Indien het verbod van cijfers moet worden ge handhaafd, hetgeen de Kamer natuuriyk aan het beter oordeel van Z. Exc. overlaat, dan zou, naar zij meent, aan het nadeel dat de handel daardoor ondervindt, eenigermate kunnen worden tegemoet gekomen door de bewoordingen van het adres, bij de optelling van het getal woorden, buiten reke ning te laten. 2°. Tusschen de grootte der briefkaarten o. a. van Nederland, Beieren en Duitschland, bestaat een aan zienlijk verschil. De laatste vooral zijn aanmerkelijk grooter dan die van Nederland en daardoor meer ge schikt voor mededeelingen van eenigen omvang. In dien dit geschieden kon zonder verhooging van den pr\js, acht de Kamer het in het belang van den handel hoogst wenschehjk, dat de briefkaarten, door de Nederlandsche Regeering uitgegeven, voortaan de grootte hebben van die, in het Duitsche rijk in gebruik. 3°. Tusschen het port voor stalen en drukwer ken, bij verzending binnen- en buitenslands, bestaat eene belangrijke onevenredigheid. Het port van 50 gram bedraagtbinnenslands voor stalen 6, voor drukwerk 3 cent, naar buitenslands voor stalen 2'/»> voor drukwerk 2'/j cent. "Ware de verhouding omgekeerd, de Kamer zou zich zoodanige regeling kunnen verklaren uit de omstandigheid dat zjj voortvloeide uit overeenkom sten met andere mogendheden, die het porto-bedrag regelen en aan welke regeling de Nederlandsche regeering zich niet zou kunnen onttrekken- Nu het echter eene zuiver binnenlandsche aangelegenheid betreft, die aan geene medewerking van buiten is blootgesteld en van zeer grooten invloed is op de ontwikkeling van den handel, vooral ook met het oog op het verschijnsel, dat het buitenland zich meer en meer rechtstreeks wendt tot den consument, met voorbijgang van den magazijnhouder hier te lande, meent de Kamer te mogen verzoeken, dat de noodige maatregelen worden ge nomen, opdat aan deze wanverhouding een einde kome. Voor het tweede gedeelte van het natuur kundig staatsexamen zijn door de commissie, zit ting houdende te Utrecht, toegelaten de heeren: Cannegieter, De Haas, Meyboom, Mulder, Peypers, De Wal en De Zaayer. Aan 's rijksveeartsenijschool te Utrecht heb ben de volgende II adspiranten van het 4de stu diejaar met gunstig gevolg examen afgelegd als veearts: D. P. F. Driessen, A. Th. H. Driessen, P. G. Eland, L. J. Hoogkamer, H. H. Huizenga, A. J. Koster, J. W. H. Lemmeus, M. Lucieer, G. J. Mos, C. N. Schoorel en W. G. v. d. Wal. Ingevolge het algemeen reglement voor den dienst op de spoorwegen, dat in den loop van dit jaar in werking komt, kunnen voor sommige be trekkingen vrouwelijke beambten toegelaten wor den. Naar men verneemt, zijn door de regeeriog de betrekkingen van telegrafist en van uitgeefster der plaatskaartjes aangewezen als de zoodanige, die door vrouwen kunnen waargenomen worden. De dames der kweekschool van onderwijze ressen te Arnhem hebben de opbrengst eener loterij, door haar ten behoeve der slachtoffers van den watersnood gehouden 299), bestemd voor de nagelaten betrekkingen van den wakkeren Kie- boom, die door de verdediging van den dijk bij Vianen het leven verloor. Door wijlen Dr. L. A. Buma, van Makkum, is nog vermaakt aan de Noord- en Zuidholland- sche Reddingmaatschappij, gevestigd te Amster dam, de som van f 12,000, om te strekken voor de aanschaffing, de bewaring, het onderhoud en de vernieuwing van eene reddingboot met aan- en toebehooren, te plaatsen op eenig punt van de vaste kust aan de prov. Friesland, waar de Maat schappij dit het meest dienstig zal achten en waar zoodanig toestel tot heden niet is gevestigd. Mej. P. De Prill, onlangs te Veenendaal overleden, heeft een legaat van ruim 10,000, zijnde haar halve vermogen, besproken aan de armen der hervormde gemeente voor een aldaar op te richten oudenmannen- en vrouwenhuis. De heer J. Corel], pred. te Avezaalh, de oudste der dienstdoende predikanten in de Ned. her vormde kerk, vierde Zondag II. zijn 65-jarigen dienst als leeraar. Den lCden Juni 1811 werd hij predikant te Wamel, in 1816 werd hij naar Meerkerk beroepen en sedert November 1816 is .