LEIDSCÏÏ DAGBLAD. N 5003. A°. 1876. Dinsdag 6 Juni. Ocv-O} .-T) PRIJS DEZER COURANT: Voor leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEK ADVEKTENTIEJI Van 16 regels1.05. Iedere regel meera 0.171- Grootere letters naar plaatsruimte J/3 Uithoofde van het Pinksterfeest zal deze Courant niet worden uit gegeven. STADS-IiEllICIITEX. Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdag 8 Juni 1876, des namiddags te halfdrie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8 der Verordening van den 4den Mei 1872 (Gemeenteblad N°. 11); Brengen ter algemeene kennis, dat tot het laten in schrijven van nieuwe leerlingen Toor de openbare scholen voor voorbereidend en voor meer uitgebreid lager ouderwijs gelegenheid gegeven wordt: voor die voor voorbereidend onderwijs, voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest voor die voor meer uitgebreid onderwijs der lste klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt der lste klasse, voor meisjes, in hel schoolgebouw aan de Boommarkt der 2de klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Pieterskerkstraat; der 2de klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Br eestraat en wel op den 6, 8, 9, 12, 13, 15 en 16 Juni aanstaande des voormiddags van halfnegen tot negen uren, en des namiddags van half twee tot twee uren en op den 7, 10, 14, 17 Juni aanstaande des voormiddags van half negen tot negen uren. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidschc Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. lvlST, Secretaris. Leiden, 1 Juni 1876. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, lste alinea, der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95) tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen die gevaar, schade of hinder veroorzaken, Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen vergunning is verleend aan Willem Harlevelt en zijne rechtverkrijgenden, lot het oprichten eener smederij in het perceel aan de Haarlemmerstraat n°. 36. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving doorplaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. u. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 3 Juni 1876. IJB11MSK, 3 JJnni. Door de commissie voor het geneeskundig staats examen alhier is heden het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het artsexamen uitgereikt aan den heer A. Zaayer, med. doctor. Heden is door de ambtenaren der militaire strafgevangenis den heer commandant Z. Beyl Rz. een fraai geschenk aangeboden, bestaande uit eene marmeren pendule met coupes voorzien van eene toepasselijke inscriptie, en een album bevattende de handteekeningen der schenkers, als een blijk van hulde en erkentelijkheid Ier gelegenheid van den dag zijner veertigjarige dienstvervulling bij de gevangenissen in Nederland. De oudste der be ambten hield hierbij eene gepaste toespraak. In oe eerste helit van Mei zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der adressen niet besteld konden worden De NIilet de St.-Aubin, J. Van Steekelenburg, Has, Mej. C. P. Van der Lis Casleelen, L. Lou- rins, W. Pols, AmsterdamWeydom van Clater- bos, Asser»Van der Horst, HaarlemMej. Cas- serin, Leiden; Mej. J. O. Velser, Scheveningen Van der Velden, Voorschoten; J. Olyhoek, Wil- Dis; J. Van Schie, Zevenhuizen; Van der Horst, Zij ld ij k H. Beukens, Wiliamsburg. De dertiende algemeene vergadering van het aardrykskundig genootschap zal gehouden worden op 17 Juni in het gebouw voor kunsten en we tenschappen in Den Hang. Onder de punten van beschrijving komen voor: voordracht van prof. G. Schlegel over het karakter der Chineezen; van Dr. II. F. R. Hubrecht over het kolenbed in Limburg; van Prof. P. J. Veth over Deli en de Deli-Maat- schappij op Sumatra. Als cand.-notaris zijn heden toegelaten de heeren: Kolkman, te Leiden; Oldenhuis Gratama, in Den Haag; Van Ispelen, te Rotterdam. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4759 vol wassen personen en van 1117 kinderen. In de Staatscourant van 22 Mei jl. werd medegedeeld, dat de militaire en civiele hevel hebber in Atjeh drie colonnes had doen oprukken om de IX Moekim van vijanden te zuiveren en de XXV Moekim van XXII Moekirn af te sluiten. Thans is bij het depanement van koloniën een telegram van den gouverneur-generaal van Ned.- Indië ontvangen, dd. 22 Mei, waarbij bericht wordt dat de bedoelde tocht is geslaagd en een punt in Beloel-zuid is bezet, zonder dal onzerzijds verliezen werden geleden of veel tegenstand ondervonden werd. Uit de nadere onderhandelingen lusschen het gemeentebestuur van Den Haag en den raad van administrate der Holl. spoorwegmaatschappij over het tot stand komen eener spoorwegverbin ding van daar naar Scheveningen blijkt, dat de raad van administratie veel bezwaar ziet in den aanleg van een spoorweg ten zuidwesten van het dorp en daarentegen vasthoudt aan zijn oorspron kelijk plan, om, door middel van een viaduct, de baan te doen loopen over den Ouden Sehevening- schen weg. Ook wordt van die zijde voortdurend groote waarde gehecht aan een station in de on middellijke nabijheid van