Aan het examen voor 2den luitenant der ar tillerie hebben voldaan de sergeanten J. M. Van Veldhuizen, H. J. Rijl kogel, J. D. Van Heukelom, P. F. Peletier, P. W. Fabius en J. L. Swart, al len van den hoofdcursus der artillerie te Delft. Sedert eenigen tijd zijn, ten behoeve van een van rijkswege op le richten museum van oudheden in Den Haag, eenige deskundigen bezig, de beroemde graftombe van graaf Engelbert van Nassau en zijne gemalin Maria Van Baden, berus tende in de groote prot. kerk te Breda, en die Michael Angelo tot vervaardiger had, in gips na te maken. Ook met andere merkwaardige oudheden in genoemd kerkgebouw zal hetzelfde geschieden. De catalogus van de Nederlandsche af dee ling der wereldtentoonstelling te Philadelphia is in 't licht verschenen bjj C. G. Van der Post te Amsterdam. Deze catalogus vormt een lijvig boek deel (200 pag. behalve eene inleiding van 36 pag.) dat niet slechts de namen der inzenders en de tentoongestelde voorwerpen aangeeft, maar waarin tal van bijzonderheden alsouderdom der firma's, getal werklieden, jaarlijks geproduceerde hoeveel heden, aantal bekroningen enz. vermeld staan. Het oudste voorkomende huis zal voorzeker wel dat van de Erven Lucas Bols zijn. De distilleerderij van Lucas Bols werd ongeveer in 1575 opge richt; in 1816 echter ontbraken de erfgenamen in de rechte lijn en werd de firma de Erven Lu cas Bols. Een ander niet minder merkwaardig werk is tegelijkertijd uitgegeven door de Neder landsche hoofdcommissie voor de tentoonstelling, nam. „De openbare werken in Nederland ge schetst door L. C. Van Kerkwijk." Dit werk is niet in den handel. De noodige inlichtingen aangaande het programma van en de voorwaarden van toelating tot de rijks-landbouwschool, die in September e. k. te Wageningen zal worden geopend, kunnen voor- loopig worden ingewonnen bij de heeren D. J. Andrae, directeur der hoogere burgerschool te Wageningen, en C. J. M. Jongkindt Coninck, directeur der Maatschappij van weldadigheid, te Frederiksoord. De minister van binnenl. zaken heeft benoemd tot lid en voorzitter der commissie voor examen B (art. 6165 der wel van 2 Mei 1863) T. J. Van den Berg, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delfttot leden Dr. J. F. W. Baehr, A. J. Van Pesch, Dr. J. Bosscha, Dr. H. Behrens, allen hoogleeraren; J. J. Morre, leeraar aan de polytechnische school; Dr. H. J. Rink en Dr. S. Hoogewerff, leeraren aan de hoogere burgerscholen te Delft en Rotterdam; W. H. Hubrecht, ingenieur van den waterstaat in Den Haag; J. C. d'Arnaud Gerkens, leeraar aan de hoogere burgerschool le Delft, en C. L. Loder, ingenieur der marine, te Amsterdam. De officier van administr. 3de kl. O. R. Paehlig wordt met den 16den dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord; de luit.-ter-zee 2de kl. W. J. Struick, laatst be hoord hebbende tot het eskader in Oost-lndië en van daar den 26sten Mei jl. in Nederland terug gekeerd, is met dien datum op nonact. gesteld. De consul der Nederlanden te Stokholm heeft tot vice-consul der Nederlanden te Gothen burg aangesteld Ch. Koch aldaar. Zr. Ms. schroefstoomschip „Van Galen", onder bevel van den kapt,-ter-zee H. P. Van Bone- val Faure, is in den voormiddag van den 3den dezer van de reede van Tessel naar zee vertrokken. Z. M. de Koning heeft eene instructie vast gesteld voor den hoofd-intendant bij de militaire administratie van het leger. Deze autoriteit staat in tijd van vrede onder de bevelen van den mi nister van oorlog en heeft standplaats in Den Haag. In tijden van oorlog treedt hij op als intendant en-chef bij het veldleger en is als zoodanig onder geschikt aan den opperbevelhebber van dat leger. Z. M. heeft aan P. Meuffels, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. der gem. Susteren, en daartoe benoemd F. J. Meuffels; aan A. J. Tumrners eervol ontslag verleend uit zijne betr. van ontv. der in- en uiig. rechten te Locht (gem. Kerkrade), behoudens aanspraak op pensioen het kantoor der in- en uitg. rechten te Locht ingesteld als grenskantoor der in- en uitg. rechten, met bepaling dat het door een commies-ontvanger zal worden waargenomenaan den off.