N°. 5007. Zaterdag A0. 1876. 10 Juni. STADS-BERICHTEN. Uit het Gemeente-Yerslag oyer 1875. in. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke NommersB 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestnar van Leiden, doet te weten, dat aan den ODtvaDger der directe be lastingen is ter hand gesteld een op den 7den dezer maand invor derbaar verklaard kohier voor de belasting op het personeel, dienstjaar 1876/7, houdende aanslagen voor de wijken I en II; terwijl ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de Wet be paalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Bargeraecster voornoemd, Leiden, 9 Juni 1876. v. d. BRANDELER. Op de lijst der openbare werken neeml het onderhoud van straten en pleinen steeds een be langrijke plaats in, vooral wanneer er bovendien nieuwe straten worden aangelegd, gelijk in 1875 het geval was met de gedempte Cellebroersgracht en Minnebroersgracht, benevens twee straten by de nieuwe werkmanswoningen achter de Lange- gracht, tusschen hel Huigstraalje en de Oost- dwarsgracht, waarvoor een extra-bedrag van f 800 werd toegestaan. Met de herbestralingen vormen zij gezamenlijk een oppervlakte van 15784 centi aren; voegt men daarbij 11872 centiaren aan minder uitgebreid beslratingswerk, benevens 1920 voor rekening der gasfabriek en van particulie ren, dan bekomt men een totaal van 29576 cen tiaren. Men kon dan ook niet in de behoefte voor zien met het gewone getal van 250000 klinkers, maar had er ruim 100,000 meer noodig; het bepaalde aantal keien (7500) was voldoende. Tot de voornaamste werkzaamheden aan brug gen enz. behoort ongetwijfeld het vernieuwen in ijzerconstructie der dubbele houten ophaalbrug over den Rijn bij het Leiderdorpsche hek en het vervangen der Oude Marepoortsbrug (dubbele wip- brug) door een ijzeren draaibrug, waarvan echter alleen de onderbouw in dat jaar werd voltooid, terwijl het bewegende gedeelte eerst in Februari 1876 gereed kwam. Een der belangrijkste zinsneden mag wel hee- ten die betreffende het onderhoud van pompen en riolen, dat als altijd een zaak van dagelyksche zorg was „zonder vooruitzicht een einde daarvan le bereiken." Reden te meer, haasten wij ons er bij te voegen, om met verdubbelde inspanning op den ingeslagen weg voort te gaan en voor dat nuttige doel, waarvan voor geen gering gedeelte de gezondheid en dus de welvaart der ingezetenen afhankelijk is, met onbekrompen hand telken jare een fiksche som beschikbaar le stellen. Het Liernur-stelsel voldeed weder op uit stekende wijze; de lage opbrengst der faecale stoffen evenwel, slechts 10 cents per hectoliter tegen 40 cents het vorige jaar, gaf een ongunstig financieel resultaal. Wat de ruiming der riolen betreft, verwijzen wij de belangstellenden naar een zestal rapporten van onzen gemeentearchi tect, als bijlagen achter het verslag gevoegd en waaruit wederom blijkt van den alterwalgelijksten toestand, die op zoo menige plaats werd aange troffen. De daarin voorkomende mededeeling dat in enkele buurten de onwil van de eigenaars der huizen om de spruiten onder de woningen te doen herstellen, het van gemeentewege aan de riolen in de straten verrichte werk veelal vruch teloos deed zyn, geeft gereede aanleiding tot de vraag of er geen middel bestaat of in het leven kan worden geroepen om langs wettelijken weg eenige weinige onwilligen of onverschilligen te noodzaken om mede le werken tot bevordering van het algemeen welzijn. Ten opzichle van een andere zaak, eveneens van hygiënischen aard, den aanvoer aan duinwater, vinden wij vermeld, dat in 172 reizen een hoe veelheid van 479000 emmers water werd aange voerd, waarvan ongeveer 143000 emmers koste loos werden verstrekt. Hopen wij, dat dit middel tot het verschaffen van drinkwater, dat, hoe ge waardeerd ook voor het oogenblik, toch altijd slechts een hulpmiddel blijft, weldra kan worden terzijde gelalen ten gevolge van den aanleg eener tiksche duinwaterleiding. Bij de rubriek „onderhoud der schoolgebouwen" herinneren wij kortheidshalve alleen van de vernieu wing der school voor m. u. 1. o. op de Aalmarkl. Dat de voorschriften en bepalingen in zake het verontreinigen der straat zoo streng mogelijk wer den gehandhaafd, kan blijken uit het feit dat in 1875 niet minder dan 50 personen door het kan tongerecht werden veroordeeld wegens overtreding der daarop betrekkelijke politieverordening. Veel zullen zeker ook tot bevordering van den alge- meenen gezondheidstoestand hebben bijgedragen maatregelen als die, volgens welke een honderd tal nieuwe geschikte arbeiderswoningen werden gebouwd, terwijl voorts de gaarkeuken, ook een volksbelang, steeds aan haar doel bleef beant woorden. Door gehuwden met hun gezinnen wordt er zeker weinig ot niet gebruik van gemaakt, althans slechte voeding wordt naast gebrek aan lucht en licht als een der hoofdzaken opgegeven van d» ziekten, Jie hcerscmen onder de van gemeentewege verpleegde lijders. Bij de onderafdeeling „begraafplaatsen" mag niet worden vergeten, dat bij de onderscheiden be graafplaatsen lokalen werden ingericht voor tijde lijke bewaring van overledenen aan een besmet telijke ziekte, overeenkomstig het voorschrift van art. 12 der wet van 4 December 1872 (Stbl. n°. 