LEIDSCÏÏ DAGBLAD. N°. 5010. Woensdag A0. 1876. 14 Juni. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: ▼an 16 regels......;,;1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte STADS-BERICHTEN. Vergadering van den Gemeenteraad op Maandag 19 Juni 1876, des namiddags te twee uren. LEIBEN, 13 Juni. De 56ste verjaardag van Z. K. H. prins Hen drik werd heden alhier op de gebruikelijke wgze herdacht. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer J. M. Moll, geb. te Amsterdam, met academisch proefschrift, get.: „De invloed van celdeeling en celstrekking op den groei." Door de staatscommissie voor het genees kundig examen alhier is heden tot arts bevorderd de heer G. P. T. Kortenhorst, med. doctor, en het getuigschrift voor het 1ste ged. van het arts examen uitgereikt aan den heer L. E. Van Teyn, cand.-arts. Voor den dienst in Ned.-Indiê zijn benoo- digd twee krankzinnigen-artsen, van wie de een zoo spoedig mogelijk en de ander tegen het einde van dit jaar naar Balavia zal behooren te ver trekken. Deskundigen, die genegen zijn zich voor die betrekking aan 's lands dienst in Ned.-Indiê te verbinden, kunnen zich tot en met ultimo Juni tot het depart, van koloniën wenden. Het stoomschip „Celebes" is den 3den dezer van Batavia via Napels naar Nieuwediep vertrok ken; de „Holland" passeerde den 11 den het eiland Malta; de „Prins van Oranje", van Nieuwediep naar Batavia, is den llden te Southampton aan gekomen de „Madura", van Batavia naar Nieu wediep, is gisterochtend Gibraltar gepasseerd. De concessie voor het aanleggen van een tramway van Den Haag naar het strand te Loos duinen is aangevraagd, en reeds in den zomer •van het volgende jaar zal, naar men verneemt, de weg in gereedheid kunnen zijn. Door dezelfde Maatschappij, die dezen tramway wenscht te exploi- teeren, zal tevens een badhotel aan het strand te Loosduinen worden opgericht, aangezien het ge meentebestuur de te verleenen vergunning voor den aanleg van een tramway afhankelijk maakt van het bouwen van een badhotel. De gemeenteraad van Groningen heeft tot directeur van de gemeentelijke kweekschool voor vroedvrouwen benoemd prof. Dr. W. M. H. Sanger aldaar. Het hoofdbestuur der vereeniging „Het Metalen Kruis" heeft de gemeente Dordrecht aan gewezen als de plaats waar op 20, 21 en 22 Aug. e. k., zal gehouden worden de vgfjaarlijksche kameraadschappelijke bijeenkomst der leden, zijnde het 15-jarig herinneringsfeest. Gisteren heeft het instructie-bataljon te Kampen het kamp nabij de stad betrokken. Naar men zegt, zal het 80 dagen duren, opdat in dien lusschentgd de kazernes kunnen verbouwd worden. 's Rijks middelen hebben gedurende de maand Mei jl. opgebracht 8,361,636, tegen 6,917,723 in Mei 1875, en gedurende de eerste 5 maanden van 1876 ƒ36,733,650 tegen ƒ31,615,116 in heizelfde tjjdvak van 1875. Het s/ü der raming bedraagt ƒ35,754,300. Tweede Kamer. Na eenige beraadslaging is heden de vestingbegrooting aangenomen met 51 tegen 5 en de oorlogsbegrooling (na intrekking van het amendement van de commissie van rappor teurs op de kazerneering te Breda) met 18 tegen 11 stemmen. Voorts is op voorstel van den voor zitter met 31 tegen 28 stemmen besloten Vrgdag .a. s. voort te gaan met de behandeling der militie- wet. Intusschen zal de behandeling van de munt wetten in de sectiën plaats hebben. Z. M. heeft aan Mr. T. Y. Kingma Bolljes, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaats- verv. kantonr. te Rauwerd; op zjjn verzoek eervol ontslag verleend bij de dd. schutterij te Leiden aan A. Hartevelt Jz., als lsten luit. en daartoe benoemd A. D. D. Schretlen, H. Van de Velde en W. J. Ph. J. graaf Van der Duyn, allen thans 2de luit.; tot 2den luit. bij genoemde schutterij D. E. Siegenbeek van Heukelom, J. Tak, H. W. C. Ritlershausen, L. Z. Veeckens, W. Van Olden, J. Scheltema en A. J. Lindeman, allen thans ser geant; benoemd tot ontv. der regislr. en dom.: te Oldeberkoop, H. Ooster, thans ontv. Ie Nijkerk te Eindhoven, M. Van den Bergh, ontv. te Oir- schot; te Oirschot, A. Weslra, surnum.te Nijkerk, A. Moll, surnum.; R. T. Schmiedeman, thans ontv. der dir. bel. enz. te Kerkrade, benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Amslenrade; den majoor M. A. Raphels, plaats, command, te Groningen, op zijn verzoek op nonact. gesteld. GJ-em.eng'cl IVieuws. Hedenmiddag te 2 uren is een 17-ja rig meisje in de Mare gevallen en door een aldaar voorbij varenden schipper gered. De na den moord op de wed. v. d. Kou wen preventief in hechtenis gehouden J. H. De Jong heeft zich, na de afwijzing van zijn verzoek tot schadevergoeding door de Tweede Kamer, thans met een adres aan den Koning gewend, tot het ontvangen van schadevergoeding wegens de ondergane preventieve gevangenis. De requestrant heeft aan de Tweede Kamer ondersleuning van dat adres verzocht en heeft daarvan een afsthrift ingezonden. Zaterdag-ochtend is te Rotterdam in den Goudschen Singel drijvende gevonden het reeds