men, om het feest bij te wonen. Dinsdag was, in tegenwoordigheid van een talrijk publiek, zoo van ingezetenen als vreemden, het feest ingeleid met een bidstond. De ingenieur der marine 1ste kl. P. J. Turk, gedetacheerd geweest aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. „Leeuwarden", in West- Indië, is van daar per particuliere gelegenheid teruggekeerd en geplaatst bij 's rijks werf te Am sterdam. In het hoofdkiesdistrict Hulst is tot lid der prov. staten van Zeeland verkozen de heer L. J. M. Van Waesberghe Janssens, met 277 van de 520 uitgebrachte geldige stemmen. Z. M. de Koning-Groothertog heeft benoemd tot officier in de orde van de Eikenkroon Mr. W. C. J. De Vicq, te Hoorn, oud-burgemeester van Hoorn en lid der staten van Noord-Holland; tot ridder in die orde de heeren: G. J. Versteegh, burgemeester van Edam en lid der Staten van Noord-Holland; G. H. Bast, secretaris van Hoorn en lid der Staten van Noord-Holland; H. Rijxen Engelsman, secretaris van Enkhuizen, en J. Van Bremen, commissaris van politie te Alkmaar. Tot directeur der hoogere burgerschool met driejarigen cursus te Amsterdam is benoemd de heer Posthumus, leeraar in de aardr. aan de h. b. s. met vijfjarigen cursus aldaar. De scheepsklerk W. A. H. Doorman, laatst behoord hebbende tot- de rol van Zr. Ms. ram- torenschip „Prins Hendrik der Nederlanden" en van dien bodem uit Aden, den Ssten dezer, in Nederland teruggekeerd, is met dien datum op nonact. gesteld. Z. M. heeft benoemd tot plaalsverv. kan tonrechter te Enschedé J. A. Enuma, ontv. der registr. en dom. aldaar; tot referend. bij het de- part. van just., Jhr. Mr. P. J. Van Beyma, off. van just, by de arrond.-rechtbank te Sneekmet ingang van I Juli benoemd tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren, de telegr. 2de kl. B. D. Buningh. Gemengd Nieuws. Gisteravond om zes uur is L., werk- zaam bij den heer Leembrugge, bezig met eenige herstellingen aan het dak, daarvan afgevallen, ten gevolge waarvan hij vele kneuzingen ontving en per vigilante naar zijn woning vervoerd werd. Om denzelfden tijd is het achtjarig dochtertje van S. op de Langegracht spelende te water geraakt. De machinist van den heer Leem brugge sprong het kind dadelijk na en bracht het behouden op den wal. Op den verjaardag van H. M. de Ko ningin zal het muziekcorps der dd. schutterij der residentie zich gedurende den middag in het daar voor opgestelde kiosk in de Lange Voorhout doen hooren. Uit Zwolle wordt van 13 dezer ge- meld: Twee visschers zagen gisteravond, aan het jaagpad van het Almelosche kanaal alhier, een man met bloote voeten aan den waterkant zit ten; toen zij hedenmorgen te 4 uren terugkwa men, vonden zij hem in het kanaal, onder water in den modder staande, verdronken. Om te ge makkelijker te verdrinken had hij zijn zakdoek om zijne polsen gebonden. Zij legden hem op den kant, doch lieten zijne beenen tot de knieën in het wa ter liggen en gingen toen van hun vond de politie verwittigen. Wanneer zal toch eenmaal dat ver keerde volksbegrip geweken zijn? D in s dag - m i d da g stortte te Deventer een wagen, geladen met ruim 500 gerookte ham men, toebehoorende aan den heer Koersen te Bathmen, die op een der stoombooten zou geladen worden, in den IJsel. Een en ander had een waarde van p. m. 5 mille. Men mocht er in slagen spoe dig den wagen uil het water op te halen, waarna «en begin werd gemaakt met het opvisschen der hammen. Reeds te 7 uren waren er ruim 300 stuks weder boven water. Voor ruim een jaar hadden er teZie- rikzee bjj herhaling nachtelijke diefstallen, inbra ken of pogingen daartoe, plaats, zonder dat het de politie gelukken mocht de daders dier feiten te ontdekken. Thans moet daaromtrent licht zijn opgegaan. Naar men verneemt, is zekere M., des tijds tot de nachtpolitie behoorende, doch later uit de gemeente vertrokken, te Rotterdam gear resteerd en is hij gisteren naar Zierikzee over gebracht, als verdacht de bedrijver