-van-gez. 2de kl. L. T. Van Kleef, van het 1ste reg. ves ting-art., op zijn verzoek, met ingang van 7 Juli e. k., eervol ontslag uit den milit. dienst verleend. Gemengd Nieuws. Zaterdag is alhier een niet in deze gemeente te huis behoorend man door de politie gearresteerd. Hij had zich schuldig gemaakt aan poging tot diefstal van een zilveren horloge, en was reeds vroeger, ofschoon onder een anderen naam reizende, ter zake van diefstal in Den Haag gesignaleerd. Zondag-middag omstreeks vier uur is in de Binnenvestgracht nabij het Levendaal een schuitje omgeslagen, waarin zich vier huzaren be vonden. Zij mochten er echter in slagen spoedig den wal te bereiken, en legden daarna hun weg te voet af. Gistermiddag omstreeks vier uur is een jongen te water geraakt in de Beestenmarkt. Hij werd echter spoedig door zekeren Eggink met een schuitje gerd. Een jonge n van twaalf jaren, die Zaterdag-middag bij het afvaren der schroef- boot in de Zijl viel werd op gelijke wijze door schipper Van Vliet gered. In de Pinksterdagen zjjn alleen met den Rijnspoorweg ongeveer 10000 personen in Den Haag aangekomen. De voortvluchtige J. D. A. S. isin het Politieblad van 2 Juni gesignaleerd, als zijnde tegen hem door de arrondissements-rechtbank in Den Haag bij beschikking van 16 Mei jl. rechtsin gang verleend, met bevel van gevangenneming, ter zake van het ontvoeren van een minderjarig kind. In de werkplaatsen van de heeren Joh. Enschedé Zonen le Haarlem werd Zater dag een merkwaardig feest gevierd. Het gold Willem Serné, die zestig jaren bij die firma werk zaam was geweest, de eerste jaren in de letter gieterij, de laatste 43 jaren als drukker. Hij ont ving rijke en fraaie geschenken, niet alleen van zijne patroons, maar ook van de gezamenlijke werklieden. Op de brug tusschen de Westerstraat en Zaagpoort te Amsterdam spande Zaterdag-na middag een man al zijne krachten in om een zwaar beladen kar voort te duwen. Een hulp vaardig voorbijganger, een bejaard man, hielp en schijnt te veel van zijne kracht te hebben gevergd, want op het midden van de brug viel hij dood neder. In den nacht van 19 op 20 Meijl. werden ten nadeele van den logementhouder A. Ephraim te Harderwijk ontvreemd 79 stuks ver schillende gouden zilveren werken, waaronder een aantal horloges. Het gedane onderzoek bleef vruchte loos tot Donderdag; toen ontdekte men te Zandvoort een vreemdeling, die geene papieren kon toonen toen hem daarom gevraagd werd en daarop vluchtte. Na veel moeite gelukte het den bezoldigden rijks veldwachter Van der Linden hem aan te houden en voor den burgemeester der gemeente te bren gen. Bij de gehouden visitatie werden niet alleen de bedoelde voorwerpen alle bij hem gevonden, maar bleek het, dat hij zich nog een aantal zil veren lepels enz. had weten toe te eigenen. De vreemdeling, een Franschman, uit Harderwijk gedeserteerd, is gevankelijk naar Haarlem over gebracht. Te Zalt-Bommel is Zaterdag de echt- genoote van K. T. op noodlottige wjjze om het leven gekomen. Bezig zijnde met het wasschen van eenig goed, viel zjj, een zenuwtoeval krij gende, met het hoofd in de waschtobbe en werd alzoo levenloos gevonden. Twee kinderen van den arbeider R. Bel, te Hoogersmilde, waren Zaterdag alleen door de moeder te huis gelalen. Het jongste, een meisje van anderhalf jaar oud, geraakte in brand, en in weerwil van spoedig toegesnelde h lp van twee personen, op het veld werkzaam alsmede van de moeder, welke was teruggekomen, is het kind na eenige oogenblikken onder smartelijke pijnen bezweken; het oudste kind, waaraan de zorg over de kleinste was toevertrouwd, is pas 3 jaren. Dit kind lag gerust in de schuur te slapen. Zaterdag 11. viel de vrouw van J. Mul der, uit Dwingeloo, van een met heide volgeladen wagen op den straatweg, brak haar nek en was na eenige oogenblikken een lijk. Onlangs kwamen twee dronken kerels, Howard en Orme, in een bierhuis te Southport, en eischten drank. Er waren twee jonge vrouwen in 't buffet; en dezen, geheel overeenkomstig het wettelijk voorschrift, weigerden voor de twee zicht baar beschonken