LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5002. Zaterdag A0. 1876. 3 Juni. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Hommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTESTIEN Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte UV' Heden ls een aanvang gemaakt met het ontvangen der ABOSSEItESTSGELIIES over het kwartaal HaartHel. Daar die Inning wegens het groot aantal abonne menten zeer omslachtig ls, worden de Abonnés verzocht de qultantles op ver toon te willen voldoen. LE1HEBI, 3 Juni. Z. M. heefl, niet ingang van 16 Juni e. k., aan den heer Mr. J. A. Philipse, op verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van cura toren der Leidsche hoogeschool, met dankbetuiging voor de in die betrekking gedurende vele jaren bewezen diensten, en benoemd lot leden van dat college de heeren Mrs. L. A. J. W. baron Sloet van de Beele, J. D. W. Pape en J. G. Kist. Gisteren vierde de heer Z. Beyl, comman dant der militaire strafgevangenis alhier, den dag zijner veertigjarige dienstvervulling bij het gevan geniswezen in Nederland. Op zestienjarigen leef tijd als surnumerair te Leeuwarden begonnen, liep hij achtereenvolgens de verschillende betrekkingen door van magazijnmeester en commies te Leeu warden, commies-boekhouder te Woerden, direc teur van den arbeid te Rotterdam, te Woerden en te Leiden en werd in Juni 1871 benoemd tot commandant. Ofschoon niemand buiten zijne fa milie de gewichtige dag ter kennis kwam dan des morgens, ontbrak hel niet aan talrijke blijken van sympathie en gelukwenschingen van ambte naren en auloriteiten. De uitslag van bet gistermiddag te Katwijk gehouden concours der Studentenvereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel „Pro patria" is als volgt Op 100 pas, 1ste prijs de heer D. J. R. Jor- dens, 2de pr. J. A. De Vos van Steenwijk, 3de pr. J. C. Teding van Berkhoulop 200 pas, 1ste pr. H. Fuchter, 2de A. Loudon, 3de W. W. Wichers Wierdsma; 300 pas, 1ste pr. P. C. A. Sicbterman, 2de J. F. Van der Lek de Clercq, 3de J. Manger Cats; op 400 pas: prijs J. L. Insinger, premie Jac. Van Leeuwen. De commissie uit het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren, na afgelegd examen, als can- didaat-notarissen toegelaten: Mr. C. M. Schram de Jong, te Sliedrecht; G. J. Ter Laag, in Den Haag; en J. J. Haver Droeze, te Noordwijk. Een ■werd afgewezen. Het stoomschip „Madura", van Batavia naar Nieuwediep, is 31 Mei te Port Said aangekomen en zou den volgenden ochtend de reis voortzetten de „Koning der Nederlanden", van Nieuwediep naar Batavia, is 31 Mei van Suez vertrokken. Aan het ministerie van binnenlandsche zaken is gisteren aanbesteed de aan- en verbouw van een gedeelte der polytechnische school te Delft. Hier voor waren 13 biljetten, waarvan 1 van onwaarde, ingekomen. Minste inschrijver was de heer J. Van der Vlugt, te Dordrecht, voor 37760. Voor het examen tot admissie op het kon. instituut voor de marine te Willemsoord zijn bij het departement van marine ingekomen 158 adres sen, waarvan 146 voor den eigenlijken zeedienst en 12 voor de mariniers. Het getal opengestelde plaatsen bedraagt 48 voor den zeedienst en 12 voor de mariniers. Gisterochtend vertrok van Nieuwediep Zr. Ms. in6tructiebrik „Urania", aan boord hebbende de adelborsten van het kon. inst. der marine van het eerste studiejaar. De bestemming van dezen bodem is de gewone oefeningstocht in de Kuil van Marken. De majoor van den generalen staf J. C. C. Den Beer Poortugael, directeur der krijgsschool, benevens de kapt. Eland van dien staf en vijf of ficieren van het hoogste studiejaar zijn van Breda vertrokken, tot het doen eener verkenning in Noord- Holland, in verband met de defensie. Als een vervolg op vroegere mededeelingen, heeft het hoofdbestuur der internationale tentoon stelling van tuinbouw, in 1877 te Amsterdam te houden, nieuwe berichten aangaande den voort gang dezer zaak ter algemeene kennis gebracht. Z. M. de Koning heeft het beschermheerschap dezer tentoonstelling aanvaard en wel op eene wijze die getuigt van de warme ingenomenheid van Z. M. met het doel dezer onderneming. Daardoor is aan de tentoonstelling een zeer krachtige sleun geschonken en zijn de waarborgen voor het wel slagen grootelijks toegenomen. Het bestuur is thans benoemd. Het ontving volmacht van de commissie tol het besturen van nationale en internationale tuinbouw-tentoonstellingen in het paleis voor volks vlijt en van de afgevaardigden der hier te lande gevestigde medewerkende tuinbouw-maatschappijen en andere verwante vereenigingen en instellingen. Het voornemen bestaat in alle provinciën van Nederland-correspondenten te benoemen, aan wie de behartiging der belangen van de tentoonstelling zal worden opgedragen. Ofschoon omtrent den duur der tentoonstelling nog geen bepaalde opgave te doen is, kan men er toch op rekenen, dat zij in April 1877 zal geopend worden. De minister van financiën maakt bekend dat, door tusschenkomst van een R.