De oorzaak van het ongeluk, dat naby Nieuwesluis plaats had, wordt aan misbruik van sterken drank toegeschreven. De wagen bevatte een tiental min of meer beschonken personen uit Zuidland, die in eene strafzaak voor den kanton rechter te Brielle getuigenis hadden afgelegd, en geraakte, doordien een der passagiers den voerman de leidsels betwistte, van den dijk, waardoor velen van hen, waaronder ook de veldwachter van Zuidland, werden gekwetst en wel de voerman zoo ernstig, dat hij even na zijne aankomst te Zuidland overleed. Gisternacht dreef een hevige onweers bui met stortregen over het dorp Rheden en sloeg de bliksem in een huis, tot het aangrenzende Worth-Rheden behoorend, waardoor een felle brand ontstond, die in zeer korten tijd het per ceel totaal vernielde. Het huis was door twee ge zinnen bewoond, die ongekleed en met verlies van al hunne have hunne woning moesten verlaten. Alleen het huis was geassureerd. Twee heeren te Sloterdijk, die zich met een verrekijker op den kerktoren hadden ge plaatst, om den ballon van den heer De Pauw op zijn tocht te volgen, deelen het volgende als de uitkomsten hunner waarnemingen mede: In het schuitje waren drie personen gezeten. Te 5.25 bevond zich de ballon boven een geregeld be bouwde streek, waarschijnlijk Wormerveer, die door de reizigers met de Nederlandsche en Bel gische vlag werd begroet. In de bovenlucht schijnt de wind sterk zuidelijk te zijn geloopen, die dicht bij de aarde steeds oostelijk bleef. Vandaar dat de beide waarnemers den ballon tot diep in Noord- Holland konden volgen. De heer August Brauer, die de reis medemaakte, deelt mede, dat zij alleraangenaamst is geweest. Omstreeks 5 uur had de ballon eene hoogte bereikt van 760 meter, een klein half uur later daalde zij op 250 meter en duidelijk hoorden de reizigers toen het gejuich van de bevolking van Zaandam. Te 5.50 bereikte de ballon het hoogste punt, 1080 M.zij bevond zich toen tusschen Uilgeest en Wormerveer. De schelle tonen van een trompet, door een der reizigers geblazen, werden ongeveer 7 seconden nadat het geluid had opgehouden van beneden teruggekaatst. Toen „de Nederlanden" wat lager kwam, duurde het ongeveer 2 seconden voordat de echo gehoord werd. Ongeveer een uur gaans ten zuiden van Alkmaar daalde de ballon zacht en kalm op een weiland neder, nadat de reizigers van uit de hoogte duidelijk de schepen in de Noordzee hadden ge zien. De personen, die van de nederdaling getui gen waren, boden om strijd de behulpzame hand en met de meeste welwillendheid werd de bijstand verleend. Men vroeg den heer De Pauw, toen deze na 't opvouwen van den ballon enz. gereed stond om naar Alkmaar te vertrekken, niet min der dan f 120 schadevergoeding, maar stelde zich met 55 tevreden. De velocipèden worden in den om trek van Apeldoorn zeer veel gebruikt. Zoo ziet men den postbode van daar naar 't Loo geregeld op zijn trapwieler. Logementhouders, winkeliers houden er velocipèdes op na, waarmede hunne knechts boodschappen doen, goederen bezorgen, enz. Deze practische toepassing der trapwielers wordt door de vele vreemdelingen, die sedert de opening van den Ooster-spoorweg Apeldoorn be zoeken, zeer geroemd. Volgens berichten van Woensdag namiddag was de waterstand op het meer van Conslantz nog altoos stijgende. De slotdam te Friedrichshafen is overgeloopen. De daarachter gelegen kelderverdiepingen stonden 8 voet onder ■water. De spoorweg-communicatie tusschen die stad en Ravensburg was geheel gestremd. Uit Cannstadt wordt van denzelfden dag gemeld, dat de Neckar nog aanmerkelijk was gerezen en reeds dezelfde hoogte had bereikt als in 1872. Het geheele Neckardal lag overstroomd. Te Kehl had de Rijn dien dag den hoogsten waterstand der jaren 1842 en 1852 bereikt en was nog stij gende. Blijkens de nadere berichten uit Zwitser land heeft de overstrooming aldaar veel verwoes ting aangericht. De ijzeren spoorwegbrug over de Murg bij Frauenfeld en daarnevens de brug voor voetgangers en rijtuigen zjjn weggeslagen. Wegens het groot gevaar van verstopping, daardoor