üj werkzaam te Avezaath. Sterk naar lichaam en naar geest, vervult de 89-jarige wekelijks nog den dienst, den eenen Zondag in Kerk-, den anderen in Kapel-Avezaath. Dr. Van Goor, predikant te Oud-Beierland, heeft voor de beroeping naar de Ned. herv. ge meente te Rotterdam bedankt. De lsle luit. der cavalerie van het O.-I. leger J. P. L. Reyers zal den 8slen der volgende maand via Suez naar Java vertrekken met het stoomschip „Voorwaarts." De kapt. der genie F. M. Van Panthaleon baron van Eek, werkzaam aan het bureau mate rieel der genie bjj het depart, van oorlog, is op zijn verzoek eervol uit die betrekking ontheven en benoemd tot eerst aanw. ingenieur te 's Gra- venhage, ter vervanging van den majoor J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye, die tot eerslaanw. ingenieur te Amsterdam is benoemd. Jhr. Mr. P. Six, te Breda, is benoemd tot ridder 3de kl. der orde van den Gouden Leeuw van Nassau. Bij beschikking van den minister van marine van 17 dezer is de adelborst der 3de kl. bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord T. M. Tromp, op het daartoe gedaan verzoek, met den laatsten Maart jl., eervol uit den zeedienst ontslagen; de kapt.-luit.-ter-zee C. H. Bogaert, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost- Indië, en van daar den 9den dezer in Nederland teruggekeerd, is met dien datum op nonact. gesteld. Bij de wetsvoordracht tot wijziging van sommige bepalingen der postwet bij de Tweede Kamer ingediend wordt o. a. eene wijziging van art. 18,21 en 28 dier wet ter overweging gegeven. Die wijzigingen betreffen het port: 1°. der ge drukte en der daarmede gelijkgestelde stukken, waarbij hel binnenlandsch tarief in dier voege wordt geregeld, dat het in geen enkel opzicht be- zwarender zij dan 't welk in het internationaal ver keer binnen het gebied der Postvereeniging van kracht is; 2°. der naarn-of zoogenaamde visite kaartjes, die, wat de toepassing van het tarief betreft, met gedrukte stukken worden gelijkge steld 3". der monsters of stalen van koopwaren, dat met meer dan de helft wordt verminderd, behoudens dat het laagste port, thans 3 cent be dragende, nagenoeg onveranderd blijft. Tweede Kamer. In de zitting van heden is ingekomen een wetsontwerp tot verandering der grensscheiding van gemeenten in de prov. Zuid- Holland en Zeeland. Het ontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent de belasting op bier en azijn, is met alg. st. aangenomen. Z. M. heeft aan G. E. Termaat, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van de comm. van adm. over de gevangenissen te Hoorn, en benoemd tot lid van die comm. B. Hoogen- boom, ingen. van den waterst. te Hoornaan Mr. C. F. G. De Menlhon Bake, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als lid van het coll. van re genten over het huis van arrest te Almelo en benoemd tot lid van geri. college Mr. A. Van Laer, rechter in de arrond.-rechtbank te Almelo; aan den off.-van-gez. 2de kl. op nonact. H. C. F. Aalbersberg, van het pers. van den geneesk. dienst der landmacht, op zijn verzoek eervol ontslag uit den milit. dienst verleend; benoemd lot onlv. der registr. en dom. te Kuilenburg A. J. Kolff, lban3 te Sittardte Sittard P. Van der Mark, thans te Kortgene, en te Kortgene G. D. L. Graafland, thans surnum.; aan J. W. Heyerman, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als landmeter lste kl. bij het kadaster, beh. aanspr. op pens., en J. P. L. Soutendijk, thans landmeter 2de kl. bij het kadaster, bevorderd lot landmeter lste kl. Gemengd Nieuws. Gi s t e r n a m id d a g is te Rotterdam een stukadoor, aan 't werk zijnde op een hooge stel ling voor een in aanbouw zijnd pand aan den hoek der Aerl-van-Nesstraat en Crispijnlaan, bij ongeluk van de stelling gevallen en met het hoofd op de straat terechtgekomen, waardoor bij een zoo ernstige verwonding aan een der slapen bekwam, dat hij op de plaats dood bleef. Zaterdag-ochtend werd te Sloten (Noord-Holland) aan de brug een landbouwer nit de Haarlemmermeer zoodanig door een paard tegen het hoofd geslagen, dat hij voor dood ter aarde stortte. Vrij spoedig kwam hij evenwel lol bewust zijn en bleek het, dat bij zwaar gewond was. Het bericht uit Maast ri ch t, da t zek ere A. S. uit Beek in hechtenis zou genomen