berekeningen en over de gevolgen der aanneming van het voorstel, waardoor de staatsuitgaven met millioenen zouden stijgen. Verscheidenen klaagden over de onvolledigheid van het voorstel. Anderen meenden, dat aan de bedoelingen van den voor steller groot onrecht werd aangedaan. Over de voorgestelde wijzigingen bestond groot verschil van gevoelen. Verscheidene leden waren overtuigd, dat de normaallessen of normaalscholen ten onrechte werden veroordeeld. De meeste leden hadden be zwaar tegen het stellen van een algemeenen regel omtrent de verdeeling der kosten tusschen het rijk en de gemeenten. Blijkens het overzicht van de opbrengst van 's rijks middelen over de afgeloopen vijf maanden is er, in vergelijking met het vorige jaar, weder een vooruitgang van 2,118,533.72 in dat tijdperk en dat niettegenstaande de afschaffing van vuur-, ton- en bakengelden, die ten vorigen jare over dat tijdperk nog nagenoeg f 200,000 opbrachten. De altijd wisselvallige successie-rechten, die ten vorigen jare lager waren dan vroeger, brachten nu meer op I 477,828. Laat men dus die ter zijde, even als de vuur-, ton- en bakengelden, dan is er nog altijd op de overige middelen een vooruitgang van nagenoeg 2 millioen. Tot die meerdere opbrengst droegen alle middelen bij. Voornamelijk alle accijn zen f 768,474, de registratierechten 602,790, de posterijen ƒ115,015, de telegraphie 38,407, de loodsgelden 25,354 en d« reehten op den in- en uitvoer f 143,360. De directe belastingen brach ten in alles slechts 63,076 meer op. De toestand is dus gezond. Het bestuur van het Nederlandsch gymnas- tiek-verbond te Amsterdam heeft zich, in navol ging van de vereeniging tot verbetering der volks gezondheid te Utrecht en van die der gymnastiek- onderwijzers te Amsterdam, tot de Tweede Kamer gewend, met verzoek de gymnastiek Ie doen op nemen onder de verplichte leervakken der lagere school. Het stoomschip „Torrington", van Rotter dam naar Batavia, is 11 dezer van Suez vertrok ken de „Hampton", van Batavia naar Rotterdam, is 10 dezer van Malta vertrokken; de „Madura", van Batavia naar Nieuwediep, passeerde 12 dezer Sagres. Ten raadhuize te Middelburg is bij enkele in schrijving aanbesteed het verwijden en verdiepen van de doorvaartopening der dokbrug te Middel burg, het sloopen dier brug en daarvoor in de plaats bouwen van eene dubbele ijzeren draaibrug met gemetselden onderbouw en bijkomende wer ken. Hiervoor was het minst ingeschreven door den heer B. Janse, aannemer aldaar, voor de som van f 30,800. Bij de verkiezing van een lid der prov. staten van Zuid-Holland in het hoofdkiesdistrict Rotterdam ter vervanging van den heer Verniers van der Loeff, zijn 861 stemmen uitgebracht. Verkozen is de heer W. Van Houten Gz. met 440 stemmen. De leden van de Tweede Kamer vergader den heden in de sectiën tot het onderzoek van de voorgestelde wijziging van het tarief van ge rechtskosten in strafzakende aanvulling der wet op de middelende wetsvoordracht betreffende de door het departement van marine gedane ver strekkingen voor 1876; het ontwerp nopens de Indische credieten benevens de voorgedragen rege ling van het Nederl. en Indische muntwezen. Z. M. heeft benoemd tot procureur bij de arrond.-rechtbank te Zwolle Mr. G. H. Van Ket- wich Verschuur, adv. aldaar; tot burgem. der gem. Hagestein en Everdingen Mr. II. W. "Waardenburg; tot burgem. der gem. Philippine A. Taelmanaan P. Van Noord, H. De Hooy, C. Van der Meulen, F. Roodenburg, K. Schouten, M. Versteeg en J. Vroombout, allen te Maassluis, vergund het aan nemen en dragen, de eerste van de gouden medaille en de anderen van de zilveren medaille, hun door de Britsche regeering toegekend wegens de redding van de opvarenden van de Eng. stoomboot „Forth", in November 1875; benoemd tot ontv. der registr. en dom. te Tiel Jhr. Mr. A. M. C. Sandberg, ontv. te Kampen den 2den luit. W. M. Wijnaendts, van het 6de reg. inf., voor den tijd van vijf jaren gedet. bij de inf. in Ned.