„Kijkduin", eervol van het bevel ontheven en dat over eerslgen. bodem opgedragen aan den luit.- ter-zee 1ste kl. A. J. Visser en dat over laatstgen. bodem aan den luit.-ter-zee 1ste kl. Jhr. J. A. Roëll, een en ander na aankomst van Zr. Ms. stoomschip „Aruba" in Suriname; en wordt Zr. Ms. schroefstoomschip „Kijkduin" bij aankomst te Cura sao buiten dienst gesteld en de luit.-ter-zee Jhr. Roëll eervol van het bevel daarover ontheven. Z. M. heeft aan de volgende officieren van het leger wegens tijdelijke ongesteldheid op non activiteit, voortdurend pensioen toegekend, aan vang nemende 1 Juli a. s.A. J. F. v. d. Groesen, kapt. der inf., /"660; J. Romein, kapt. der art., 1020L. J. P. Robbe, lste luit. der inf., f 960; H. H. Van der Vegt, off.-van-gez. 2de kl., 900 J. H. Houtzagers, paardenarts 2de kl., 720. ijemen^d INieuws. Den eersten Februari 11. is door B. en Ws. alhier afgekondigd dat alle honden, die zich buiten woningen of vaartuigen in de gemeente bevinden en niet binnen een afgesloten erf aan een ketting liggen, gedurende vier maanden van een muilkorf moeten voorzien zijn. Die termijn is dus met den eersten dezer maand verstreken. Hedenmiddag is op de Haven nabij de Zijlpoort een boerenkar, waarin drie personen gezeten waren, doordien zij van achteren te zwaar geladen was, omgeslagen. Het paard en een der boereu werden daardoor licht gewond en het zadel zwaar beschadigd. De Belg, die in Den Haag is in hech tenis genomen, had voor eene dame uil Charleroi, die 140,000 fr. te Brussel ontvangen had en bij hem en zijne vrouw den dag doorbracht, den zak met geld gedragen en was uit een estaminet komende met den zak verdwenen. Van de 140,000 franken zijn er slechts 80,000 over. Donderdag-middag te 6 uren werd te Amsterdam een persoon, wegens politie-over- treding, in de Pijlsteeg bekeurd. De bekeurde ver dween protesteerende in een kelder, maar werd, toen hij weinige oogenblikken later naar buiten kwam, door twee agenten opnieuw aangezocht zijn naam en woonplaats op te geven. De man weigerde, werd brutaal, gaf een der agenten een slag in het aangezicht en werd toen met moeite in arrest genomen. Na onderzoek bleek, dat de overtredernachtwacht is. Donderdag is bij de Nieuw stad uit het Heldersch Kanaal opgehaald het lijk van een marinier, die er den vorigen avond, zeer waar schijnlijk in beschonken toestand, is ingeraakt. Donderdag-namiddag zijn te Dordrecht de stoombooten „Stad Middelburg n°. 1" en „Johan De Witt n°. 2", tegelijk van het Groothoofd afva rende, op de rivier met elkander in botsing geko men, waardoor van de Middelburgsche boot de verschansing aan den achtersteven gedeeltelijk is verbrijzeld en het roer defect geraakt. Dientenge volge heeft zij de reis naar Middelburg niet kunnen vervolgen en moesten de passagiers zich van andere vervoermiddelen voorzien, ten einde hunne bestem mingsplaatsen te bereiken. In de laatste dagen gaat het te Har derwijk met de werving zeer druker worden dagelijks circa 30 personen aangenomen, hoofd zakelijk bestaande uit Belgen en Duitschers. Woens dag echter waren er vier Italianen bij en Don derdag een gewezen kapitein van het leger van don Carlos, zoodat totnutoe, voor zoover men weet, vier Carlislen zijn aangekomen. Dinsdag-middag verloor te Amster dam iemand, die wellicht niet geheel nuchter was, voor een aanzienlijke waarde aan Turksche effec ten. Hetzij ten gevolge van zijn verlies wanhopend, hetzy tengevolge van zijn toestand, hij geraakte bij de Raarnbarrière te water. Eenige personen brachten hem op het droge en naar 't politie bureau, waar ook de verloren schatten door den eerlijken vinder werden bezorgd. Aan 't politiebureau nabij de Leid- sche poort te Amsterdam werd Donderdag-middag een man in