LEIDSCH DAGBLAD. N\ 5006. Vrijdag A0. 1876. 9 Juni. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandea.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke NommersB 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels.....77.;. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN bren- gen bij deze ter algetneene kennis dat, met het oog op de groote drukte des Vrijdags bij en om de Beestenmarkt, besloten is de Blauwpoortsbrug op dien dag niet te openen gedurende vijftien minuten vóór het ver! rek van eiken trein en zulks van des morgens vóór het vertrek van den eersten trein tot des namiddags drie uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 8 Juni 1876. LEIDEN, 8 Juni. Door de commissie voor het geneeskundig staatsexamen alhier is lieden tot arts bevorderd de heer R. G. Veenenbos, med. doctorandus. Heden is aan de hoogeschool alhier bevor derd tol doctor in de rechten de heer J. A. M. Van Haatten, geb. te Nijmegen, met Stellingen. Langs den Hollandschen IJzeren-Spoorweg (lijn AmsterdamRotterdamHelderZaandam) zijn gedurende de maand Mei 206,724 reizigers vervoerd; opbrengst f 172.953.25'/j en aan goe deren /57.786.92; diverse ontvangsten f 872.70' totaal f 231,612.88. Tot lid van den gemeenteraad le Amsterdam ie gekozen de heer M. H. Insinger met 762 van de 960 uitgebrachte stemmen, en tot lid van de prov. stalen de heer Joh. C. Zimmerman met 548 van de 682 geldige stemmen. De luit.-kolonel der genie H. L. De Wijs, commandant in het 5de genie-commandement te Delft, is als zoodanig naar het 2de genie-commande- ment te Ulrecht overgeplaatst en wordt te Delft vervangen door den majoor der genie J. H. Bolken, te Helder. De sleepboot „Anglia", op sleeplouw heb bende het Ned. stoomschip „Prinses Amalia", bestemd naar Glasgow, is 4 dezer te Malta aan gekomen en zou den 6den weder vertrekkende „Torrington", van Rotterdam naar Java, passeerde Malta 5 dezer; de „Harnpton", van Java naar Rotterdam, is 5 dezer van Port Said vertrokken. De bisschop van Roermond heeft Dr. M. Smiets, tot dusverre professor aan het bisschop pelijk college te Roermond, benoemd tot pastoor te Oud-Valkenburg. De Engelsche „Spectator" bevat in zijn num mer van 3 dezer een waardeerend arlikel over wijlen Mr. Groen van Prinsterer. Gisleren had de stad Kampen een feestelijk aanzien; van alle publieke gebouwen en de meeste woningen woei de nationale driekleur, en wel Ier viering van het 25-jarig beslaan van het instruc tie-bataljon. Te 10 uren 's morgens werden de hooge gasten en oud-officieren in de concertzaal ontvangen en werd hun de eerewijn aangeboden. Daarna werd in de exercilieloods, onder het ge hoor van geïnviteerden en van het bataljon, eene feestrede uitgesproken door den commandant, ma joor A. Pompe. Van daar toog men in statigen optocht, gevolgd door een groote menigte burgers, naar den Zandberg, waar een revue over het batal jon plaats had en door de burgerij een cadeau, be staande in eene prachtige pendule, het bataljon ten geschenke werd aangeboden. Nadat verschil lende sprekers het woord hadden gevoerd en het bataljon, onder begeleiding van muziek, voor de hooge gasten had gedefileerd, Irok men naar de Buiten-sociëteit, om daar, onder het genot van muziek, den tijd af te wachten, waarop het bataljon een feestdiner zou houden, terwijl na afloop daarvan door oud-officieren een diner werd gehouden, hun door het corps officieren aange boden. Des avonds had een concert plaats, aan geboden door de burgerij, terwijl heden van stads wege een matinée musicale plaats heeft, alsmede eene soirée musicale, vauxhatl, illuminatie, enz. Door middel eener nota van aanvulling der memorie van loelichting by het wetsontwerp tot regeling van het Nederlandsche muntwezen, heeft de regeering aan de Tweede Kamer te kennen gegeven, dat zy de hoop, door sommigen gekoes terd, dat de Dadeelen die niet slechts voor ons, maar ook voor andere landen uit de groote waarde daling van het zilver voortvloeien, leiden zouden tot pogingen om door internationaal overleg in den zin van algemeene aanneming van den dub belen standaard die nadeelen af le wenden, vol komen ijdel acht, ook wanneer men aanneemt, dat zoo iets werkelijk doeltreffend en uitvoerlijk zou zijn. Volgens de door haar langs oflicieelen weg ingewonnen inlichtingen heeft althans noch Engeland, noch Duilschland, noch Frankrijk op dit oogenblik eenig voornemen, om tot zoodanig over leg het initiatief te nemen, en is ook geen voor stel daaromtrent door eenige regeering aanhangig gemaakt. In zijn memorie van beantwoording op het voorloopig verslag over de definitieve be- grooling van oorlog releveert de minister de op merking, dat de diep ingrijpende hervormingen in ons leger en ons legerbestuur noodig, alle niet op eens kunnen worden tot s'and gebracht en er lijd noodig is tot voorbereiding. In antwoord op den wensch, om aan de hoofden der verschillende wapens grooter invloed op den gang der zaken van het krijgswezen toe te kennen, zegt de minister dat hij de inspecteurs der wapens niet gaarne zou onttrekken aan het toezicht op den toestand van het deel van het leger, aan het hoofd waarvan zij zijn gesteld, zooals feitelijk het geval zou worden, indien die