van de bedoelde diefstallen te zijn. De herkenning van een hor loge door den eigenaar moet de politie op het spoor gebracht hebben. Dinsdag bood zekere Gerrit Jansen aan den wethouder Zadelhof! te Westervoort een fraai paard te koop, dat hij voor 500 en ver volgens voor f 300 wilde laten. Daar deze prijs den heer Zadelhof! te laag voorkwam, liet hij de politie waarschuwen. Op de vragen van den veld wachter gaf de houder van het paard zulke tegen strijdige antwoorden, dat de veldwachter zich ver plicht achtte hem te arresteeren. Hij werd nu naar Arnhem overgebracht en heeft reeds bekend, dat hij het paard uit eene weide onder Kesteren ge haald had. Van een grondeigenaar aldaar is een telegram ontvangen, dat hij zijn paard mist. Jansen was eerst in Februari uit de gevangenis ontslagen, waarin hij twee jaren had doorgebracht wegens het stelen van kippen. Blijkens officieele bescheiden be draagt het aantal uit Pruisen gekomen en in Lim burg gevestigde kloosters 28zoodat zich thans in die provincie in het geheel 67 kloosters be vinden; Dinsdag is een troep Spanjaarden, sterk 30 man, afkomstig van het Carlistische leger, Utrecht gepasseerd met bestemming voor het werfdepot te Harderwijk. Volgens berichten uit Bazel stond de Rijn Maandag-namiddag, ten gevolge van bui tengewoon zware regenbuien, 18 voet boven den gemiddelden waterstand. In de Zwilsersche kan tons St.-Gallen en Thurgau hebben groole over stroomingen plaats. Op vele dorpen in laatstge noemd kanton hebben de bewoners de vlucht genomen. Reeds zjjn vele huizen en bruggen ver nield. De spoorwegcommunicatie tusschen Zurich en Oost-Zwitserland is gestremd. In de omstreken van Winterthür was ten gevolge eener wolkbreuk alles ondergeloopen. Ook uit Wurtemberg en het koninkrijk Saksen wordt melding gemaakt van hevigen regen en van overstrooming. Betreffende de expeditie tot tracee ring van den weg van Boven-Suriname naar de Marowijne, deelt de „Surin. Ct." het volgende medeOp den 23sten Maart verliet de expeditie, bestaande uit 24 personen, onder welke de chef, luitenant S. De la Parra, in 2 visschersbooten de stad, en bereikte in ruim 3 etmalen de ves tigingsplaats van den Afrikaan John Ben, onge veer 1 kilometer beneden de stroomsnelling van Brokopondo. Den 30sten werd begonnen met het traceerennadat zij tot p. m. 300 meter was gevorderd, stootte zij op heuvels van 50 meter hoogte, en zoo vervolgens bij afwisseling op heu vels en bergen, steeds gescheiden door kreeken en moerassen, totdat zij op den 8sten Mei den afstand van 22,850 meter bereikte. Aanhoudende zware regens waardoor bederf van levensmid delen en ook een lichte graad van dysenterie noodzaakten de expeditie terug te keeren. Zij kwam alhier den 14den dezer aan. Slechts 6 dagen droogte had zij gedurende al dien tijd. Vlak ter rein werd bij uitzondering aangetroffen, slechts een van p. m. 600 meter. Op de bergen vindt men groote blokken ijzersteen en witte kwarts; deze doorgehouwen zijnde, bleken geen sporen goud, zilver of koper te bevatten, doch wel ijzer; de rijkdom aan timmer- en meubelhout is verbazend, een omgevallen boom had eene lengle van p. m. 50 meter en een omvang van 41/, a 5 meter. De basten der verschillende geneeskracht hou dende houtsoorten hebben groote diensten bewe zen tegen de buikziekte. Overal was dekmiddel voor hutten aanwezig; wild en gevogelte in over vloed, ze waren zelfs niet schuw; slangen zijn zelden gezien en slechts één tijger gedurende den tocht. De kreeken in de nabijheid zijn over het algemeen doorwaadbaar, enkele uitgezonderd, zjj bevatten groote vischsoortendaarin treft men meest steenbrokken van meerdere of mindere grootte aan, veelal van graniet of kwarts. Op den tocht heeft de expeditie aangetroffen 2 waterval len, de eene ongeveer 66 en de andere ongeveer 30 meter hoog, de val was niet rechtstreeks, doch met een straal van l'/2 tot 2 meter. Het onder zoek naar goud heeft nu en dan plaats gehad en dat