bewaring gebracht die trachtte een kind in 't water te werpen. Toen lnj gearresteerd werd heeft hij een politiedienaar gewond. Op den Ooster - spoor weg, aan het station te Barneveld, is Donderdag-namiddag de klerk van den stationschef, zich naar den aanko- i menden trein begevende, terwijl die nog in gang was, van het perron uitgegleden onder de wag gons en zoodanig verminkt, dat hij, toen genees kundige hulp aankwam, reeds een lijk was. De vreeselijke brand, welke te Quebec gewoed heeft, is ontstaan doordien kinderen met lu cifers speelden. Het aantal verbrande perceelen is 700. Zeven duizend personen zijn van onderkomen beroofd. Drie of vier kinderen worden vermist, die men onderstelt, dat in de vlammen zijn om gekomen. Naar men verneemt is de vischvangst in Noorwegen dit jaar niet overvloedig geweest, zoodat men geene lage prijzen mag verwachten. De nieuwe Noorweegsche vette haring kost thans 30 per ton. KOLONIËN. BATAVIA, 1 Mei. Eindelijk is het gelukt de verklaring te vinden voor de herhaalde diefstallen, welke ge pleegd werden in de kamer, waar de stukken van overtuiging van voor den raad van justitie en den landraad te Samarang aanhangige zaken bewaard plegen te worden. Het geheimzinnige verdwijnen van eene som van circa f 27.000 uit de kas ter gritfie van den raad van justitie in 1873; het stelen van eenige balen Turksche opium uit de zooeven bedoelde kamer in 1874, waar van de hoofdoppasser Pak Sarnidjah beschuldigd en die te dier zake door den landraad lot 7 jaren dwangarbeid veroordeeld werd, en de reeds zoo dikwijls geconstateerde vermindering der hoe veelheid van in beslag genomen opium, dat alles is nu duidelijk geworden door het vinden van drie sleutels, waarmede men de kamer en de kasten, in welke de corpora delicti bewaard worden, kon openen. Die sleutels vond men ver borgen onder de kleederen van den oppasser Pak Rikimin, wiens betrekking hem vrijheid gaf zich in de lokalen der rechterlijke macht ten allen tijde te vertoonen, zonder dat zijne tegenwoordigheid achterdocht verwekte. Behalve de sleutels werden ten huize van genoemden oppasser een man die een inkomen geniet van slechts 10's maands en toch eigenaar is van een huis ter waarde van f 1000 gevonden: drie darmen met clandestine opiurn,J ƒ100 aan comptanten, voor meer dan 1000 aan bijouieriën. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indié zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Geparlement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den ambt. voor den burg. dienst, Mr. J. D. Van Kuyk; een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan deu laten stailsgen. te Soerabaia, Dr. G. L. Mens Fiers Smeding; een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den opz. lste kl. bij den j vraterst. A. J. Dijkstra. Benoemd: Tot pres. van den raad van just, te Batavia, Mr. L. Hovy; tot griff. bij den landraad te Bundoftoso, Jhr. Mr. C. A. Van Sype^tcyu; tot comm. op bet res.-bur. te Soerakarta, J. F. Helwich; tot lstcn comm. bij bet bij bet dep. van just. Mr. W. L. Voorduinbij het binncnl. best. op Java ca Madura, tot contr. lste kl. "W. De Vogeltot contr. 2de kl. A. F. Cock; tot adsp. contr. L. N. Van Meeverden tot hoofdoudcrw. aan de te Tondano Ic openen o. 1. school, J. Kluiver; tot 2di-n bulponderw. aan de o. 1. school te PekaloDgan A. Schouten; tot bulponderw. aan de o. 1. school te Sumaoap J. A. J. Vordermau; aau de o. 1. school te Wonosobo A. Ruose; tot 2den bulpond. aan de o. 1. school te Ambarawa J. Veltens; bij 's lands drukkerij te Batavia: tot lsten corrector A. A. M. Mathey; tot 2deu corr. F. 1\ J. Mulder. Gesteld: Tijdelijk ter besch. van den mil. teveus civ. bevelh. tc Atjeh F. Sieburgh. Ontslagen: Wegens vertrek, eervol, als buit. subst.