LEIDSCH N°. 5016. A0. 1876. Woensdag 21 juni. Uit het Gemeente-Verslag over 1S75. v. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE» Ytn 1—6 regel*..TTriï1.081 Iedere regel meer.0.17i- Grootere letters nur plaatsruimte Over het Armwezen (Hoofdst. X) valt in het algemeen gunstig te besluitener werden dan ook geen buitengewone middelen tot ondersteuning vereischt. Ten behoeve van armen, rechtstreeks door het Gemeentebestuur ondersteund, werd uit gegeven f 55188,13De rekening der instelling ter werkverschaffing aan behoefligen in daartoe ingerichte werkplaatsen bedroeg in ontvangst en uitgaaf /f26878,621/,. In het Stedelijk Werkhuis werden opgenomen 27461 volwassen personen en 8853 kinderen, gemiddeld per dag 99 personen. Omtrent de Stadsbank van Leening wordt in het uitvoerig rapport van hh. commissarissen gewezen op de aanzienlijke vermindering van het aantal beleeners, grootendeels een gevolg van de ophef fing der hulpkantoren, gevoegd bij de omstandig heid dat twee der vroegere inbrengers een zoo genaamd kantoor van koop met recht van weder- inkoop hebben opgericht, dat aan de operaltën der Bank veel afbreuk deed. Hel bedrag aan in schrijvingen bij de Spaarkas van het dep. Leiden der M. tot Nut van 't Alg. beliep op 1 Jan. 1875 f277057,44, verdeeld over 3210 boekjes. Ook de Spaarkas van dat departement nam toe in bloei. De Leidsche Maalsch. van Weldadigheid keerde een som van ƒ4334,55 uit aan 164 huis gezinnen en 97 eenloopende personen. Volgt een reeks van bijzondere liefdadigheidsinrichtingen, die alle nuttig werkzaam waren. In het Invaliedenhuis waren gedurende 1874 1e zamen 65 verpleegden aanwezig. De toestand, zoowel wat de inrichting van het gesticht als het gedrag der manschappen betreft, was gunstig te noemen, terwijl de kosten over dalzelfde jaar ƒ21602,48 bedroegen. Het „Tehuis voor militairen", strekkende om den soldaten van het garnizoen een gezelligen avond te verschaffen, bleef aan zijn doel beantwoorden. Van dit Hoofdstuk, dat beslo ten wordt met een opsomming van eenige aan verschillende stichtingen vermaakte legaten, mogen wij niet afstappen zonder melding te maken van de herhalingsschool met 42 leerlingen, in het leven geroepen door de „Leidsche Vereeniging tot be vordering van geregeld schoolbezoek", die 9 af- deelingen, 63 medewerkers en 305 begunstigers telt. Landbouw en Veeteelt, ziedaar het belangrijke opschrift van het Hoofdstuk, dat nu volgt. Uit een desbelrefienden slaat blijkt, dat gedurende 1875 het aanzienlijk aantal van 20505 runderen werd Ier markt gebracht, waarvan verkocht 18729 tegen den gemiddelden prijs van ƒ208; dezelfde cijfers bedroegen voor schapen 58675, 57303 en 28,50, voor lammeren 40863, 40393 en 9,50. Onder de voortbrengselen van landbouw op onze markt bekleedt de boter steeds een voorname plaals; daarvan werden aangevoerd 475340 kilo tegen den gemiddelden prijs van ^,57'/j. De afdeeliug Leiden en Omstreken der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw telde op 31 December 1875 het getal van 274 leden, zijnde iets minder dan het vorige jaar. Waar sprake is van Nijverheid, Handel en Scheepvaart (Hoofdstuk XII) komt 't eerst in aanmerking het lichaam, dat die bionnen van welvaart vertegenwoordigt, nl. de Kamer van Koop handel en Fabrieken. In 1875 hadden geen ver kiezingen plaals, zoodat het aantal leden onver anderd bleefthans echter heeft de