LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4999. Woensdag A0. 1876. 31 Mei. STAD S-B E RICHT E N. Bevordering der geschiktheid van het diensthodenpersoneel. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke NommersB 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. F SUS SEE ADVERTENTIES Van 16 regels1.05» Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte SC Net 1 Juni begint een nieuw kwar taal Tan het Leldsch Dagblad. Nieuwe Abonnementen worden dagelijks aange nomen. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestnor van Leiden, doet tc weten, dat aan den ontvanger der directe be lastingen alhier zijn ter hand gesteld de op den 27sten dezer maand invorderbaar verklaarde kohieren voor het patentrecht van het 4de kwartaal, dienst 1875/0; terwijl ieder verplicht is -zijn aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de LeicUche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BR ANDELER. Leiden, 30 Mei 1876. Volgens eene oude anekdote, die onder het be kende opschrift „Die was raak!" of wel „Snedig antwoord," enz. enz. reeds menigmaal dienst deed in verschillende afleveringen van den van ouds vermaarden Erve C. Stichters Almanak, antwoordde een koetsier, die zich bij zijn toekomstigen mees ter kwam aanmelden, op diens vraag naar bewij zen van bekwaamheid en goed gedrag, met de wedervraag naar blijken van de soliditeit van zijn aanstaanden heer, daar hij nu reeds bij herhaling van betrekking had moeien veranderen, omdat het weldra was gebleken dat mijnheer A. wegens achteruitgang in zijn zaken zijn equipage had moe ten afschaffen; dat mijnheer B. zooveel van zijn dienstpersoneel vergde, dat 't er met den besten wil ter wereld niet was uit te houden enz. Aan die Enkhuizer aardigheid werden wij on willekeurig herinnerd hij het lezen van het be richt, dat met den lslen dezer maand is in wer king getreden een Vereeniging tot bevordering der geschiktheid van het diensthodenpersoneel (B. G. D.). Reeds geruimen tijd geleden hebben wij naar aanleiding eener toenmaals verspreide circulaire gewezen op het nut, dat zulk een ver eeniging zou kunnen slichten, mils daarbij vooral in het oog werd gehouden, dat tegenover de bil lijke eischen, die wij aan onze dienstbaren kun nen stellen, ook op ons verplichtingen rusten, die wij evenzeer moeten nakomen, op straffe dat wij, bij verzuim, het in de eerste plaats aan ons zelf zullen hebben te wijlen, als wij niet trouw en eerlijk worden gediend. Het schijnt inderdaad, dat de jeugdige Ver eeniging dien goeden weg wil volgen; althans in de daaromtrent verspreide berichten staat uitdruk kelijk vermeld, dat men hier niet te doen heeft met een „huur- en verhuurkantoor", maar met een onderling genootschap, waarvan de leden elk ander de gewenschte inlichtingen verschaffen door middel van registers, die geregeld worden bijgehouden ten kantore der Vereeniging, Van Hogendorpstraat te 's-Gravenhage. Indien nu aan dat woord „onderling" de beteekenis is te hech ten, dat ook de dienstboden zelf als lid kunnen toetreden, en ook zij wederkeerig zich de gewenschte inlichtingen zullen kunnen verschaffen omtrent de gezinnen bij welke zij voornemens zijn in dienst te treden, zal de Vereeniging na verloop van eenigen tijd goede vruchten afwerpen, vooral wan neer zij zich en dit ligt zeker in de bedoe ling zooveel mogelijk over het geheele land zal hebben uitgebreid. In de eerste plaats het spreekt van zelf hebben de oprichters het oog gehad op die groote rubriek van vrouwelijke dienstboden, die in zoo menig gezin nuttig werkzaam zijn, of ook wel het als haar roeping schjjnen te beschouwen, voor die families, waarbij zij inwonen, het spreekwoord tot waarheid te maken: elk huis heeft zijn kruis. Indien door toedoen der jeugdige Vereeniging het gehalte wordt verbeterd van dat lieirleger van gedienstige geesten, die men vroeger vrij onjuist „vrijster" placht te noemen, ofschoon bij het in dienst treden als een van de eersle voorwaarden werd gesteld dat zij er geen „vrijer" op nahield, en indien zij tevens door middel van haar regis ters de werkelijk goéde dienstboden zal in staat stellen, zich zooveel mogelijk te voorzien van een betrekking bij gezinnen, die haar op prijs weten te stellen, zullen beide partijen bij haar hulp ge baat zijn en daarvan ongetwijfeld een dankbaar gebruik maken. Doch daarmee zal B. G. D. naar onze meening nog slechts ten deele aan haar doel hebben be antwoord. Behalve onze dienstmaagden bestaat er een wel niet zoo talrijk, maar daarom niet minder onmisbaar gild, waarvan de leden, tot hel manne lijk geslacht behoorende, een rubriek van gedienstige geesten vertegenwoordigen, die, zooals wij 't onlangs in een advertentie in ons blad eigenaardig vonden uitgedrukt, „vergeten hebben een ambacht te tee- ren"; 't zijn onze boodschaploopers en bestellers, krantenombrengers en huisbewaarders, in één woord al die lieden, welke den kost verdienen met werk, dat zij ter hand namen, omdat zij geen opleiding genoten, die hen in staat stelde zich tot een of ander vak te bepalen. In dat opzicht zijn zij