metaal wordt erkend in groote hoeveelheid aanwezig te zijn, doch door de expeditie kan de gevonden hoeveelheid niet met zekerheid worden opgegeven. BUITENLAND. I Juitselilrmd. Omtrent de kanalisatie der veengronden in Hannover verneemt de „Köln. Zeitung" uit Ber lijn het volgendeDe aanleg van het Eros-Vecht- Kanaal en van het Kanaal bij Haren a/d. Ems is zoover gevorderd, dat zij wellicht reeds vóór het einde van 1877 voor de scheepvaart geopend kunnen worden. Thans zijn stappen gedaan om de aansluiting dezer kanalen aan hel Nederland- sche kanaalnet der provinciën Groningen, Drente en Overijsel te verzekeren. Het overleg, dat dien aangaande tusschen commissarissen der Nederland- sche en der Pruisische regeering dezer dagen te Berlijn heeft plaats gevonden, heeft gunstige uit komsten opgeleverd. De Nederlandsche regeering verklaarde, dat de provinciën Overijsel en Drente reeds besloten badden tot den aanleg van vier verbindingskanalen voor het geval, dat men het met Pruisen hierover eens kon worden. Alle ka nalen krijgen eene breedte van 10 en eene diepte van ruim 2 meters en zullen eene rechtstreeksche verbinding vormen voor de scheepvaart op de Ems en den Rijn met de Zuiderzee en Harlingen en met het geheele Nederlandsche kanaalnet. Bij de openbare veilling der kunstverzame ling van Strousberg, dezer dagen te Berlijn ge houden, heeft de bankier Toni Arons voor zijn zwager M. Philipp de Schiller-slatuëtten aange kocht, en wel voor de som van 12,000 mark. De beeldhouwer Moser heeft naar men zegt, voor de familie Strousberg voor eene schilderij van Knaus, waarvoor Strousberg 15,000 thaler had gegeven, 9,500 mark besteed. fSpaxije. Het voorstel van de vereeniging der Engelsche houders van Spaansche fondsen is aangekomen. Salaverria heeft na eene conferentie met den voor zitter van den ministerraad, Canovas del Castillo, geantwoord. De commissie voor het budget uit de Cortes wacht de definitieve beslissing der fondsen houders af om haar rapport vast te stellen. Lopes Gisbert zal naar Amsterdam gaan om met de fondsenhouders aldaar eene schikking te treffen. Uit Cadix wordt aan de „Times" gemeld, dat de wijngaarden en graanvelden van Andalusië een ongemeen rijken oogst beloven. In Ciudad Real en Badajoz zijn echter de granen ten eenen- male door de sprinkhanen vernield. In dit laatste gewest heeft men door middel van petroleum 60,000 arroba's van dat gedierte verbrand; een arroba nu bevat omstreeks 25 pond. Meer dan 15,000 man troepen waren bezig met de plaag te bestrijden. In den „Times" komt een brief voor van den algemeenen agent van de opstandelingen op Cuba te Nieuw-York, betreffende de geruchten over de uitgifte van eene nieuwe Spaansche lee ning roet de ontvangsten der douane op Cuba tot waarborg. De agent waarschuwt de bankiershuizen dat Cuba naar onafhankelijkheid streeft en eene dergelijke leening niet zal aflossen. België. In eene particuliere correspondentie uit Ant werpen van 13 dezer wordt het volgende omtrent de ongeregeldheden aldaar gemeld: Omstreeks halfacht a 8 uren verscheen eensklaps eene bende mannen met brandende fakkels, op de Meirplaats, waar het lokaal van den „Cercle Catholique" is op een oogwenk werden de fakkeldragers, die leve Malouleven de clericalenschreeuwden, overrompeld en uiteengedreven. De fakkels wer den hun ontnomen en de menigte ging naar de „Cercle" samenscholen. Die menigte bestond wel dra uit duizenden personen, die den doortocht versperden. Het duurde niet lang om van kreten tot dadelijkheden over te gaan; in een oogwenk lagen al de vensterglazen stuk. Kort zag men eenige mannen langs de muren opklauteren; een ontzaglijke kreet en oorverdoovende toejuichingen stegen op; een man had de vlag neergehaald en wierp die tusschen de menigte, die ze letterlijk aan flarden scheurde. Ieder wilde er een stuk van in bezit krijgen. Yan daar begaf men zich naar het lokaal Ma-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2