoor werden in '75 verzonden 632349 stuks brieven. Wij zijn aan het einde onzer taak gekomen, of liever, wij maken daaraan een einde, want veel zou ons nog te vermelden overblijven, zoo b. v. dat het debiet der Leidsche Broodfabriek 1854567 kilo bedroeg tegen 1770632 kilo in '74, al was in eerstgenoemd jaar de opbrengst ten gevolge van den lagen broodprijs ruim een kwart ton minder, terwijl het dividend 10 pCt. bedroeg. Zij, van wier vereenigingen, stichtingen enz. wij kortheids halve geen gewag maakten, zullen dit allerminst willen toeschrijven aan gebrek aan helingstelliog. Het was ons doel met het gemeenteverslag in de hand een blik te slaan op Leidens toestand in 1875. Dat het resultaat van dat vluchtig onder zoek over het algemeen niet ongunstig is te noe men, zullen velen met ons instemmen. Maakte die overtuiging onze taak aangenaam, de duidelijke vorm, waarin het Verslag is opgesteld, maakte haar licht. LEIHEK, 21 Juni. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer H. M. G. Klop penburg, geb. te Rijssen, met Stellingen. Door de commissie voor het geneeskundig staatsexamen alhier is heden tot arts bevorderd de heer M. M. Duinljer Jz., med. doctor. De thermometer is in de paar laatste dagen belangrijk gestegen. Had hij Maandag-namiddag een stand van 66°, gisteren wees hij 83° aan, terwijl de warmte heden niet minder drukkend was (86°). Ten gevolge hiervan hebben eenige hoofdonderwijzers der openbare lagere scholen naar aanleiding van den onlangs door den Gemeente raad aangegeven maatregel om hunne scholen bij een warmle van 80° te sluiten, hedenmiddag het onderwijs doen opheffen en het schoollokaal door de leerlingen doen ontruimen. Gisteren zijn van de 35 adspiranten voor het adrnissie-examen aan de hoogeschool alhier 19 toegelaten; heden 16 van de 31, van welke 4 zich terugtrokken; in 't geheel zijn er 51 geslaagd. In de gisteren gehouden jaarlyksche ver gadering van het prov. Ulrechlsch genootschap voor kunsten en wetenschappen zijn o. a. tot ge wone leden benoemd: voor de sectie rechtsgeleerd heid en staalswelenschappen, Mr. H. J. Hamaker; voor de seclie letlerkunde enz., Dr. P. J. Cosijn, Dr. G. Schlegel tn de heer A. C. Vreede; voor de seclie natuurk. en geneesk. wetenschappen Dr. C. A. Pekelharing en Dr. M. Treub. In hel gebouw voor kunsten en weten schappen in Den Haag werd Zrterdag jl. de dertiende algemeene vergadering van het aardrijks kundig genootschap gehouden, onder leiding van den voorzitter vao het genootschap, prof. Veth. De vergadering werd bijgewoond door omslreeks 100 leden. Uit de mededeelingen van het bestuur bleek, dat het aantal leden voortdurend toenemende is en op dit oogenblik omstreeks 760 bedraagt. Van verschillende buitenlandsche geografen, die in eene vorige vergadering tot eereleden of corres- pondeerende leden zgn benoemd, waren als blijken van waardeering geschenken ontvangen, zooals o. a. eene prachtige verzameling photographische schetsen van de Libysche woestijn van den heer Rohlfs. In plaats van de heeren Buyskes en Salverda, die als bestuursleden moesten aftreden, had het bestuur de volgende dubbeltallen voorge dragen: J. M. Obreen, directeur van het depot van kaarten van het departement van marine, en M. J. C. Lucaidie, luitenant-ter-zee in Den Haag; Dr. Lindo, inspecteur van het lager onderwijs in Zuid-Holland, en Dr. S. A. Naber, hoogleeraar aan het athenaeum te Amsterdam, De heeren Obreen en Lindo werden gekozen met 43 en 34 stemmen. Ds. Ph. Peter te Valkenburg is beroepen bij de Ned, herv. gemeente te Dirksland. Het voorstel van B. en Ws. van Den Haag om de aanvrage van mevr. douair. Van der Ou- dermeulen c. s. tot het bekomen van een terrein voor hel opslaan van een barak voor minvermo gende zieken toe te staan is gisteren met 22 tegen 8 stemmen verworpen; de voordracht tot benoeming van een hoofdcommies en een gegra dueerden commies-redacteur ter gemeente-secre tarie met 22 tegen 8 stemmen aangenomen. De oude pastorie der R.-K. gemeente te Bodegraven is door de geestelijke zusters aange kocht voor 10000 om die in te richten voor eene nieuwe bewaarschool. Het bouwen van eene nieuwe pastorie is by aanbesteding gegund aan den heer P. Vlasman te Bodegraven, voor 15960. Gisteren is te Nieuwediep herbesteed de verbetering van het fort Kijkduin. Laagste inschrij ver was de heer A. S. Schaafsma, te Harlingen, voor 759,000, zijnde anderhalve ton boven de hegrooting. De minister van justitie brengt opnieuw ter kennis van belanghebbenden dat allen, die tot den Nederlandschen adel behooren, gehouden zijn, over eenkomstig de daaromtrent bestaande bepalingen aan het departement van justitie kennis te geven van de in hunne geslachten plaats gehad hebbende geboorten, sterfgevallen en huwelijken, en wel door de inzending van een uittreksel uit de registers van den burgerlijken stand, of uit kerkelijke registers; dat voorts de uittreksels uit de registers van den burgerlijken stand zullen moeien bevallen behoorlyk gelegaliseerde volledige afschriften van de in die registers ingeschreven akten. De minister van marine brengt ter kennis dat met 1 Sept. a. s. aan het kon. instituut voor de marine te Willemsoord kan geplaatst worden een leeraar in de schei- en natuurkunde, onder genot van eene bezoldiging, aanvankelijk van 1900 'sjaars, die geleidelijk voor verhooging valbaar is. Zij, die wenschen voor die belrekking in aanmer king te komen gelieven zich vóór den laalsten Juli bij verzoekschrift op zegel, te wenden tot het departement van marine, met vermelding van den academischen graad dien zij hebben verkregen. Den 5den Juli e. k. zal te Aalsmeer eene aardbeziën-tentoonstelling gehouden worden. Zij zal opgeluisterd worden door muziek, en om aan belangstellenden gelegenheid le geven haar te be zoeken, zullen de stoomboolen exlra-reizen doen van Amsterdam en Leiden. Den 8slen Juli zal te Nieuwediep overgaan aan boord van het naar Java bestemde stoom schip „Voorwaarts" een detachement koloniale troepen ter sterkte van 230 militairen en 12 onderofficieren. Het bevel is opgedragen aan den van verlof naar Indië terugkeerenden kapt. der inf. J. Rövekamp, onder medegeleide van den lsten luit. R. A. T. Wggersma, en de 2de luit. A. E. Sliemens, W. D. Hübner, A. C. Dorren- boom en W. II. J. Van Palenslein Helderman. Onlangs werd melding gemaakt van een adres, waarbij de permanente commissie tot de algemeene zaken van het Ned. Israël, kerkgenoot schap hij den minister van juslitie haar beklag indiende over het waarschijnlijk slechts onbedacht zaam volgen in de acle van beschuldiging te gen Jut en zijne vrouw van eene gewoonte van vroeger tijd, om den Israëliet, vooral bg on bekendheid van zijn naam, bij uitzondering ker kelijk te stempelen en van zijne medeburgers te onderscheiden. Op dit adres heeft de minister yam

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1