opper-officieren belast werden met den omvangrijken arbeid aan het hoofd van een bureau van het departement van oorlog. Vermeerdering der vrijwilligers wil de minister trachten te bevor deren door de dienstvervulling aangenamer te maken en de positie van onderofficieren te verbeteren. Een voorstel van wijzigingen in het aanhangige wetsont werp betreffende de bevordering van officieren, enz. is onder handen. De indertijd ingetrokken artt. 57 der vestingwet wenscht de minister gelyktydig ter regeling voor le stellen met eene wijziging der wet betrekkelijk de verboden kringen van vestingwer ken, waarvoor het ontwerp mede onder handen is. De minister verdedigt de in het verslag be sproken pensioneeringen en benoemingen, als zijnde geschied overeenkomstig de daarvoor wettelijk ge maakte bepalingen. Absoluut regelmatige alwisse- ling van het militaire personeel bij het departe ment van oorlog, zou, naar de minister meenl, niet wel zijn vol te houden. Een ontwerp tot wij ziging der wet van 21 Augustus 1851 is in be handeling bij den raad van state en daarbij wor den voor officieren en mindere militairen, voor verblijf in de koloniën, gelijke verhoogingen van pensioen voorgesteld als thans reeds door de zee macht worden genoten. De minister is werkzaam, om het dienstnemen krachtig aan te moedigen; eene wijziging in de wijze van keuring van voor werpen van kleeding en uitrusting is onder han den, in verband met de inrichting en het beheer der magazijnen. By de ontwerpen voor de verbe tering van de legerinrichling zal er naar worden gestreefd, dat de vredesformatie die van den oor log nabij komt. Plannen tot verbetering van ka zernen zijn onder handeD, waarbij gerekend is op het bouwen van afzonderlijke woningen voor gehuwden. Bij het punt der eventueele indeeling voor de standplaatsen der legerafdeelingen, zegt de minister, dat, aangezien het noodig voorkomt de depóts en magazijnen achter de liniën te vesti gen, Leiden van de weinig daartoe geschikte plaatsen een van de besle is, vermits, hoewel op vnjjgrooten afstand, in de omstreken dezer stad gelegenheid voor exercitiën is. Door de regeering zal, naar men verneemt, zwaar vestinggeschut met ammunitie naar Indië worden gezonden; eenige vaste punten in Aljeh zullen met vestinggeschut vau het zwaarste ka liber bezel worden. De Staatscourant behelst het kon. besluit van 31 Mei jl. betrekkelijk het overmaken van telegraphische postwissels. Tusschen postkantoren in plaatsen, waar tevens rijkstelegraafkantoren zijn gevestigd, kunnen deze postwissels, een bedrag van f 2500 niet te boven gaande, worden ver zonden tegen betaling van het gewone recht van 5 cents voor elke som van 12.50 of gedeelte er van en de kosten van het bericht. Het besluit treedt 16 Juni e. k. in werking. De off.-van-gez. 1ste kl. Dr. A. W. Van Renlerghem, wordt met den llden dezer geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord. Wat het hooger onderwijs betreft, wordt in het verslag der Commissie uit de Tweede Ka mer betrekkelijk de regeeringsverslagen over deu slaat der scholen over 187273 en 187374 gezegd wordt niet veel belangrijks medegedeeld toch zou het feit, dat een groot aantal hoogleeraren de vakken, door hen te onderwijzen, over verschil lende academiejaren moesten verdeelen, aanleiding hebben kunnen geven tot overweging van de vraag of het aantal hoogleeraren wel evenredig is aan de taak, die op hunne schouders rust. Te eer wordt de aandacht op dat punt gevestigd, omdat hel hoogstwenschelijk is, dat bij de reorganisatie onzer universiteiten ten gevolge der invoering van de nieuwe wet op het hooger onderwijs, deze zaak door de regeering ernstig worde behartigd. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de ar- rond.-rechtbank te Hoorn mr. J. A. De Bas, thans kantonr. le Lemmer; op zijn verzoek, ingetrokken de bij besluit van 21 April jl. gedane benoeming van mr. J. De Clercq van Weel, tot rechter iu de arrond.-rechtbank te Rotterdam, en benoemd tot rechter in die rechtbank mr. W. J. Karsten, thans rechter te Brielle; de zilveren medaille toe gekend aan de gezagv. van schepen in de groote vaart: J. Kruisinga, C. A. Trappen en P. Hoek stra, als erkenning van hunne, aan de wetenschap der zeevaart, door het overleggen van uitmuntende scheepsjournalen, bewezen dienstenbenoemd tot burgem. der gem. Vledder, J. A. C. Wijnoldy, der gem. Berkel en Rodenrijs, P. J. Van der Burgh Jr.; F. A. Des Tombe, thans ontv. der acc. te Haarlem, benoemd tot ontv. der dir. bel. in Den Haag, 1ste afd.R. Feith, thans ontv. der dir. bel. enz. te Joure, benoemd tot ontv. der dir. bel. enz. te Vlaardingen; P. C. L. Swaan, thans ontv. der dir. bel. enz. te Delfzijl, benoemd tot ontv. der dir. bel. enz. te Ridderkerk; jhr. T. E. Van Nispen, thans ontv. der dir. bel. enz. te Neu zen, tot ontv. derz. midd. te HellevoetsluisC. M. Visser, thans contr. der dir. bel. enz. te Weesp, benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Voor burg; benoemd tot contr. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc.: te Weesp, M. C. Merens, thans te Oostburg; te Ooslburg, D. G. Crans, adjunct-contr. te Nijmegen; tot adjunct-controleur

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1