-Indië; aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat G. M. M. Le Fez, van het kolon. werfdepot, vergund het dragen van de Fransche médaille militaire. Gemengd ÏVieu-vrs. Hedenmiddag omstreeks halfeen brak alhier brand uit bij den heer Speyer op de Mare, doordien het roet in den schoorsteen vuur vatte. Men slaagde er spoedig in den brand le blusschen, zoodat de beide aangerukte spuiten geen dienst behoefden te doen. Ook op het Noordeinde is omstreeks 4 uren een dergelijk brandje geweest. Een der in den hofvijver in Den Haag aangelegde fonteinen, welke hij de jongste vie ring van 's Konings jaarfeest heeft gewerkt, en waarvan de leiding niet is weggeruimd, werd heden wederom beproefd met het oog op den aanstaanden verjaardag van H. M. de Koningin, voor welke gelegenheid ook het Voorhout fraai wordt versierd. Zondag-namiddag bevond zich aan het station van den staatsspoorweg te Hengelo, bij het wisselen der machines, het tweejarig zoontje van den machinist Eisen op een der overgangs wegen, juist toen eene machine passeeren moest. Het kind werd omvergeworpen, doch viel geluk kig zoodanig tusschen de rails, dat de machine met tender er over heen ging, zonder dat het eenig letsel bekwam. Men schrijft uit Leeuwarden, dat Jut nog altijd een hoogen dunk schijnt te koesleren van zijn positie; hij verkiest geen hand uit te steker, tot werken. Trrwijl gewoonlijk de eerste nieuwe aardappelen naar Engeland worden uilgevoerd, heeft men ze te Harlingen thans van Londen ont vangen en wel van uitstekende hoedanigheid; het zijn zoogenaamde muisjes. Zondag zijn de voorj aars-wedrennen van Longchamps gehouden, waarbij de groote prijs van Parijs, van "100,000 fr., is gewonnen door het Hongaarsche paard Kisber, dat onlangs bij de Derby-wedrennen de overwinning behaalde. Hij had bij zijne beide mededingers vijf paarde- lengten voor. De af te leggen afstand bedroeg 2900 meter. De afschuwelijke geschiedenis van een ljjk in een koffer, aan de „Gazelle de Liége" ontleend, wordt in een telegram uit Hermalle bij Hoei ten stelligste tegengesproken. BUITENLAND, Franbrij ik. De heer Decazes, geïnterpelleerd over den alge meenen politieken toestand, heeft gisteren in de kamer bijzonderheden meegedeeld betreflende de maatregelen waartoe het gebeurde te Salonika heeft aanleiding gegeven, en in 't bijzonder be treffende het zenden van hei Fransche eskader. Uit de verstrekte ophelderingen bleek, dat de gebeurtenissen in het Oosten geen verdere krachts ontwikkeling ter zee of nieuwe wapening hadden noodig gemaakt. De minister leverde vervolgens een historisch overzicht van de gevoerde onder handelingen met betrekking tot den toestand in Bosnië en de Herzegowina. Integriteit van het Ottomanische rijk en verbetering van den toestand werden eenparig door de mogendheden beoogd. Bij die politiek sloot Frankrijk zich aan. Mochten er geschillen ontstaan omtrent de aan te wenden middelen, zoo zullen die toch nooit den grond der quaestie kunnen raken. Frankrijk nam in deze geen initiatief; het nam zelfs geen bjjzonder werkzaam aandeel in hetgeen gedaan werd. Liet het zich roepen om een verzoenenden invloed mee te helpen oefenen, het deed dit op zoodanige voor waarden, dat zijne positie, die blijven moet wat zij is, niet in gevaar gebracht zou kunnen worden. Het werk des inwendigen herstels moet thans Frankrijks voornaamste taak en zorg blijven. Het diplomatiek personeel werd levendig aange vallen, doch krachtig door den minister verdedigd. De kamer is tot Vrijdag uiteengegaan. De senaat houdt zich bezig met het voorstel betreflende den muntstandaard. Het district Belfort heeft een senator ge kozen, in de plaats van den heer Thiers, die het mandaat van afgevaardigde van Parijs heeft aan genomen. De heer Vieillard-Migeon is gekozen met 82 stemmen tegen 29, die op den heer Koechlin-Schwarz, een republikein, waren uitge bracht. Deze heeft echter in den „Temps" een brief geplaatst, waarin hij schrijft, dat hem de candidatuur