reeds genoeg te beklagen, althans voor zoover 't niet aan hen zelf is te- wijten, dat zij niets beters leerden. Toch mag men het betwijfelen, of zij wel altgd den rechten weg inslaan tot het bekomen zelfs van die nederige betrekkingen, welke nog voor hen openstaan. Voor het oogenblik willen wij zwijgen van die helaas niet zeldzame kwaal, welke aanleiding geeft dat menigeen onder de voorwaarden, waarop hij b. v. een oppasser vraagt, ook deze meent te moeten opnemen: „vrij van sterken drank", wat dan eigenlijk zeggen wil: de man mag niet zooveel geestrijk vocht gebruiken, dat men het bemerken kan. Wij hebben thans het oog op een andere hebbelijkheid, waardoor de rubriek van personen, die wij hier bespreken, zich niet zelden schromelijk benadeeltde hebbelijkheid van het rooken bij bezigheden en in omstandigheden, waarbij dat minder gepast is. Werd er naar aanleiding der voorgestelde tabaks belasting nog onlangs van verschillende zijden op gewezen, dat de tabak wel degelijk als een dage- lijksche behoefte ook voor de minvermogenden kan worden beschouwd, dit neemt niet weg dat hij, die zich voor een der hier bedoelde betrekkingen met de sigaar en welk een sigaar! in den mond komt aanbieden, weinig kans van slagen heeft. Wordt hjj werkelijk afgewezen tien tegen één dat hij zich er over beklaagt dat hel hem altijd ook zoo tegenloopt, zonder dat hij inziet dat zoo lang geestelijken, rechters en zoovele anderen zich tijdens hunne functiën van rooken onthouden, het minstens niet te veel gevergd is, dat belangheb benden van oppassers en dergelijken eischen, dat ook zij tijdens hun dienst pijp of sigaar ter zijde leggen. Maar genoeg om aan te toonen, dat er ook buiten onze dienstmaagden voor vereenigingen als B. G. D. nog heel wat te doen valt ter bevorde ring der geschiktheid van 't diensthodenpersoneel. Vermelden wij ten slotte nog, dat wij de zin sneden over het rooken in functie neerschreven naar aanleiding van vele klachten, over dat onder werp in den laatslen tijd tot ons gekomen. Mogen zij, wien het aangaat, er in hun eigen belang hun voordeel mede doen LEIDEN, 30 Hel. De majoor G. G. A. Schwartz, van het 2de reg. veld-art. alhier in garnizoen, is overgeplaatst naar het detachement van genoemd regiment te Breda. Het was gisteravond weer zeer amusant in de Sladszaal, die bij het tweede optreden van het Tyroler zanggezelschap nog beter bezet was dan de vorige maal. Ook de beau-monde was thans talrijker vertegenwoordigd. De verschillende voor drachten verwierven opnieuw bij herhaling de goedkeuring der aanwezigen, zoodat vele num mers weder werden herhaald of andere ten beste gegeven. Door de zorgen van den heer Taverne waren langs en op het orkest versieringen van groen] en bloemen aangebracht, waardoor de groote ruimte het gezelschap toch bestaat slechts uit acht personen van het orkest op smaakvolle en aangename wijze werd aangevuld. Naar wij vernemen zal de feestviering van het 50-jarig priesterschap van den heer Quant plaats hebben in de H. Petrus-kerk op a. s. Zon dag. De plechtige hoogmis, door den jubilaris zeiven te celebreeren, zal aanvangen te halfelf, gedurende welke door het zangkoor zal worden uitgevoerd de mis van H. A. Violta, en na afloop daarvan het Te-Deum van Verhulst. Zondag-morgen heelt de directeur en com mandant der marine het oorlogstoomschip „Van Galen" te Nieuwediep afgemonsterd. Naar men verneemt, zou het heden vertrekken; naar men zegt met bestemming naar Salonika. Het stoomschip „Holland", van Nieuwediep naar Batavia, is 28 dezer 's avonds te Southampton aangekomen; de „Madura", van Batavia naar Nieuwediep, is gisterochtend te Suez aangekomen en te 9 uren het kanaal ingegaan. De hoofdcommissie voor een te Gouda op te richten Houtman-monument heeft aan de vol gende heeren uilnoodigingen gericht, om het eere lidmaatschap daarvan te willen op zich nemen, welke daarop die uitnoodiging hebben aangeno men Mrs. A. J. Duymaer van Twist, C. Fock, P. M'ijer, J. Loudon, A. J. G. baron De Vos van Steenwijk, W. H. Dullert, Jhr. Mr. C. J. A. Den Tex, J. Van Vollenhoven, Mr. G. A. De Raadt, Jhr. Mr. J. W. M. Schorer, H. P. Winkelman, M. H. Insinger, M. M. De Monchy, Mr. A. Blussé en F. Wihaut. De Commissie hoopt levens een gunstig antwoord te ontvangen op eene uitnoo diging tot aanvaarding van het eere-lidmaalschap van Mr. J. W. Van Lansberge, gouv.-gen. van Ned.-Indië. De algemeene vergadering van afgevaardig den van de afdeelingen der Maatschappij van wel dadigheid zal worden gehouden op Dinsdag 6 Juni e. k., in het lokaal Eensgezindheid te Amsterdam. O. a. zal behandeld worden een voorstel van het Bestuur tot klassengewijze verdeeling der hoeven van vrijboeren. De gemeenteraad van Sneek heeft besloten tot de oprichting van een gymnasium, ingericht volgens de eischen der nieuwe wet op het hooger onderwijs, indien door de regeering eene voldoende subsidie wordt verleend. Gisteren werd te Amsterdam de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de Kanaal maatschappij. Tegenwoordig waren 31 personen.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1