vertegenwoordigende een kapitaal van 366,000 en uitbrengende 116 stemmen. Door den voor zitter werd verslag uitgebracht over het jaar 1875. Daarin werd o. a. melding gemaakt van de ver lengde termijnen van oplevering, thans gesteld op 1 November 1876 en 1 Aug. 1877, en dat de Maatschappij in onderhandeling is met de regee- ïing tot plaatsing van een tweede stoomwerktuig. De rekeniog bedroeg in ontvangst 5,403,293,90 en in uitgaaf 4,515 118.67'/j, zoodat op 1 Januari beschikbaar was 888,175.23. Vóór de vergade ring uiteen zou gaan, vroeg de heer Bultman der directie of het niet wenschelijk zou zijn, dat de Maatschappij tegensprak de geruchten omtrent het peil, dezer dagen bij advertentiën in de dagbladen bekend gemaakt. De heer Rutgers van Rozenburg beantwoordde den spreker en verklaarde, dat te gen de personen, die zich aan 't geven van die valsche berichten hebben schuldig gemaakt, eene vervolging zal worden ingesteld. Die aankondigin gen zijn niet uitgegaan van de polderbesturen. Op 26 en 27 dezer hebben bij het gerechts hof te Arnhem de examens plaats gehad der adspirant-candidaten-notaris. Toegelaten zijn de heerenT. J. W. Van Everdingen, van Druten, en H. L. Hagens, van Nunspeet. Afgewezen werden drie adspiranten. Door de commissie uit het ge rechtshof te 's-Hertogenbosch zijn Vrijdag en Za terdag als candidaat-notarissen toegelaten de heeren: A. H. Sassen, uit Helmond; H. W. Bulkley en H. A. F. Hoppenbrouwers, uit Oirschot. Drie can- didaten werden afgewezen. De kapitein 1ste kl. D. C. W. Sutherland en de 1ste luit. bij het corps mariniers J. B. "Verhey en G. C. Mirandolle, laatst behoord heb bende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 20sten dezer in Nederland teruggekeerd, zijn met dien datum ter beschikking gesteld van den commandant van dat corps. Tweede Kamer. De beraadslagingen zijn voortgezet over het wetsontwerp tot afschaffing der kerkfabrieken. De heeren Cremers en Verniers van der Loeff hebben hunne bezwaren daartegen ontwikkeld; de minister van justitie heeft uitvoe rig het ontwerp verdedigd, als zijnde het decreet strijdig met het staatsrecht. De Haagsche gemeenteraad heeft tot secre taris der gemeente benoemd den heer K. Van den Heuvel, hoofdcommies bij de gemeente secretarie. De gemeenteraad van Den Haag heeft met 13 tegen 12 stemmen besloten niet in hooger beroep te komen van het besluit van gedeputeerde staten, houdende vernietiging der verkiezing van de heeren De Vries en Kips lot leden van den raad. Z. M. heeft aan S. Piza, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als consul der Nederlanden te Panama en als zoodanig buiten bezwaar van 's rijks schatkist benoemd J. I. Lindo, tot dusver vice-consul der Nederlanden ter gemelder plaatse; herbenoemdtot hurgem. van Gramsbergen O. Van Riemsdijk, van Ouderkerk a. IJsel W. Van Waning, van Vlaardingen P. K. Drossaart, van Mesch P. Theunissen; tot burgem. der gem. IJlst benoemd T. E. Van Popla; aan den luit.-kolonel A. E. J. Charlier, plaats, commandant 3de kl. te Grave, op zijne aanvrage, pensioen verleend en het bedrag bepaald op 1500. Gemengd Nieuws. Een visscher uit Charlois heeft gis teren in de Maas drijvende gevonden het lijk van een jonkman, die bleek te Schiedam te huis te behooren. Het is te Charlois aan wal gebracht en, na schouwing door een geneeskundige, naar Schiedam vervoerd. Zaterdag-nacht heeft bij een vecht- partij aan de Nieuwesluis een bekend dronkaard, A. W., een ander persoon in den arm gesloken. De dader is Zondag, na 's nachts te Heenvliet te zijn bewaard, naar Brielle gevankelijk over gebracht. Uit 's-Grevelduin-Capelle meldt men dat M. Molengraaf, die onlangs onder vermoeden van moord, op zijne vrouw gepleegd, gevangen werd genomen, weder op vrije voeten is gesteld. Van 1 Januariafzijnongeveer 35,000 stuks vee in de noordelijke provinciën verhandeld en hoofdzakelijk naar het buitenland getranspor teerd. De waarde van dit vee wordt op p. m. 6 millioen geschat. Maandag-nacht is te Breda tegen ■1 uur brand ontstaan op de Veemarktstraat in het sigarenmagazijn van den beer Winkel. Door spoe dige hulp van de buren, en daarna van eenige