eenigszins in staat van ontbinding verkee- rende lijk van den 20-jarigen opperman W. v. B., die sedert Maandag-avond 5 dezer vermist was. Waarschijnlijk is hij dien nacht in het water ge raakt en verdronken. Op de Lindengracht te Amsterdam is Zondag-ochtend een bejaard man, die bezig was jalouzieën uit te hangen, van een aanzienlijke hoogte naar beneden geslagen. Hij stierf op weg naar 't gasthuis. Des avonds van denzelfden dag is aldaar in een huis in de Batavierstraat eene vrouw van de trappen gevallen. Zij was onmid dellijk een lijk. De luchtballon „De Nederlanden" is gisternamiddag te 5.15 le Amsterdam opgestegen. Alleen de heer de Paauw en zijne dochter maak ten de reis mede. Te 6.40 is de ballon te Oude water in het weiland van Jan Van Schaik neer gekomen, na volgens getuigenis van den lucht schipper eene heerlijke reis te hebben gemaakt. Zaterdag-middag is het zesjarig zoontje van een schipper, liggende met zijn schip aan den Boterdijk te Arnhem, van het dek in het vooronder gevallen, met het ongelukkig gevolg dat het kind, niettegenstaande onmiddellijk ge neeskundige hulp werd verleend, eenige uren later is overleden. Men zegt dat het knaapje met het hoofd in eene pin is gevallen. Aan drie jeugdige misdadigers in de strafgevangenis de Kruisberg is het gelukt, hunne gevangenis te ontvluchten. Bij verschillende regimenten infan terie zijn ransels en patroontasschen, beide van nieuw model, ter proefneming gegeven. De ransel bevat vier pakjes patronen, die door den man gemakkelijk, zonder dat hij den ransel aflegt, er een voor een kunnen worden uitgenomen. Dit geschiedt door aan een riem ter zijde van den ransel te trekken, waardoor de pakjes patronen worden opgeschoven en er telkens een in de hand valt. De palroontasch wordt aan den koppel voor het midden van het lijf gedragen en bevat eveneens veertig patronen. De Nederlandsche infanterist, geheel te velde uitgerust, draagt thans een gewicht van 25.75 KG. Een badgast te Bethesda, die verschei- dene jaren reeds deze koudwater-geneesinrichting te Laag-Soeren bij Dieren, in Gelderland, heeft bezocht, en er ook dit jaar tijdelijk intrek heeft genomen, brengt in de „Arnli. Ct." aan heeren curatoren van genoemde inrichting hulde, wegens de verschillende gepaste verbeteringen aldaar aan gebracht. Bethesda is nu op zoodanige wijze inge richt, dat daarvan openlijke vermelding mag ge maakt worden, en de inrichting bgzonder mag worden aanbevolen aan elk, die lot herstelling zijner gezondheid eenige koudwater-geneesinrich ting zou noodig hebben te bezoeken, en tevens een aangenaam buitenverblijf wenscht. Alles is aldaar zeer comfortable zelfs ingericht en de blaam, algemeen in Nederland voorheen op deze inrich ting ruimschoots geworpen, mag nu verder als leel ongepast worden beschouwd, terwijl eene bijzondere aanbeveling aan patiënten daarvoor plaats kan maken. Niet onopgemerkt mag blijven de nauwkeurige geneeskundige behandeling van doctor Dammann aldaar, tevens met zijne echtge- noote uitmuntende door hun vriendelijken omgang met de badgasten, wat het verbljjf voor dezen zeer veraangenaamtde accurate bezorgingen van den heer Duyvelaar en echtgenoote, in de be trekking als huismeester en restaurateur aldaar; de nauwgezette plichtsbetrachting van den aan wezigen badmeester, badvrouw en verder dienst doend personeel, alsook de verbeteringen en ver fraaiingen der wandelingen, het aanbrengen van de noodige gemakkelijk ingerichte koepelljes en zitbanken op verschillende punten, waar moeder natuur hare liefelijkheden in deze eenvoudige streek zeer fraai laat zien; de vele verbeteringen in het huis aangebracht, die tevens tot gemak dienen alsook tot uitspanning. Men vindt er tegen woordig een goed biljart, fraaie pianino, goed ingerichte leeszaal, waar verscheidene couranten zijn te vinden; eene bibliotheek wordt aangelegd, alsook eene kegelbaan, daarbij ontbijt, tweede ontbijt, diné, soupé, alles is in de beste orde, terwgl de benadering van Dieren af zeer verge makkelijkt is door een daarop tweemaal daags vice versa rijdenden omnibus en ook de brieven post, tweemaal daags gaande en komende, zeer prompt is. Ook het hotel garni, kaslelein Ber- ghege, op ruim 5 minuten afstand van Bethesda gelegen, verdient vermelding wegens de goede, keurig nette inrichling en de prompte bediening tegen billijke prijzen; hier ook kan men intrek nemen, al is men juist geen badgast, terwijl voor wie een genoegelijken zomerschen uitgaansdag wenscht, aldaar de dinés zeer goed zijn, en om déjeuné of thee te gaan gebruiken aldaar, zulks leidt tot eene aangename uitspanning. Het voor malig logement Sprengenoord, op circa 10 minu ten distantie van Bethesda gelegen, is thans ook ingericht om, zoo noodig, hulpbehoevende patiën ten op te nemep. Zaterdag jl. is het aan de justitie- gelukt, den dief van de koe onder Hurpte in handen te krijgen. Het is de arbeider M. Van

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1