het gemeente-badhuis. De Commissie van fabricage is het eens met het plan van de Maatschappij, en doet door overleg ging eener teekening uitkomen, dat een viaduct op ijzeren kolommen den Scheveningschen weg niet zal ontsieren. Burg. en Weth. echter, in aan merking nemende de zeer ernstige bedenking, welke de overgang van den Ouden Scheveningschen weg ontmoet, stellen alleen voor, dat de raad zijne medewerking tot den aanleg van den ontworpen spoorweg toezegge, onder voorwaarde, dat de richting worde bepaald ten zuidwesten van het dorp. De commissie te Amsterdam voor de viering van het denigjarig pausschap van Pius IX heeft besloten op den 16den Juni in het Paleis voor Volksvlijt een vocaal en instrumentaal concert te doen plaals hebben, waarop een nieuw zangstuk, met begeleiding van orgel, zal worden uitgevoerd, dat opzettelijk voor deze gelegenheid door den heer Joh. J. Verhulst is gecomponeerd. De Pius- cantate van denzelfden meester, die ook het concert zal dirigeeren, komt mede onder de nummers van het programma voor. Een zeer groot getal zangers heelt zich bereid verklaard tot de uitvoering mede te werken, terwijl de solopartijen aan door het publiek hooggewaardeerde stemmen zijn toever trouwd. Na het concert zal in de tuinen van het Paleis een prachtig feestvuurwerk worden afge stoken, waarin veischeidene toepasselijke stukken voorkomen. Bij de algemeene vereenigde commissie voor den watersnood te Amsterdam is tot dusver in gekomen 225,950.14. Bij gelegenheid van het zesde Noordelijk Evangelisch Zendingsfeest in het Asserbosch op 14 Juni e. k. zal om 10 uur de openingsrede ge houden worden door den heer W. H. Gispen, van Zwolle; om halfvier de slotrede door den heer M. Sjoers, van Dordrecht. Z. M. heeft benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw H. F. C. Ten Kale, kunstschilder te 's-Gravenhage. Aan de Utrechtsche hoogeschool is bevor derd tot doctor in de geneeskunde de heer A. H. De Boer, arts te Amsterdam. Bij de examen-commissie van den milit. ge- neesk. dienst te Amsterdam, voor hoogeren rang van olficier-van-gezondheid en apotheker, is door den heer R. H. T. Sikkes, ofï.-van-gez. 3de kl., in garnizoen te Arnhem, een voldoend examen afgelegd voor den rang van off.-van-gez. 2de kl. bij de landmacht hier te lande. Het rapport der Commissie uit de Tweede Kamer naar aanleiding van de inlichtingen op het adres van het Nederlandsche Zendelinggenootschap is in druk rondgedeeld. In dat adres wordt er over geklaagd, dat onder den schijn van neutra liteit op de scholen voor inlanders in Ned.-Indië „met den Islam wordt gekoketteerd, het Chris tendom uitgeworpen; dat, terwijl in schoolboeken, ter wille van de neutraliteit, de naam van Jezus, ook waar die eenvoudig tot aanbeveling van barm hartigheid vermeld staat, als contrabande wordt geschrapt, voor het gebruik op de school, ja, als prijzen aanbevolen worden geschriften, vol van dwaasheden en gemeenheden, tot aanbeveling van Mohammed." Na ernstige overweging is de Com missie van oordeel dat niet geheel worden ont zenuwd of weggenomen de klachten van het Ne derlandsche Zendelinggenootschap. Het schrappen toch van den naam zelfs van Jezus, waar die voor komt in een verband, als door het Zendelingge nootschap wordt aangewezen, kan, naar de mee ning van de Commissie, toch moeielijk verdedigd worden met een beroep op art. 4 van het kon. besluit van 3 Mei 4871, waarvan de bedoeling is dat het onderwijs op de scholen geene gods dienstige strekking hebbe. Aan de tweede klacht der adressanten meent de Commissie is volkomen voldoening gegeven, reeds vóór de olfieieele indie- rung, omdat de Commissie vertrouwt dat door de aanschrijving van den minister van koloniën het boek van de scholen verwijderd is geworden en verwijderd gebleven. De directeur der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen heeft voor het te houden surnumerairs-examen op 6 Juli a. s. in het pro gramma eenige wijziging gebracht, zoodat de ken nis van de Fransche en Duitsche taal en het vreemd maat-, gewicht- en muntstelsel nu weder een bepaald vereischte is. Z. M. heeft toegekend eene belooning van f 100 aan E. Edelenbosch, loodsschipper 2de kl., en van 75 ieder aan D. Van Rees Jz., matroos tevens hulpzeeloods, Jacs. Borstlap, I. P. Nieuws- water en P. Van der Made, matrozen, allen be- hoorende tot het loodswezen aan den Hoek van Holland, wegens de met de reddingboot van het loodswezen met levensgevaar in het werk gestelde pogingen tot redding der schipbreukelingen van het op den 9den April jl. bij den Nieuwen Maas mond gestrande Ned. barkschip „Lodewyk". De luit.-ter-zee lste kl. J. A. Snoek wordt met den Isten Juli a. s. gedet. bij het departe ment van marine en toegevoegd aan den chef der afdeeling personeel bij dat departement; de luit.- ter zee 2de kl. F. W. C. Ledeboer wordt met den IGden dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van 31 Mei jl. worden de luit.-ter-zee lste kl. Jhr. J. A. Roëll en A. J. Visser, respect, commandee- rende Zr. Ms. schroefstoomschepen „Aruba" en

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1