aangerukte spuiten, was men den brand binnen het uur meester. Het benedenhuis is geheel uit gebrand. De drie dames, die boven woonden, zgn ternauwernood gered, daar de trap reeds aan het branden was. De hulponderwijzer te Losser vroeg op 24 Juli '1873 zijn ontslag tegen September. De gemeenteraad was van oordeel, dat hij drie maanden vóór den vertrektijd zijn ontslag had moeten vragen en weigerde daarom de uitbetaling van aan den hulponderwijzer nog komende 66.66. Daar de voorwaarde, dat hij drie maanden te voren moest waarschuwen, den hulponderwijzer eerst medegedeeld werd 6 dagen na zijn benoeming, achtte hij zich niet verbonden, en dagvaardde de gemeente. Bjj zijn laatste beslissing had de hooge raad nog gelast voort te procedeeren. Inmiddels heeft de gemeente, naar men zegt, ongeveer ƒ1600 proceskosten betaald, en om een eind aan de zaak te maken werd dezer dagen besloten, zich in 't onvermydelijke te schikken, de 66.66 uit te betalen, en maar niet voort te procedeeren. Indien men „Galignani's Messenger" gelooven mag, zal de reis om de wereld in tachtig dagen eerlang werkelijkheid worden. Immeis de Times, de Londensche Illustrated News, de New- York Herald, Harper's Weekly en nog een ge ïllustreerd Nieuw-Yorksch blad hebben zich ver- eenigd, ten einde op gezamenlijke kosten hunne correspondenten de reis te laten doen. Dr. Russell, die den prins van Wales naar Indië volgde, zal een der deelnemers zijn. Den 15den Juni zal men, naar de Amerikaansche bladen melden, met een expres-trein van Nieuw-York naar San Francisco vertrekken, waar men zich naar Yokohama, Calcutta, Suez en Marseille zal inschepen. Elk der genoemde organen zal, na den afloop der reis, een door zijn berichtgever gesteld verhaal daarvan opnemen. De scheepskok Constant Van Hoy- donk en de scheepsjongen Henri Guillaume Trous- selot, die met het grootste levensgevaar de „Lennie" naar Europa koers deden zetten en de moordenaars van den gezagvoerder en van de stuurlieden op die wjjze in handen der justitie leverden, zijn door den koning der Belgen beloond de eerste met het ridderkruis der Leopolds-orde, de tweede met de „decoration civique" 2de kl. Deze eereteekenen zijn te Antwerpen door den gouverneur der provincie aan Constant van Hoydonck en aan den vader van Trousselot, die nog te Londen is, uitgereikt. Bij die plechtigheid waren de burgemeester van Ant werpen, de Engelsche consul en andere autoritei ten tegenwoordig. Onder hen was ook een lid der Engelsche jury, welke het schuldig over het scheepsvolk der „Lennie" heeft uitgesprokendeze was alleen overgekomen om bij de uitreiking van het onderscheidingsteeken aan Van Hoydonck tegenwoordig te zijn. Alle schepen in de haven hadden de vlag in top. Het getal bezoekers van de wereld tentoonstelling te Philadelphia neemt dagelijks toe, en is thans tot 20,000 betalende en circa even veel tegen vrijbiljetten per dag gestegen. In de eerste 13 dagen bedroeg het aantal betalende 248,734te Weenen was het getal in denzelfden tjjd slechts 72,729. Het juiste getal bezoekers van den eersten dag kon niet bepaald worden. Sommigen hebben het op 400,000 geschat, doch dit getal is stellig overdreven. Men had gerekend dat de tourniquets getrouw het aantal zouden aangeven, maar de electrische toestellen, aan die doorgangen verbonden, hebben niet regelmatig gewerkt, zoodat, om 't getal der betalende bezoe kers te weten, eerst de ontvangst geteld moet worden. Twee dagen zijn heengegaan met het tellen van 38,108.50 dollars (alles aan halve dol lars en mee6t in papier) zoodat dit een getal van 76,217 aangaf. Daar er bij eene matige bereke ning 175,000 vrijbiljetten zjjn uitgegeven, heeft het aantal bezoekers 250,000 bedragen. Dit is meer dan bij eenige vroegere gelegenheid. Naar de „Stoompost" verneemt, zal op den kop van de zuidelijke Ketelkrib een mistklok worden geplaatst, gelijk op de zuidelijke punt van Schokland, die bij mistig weder door een uurwerk wordt geluid tot waarschuwing voor de schepen. Dezer dagen had in België een afschu welijk duel plaats. In de manege van het militair etablissement van Terkameren traden des morgens de antagonisten, een