LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5014. Maandag A0. 1876. 19 Juni. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS DEK ADVEKTEKTIEK: V«n 1—6 regel»1.05. Iedere regel meer0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte Zy, die zich met 1 Juli op het Leldsch Dagblad abozmeeren, ontvangen de nog tot dien datum verschynende num mers gratis. Van het kwartaal DeiAu gustus worden dan alleen de maanden Juli en Augustus in rekening gebracht. STADS-BE RICHT EN. Ter Gemeente-Secretarie ia tegen betaling ran/1.95 verkrijg baar het door Borgemeeater en Wethoodera op den laten Mei, ingevolge art. 182 der Gemeentewet, aan den Raad gedaan nit- voerig en beredeneerd veralag van den toestand der gemeente over 1875, terwijl mede aldaar verkrijgbaar zijn alle plaatselijke verordeningen, behooreode tot het Gemeenteblad, tegen betaling van 10 cents bet val. LUIDEN, 1? Juni. Van alle openbare en vele particuliere gebou wen wapperde heden de nationale driekleur ter gelegenheid van den 5Ssten verjaardag van H. M. de Koningin. Door het garnizoen werd des mid dags eene groole parade gehouden op het schut tersveld huiten de voorm. Rynsburgschepoort, ter wijl het carillon zich van tijd tót tjjd deed hooren. Heden is aan de hoogeschool alhier bevor derd tot doctor in de rechten de heer C. F. W. Wiggers van Kerchem Jr., geb. te Batavia, met Stel lingen. De alphabe(i8che naamlijst van degenen, die aan de loting voor de Schutterij moeten deelnemen, zal ter inzage van de belanghebben den liggen ter secretarie dezer gemeente van 20 lot en met 28 dezer (de Zondag uitgezonderd), 's voorm. van 9 tot 12 uren. De loting zal plaats hebben in een der lokalen van het Raadhuis op den 29sten 's voorm. te negen uren. Zij, die na de laatst voorgaande inschrijving zich binnen deze gemeente metterwoon hebben gevestigd, worden opgeroepen tot eene naloting, mede op dien dag, 's nam. te een uur. Zij, die op vrijstelling aanspraak mochten vermeenen te maken of zich willen doen vervangen, moeten de bewijzen overleggen of de personen, met welke zy van nommer verwisselen, kenbaar maken aan de Commissie, op 3 Juli, 's voorm. tusschen 9 en 12 uren op het Raadhuis. Aan de zwem- en bad-inrichling Rhynzigt zijn gedurende deze week 1215 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5061 vol wassen personen en van 1217 kinderen. De heer Dr. E. G. Gravemeyer, cand., heeft bedankt voor het beroep naar de Nederd. herv. gemeente te Oude- en Nieuwe Wetering. Op de voordracht voor 1ste leerares aan de op te richten kweekschool voor onderwijzeressen te Groningen zyn geplaatst de damesC. Van Doorninck te Nijmegen, J. J. v. d. Weide te Leiden, J. J. Van Cleeff te Wijk bij Duurstede en J. J. E. Van Bommel van Vloten te Gro ningen. In eene Dinsdag gehouden zitting van den kamer van koophandel en fabrieken in Den Haag is o. a. vastgesteld een adres aan den minister van financiën, omtrent wijziging der kaarttele- grammen, vergrooling van het formaat der brief kaarten en meerdere evenredigheid tusschen het port van drukwerk en stalen bij verzending bin nen- en buitenslands. De Vereeniging van Nederlandsch-Indische oud-strijders te Rotterdam, onder de leuze: „Je Maintiendrai", heeft haren beschermheer, Z. K. H. prins Hendrik, ter gelegenheid van Hd. verjaardag een souvenir aangeboden, bestaande in eene tee- kening, geëncadreerd, hoog 1.05 en breed 0.82 m., (zijnde eene zinnebeeldige voorstelling ter her innering aan Indische expedition waaraan de leden hebben deelgenomen) in kleuren bewerkt en prij kende met een smaakvol daarin aangebracht arran gement hunner photographische portretten, in me daillons, vijftig in getal. Ter rechterzijde ziet men de attributen van oorlog, ter linkerzijde die van overwinning, o. a. in eene tropee de vaandels van Bali, Boni, Borneo en Atjeh, die by den optocht op het 25-jarig Kroningsfeest te Rotterdam zyn gebezigd, alles opgeluisterd aan de eene zjjde met het welgelykend portret van den Prins, aan de andere zyde met de banier der Vereeniging. In hei midden vormt de achtergrond een perspectief (gezicht op Indië) en is de overige ruimte aan gevuld mei de medaillons en toepasselyke opschrif ten. Het geheel is kosteloos vervaardigd door den heer W. Ganler. De Prins heeft aan de Vereeniging in eene hartelgke dankbetuiging zijne bijzondere tevreden heid te kennen gegeven over het gelukkig denk beeld en de sierlijke uitvoering, onder mededeeling, dat Z. K. H. aan het stuk eene plaats heeft toe gewezen in zyne verzameling historische curiosi teiten. De vervaardiging van eene dubbele ijzeren draaibrug voor de dokwerken te Middelburg is opgedragen aan de ijzergielerij „de Prins van Oranje" te 's-Gravenhage. Het stoomschip „Holland", van Nieuwediep naar Batavia, is gisteren van Port Said vertrok ken; de „Prinses Amalia" is 15 dezer des avonds, gesleept door het stoomschip „Anglia", te Gibraltar aangekomen. Aan de Utrechtsche hoogeschool is gisteren bevorderd tot doctor in de rechten de