der Gild, die, in ondertrouw zijnde, reeds de helft van de opbrengst der gestolen koe besteed had om een trouwpak en meubelen voor zijne huis houding te koopen. Hij is gevankelijk naar Heus- den overgebracht. Te Ruitenberg bij Wij lr (Limburg), ontstond Zaterdag-avond een hevige twist tusschen een daar wonenden arbeider en zijne zuster, die zoo hoog liep, dat aan de zuster eene gevaarlijke wond aan het hoofd werd toegebracht. De dader heeft onmiddellijk de vlucht genomen en is tot- nutoe nog niet ontdekt. Omtrent de arrestatie te Zevenaar wordt nader gemeldDe kastelein J. H. Thuis is op last van de rechtbank in verzekerde bewa ring genomen, als verdacht in Mei 1874 zijne wettige huisvrouw door rattenkruit te hebben ver giftigd of te hebben doen vergiftigen. Omstandig heden hebben plaats gehad, die sterk voor het vermoeden pleiten. Het rattenkruit is gekocht; het is zelfs bekend door wiens tusschenkomst. De vrouw moet besef hebben gehad dat zij vergiftigd was, en toen haar lichaam begon te zwellen en haar man haar stevig inwikkelde, heeft zij haar vermoeden uitgesproken. De inhechtenisneming moest met overleg geschieden, daar de verdachte in de onmiddellijke nabijheid der grenzen woonde en dus gemakkelijk, althans voor het oogenblik, ontsnappen kon. De brigadier-majoor der rijks- veldwacht W. J. J. Kleinspoor is dan ook met groot beleid te werk gegaan. Na z'yne voorzorgs maatregelen genomen te hebben, begaf hij zich als burger gekleed in de herberg van Thuis en bestelde daar een glas bier. De kastelein, die het bericht, dat in de couranten voorkwam, misschien gelezen had, en zich builen de gelagkamer hield, kwam nu echter, uit nieuwsgierigheid, om den vreemden bezoeker te zien, te voorschijn, maar werd door den brigadier-majoor terstond gearres teerd. Ontvluchten of tegenstand bieden was nu niet meer mogelijk, en nog denzelfden avond werd hij naar het huis van verzekering te Zevenaar overgebracht. Zaterdag-avond is van een vaartuig, naar men verneemt van Tessel, dat op de Zuider zee tusschen Edam en Marken zeilde, bij het over gaan van het fokzeil de zoon des schippers, ten gevolge van den hevigen wind, overboord geslagen en verdronken. De man was 28 jaren oud en laat eene weduwe en kinderen achter. Vrijdag moest op het station Her- malle by Hoei een koffer wegens den daaruit op stijgenden verpestenden reuk geopend worden, en met ontzetting vonden de beambten daarin het aan stukken gesneden lijk eener vrouw. De jus titie is onmiddellijk van deze vreeseüjke ontdek king in kennis gesteld en doet ijverig ondeizoek naar den afzender van den koffer. Een kantoorbediende te Par ij s heeft drie jaren, alle dagen, van 's avonds 7 tot 1 uur na middernacht gewerkt, om een compleet plan van Parijs, en relief, te vervaardigen. Men vindt er, microskopisch maar accuraat, 80,000 huizen en al de openbare gebouwen op. De oppervlakte beslaat 58 M3. Dit knutselwerk is thans tentoon gesteld in hel „Café du XIX Siècle", rue du Chateau d'eau. Verleden week is, naar men uit Lyon meldt, een legerkamp bij Valbonne door een on weer getroffen, waarbij drie soldaten, door den bliksem getroffen, het leven verloren en elf min of meer zwaar gekwetst zijneen is blind ge worden. Op honderd meters afstand van de ten ten, waarin deze zich bevonden, lag een kruitma gazijn, waarin 20 kilo dynamiet en 5600 patronen. Bechtzaken, Bij arresten van gisteren heeft de hooge raad verworpen de voorzieningen in cassatie van H. C. E. en F. K., ingesteld legen arresten van het gerechts hof te Amsterdam en alzoo bekrachtigd de door genoemd college uitgesproken veroordeeling van eerstgemelden wegens het zonder opzet doen ont staan van gevaar voor een spoortrein, en van den anderen requirant, ter zake van diefstal van koffie van eene party, die hem als schipper ten vervoer was toevertrouwd. De hooge raad oordeelde de voorgestelde cassatiemiddelen ongegrond. Ter crimineele terechtzitting van het hof le Leeuwarden stonden Vrijdag terecht twee dienst boden van den heer Dr. G. Smit Sibinga te Gro ningen, benevens de moeder van eene dezer, en vervolgens eene der genoemde dienstboden en eene vrouw als werkster bij den heer Sibinga in dienst. Allen werden vervolgd, omdat de dienstboden van het overgebleven eten hadden gegeven aan de moeder en de werkster. De adv.