secretaris, Mr. W. C. D. Olivier wegens vertrek uit de Ge meente eervol ontslag bekomen, terwijl in zijn plaats benoemd is Mr. H. J. Hamaker. Onder de verleende concessiën komen vier vergunningen van Gedeputeerde Stalen voor tot het plaatsen en ver vangen van stoomwerktuigen. Aan het slot der lijst, die daarvan de opgaven bevat, komt deze zinsnede voor: Bovendien zijn ingetrokken een 100-tal vroeger verleende concessiën tot het hou den en mesten van varkens. Voorzeker zullen allen, die met ons overtuigd zijn van het hygië nisch belang dier maalregelen, ze met ingenomen heid hebben begroet. LEIDEN, 20 Juni. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer A. Van Haarlem, geb. te Amsterdam, met acad. proefschrift, get. Eenige opmerkingen over hel begrip „Reis" in het Wetboek van Koophandel. Van de 30 adspiranten voor het gisteren gehouden admissie-examen aan de hoogeschool alhier hebben 4 zich teruggetrokken en werden 16 toegelaten. Morgenochtend te vijf uren zal van hier per exlra-trein de processie naar O. L. V. van Antwerpen en O. L. V. van Scherpenheuvel ver trekken, om Vrijdag-morgen hier te retourneeren. Zaterdag is van de werf van den scheeps bouwmeester M. v. d. Kuyl te Slikkerveer te water gelalen de kanaalschroefstoomboot „Volharding N°. 6", voor rekening van de schroefstoomboot maatschappij de Volharding alhier. Bij gelegenheid van liet gisteren in Den Haag in een der bovenzalen van het gebouw voor kun sten en wetenschappen gevierde 25-jarig bestaan van het kon. instituut voor taal-, land- en volken kunde, zijn benoemd tot leden in Nederland: Tot leden-donateurs: Z. K. H. prins Alexander en Z. Exe. de minister van koloniën Mr. W. baron Van Goltstein. Tot gewone ledenZ. Exc. de minister van marine, W. F. Van Erp Taalman Kip; jhr. mr. J. A. G. baron De Vos van Steenwijk; C. F. Stork, T. P. Viruly, mr. W. H. Dullert, mr. E. J. J. B. Cremers, J. P. Bredius, Mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, J. J. Van Swieten, F. V. A. rid der De Sluers, D. De Graeff van Polsbroek, J. A. F. Cohen Stuart, Mr. J. G. Gleichman, A. A. Bien fait, J. Boissevain, C. P. Van Eeghen, J. Groll, J. P. De Bordes, mr. J. A. C. Oudemans, dr. W. N. Du Rieu, dr. J. E. De Vrij, F. De Bas, W. Kleyti van de Poll, H. C. Humme, mr. J. Van Gennep, mr. J. P. Van Bosse, C. A. M. Van Vliet, Th. Schilt, A. C. Joosten, A. S. Fransen van de Putte, J. De Vogel, Hoevenaar van Geldorp, D. F. A. Bauduin, II. M. Van Dorp, A. P. M. Van Oordt, J. C. Neurdenburg en F. C. Heynen. Tot leden in Indië: mr. J. W. Van Lans- berge, mr. W. A. Henny, G. Bogeher, A. Pruys van der Hoeven, G. W. W. C. baron Van Hoë- vell, J. W. Middelburg, mr. D. W. Horst, W. L. E. Slolle, C. H. M. Lerouz, M. H. Witbols Feu- gen, A. De Valden van Noorden, H. H. G. K. ba ron Van Hogendorp, mr. H. Kuneman, C. Te Mechelen, C. P. Van Kesleren, J. C. Van den Bor, W. S. Groeneveldt, L. Wessels, mr. T. F. H. Last, mr. J. C. Keyzer, mr. M. C. Piepers, mr. J. W. S. Van der Aa, W. De Louter, S. E. Harthoorn, K. W. Van Gorkum, J. C. Bernelot Moens, S. Coolsma, A. Geersink en R. Van Eek. Tot buitenlandsche leden: C. E. Mei- nieke, H. L. Fleischer, Fr. Muller, Alfred van Cremer, Mecklugo-Maclay, prof. de Tera, Guido Cora, P. de Laveleye, Vivien de Saint-Marlin, ko lonel Yue, sir Henry Summer Maine, Alfred Rus- sel Wallace en H. M. Elliot. Door de belrokken godgeleerde faculteiten aan de rijks-hoogescholen