gasten nog te tappen. De kerels begonnen op te spelenen toen zij bemerkt had den dat er geen mannen in huis waren, grepen zij de meisjes aan, en mishandelden ze deerlijk. Howard sleepte de eene bij de haren naar buiten en sloeg haar hoofd herhaaldelijk tegen de stee- nen, totdat zij bewusteloos en met bloed bedekt was. Orme trachtte de andere de vingers te bre ken, en verwondde haar ernstig aan hoofd en aangezicht. Ware niet bijtijds nog hulp gekomen, misschien zouden de beide vrouwen vermoord zijn geworden. Howard is veroordeeld tot drie weken gevangenis; Orme tot eene geldboete van vijf shillingen en de kosten. Geen wonder, dat ondanks 't veelvuldige hangen, in Engeland moorden en de gruwelijkste mishandelingen zoo vaak voorkomem. De Engelsche „rough", 't ruwste, gemeenste en kwaadaardigste schepsel op aarde, door Dickens zoo meesterlijk geschilderd in Bill Sikes, wordt door de justitie met de wonderlijkste toegeeflijk heid behandeld schier geduld. Alleen din straft men hem behoorlijk met geeseling en dwangarbeid, wanneer hij de onvoorzichtigheid beging van een zijner slachtoffers niet slechts te mishandelen, doch tevens te bestelen al was 't slechts voor de waarde van een stuiver. Hij heet dan „garolter". Dat, aan den anderen kant, buffet-juffers in Enge land voortaan zoo verstandig zullen zijn om aan beschonken gasten geen drank meer le weigeren, zal evenmin bevreemding kunnen wekken. Omtrent den onttroonden sultan A b- dul-Aziz en zijne geldverspilling deelt de „Presse" het volgende mede: „Het personeel van beiderlei geslacht, dat voor hem te zorgen had, bedroeg niet minder dan omstreeks 5500 personen. De stallen telden 625 trek- en rijpaarden, waarvoor 935 stalmeesters, koetsiers en rijknechten waren aangesteld. Gemiddeld 25 rijtuigen uit de eerste Europeesche fabrieken werden jaarlijks aangekocht, waarvan sommige 100,000 franken kostten. De uitgaven voor paarden en rijtuigen beliepen jaar lijks 2'/j millioen franken. De sultan hield niet van de jacht, maar des te meer van wilde dieren, en besteedde jaarlijks ruim 1 millioen voor het onderhoud zijner menagerie. Die bevatte meer dan 150 leeuwen, tijgers, panters enz., die elk gemid deld acht pond vleesch van l'/a fr. het pond per dag verslonden. De harem was nog talrijker be volkt dan de menagerie en bevatte het behoor lijke cijfer van 1200 vrouwen; hoewel omtrent de uitgaven dezer dames geene bijzondere opgaven bekend zijn, kunnen de wilde dieren, vergeleken bij de dames, toch nog spaarzaam genoemd worden. Want al gebruikten die dames niet elk 8 pond vleesch per dag, hare voorliefde voor zoetigheden was toch niet minder kostbaar, als men bedenkt, dat de suikerbakkerij van den harem alleen voor suiker 400,000 fr. per jaar besteedde. De kosten der levensmiddelen voor het geheele paleis bedroe gen meer dan 12 millioen. Aan de huishouding waren verder 48 geneesheeren en apothekers toe gevoegd, die jaarlijks 657,000 fr. bezoldiging ont vingen, maar slechts 12 aalmoezeniers en geeste lijken, welker onderhoud de bescheiden som van 62,000 fr. niet overtreft. Voort6 vergele men den hof-astroloog niet, die jaarlijks voor eene schade vergoeding van 13,800 fr. de nederlagen van Turkije's vijanden voorspellen moest, en een muziekcorps van 300 man, die dubbele soldij en levensmiddelen van het ministerie van oorlog ontvingen. Met de uitgaven voor nieuwe gebouwen, waarin de sultan steeds groot belang stelde, waren de jaarlijksche kosten zijner huishouding 50 mil lioen fr., nagenoeg een tiende van Turkije's geheele inkomen. Bij het uitgraven van een kuil, op eenigen afstand van kalie Koengklaogan bjj Pram- banan (Djocjokarta) is een belangrijke ontdekking gedaan. Een orang dessa heeft namelijk eer. mas sief gouden beeld (golek), waarschijnlijk uit den ouden Hindoe-tijd, gevonden. Men wil weten dat deze kostbare antiquiteit zich thans in handen van den soesoehoenan van Soerakarta bevindt. Omtrent den verraderlijken moord op de kleine patrouille bij Lambaroe meldt de „Sumatra Ct." het volgende: In den vroegen morgen

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2