134). In het Academisch Ziekenhuis werden 162 patiënten behandeld, waarvan 104 werden ont slagen en 36 overleden. Aan de onvermogenden die in bun woningen werden verpleegd, werd voor een bedrag van 3007,731 /a aan geneesmiddelen geleverd, vertegenwoordigende 2S206 recepten tegen 27561 in 1874. De inrichting der stads apotheek is veel verbeterd; alleen de toestand van het laboratorium eischt voorziening. Er werden 576 koepokinentingen verricht; in het vorige jaar hadden er 648 plaats. De Vereeniging lot verbetering der Volksge zondheid met 153 contribueerende leden, waar van het hier de plaats is melding te maken, ves tigde vooral haar aandacht op de duinwater- quaestie, ten gevolge waarvan een vereeniging lot stand kwam met het doel om het verkrygen van die nuttige inrichting te bevorderen. Duinwaterleiding en brandweer zijn bondgenoo- tende overgang is dus niet te gewaagd, als wij hier vermelden, dat de bluschmiddelen bestonden in een stoombrandspuit, 10 brandspuiten, 2 kleine spuiten en een reddingtoestel. De hulp dier mid delen werd ingeroepen voor twee branden, die spoedig werden gebluscht, maar nogal schade aan richtten. "Van 80 personen die in het water vielen verdronken er 6, terwyl 4 personen een einde maakten aan hun leven. LEIBEN, 0~JunI. Naar wij vernemen zal de ondernemer van „Zomerzorg" aan de inteekenaren op de acht zomer- concerten aanst. Dinsdag bij gunstig weder een buitengewoon groot militair concert van de staf- muziek van het vierde regiment infanterie aan bieden. Met genoegen ongetwijfeld zal van dit concert een talrijk gebruik worden gemaakt. De gelegenheid toch om het muziekcorps onder leiding van den heer Grenlzius le hooren, kan niet anders dan welkom zijn. Daar de plaatselijke schoolcommissie groot bezwaar er tegen had, dat de schoolgelden door tusschenkomst van de hoofden der openbare lagere scholen zouden worden ingevorderd; uithoofde der gelijke werkzaamheden niet behooren tot den ge wonen werkkring der hoofdonderwijzers en vooral wat betreft deze scholen niet wenschelijk is dat aan de hoofdonderwijzers financieele bemoeiingen worden opgedragen hebben B-en Ws. besloten eeri voorstel te doen om op andere wijze eene verbetering ten deze tot stand te brengen. Het stelsel van vooruil betaling en de bepaling dat het bewijs van betaling strekt tot toelating zal, mee- nen zij, voor de scholen vermeld onder lilt. c en d, moeten vervallen en aan den ontvanger de be voegdheid moeten worden toegekend om bij ge breke van voldoening de schoolgelden le vorderen volgens artt. der gemeentewet. Tevens is hel wen schelijk aan de ouders of voogden die hunne kinde ren of pupillen van de school wenschen weg te nemen, de verplichting op te leggen daarvan minstens 8 dagen vóór den aanvang van het volgend kwar taal aan het hoofd der school kennis te geven, bij gebreke waarvan het schoolgeld ook over dat kwartaal is verschuldigd. Alleen bii zoodanioe ver- pllcuung zaï nei mogelys zyn de lijsten der school gaande kinderen voor wie schoolgeld is verschul digd, tijdig gereed te hebben. B. en Ws. geven den Raad in overweging de betrekkelijke veror dening op de heffing en invordering daarnaar te wijzigen. In de gisteren in Den Haag gehouden 47ste algemeene vergadering der Maatschappij tot bevor dering der toonkunst, (onder voorzitterschap van den heer F. A. T. Delpral), werd door den alge- meenen secretaris, den heer F. Loman, het alge meen jaarverslag uitgebracht. In den aanhef daar van werd een gepast woord van hulde gesproken ter nagedachtenis van Dr. J. P. Heye. De Maat schappij telde op 1 Mei jl. in vijftien afdeelingen 3412 gewone leden (onder welke 34 donateurs), en 121 leden-kunstenaars (2 meer dan 't vorig jaar), alzoo 3536 contribueerende leden (derhalve 85 minder dan het vorig jaar, doch 1402 meer dan zij in een der eerste 25 jaren harer stich ting tellen mocht) wijders: 115 honoraire en 36 correspondeerende leden, 28 leden van ver dienste, 1 buitengewoon eerelid (Z. M. den Koning) te zamen 3716 leden; terwijl steeds aan het hoofd der lijst van eereleden geschreven blijft de naam van (wijlen) A. C. G. Vermeulen, stichter der Maatschappij. Zoowel reservefonds als kun stenaarsfonds en muziekfeestenfonds vermeerderde. Over 187677 blijft de feitelijke uitkeering der afdeelingen aan de algemeene kas op f 1.55 be paald; vóór 22 jaren (in 1854) bedroeg die uit keering f 4 per lid, en sedert hield met de ver mindering der contribulie de vermeerdering van de onderscheiden fondsen der Maatsch. gelijken tred. Wat de afdeelingen betreft, de meeste ver loren enkele leden. Haarlem, Alkmaar en Enkhuizen gingen een weinig voorwaarts; behalve Leiden hadden vooral Den Haag en Zulten belangrijke aanwinst. Tot leden van verdienste zijn benoemd de componisten Rubinstein en Gounod. De volgende vergadering zal te Amsterdam ge houden worden. Aan het „Hbl." wordt gemeld, dat de re-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1