zijn ditmaal tot de ver gadering der algemeene synode afgevaardigd: Dr. L. W. E. Rauwenhoffj sec. Dr. A. Kuenen, hoog leeraren te LeidenDr. J. J. Van Oosterzee, sec. Dr. J. I. Doedes, hoogleeraren te UtrechtDr. G. H. Lamers, sec. Dr. F. W. B. Van Bell, hoogleeraren te Groningen. Blijkens een bij het departement van kolo niën ontvangen telegram van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië, heeft de generaal-majoor Wiggers van Kerchem den 4den dezer uit Atjeh bericht, dat de vijand vergeefsche pogingen heeft aangewend tot overrompeling van Lamara Noord oost en Zuidoost, Lamprit en den gedelacheerden post bij Beloel Zuid. Daarbij is de luitenant Ver- ploeg licht gewond, terwijl vier mindere militairen sneuvelden en acht gewond werden. De gezond heidstoestand was ongunstig; de cholera echter afgenomener waren nog slechts een paar lijders aan die ziekte. Verder vermeldt dit bericht, dat de bezetting voor Pedir, onder bevel van den kapitein Engelhard, derwaarts vertrokken is, en dat daar blijkbaar alles naar wensch gaat. Bij kon. besluit is art. 6 van het besluit tot instelling van een eereteeken ter uitreiking aan hen, die deelnemen aan belangrijke krijgsverrich tingen, uitgebreid door de bepaling dat het eere teeken mede wordt toegekend aan hen, die, niet in 't bezit der gesp: „Atjeh 18731874" na het einde der tweede expeditie tegen Atjeh, in de jaren 1874, 1875 en 1876 aan de bovengenoemde krijgsbedrijven hebben deelgenomen. De hun des wege uit te reiken geep draagt het opschrift „Atjeh 18731876". Het stoomschip „Prinses Amalia" is 18 dezer 's morgens van Gibraltar vertrokken, gesleept door de „Anglia"; de „Prins van Oranje", van Nieuwe- diep naar Batavia, passeerde Sagres 17 dezer; de „Holland", van Nieuwediep naar Batavia, is 17 dezer des avonds van Suez vertrokken. Door de benoeming van den hoofdcommies der 2de afd. lot gemeente-secretaris wordt in Den Haag eene aanvulling van het personeel der plaat selijke secretarie gevorderd. B. en Ws. wenschen dien ambtenaar voortaan persoonlijk te ontslaan van de fabricage en andere werkzaamheden, ten einde hem meer tijd beschikbaar te laten voor het beheer der gemeentefinanciën. Voor de op die wijze openvallende werkzaamheden willen zij een gegradueerde tol commies-redacteur bjj degemeente- administratie aanstellen, die aan hel jaarlijksch ver slag en bij verschillende commissiën kon werkzaam zijn en den secretaris, zoo noodig, ter zijde zal staan. Het voornemen is, den te benoemen hoofd commies het minimum der wedde a f 2100 toe le kennen en voor den commies redacteur eene jaarwedde uit te loven van 1500. In dien zin is den raad een voorstel overgelegd. Door de kamer van koophandel en fabrieken in Den Haag is in een brief gericht aan den minister van financiën, waarin de volgende pun ten aan de overweging van den minister worden onderworpen 1°. De invoering der kaarttelegrammen, ofschoon eenerzjjds blijk dragende van vrijgevigheid, leverl aan den anderen kant weinig gerief op voor der handel, door het beperkt getal woorden in ver band met het verbod om van cijfers gebruik t< maken. Daardoor is de handel nagenoeg gehee uitgesloten van het voordeel der kaartlelegram met die hij het ligt voor de hand hoofdzakelijt voor snel-koopen en verkoopen zou kunnen gebrui ken, wanneer c'yfers mochten worden gebezigd.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1