-gen. Mr. \V. N. Servatius eischte in de eerste zaak tegen alle drie beschuldigden eene cell, gevangenisstraf van 4 maanden voor ieder, en in de tweede zaak tegen de keukenmeid eene gelijke straf van 45 dagen en legen de werkster eene van 3 maanden. De verdediger Mr. J. S. baron Van Harinxma thoe Slooten bestreed de crimineele vervolging van der- lijke kleine zaken en loonde de gronden aan, waar op hij eene correctioneele vervolging mogelijk achtte. De verdediger Mr. H. Schaap betoogde, dat de be schuldigden niet het bewustzijn gehad hadden, dat zij diefstal pleegden. Hij wees er op, hoe in het dage- lijksch leven dergelijke daden veelvuldig voorkomen, juist omdat van de 100 personen 99 zijn, die er geen diefstal in zien. De uitspraak zal Vrijdag a. s. plaats hebben. KOLONIËN. BATAVIA, 6 Mei. Aan een rapport onder dagteekening van 25 April van den militairen tevens civielen bevelheb ber te Atjeh is het volgende ontleendDe vijand gaf in de laatste dagen weder meer teektnen van leven. Zoo werd den 14den dezer een patrouille van Katapang-Doea in de IX Moekims hevig be schoten. Den lGden werd een konvooi van ons tusschen Oeleh-Karing en Kolla-Alam door een talrijke bende Atjehneezen aangevallen en was het alleen te danken aan de uitstekende houding van onze soldaten (alleen Europeanen) dat niet alles in de pan werd gehakt. In den nacht van den 22sten deden een paar honderd Atjehneezen een tweemaal herhaalden aanval op onze verster king te Lamprit, maar moesten met achterlating van drie dooden, en verscheidene wapens en be bloede kleedingstukken, de wyk nemen. Een en ander levert opnieuw de duidelijke bewijzen, dat bij de oorlogspartij nog volstrekt geen plan bestaat om de wapens neder te leggen. Integendeel schijnt de spoedig verwachte kom6t van Habib Abdoel Rack- man de gemoederen weder meer strijdlustig te maken. De kedjoeroean van Loöng (Westkust) is hier teruggekeerd. De drie hem ondergeschikte Imams, met wie hij in overleg zou treden over de te nemen represailles wegens het aldaar gebeurde met den controleur Tadema en T. Lampasei, schijnen hem nu openlijk te zijn afgevallen, zoodat hij, naar zijne verklaring, in zijn gebied slechts een paar personen heeft die hem aanhangen. Zijn gezag schijnt trouwens altijd nominaal te zijn ge weest. Hij zal nu voorloopig te Lampasei verblijf houden. Ter landsdrukkerij is ter perse en bijna afgedrukt„Reis naar Nederland van Radhen Abdoellah Ibnoe Sabar Bin Arkebab, door hem zelf beschreven." Dit met Javaansche letter ge drukte boek, 20 vellen gr. 8o., is volgens den in houd bestemd om door den „kleinen rnan" gelezen te worden. Volgens een bericht aan de „Locomo tief" zal het zeker dezen en genen onder de Ara bieren of Hadji's het hoofd doen schudden over zooveel goeds, als Radhen Abdoellah, een belijder van den Islam, beweert bij den „blanken man" gevonden te hebben. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beacbikldngeD genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., vr. ziekte, aan den ing. 2de kt. bij den wat. A. J. Crommelin, aan den bontv. 2de kl. bij het boicbw. op Java en Madura G. S. De Graaf, aan den boofdond. aan de op. 2de lag. achool te Makasaar G. Koldewijn en aan den hoofdond. aan de op. 4de 1. echool te Soerabaia P. Schippers. Ontslagen: Eervol, w. ziekte, de ads.-res. van Grissee H. J. Tydcman en de boekhou der by de in- en nitvoerr. en acc. H. W. Moller; nit zijne betr. de onderschout bij de pol. te Samarang Tb. Pasma. Be noemd: Tot bulppred. bij de prot. gcm. te Benkoelen, F. Kijftenbelttot boekb. bij de in- en nitvoerr. en acc. J. A. Van Oort; tot hoofdonderw. aan de openb. 4de 1. s. te Soerabaia, C. A. Valk; tot laten hnlponderw. (onderw. 2de kl.) aan de op. late 1. a. te Soerakarta, H. Van Bergen; tot boiteng. enbst.-grif- fier bij de rechtb. te Loemadjang, Mr. C. B. J. A. Hierdels. Departement van Oorlog. Ontslagen: Eerv-, w. volbr. diensttijd, met beh. van recht op pens., de luit.-kol. der inf. K. W. H. De Coeneo9; bij den art.-conatr.