kapitein en een luitenant, bijgestaan door de noodige getuigen, met een pistool gewapend, in het strijdperk. De kapitein, Van Heeke genaamd, loste het eerste schot, doch miste zijn tegenstander, waarop deze den kapitein met een kogel in de dij trof. Het gevecht werd voortgezet, en weder miste de kapitein, lerwjjl hij daarentegen in het kakebeen werd gewond. Ten derden male schoot de kapitein weder mis, en nu schoot de luitenant hem door het hart, zoodat hij dood neerviel. Deze moord geschiedde in alle eer en deugd. De verslagene was de be- leedigde partij. Hij was gehuwd en vader van eenige kinderen. Toen de politie zich met de zaak wilde bemoeien, werd haar zeer beleefd beduid, dat zij er niets mede te maken had. Er is in den nacht van Donderdag op Vrijdag te Londen een ongehoorde diefstal gepleegd. Kort geleden was een schilderstuk van Gainsborough, een portret van de hertogin van Devonshire, op eene publieke veiling door den heer Agnew voor ƒ121,200 gekocht. De bezitter had bet daarop in eene galerjj in Bondstreet eenige dagen voor het publiek tentoongesteld. Donderdag avond te zeven uren was het daar nog aanwezig, doch Vrijdag-morgen te 9 uren verdwenen: het doek was uit de lijst gesneden. Men zoekt ijverig naar den dader. De heer Agnew heeft 1000 pd. st. uitgeloofd voor hem wiens aanwijzingen de gestolen schilderij weder in zijn bezit zullen brengen. De „Courrier du Nord" verhaalt het volgende zonderlinge voorval, dat op een buiten nabij Saint-Armand heeft plaats gehad. Mevr. D., die het buiten bewoonde, had sedert eenigen tijd gemerkt dat voortdurend diefstallen van kostbaar heden en kanten bij haar gepleegd werden. Zij had beproefde dienstboden in huisop deze kon dus geen verdenking vallen, en men wist niet hoe dieven in het goed gesloten huis konden komen want er was geen spoor van braak zichtbaar. Terwijl het huisgezin nu ten einde raad was, kwam de zoon van mevr. D., die als officier in Algerië diende, met verlof naar huis. Men vertelde hem het gebeurde, en de officier verklaarde dat de dieven, van waar ze ook kwamen, hem niet zouden ontsnappen. Hg neemt een pistool en ver bergt zich 's avonds aan het einde van een lange gang, die gemeenschap heeft met alle kamers. Hij bljjft daar tot één uur 's nachts, zonder iets te hoorenmaar op die klok zag hij eene gedaante zich naar een der kamers begeven. De officier legt aan en schiet. Gelukkig ging het schot niet af; bij het licht, door het losbranden van het percussie-hoedje ontstaan, herkende hij zijne moe der en vloog naar haar toe om haar hulp te bieden. Het geheim werd nu opgelostMevr. D., een slaapwandelaarster, had zelve, zonder het te weten, de kostbaarheden uit haar vertrek geno men, en die zorgvuldig geborgen in een kast, in eene andere kamer, waar ze een voor een terug gevonden werden. Het volgende staaltje van fanatisme wordt uit Alexandrië gemeldDen llden Mei 's namiddags bracht prins Mouroussi, rechter in het eerste gerechtshof te Alexandrië, een bezoek aan graaf Zizinia te Ramleh, een stadje, niet ver van Alexandrië gelegen. Het weder was warm en de beide heeren begaven zich op een terras aan zee, om lucht te scheppen. Daar gekomen, zag de prins een zwemmer, wien de krachten dreig den te begeven. De prins ontkleedde zich snel en sprong in zee. De graaf zond naar de strandwach- ters om hulp. Zij kwamen, maar weigerden hulp te verleenen, zeggende, dat 90.000 Christenen konden verdrinken, voordat zij een vinger zouden uitsteken. Twee Grieken maakten een boot los en bereikten eindelijk den prins en den reeds be- wusteloozen drenkeling. Maar nu beletten de Ma- homedanen hen aan land te komen en genees kundige hulp te halen. De beambten dreven de dokters en anderen, die den stervende wilden helpen, terug en arresteerden de beide Grieken en den prins, wien zij niet eens tijd gaven zich weder aan te kleeden. Intusschen was de dren keling, een jong Engelschman, Robert Atkins ge naamd, gestorven, en eerst een paar uren later werden de gevangenen in vrijheid gesteld. De Europeanen eischen, dat de kustwachters streng gestraft zullen worden.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2