-K. priester in Den Haag, namens een onbekende, eene som van ƒ200 ten behoeve van 's rijks schatkist bij zijn departement is afgegeven. Aan H. Schuur, te Peize, is tot wederop zegging vergunning verleend voor een stoomboot- dienst tot vervoer van personen, goederen en vee tusschen Peize en Groningen. Tweede Kamer. Ingekomen is een wets ontwerp houdende nadere bepalingen omtrent het muntwezen in Ned.-Indië (invoering van goud met geschorste zilveraanmunting). De algemeene beraad slagingen over het ontwerp tot wijziging van het cassatieproces zijn geëindigd na eene discussie, waarin de minister van justitie het hoofdbeginsel van het ontwerp: afschaffing van den procurant in cassatie en wijziging der procedure in cassatie, had verdedigd. Dinsdag voortzetting. Het wetsontwerp, houdende nadere bepa lingen omtrent het muntwezen in Ned.-Indië be vat o. a. het volgende: 's Rijks muntspeciën in Ned.-Indië zijn gouden en zilveren standpennin gen, zilveren en koperen pasmunt en gouden nego tiepenningen. De gouden standpenningen zijn het tien- er. vijfguldenstuk, zooals die zijn voorgesteld in het ontwerp der muntwet voor Nederland. De zilve ren standpenningen zijn de gulden, de rijksdaalder en de halve gulden, zooals zy volgens de wet van 1847 in omloop zijn. De bevoegdheid tot aanmun ting van zilveren standpenningen ook voor rekening van den staat, wordt geschorst. De gouverneur- generaal is bevoegd, in overeenstemming met voorschriften, door den koning te geven, zilveren standpenningen, na ontmunting, te verkoopen. De gouden negotiepenningen zijn de gouden dukaat en de dubbele dukaat. De wet treedt in werking 1 Januari 1877. Z. M. heeft benoemd tot kantonr. te Sittard Mr. P. B. H. M. Swart, thans rechter-plaatsverv. in de arrond.-rechtbank en advocaat te Maastricht; tot procureur bij het gerechtshof en de arrond.- rechtbank te 's-Hertogenbosch Mr. J. J. De Wit, adv. Ie Maastricht; tot subst.-griffier hy de arrond.- rechtbank te 's-Hertogenbosch Mr. F. Taunay, thans subst.-griffier te Gorcumtot griffier by het kantongerecht te 's-Hertogenbosch Jhr. Mr. C. P. J. Bosch van Drakestein, thans griffier te Hel mond; tot rechter in de arrond.-rechtbank te Sneek Mr. W. Gorter, thans subst.-griffier bij die rechtbank; tot plaalsverv. kantonrechter te Goes Mr. M. J. De Wilt Hamer, procureur bij de arrond.- rechlbank aldaar; J. J. A. Willemse, ontv. der dir. bel. en ace. te Vlijmen, benoemd tot ontv. derz. middelen te Ravenstein; benoemd tot direc teur van het postkantoor te Steenwijk, J. W. Vorster, thans directeur te De Rijp; te De Rjjp, J. E. Van Pellecom, thans directeur te Veendam aan Mr. J. Van Steenbergen, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend uit zijne heir, van bewaarder der hypoth. enz. te Zwolle, behoudens aanspraak op pensioen, met dankbet. voor de goede en trouwe diensten door hem gedurende 48 jaren den lande bewezenbij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht in Ned.-Indië benoemd tot off.- van-gez. 2de kl. Dr. P. C. O. R. Waschke, civiel geneesheeer. OA-emeng-tl INieuws. Het 14-jarig meisje, dat zich eergiste ren zoo ernstig aan het hoofd verwondde, is aan de gevolgen overleden. De in Den Haag aangehouden Belg bevond zich vóór zijne arrestatie, komende uit Arnhem, reeds eenige dagen in Den Haag, ver- loefde er eerst in een der voornaamste hotels en daarna in een verdacht logement op de Kalver markt, waar hij in een benevelden toestand zich woorden moet hebben laten ontvallen, die arg waan verwekten en tot zijne inhechtenisstelling leidden. De luchtballon „De Nederlanden", die Woensdag-middag te ruim 5 uren in hel Park Tivoli te Utrecht is opgestegen, is des avonds te Buurmalsem neergedaald. De luchtreizigers, de heeren De Pauw, Besier, Calkoen en graaf d'Al- cantara, zijn des avonds met den laatsten trein behouden te Utrecht teruggekeerd. Woensdag werd te Heumen door de justitie het lijk opgegraven van een onlangs al daar overleden jongmensch, omtrent wiens dood kwade vermoedens waren gerezen. Naar men ver neemt, is bij de daarop gevolgde lijkschouwing ge bleken, dat die vermoedens ongegrond waren. Eenige dagen geleden werden te Monnikendam op klaarlichten dag een twintig tal vaatjes ansjovis, ter gezamenlijke waarde van ongeveer ƒ400, uit een pakhuis ontvreemd, door den dader (zekeren Wor) in een vooraf gehuurde gondel geladen en naar Amsterdam vervoerd, waar hy den buit spoedig van de hand wist te zetten, zich voor de opbrengst een bijna compleet huis raad aanschafte en vervolgens de noodige aan stalten maakte om zijn reeds voorheen aldaar burgerlijk voltrokken huwelijk kerkelijk te doen inzegenen, hetgeen Zondag e. k. zou zijn geschied. Maar de Amsterdamsche politie heeft de hand op Wor gelegd en hem Dinsdag naar het cellulaire huis van arrest doen overbrengen. Al het huisraad en nog eene aanzienlijke som gelds werden ten huize van Wor in beslag genomen. Woens dag-middag kwamen aan het station te Arnhem twee heeren aan, Duitschers, vergezeld van twee knapen, van 15 en 13 jaar, welke door hen te Rotterdam waren opgespoord.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1