-winkel te Soerabaia, eerv., de onder-opz. 1ste kl. over de smederij en den koper- en blikslagerswinkel, J. Flipsen. Benoemd: Tot opz. over de smeden-vuurwerkers, E. Wensing; tot onderopz. over Je plaat* en bankw. J, Flipsen. BUITENLAND. Frankrij k. De kamer van afgevaardigden heeft gisteren besloten, het voorstel om den lijd van actieven dienst op drie jaren te bepalen, niet in behande ling te nemen. Te Parij3 is tusschen de heeren Correnti en Rothschild eene additioneele akte van schik king geteekend aangaande de overeenkomst van Bazel ter zake van de spoorwegen in Opper-Italië. Uit Algiers wordt gemeld, dat de ten onder gebrachte opstandelingen van El-Amri streng ge straft zyn. Hunne goederen zijn onder sequester gesteld en zij zeiven uit de oase verdreven en aan eene oorlogsschatting onderworpen. Negen hunner zijn voor een krijgsraad gebracht en 23 op het eiland Corsica geïnterneerd. De kadi is wegens plichtverzuim afgezet. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Dréolle, een Bonapartist, een krediet aan gevraagd van 25000 fr. voor het oprichten van een standbeeld ter eere van George Sandhjj wilde het in het park van Versailles zien ver rijzen. De heer Lacretelle vroeg een krediet van 50000 fr. en wilde het beeld in den tuin van het Luxembourg opgericht hebben. Lacretelle vroeg de urgentie voor het voorstel. „Een der roemrijkste vertegenwoordigers van de humani teit", zeide hij, „is het democratische Frankrijk ontvallen. Frankrijk is aan den grooten geest, die het land met zulke voortreffelijke voortbrengselen heeft verrijkt, eene buide schuldig." De urgentie is echter niet aangenomen. Het stoffelijk over schot van George Sand is te Rohant ter aarde besteld. Onder de personen, die aldaar waren ge komen om de begrafenis bij te wonen, merkte men op prins Napoleon, Renan, Alexandre Dumas en Flaubert. Te Lourdes worden door de geestelijkheid groote feesten voorbereid tot inwijding van de bedevaartskerk, die in de nabijheid van de grot wordt opgericht, en tot het kronen van de Maria- zuil. Zij beginnen den lsten Juli en zullen drie dagen duren. De heer Paul Bert had by de kamer van afgevaardigden een ontwerp ingediend, waarbij bepaald wordt, dat voortaan elk onderwijzer of onderwijzeres aan de lagere school voorzien moet zijn van eene akte van bekwaamheid, afgegeven door eene staatscommissie, en dat de congreganis- tische onderwijzers en onderwijzeressen, die thans, krachtens een letlre d'obédience van den bisschop, aan de schooljeugd onderricht geven, binnen een jaar voorzien moeten zyn van eene akte van be kwaamheid. De afdeelingen hebben thans de com missie benoemd tot onderzoek dezer wet. Al de leden zijn ten gunste der voordracht. Alleen kwam het eeoigen voor, dat de termijn van een jaar„ aan de congreganistische onderwijzers en onder wijzeressen gesteld om zich van eene akte van bekwaamheid te voorzien, wat te kort was. Eene Chineesche militaire commissie, be staande uit een generaal Li-Pieng genaamd, en vijf andere officieren, is te Parijs aangekomen. Haar tolk is een Duitsch koopman, Schmeyer ge- heeten, die aan het hof te Peking in groot aan zien staat en door den keizer den rang van generaal heeft bekomen. De commissie zal vijf dagen te Parys blijven, van daar naar Londen ver trekken en vervolgens Duitschland en Italië be zoeken. De aartsbisschop van Aix heeft in een brief aan den rector der academie aldaar zijn ontslag als lid van den academischen raad inge diend, daar, geljjk hij schrijft, na aanneming van de wet van den minister Waddington, zijn ge weten en het besef zjjner persoonlijke waardigheid hem verbieden, zelfs den schijn van eenige ver dere medewerking aan de staatsuniversiteit te verleenen. Riiitscliland. De „Nord" heeft een telegram uit Berlijn ont vangen, volgens hetwelk, waarschijnlijk wegens den ernstigen toestand in het Oosten, prins Gortscha- koff den Czaar naar Jugenheim vergezellen en eerst met den keizer naar St.-Petersburg terug- keeren zal. Volgens de „Kiiln. Zeitung" is de aartsbis schop van Keulen tegen 28 dezer gedagvaard voor het koninklijk gerechtshof voor kerkelijke zaken, te Berlijn.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2