wel was aangeboden, maar dal hij die geweigerd heeft, aangezien aan eene vrije verkiezing in Belfort niet te denken viel, zoolang het bestuur over het district niet aan een anderen administrateur toevertrouwd werd. I )uitschlancl. Volgens de wet van 13 Juni 1873 moeten de spoorwegen in lijd van oorlog hun personeel ter beschikking stellen van de militaire overheden. Thans is bepaald dat het personeel, hetwelk als dan ter samenstelling van veldspoorweg-afdeelin- gen opgeroepen kan worden, reeds in tijd van vrede over de verschillende spoorwegmaatschap pijen zal worden verdeeld, naar de voorschriften van den chef van den generalen staf, in overleg met het rijks-spoorwegbureau. Zoodra deze ver deeling heeft plaats gehad, moeten de spoorweg- besturen aan den chef van den generalen staf nominalieve staten inzenden van de aangewezen manschappen, waarna hij aan de commandeerende generaals mededeelt, welke personen opgeroepen kunnen worden. De commandant van het garnizoen te Berlijn heeft, op last der regeering, in de kazernes eene lijst doen ophangen van een twaalftal herbergen, die gewoonlijk door socialisten worden bezocht en daarom niet meer door militairen bezocht mogen worden. tSpanje. Senor Lastre en markies van Vega de Armyo hebben aan de regeering hun plan ingediend voor een model-gevangenis te Madrid. Zij vonden wei nig bijval, rnaar toch zal in den loop van dit jaar met het bouwen een aanvang gemaakt worden. Senor Laa heeft een voorstel ingediend dat strekken moet om de schatkist te stijven. Zijn voorstel trekt eenigszins de aandacht. Hij wil 1". een dubbele oorlogsbelasting leggen op het brievenvervoer. 2°. 20 pCt. vrachlverhooging hef fen op 't spoorwegvervoer. 3". eene extra-belas ting leggen van 5 pCt. op 't inkomen van ge meenteraadsleden. 40. eene extra-belasting van 10 pCt. leggen op de loterijen. 5°. een nauwkeu rig overzicht verkrijgen van het grondbezit en de opbrengst der visscherij om daarop een belasting te leggen. 6°. het onbruikbaar materieel van land en zeemacht verkoopen. 7». 200 millioen bronzen realen aanmunten en in omloop brengen. 8°. op de tractementen van spoorwegambtenaren bezuini gen. 9». nauwkeurig toezicht houden op smok kelarij. In zijne redevoering gewaagde hij met hoogen lof van de eerlijkheid en de bekwaamheid die doorstraalden in de begrooting van Salaverria. Het Alcazar te Sevilla wordt in gereedheid gebracht om de ex-koningin Isabella te ontvangen. De minister heeft in het congres verklaard, dat hij het wenschelijk acht de ambassadeurs van de Spaansche regeering aan de verschillende hoven door gevolmachtigde ministers te vervangen. CS-root-JBritannië. De nieuwe vestingwerken tot bescherming van Londen tegen den aanval eener vijandelijke vloot zijn niet alleen geheel voltooid, maar ook van nieuw zwaar geschut voorzien. Althans is dit 't ge val met het nieuwe fort te Cliff beneden Grave- send en het daartegenover liggende werk Coalhouse Points; ook de voor de bevestiging van Shorn- mead bestemde vuurmonden zijn reeds aldaar aangekomen. Deze nieuwe forten, in vereeniging met de andere versterkingen van Sheerness, Isle of Grain, Tilbury Fort en New Tavern Fort (Gra- vesend), alle bewapend met geschut van de nieuwste constructie, voldoen, volgens 't oordeel der des kundigen, aan alle eischen van den tegenwoordi- gen tijd. Turkije. De vooruitzichten der Turksche schalkist zijn volgens de laatste berichten uit Konstantinopel zoowel gunstig als ongunstig. Ongunstig is de bevestiging van het bericht, dat van de schatten, die sultan Abdul-Aziz en zijne moeder in goud en juweelen bijeengegaard hadden, bijna niets over gevonden is dan acht millioen in Turksche effec ten, terwijl men nog steeds vruchteloos zoekt naar de personen of schuilhoeken, die de verlo ren schatten verbergen kunnen welke voor de ledige schatkist thans zoo welkom zouden zijn. Gunstig daarentegen zijn de berichten, die bijzon-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2