in de nabijheid van Kürzdorfl" teweeggebracht, heeft men kanonnen laten aanrukken en de door den stroom opeengestapelde ruines der bruggen weggeschoten. Ook op vele andere plaatsen zijn bruggen en ook huizen vernield. Volgens officieele berichten zijn in Zwitserland elf spoorwegen, waaronder de Emmenthalbahn, de lijnen ZurichWinterthilr, ZurichLucern, SulgenFrauenfeld, enz. zwaar beschadigd. Te Bern hebben de bewoners der beide wijken aan de Aar hunne huizen moeten verlaten. Victor Driessens en zijn schoonzoon Corijn, die zich met hun tooneelgezelscbap te Deventer bevonden, zijn van daar naar Antwerpen gereisd, uitsluitend om aan de verkiezing deel te nemen. Na den afloop zijn zij naar Dordrecht vertrokken. Uit Duren wordt gemeld, dat dezer dagen in het naburige Nideggen de sporen zijn ontdekt van een voor vele jaren gepleegde vreese- lijke misdaad. Bij het afbreken van een huis ontdekte men in een zeer breeden muur een vrjj groote holte. Bij nader onderzoek vond men er twee vrouwelijke geraamten in, denkelijk moeder en dochter. Hoogstwaarschijnlijk zijn de twee vrouwen indertijd levend ingemetseld; men vond in het hol een pan en een lepel. Dat de daad niet in den vroegen voortijd is geschied, maakt men op uit de nog tamelijk goed gecon serveerde kleederen die om de skeletten hingen. Bechtzaken, Ter terechtzitting van het gerechtshof in Den Haag is Donderdag uitspraak gedaan in de zaak van den arbeider J. V. Jz., uit Nieuwe Tonge, beschuldigd van valschheid in geschrifte en mis bruik van vertrouwen. Het hof heeft hem van het eerste feit vrijgesproken, omdat dit niet voldoende was bewezenten aanzien van het andere nam het hof verzachtende omstandigheden in aanmer king en veroordeelde den besch. tot zes maanden gevangenisstraf en eene geldboete van f 12.50. Hierna stond terecht A. H., schippersknecht te Oudenbosch, beschuldigd van in den ochtend van 23 April ten nadeele van zijn schipper, uit een kastje van het vaartuig „Elisabeth", dat destijds in de Oude Vest te Leiden lag, met behulp van binnenbraak te hebben ontvreemd 5 aan ver schillende muntspeciën. Niettegenstaande de afwe zigheid der gedagvaarde getuigen, werd toch met de behandeling voortgegaan en voorlezing gedaan van de verklaringen in de instructie afgelegd. Adv.-gen. Mr. Van Maanen meende met het oog op de jurisprudentie van den hoogen raad, dat hoewel slechts onbeëedigde verklaringen aanwezig zijD, deze toch als wettige bewijsmiddelen kunnen gelden en requireerde eene veroordeeling tot ge vangenisstraf van 6 maanden tot 5 jaren. Mr. Horch, als verdediger optredende, geloofde dat, waar, zooals hier, het geld verstopt was, aan geen vol tooiden diefstal maar alleen aan poging lot dief stal kan worden gedacht; hij wees overigens op verzachtende omstandigheden en verzocht de op legging eener geringe straf. Na behandeling zijner zaak, legde het hof zes maanden gevangenisstraf op aan N. C. v. E., ar beider te Dordrecht, die in den ochtend van den 3den Mei jl. uit eene woning onder de gemeente Reeuwijk, door het opschuiven van een venster, zich een zoetemelksche kaas ter waarde van ƒ3 heeft toegeëigend. Ook voor dezen besch. eischte het O. M. minstens 3 maanden en hoogstens 5 jaren gevangenis, terwijl de verdediging door Mr. Mosselmans was voorgedragen. BUITENLAND. Frankrijk. De commissie uit den Parij6chen gemeenteraad, belast met het onderzoek van verschillende ont werpen tot aanleg van een onderaardschen spoor weg in de hoofdstad, heeft in de eerste plaats het ontwerp van Eugène Carrier in overweging genomen, volgens hetwelk de onderaardsche lijnen alle zullen uilloopen op één centraal punt onder de Halles. In de zitting van den senaat is gisteren met 144 stemmen tegen 141, die op Rénouard waren uitgebracht, Buffet tot lid van den senaat voor 't leven benoemd. Toen de uilslag der stem ming voorgelezen werd, werd plotseling op de publieke tribune hevig gefloten, waarop deze ont ruimd werd. In de couloirs heerschte groote agitatie. In de Kamer heeft de minister De Marcère een wetsvoorstel