-griff. bij de rechtb. te Meester Cornells en te Bekassi Mr. C. D W. Pape; eervol, de gcw. kl. bij de r\ees- en boedelk. te Soerabaia J. Van IJsseldijk; eervol, de kl. op het resid -kant. te Baujoemas C. H. Willeros en op bet res.-kant. te Pasoeroean C. L. F. F. Schtfer; eervol, met behoud van recht op pens., de 2de hulpODd. aan de o. 1. s. te Ambarawa F. Dayers, eervol, de insp. van den burg. gen. dienst Dr. G. Luchtmans; eervol, dc gew. kl. op bet bur. van den re3. der Pad. Boveul. E. Van der Heydc; w. ziekte, de 2do huipond. aan de o. 1. s. tc Pekalongan H. J. Hicks; uit zijne betr., dc opz. Vele kl. bij den wat. G. Ihne cn dc lste klerk C. J. Jtlliughau9. Benoemd: Tot pres. van den raad van just, te Sucrabait Mr. Hr. H. B. Van Davelaar; tot lid in den raad van just, te SamaraDg Mr. J. M. Broo9hooft; tot ideu comm. bij het dep. vaD onderw. eaz., H. G. Pisser; tot comm.-archiv. op het bur. van het rnijowezen J. Leidelmeyer tot 3den comm. bij het dep. van onderw. cd/. J. F. Levyssohn; tot comm. 3de kl. bij den post- en lelegraafd. C.Verbarghea V.Zeydel. Outslagen: Eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op peus de resid. van Pekalongan, M. H. J. Kollmanc; idem, de archit. lste kl. bij deu waterstaat J. C. Motta; eervol uit 's lauds dienst, de hoofdopz. bij de in- en uitvoerr. enz. te Pasoeroean J. T. G. Keiler eervol, uit zijne betr., w. ziekte de griff. bij den landraad te Indramayoe F. II. J. Wessels; uit zijDe betr., w. ziekte, de lste klerk op het ads.-resid.-kantoor te Poerwokerto, A. W. Joseph. Ontheven: Eervol, van de verdere waarn. der betr. van civiel gezagh der afd. Groote en Kleine Üajak, de kapt. der iuf P. G. Bude; van de verdere vervulling der betr. van kautoorchef 4de klG. W. Angus, en eervol vau de betr. van kantoorchef 5de kl. H. P. Bolt, v\or- dendo eerstgen. te Soerabaia en de laatste bij bet hoofdbureau te Weltevreden werkzaam gesteld. Verleend: Een tweej verlof naar Europa, w. ziekte, aan bet lid in den raad van just, te Batavia Mr. J. Ph. F. Filz, aan den omg. rechter ïu de 5de afd. op Java en Madura Mr. L. P. Gips, en aan den not. te Pasoeroean J. H. Fuchter; een tweej. verlof naar Ned., wegeos meer dan 12 jaren onafgebr. dienst in Ncd.-Indië, aan den onderpakhuism. te Samarang M. J. Van Erp Taalman Kip; een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den opz. lste kl! bij den waterst. enz. D. Van Marion. Belast: Met de waarn. der betr. van civiel gezagh. der afd. Groote en Kleine Dajak, de lste luit. der inf. G- G. F. Von Lindheim. Departement aan Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den kapt. der genie C. A. Kom bouts en aan den lsten luit. der inf. D. J. A. Arntzenius; een tweej. verlof naar Europa, wegens 12 jaren onafgebr. dienst in Ned.- Indië, aan den kapt. der inf. P. Van dea Blijk; een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aaü den kapt. der iuf. L. L. Bedet en aan den lsten luit. der iuf. G. C. Stokliuizen. Ontslagen: Op verzoek, eervol, uit Zr. Ms. milit. dienst, wegens volbr. diensttijd, met beh. van recht op pens., do kapt. der inf. O. J. F. Ruempol; eervol, uit Zr. Ms. rail. dienst, wegens volbr. dienst tijd met beh. van recht op pens., de kapt. der inf. J. C. Van Blokland; eervol, uit 's lauds dienst, dc burgerl. schrijvers 5de kl. bij de art. C. DernédeD, W. A. Guldenaur, C. H. Weyzig en H. J. C. Hoysmaü. Geplaatst: Bij bet 2de bat., dc 2de luit. W. F. Luitjes; bij het 5de bat., de kapt. Jhr H. Bonier, bij het 7de bat. de 2de luit. H. W. Vau Wijck, bij het linker 8ste bat., de lste luit. G. H. Krall. Bevorderd: Tot kapt. bij de art. K. E. Reektot kapt. bij de geuie F. D. Kloesmeyer; tot kapt. bij de inf. C. W. J. T Nilant, P. J. Seibert, F. F. Weber cn F. J. Resner; tot lsten luit. J. J. Bos, F. T. M. Vim Dullemen, J. D. Klaasi-n. Ingetrokken: De ovcrpl. van den 2den luit.