zijn onder verdenking van brandstichting, is in zoover onjuist, dat wel die verdenking bestaat en door de justitie een onderzoek is ingesteld, maar nog geen arrestatie heeft plaats gehad. Gisterochtend wilde de dienstmaagd van den heer V. te Arnhem het brandende petro- leum-toestel vullen, echter met het treurig gevolg dat de machine ontplofte en door de opstijgende vlam de kleederen van het meisje in brand ge raakten, ten gevolge waarvan zij zulke ernstige brandwonden heeft bekomen, dal zjj naar het ziekenhuis is overgebracht. Met den spoortrein van Salzbergen werd Zaterdag te Almelo het bericht aangebracht dat aldaar onder een troepje van pl. m. 80 gras maaiers, welke met den trein naar Holland wilden vertrekken, een hevig gevecht was ontstaan, waar bij van de zeis gebruik werd gemaakt, met het gevolg dat eenigen zwaar gewond zijn en een paar gedood, waarvan er een met de zeis bijna door midden was geslagen. Bij het vertrek van den trein, waarmede men nu weigerde een van allen mede te nemen, was de politie bezig een streng onderzoek in te stellen. Gisterochtend is in het Geldelooze pad te Dordrecht een blok van ongeveer 10 hui zen, uit een onbekende oorzaak, omgevallen. Per soonlijke ongelukken hebben daarbij niet plaats gehad. Zondag reeds vroeg in den morgen beproefde zekere vrouw v. R., wonende op het Hinthamereinde te 's-Hertogenbosch, die zich schrik kelijk aan sterken drank te builen gaat, een einde aan haar leven te maken, althans zij werd buiten de Hinthamerpoorl in een sloot gevonden door eenige mannen en jongens. Het gelukte hun met veel inspanning de dronken vrouw op het droge en daarna in triomf stadwaarts te dragen, gevolgd door eene groote menigte volks. Om verder schan daal te voorkomen, bracht men haar echter niet terstond de stad binnen, maar liet haar achter de petroleumloods buiten genoemde poort haar roes uitslapen. Toen de redders haar op het droge hadden, stelde zij voor daar maar te bljjven en nog voor 24 centen te laten halen. Vóór eenige dagen werd melding ge maakt van de aanhouding van een vreemdeling, zich noemende Pierre Henri, die door -den onbe- zoldigden rijksveldwachter J. Van der Linden, jachtopziener in dienst van den heer Mr. H. En schedé, in de duinen onder Zandvoort aangetroffen en in het bezit van een buitengemeen groot aan tal zilveren en gouden, alle kenneljjk gestolen voorwerpen gevonden was. Omtrent dien persoon verneemt men thans nader de volgende bijzonder heden. Zijn ware naam is Husson; onder dien naam werd hij in Februari jl. reeds hier te lande aangehouden en op verzoek der Fransche regee ring uitgeleverd, om in Frankrijk, zijn geboorte land, terecht te staan ter zake van onder ver zwarende omstandigheden door hem gepleegde diefstallen. Naar de gevangenis te Meaux (dep. Seine et Marne) overgebracht, wist hij daaruit in April te ontkomen; vluchtte, na een tijdlang in de omstreken van Parijs van roof en diefstal geleefd te hebben, naar Brussel en meldde zich in Mei jl. te Harderwijk voor den militairen kolo nialen dienst aan. Hij verdween echter, na te Har derwijk een zeer belangrijke diefstal van goud en zilver ten nadeele van de logementhouder Ephraim begaan te hebben en vluchtte met zijn buit naar de kanten van Amersfoortdaar nestelde hij zich in den waren zin des woords in een bosch nabij de vlasakkers, om van uit die schuilplaats verscheidene diefstallen bij nacht met braak en inklimming in de omstre ken van Amersfoort te plegen. Zich daar al spoe dig niet veilig meer achtende, trok hij naar Laren, waar hij op een paar buitenplaatsen inbrak en de bewoners van hun tafelzilver beroofde. Zijn tocht voortzettende, kwam hij in de duinen onder Zand voort, waar hij niettegenstaande zijn hevigen weder stand, met schier al de door hem sedert zijn ver blijf te Harderwijk gestolen voorwerpen aange houden en opnieuw aan de justitie overgeleverd werd. Sedert heeft hij reeds meer dan ééne po ging gedaan om te ontvluchten; gelukkig tot heden zonder zijn doel te bereiken. Daar hij te Harderwijk reeds als militair aangenomen was, zal bij ter zake van de hier Ie lande gepleegde

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2