ingediend, houdende machtiging tot het aangaan eener leening ad 100 millioen door de slad Parijs. De Commissie voor het budget heeft Woens dag, bij de behandeling der begrooting van onder wijs, den minister Waddington gehoord. Hij kan zich ten volle vereenigen met het beginsel van den leerplicht, maar vóór alles moet een tal van nieuwe scholen verrijzen en de toestand van vele bestaande worden verbeterdook moet worden gezorgd, dat er een voldoend onderwijzend personeel zij. Het verhoogen van subsidiën aan de gemeenten van regeeringswege is het eenige middel om het bouwen van nieuwe schoollokalen te bevorderen. Het gou vernement stelt voor om die subsidiën voor het volgende dienstjaar van 2 op 5 millioen te brengen. Naar de raming des ministers zullen de gemeenten aan deze 5 millioen 10 millioen hebben toe te voegen. Met deze 15 millioen kan men 1000 nieuwe scholen oprichten. Er bestaan thans in Frankrijk 81 normaalscholen tot opleiding van onderwijzers, waarvan 2 protestantsche, en 16 normaalscholen tot opleiding van onderwijzeressen, waarvan één protestantsche. De subsidie aan die scholen denkt de minister te vermeerderen met 245,000 fr. Het pensioen van onderwijzers wil hij brengen van 360 op 500 fr. Eene vermeerdering van uitgaven van 410,000 fr. zal hiervan het gevolg zijn. Voorts dient er verandering te komen in den leeftijd, waarop de onderwijzer zijne aanspraak op pensioen kan doen gelden. Het is billijk, dat deze op 55-jarigen ouderdom, na een diensttijd van 25 jaren, in 't genot van pensioen kan komen. Het middelbaar onderwijs is, naar 's ministers oordeel, goed georganiseerd. Maar over 't alge meen zijn de schoollokalen slecht. De regeering stelt zich voor aan de gemeenten eene verhoogde subsidie toe te staan tot verbetering der lycea en colleges. Voor het hooger onderwijs wil de mi nister zorgen door het stichten van groote depar tementale universiteiten, die middelpunten van intellectueel leven in de provinciën zullen wor den. Er zullen gelden worden aangevraagd tot bezoldiging van „mailres de conférences", die be last zullen worden met het openen van cursus sen, gelyk dit in Duitschland met de privaat-do centen het geval is. Ten slotte zal bij het hooger onderwijs het systeem van beurzen ten behoeve van onbemiddelde en veelbelovende jongelieden worden aangenomen, gelijk dit thans reeds bij het middelbaar onderwys bestaat. Groot-Britanniê. Een bericht uit Cape Coast Castle meldt, dat de koning van Dahomi zich bereid heeft verklaard om de boete ten bedrage van 500 vaten palm olie, hem door den Engelschen schout-bij-nacht opgelegd wegens 't mishandelen van een Britsch onderdaan, te voldoen, 't Blokkeeren der kust zal dus onnoodig zijn. Blijkens eene officieele opgave in den „Times of India", zijn in de jongst verlooopen zes maan den in de midden-provinciën van Hindostan niet minder dan 617 menschen en 3536 stuks vee door tijgers en andere wilde dieren weggevoerd, en dit, ofschoon er in ditzelfde tijdsverloop 198 tijgers, 635 luipaarden en panters, 275 beren, 158 wolven en 271 hyena's werden afgemaakt. De Britsch-Indische Regeering betaalt voor eiken tijgerkop 5 pd. st.voor kleinere roofdieren naar evenredigheid. Uit Sydney komt het bericht, dat eene langdurige droogte sedert 4 maanden was bijna geen droppel regen gevallen den vee stapel met vernietiging bedreigde. Van de 30 millioen stuks schapen en rundvee, waarop de veestapel geschat wordt, waren reeds duizenden door gebrek aan drinken omgekomen. Ook som mige takken van industrie geraakten door het gebrek aan water in verlegenheid, terwijl het sui kerriet wellicht door dezelfde oorzaak eene soort van bederf vertoonde, hetgeen de opbrengst aanmerkelijk verminderen zou. Aan de Hodgkinsan-rivier moeten nieuwe en zeer rijke goudvelden ontdekt zijn. Zij liggen on geveer 160 Eng. mijlen van Cooktown en zijn door een goeden weg met deze plaats verbonden. De opbrengst der voornaamste reeds bekende goud velden was in 1875 toegenomen.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2