-kwart. W. J. Zwager bij don raad vau adm. vau het garn. te Tjilatjap, zijnde hij tijdelijk werkz. gesteld bij het bur. van den deu onder-int. lste kl. in de lste milit. afd. op Java; de overpl. van den off.-van-gez. 2de kl. P. J. L. Döring bij den geneesk. dieust van Celebes en onderh. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den dir. off.-van-gez. 2de kl. C. D. Th. IInsemaDn; een tweej. verl. naar Ned., w. ziekte, aan den kapt. der inf. W. J. Ch. Kalshoven. Geplaatst: Bij het 11de bat. inf. de kapt. J. L. Sonnenberg, de lsto luit. W. F. Van Meusch en de 2de luit. C. J. L. Schuller; bij het linker 1 de bat., de lste luit. J. C. L. Le Cocq d' Armaudvillc en de 2de lint. W. P. Wetse- laar. Ontslagen: Op verzoek, eervol, wegeDs volbr. diensttijd, met behoud \an recht op pens., de kapt. der iuf. G. J. Ger ritsen eervol, de burgerl. schrijver 5de kl. bij de art. E. L. F. II. Meyer; eervol, met beh. van recht op pens, de 2de luit. der inf. B. Legue'eervol, de burgerl. schrijvers 4de kl. F. W. Pichel en W. F. Moze3z. Departement der Marine. Verleend: Een tweej verlof naar Ned., w. ziekte, aan den havenm. te Muntok Tb. Cenin. Ont slagen: Eervol, uit 2ijne betr., de eerste gez. bij den dieost der kustvcrl. in Ned.-Indie II. J. Krijt. Beu oom d: Tot havenm. te Muntok W. Backer; tot havenm. en pakhoism. te Amboioa A. Boers; tot bootsm. bij de marine-mag. te Batavia, J. H. Mulder; tot lsten commies G. IJ. C. Mossel; tot 2den com mies C. Roovers; tot loodsleerl. te Soerabaia F. P. Suiker. JBÜITEN LAiN I Frankrijk. De minister van oorlog heeft een ontwerp in gediend, waarbij een krediet van 260 millioen gevraagd wordt voor de voortzetting der vesting werken aan de grenzen en voor het aanschaffen van oorlogsmaterieel. De gemeenieraad te Niorl, de geboorteplaats van den heer Ricard, heeft besloten een monument te zijner eer op le richten. Ruslands bekende neigingen en Engeland- gedecideerde houding maken in diplomatieke krin gen te Parijs, meldt de Parijsche correspondent van den „Times", liet onderwerp van zeer ern stige overwegingen uit; zelfs acht men de moge- gelijkheid van een oorlog geenszins geheel buiten gesloten. Na vermeld le hebben d.it de publieke opinie in Frankryk zeer ingenomen is met Enge- lands houding, deelt hij de meening mede van een politiek persoon, „wiens meening in derge lijke gevallen zeer groot gewicht heelt", en welke hoofdzakelijk hierop neerkomt: Al hopen wijniet, zeide hij ongeveer, dat een conflict als dat waar van gesproken wordt ontstaan zal, onverschillig kunnen wij daarover echter met zijn. Wat hem hoop geeft dat 't niet ontstaan zal, is dal het tusschen Engeland en Rusland beperkt zou blij - ven. In den tegenwoordigen toestand van Europa neutraliseeren Duitschland en Frankrijk elkan der, want zoo Duitschland partij koos, zou Frank rijk onmiddellijk zich by de andere partij aan sluiten, en omgekeerd. Afgescheiden van latere eventualiteiten kunnen derhalve beide mogendhe den a priori niet als bondgenoot optreden. Ten aanzien van Oostenryk en Italië geldt eenigszins hetzelfde; beide Staten zullen zich zoo lang moge lijk buiten eiken oorlog houden wegens redenen van binnenlandschen aard, maar ook buitendien omdat Oostenrijk nog grondgebied heeft dat Italië gaarne zou willen bezitten en Italië in bedwang gehouden wordt door den nog altijd niet geweken wrok van Oostenrijk over 1859 en '1866. Het conflict zou dus tusschen Engeland en Rusland beperkt zijn, en Engeland kan Rusland te land niet aanvallen en Rusland Engeland niet ter zee; dit maakt

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2