heer J. H. A. M. Essink, geb. te Oldenzaal. Door prof. Henket te Delft is ingevolge eene hem gedane opdracht door een comilé te Crefeld en Venlo een plan ontworpen tot verbinding van den Rgn en de Maas door middel van een kanaal. Het begint in de Maas by Venlo en komt tus schen Herdingen en Hohenbudberg in den Rgn uit. De koslen worden op ongeveer 5 millioen gulden geraamd. Bij het departement van koloniën is van het Comilé der vereeniging het Roode Kruis te Tilburg ontvangen eene som van fi25 ten be hoeve van de strijders in den oorlog met Atjeh, en door tusschenkomst van den burgemeester van Kampen, van de liedertafel aldaar, eene som van f 100, eveneens als bijdrage ten behoeve van de nagelaten onverzorgde betrekkingen van in den slryd tegen Aljeh gesneuvelde militairen. Beide bedragen zijn ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië. Bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin begaven omstreeks 1 uur zich de leden der vorstelgke familie naar het Huis ten Bosch om H. M. hunne gelukwenschen te bren gen, waar na afloop der receptie, die zich tot de leden der hofhouding bepaalde, een familiedejeuner plaats had. Te 12 uren maakte hel Haagsche garnizoen parade op het Malieveld. Inmid dels was het gelal der bezoekers, die zoowel met den Hollandschen als den Rijnspoorweg der waarts waren gekomen, zeer aangegroeid en vele groepjes wandelden gedurende den middag door de stad, of brachten een bezoek aan Schevenin- gen, waar het juist in gebruik genomen gebouw de Sociélé der Galerie met de nationale en In ternationale vlaggen prijkt, zoomede aan het Haagsche bosch, waar de groote oprijlaan tegen over de versierde Boschbrug, met vlaggen is ge tooid. Van twee tot vier uren deed het muziek corps der dd. schutterij -zich in den muziektempel in het Voorhout hooren, zoodat zich daar vele wandelaars bewogen. De avond zal veel afwisseling bieden. Z. M. heeft aan A. Florus, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. der gem. Chaam op zijn verzoek, eervol onlslag verleend aan J. P. C. Van Tricht, te Arnhem, als plaatsverv. lid van den geneesk. raad voor Gelderland en Utrecht; met ingaDg van 1 Juli bevorderd: tot kapt.-ter-zee, de kapt.-luit.-ter-zee F. H. P. Van Alphen en G. F. Servatius; lot kapt.-luit.-ter-zee, de luit.-ter-zee Isle kl. J. M. L. A. P. Wirix, H. D'yserinck, D. G. E. Wolterbeek Muller en G. C. C. Thierens tot luit.-ter-zee 1ste kl., de luit.-ter-zee 2de kl. A. A. Escher, W. J. P. Van Waning en J. J. Slooker; den bevorderden kapt.-ter-zee G. F. Ser vatius, ter zake van langdurigen dienst, op pensioen gesteldbenoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw Jhr. Mr. W. E. Van Panhuys, referend. bij het depart, van koloDiën. Gf-emengxl Nieuws. Naar de „Haarl. Ct." meldt, heeft T. C. A. Schunlau, tegen wien door den officier van justitie te Leiden bevel van aanhouding is ver leend ter zake van poging tot moord, door mid del van een pistoolschoot, op de 23-jarige J. C. Schuurman te Leiderdorp, met wie hij leefde, zich Donderdag-avond vrijwillig bij de politie te Utrecht aangemeld. De weduwe van wijlen den heer Tet- roode legde reeds gisteren een fraaien krans neder op 't voetstuk van het standbeeld van wylen Koning Willem II. Haar overleden echtgenoot deed dit steeds op den Waterloo-dag. Eergisteravond werd, ofschoon onge lukkig reeds te laat, bij een tapper aan den Zuid oost buitensingel in Den Haag, de hulp ingeroepen van den genees- en heelkundige Hoven. R t, die plotseling hevig ongesteld was geworden en nog slechts weinige oogenblikken moet geleefd hebben, had twist met zijn huisvrouw gehad. Bjj onderzoek bleek het den arts al spoedig dat er alle verschijnselen aanwezig waren van vergiftiging door arsenicum, waarvan de politie onverwijld werd kinnis gegeven, die ook van hare zyde het noodige onderzoek instelde. De overledene was eerst kort geleden in den echt getreden. Donderdag-middag zijn even voorbij het station Woerden door trein n°. 13 van Rot terdam naar Amsterdam een viertal koeien over reden, die aldaar op den weg liepen, waarvan er drie werden gedood en een verwond. De trein is gelukkig er niet door gederailleerd. Gisterochtend is uit eene der stads- buitenvesten te Middelburg het lijk opgehaald van den sergeant-tamboer bij de dienstdoende schutterij aldaar. Te vijf uren hadden voorbijgangers hem. aldaar zien staan visschen en thans vond men hem dood in zijn eigen net liggen, zoodat hij vermoe- delgk voorover is gevallen en alzoo zijn dood heeft gevonden. Door de politie te Loon-op-Zand is proces-verbaal opgemaakt tegen H. v. d. H., om- dal hg aan zyn steenoven twee kinderen, meisjes van 10 en 9 jaren, aan het werk had. Beide kinderen moesten steenen van de vormtafel naar den droogvloer brengen. Om nu twee duizend stuks over te dragen en dit was haar taak moesten zy een gezamenlijken afstand van p. m. 15000 meter daags afleggen, en ontvingen daarvoor; de som van 30 cents.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1