Hollo way betaalt jaarlijks 3 6 OO O 0 voor 't adverleeren van zijn pillen. Moses Son gaven jaren aaneen f 120,000 aan advertentiën uit; hetzelfde doen Rowland Son voor hunne Macassar olie en dr. De Jongh voor zgn lever traan. De heeren Heal Son betalen voor 't ad- verteeren hunner bedden f 72,000 's jaars, Ni- cholls de kleermaker heeft er f 60,000 voor over, en zoo zijn er een aantal, die even veel, misschien wel meer geld aan 't publiceeren van hun nering ten koste leggen. Madame Tussaud betaalt alleen aan de Allas-ornnibus-maatschappij f 1200 per maand voor 't adverleeren van hare wassen beel den op de rijtuigen der Maatschappij. Doch de vorst onder de adverteerders is de Nieuwyorksche chemist Hembolddiens advertentien kosten bem jaarlijks ruim f 1,200,000. Hij heeft eens f 9000 voor ééne groote advertentie betaald en op den dag dat de val van Richmond bekend werd, voor een enkele pagina van de „New-York Herald" f 12,000 geboden. Zijn bod werd geweigerd we- geDSplaatsgebrek. Onwillekeurig zal men zich afvragen of die enorme uitgaven voor adver tenties baten afwerpen. Daarop slechts dit ant woord Holloway bezit stellig f 24,000,000 en al de andere hierboven genoemde personen zijn schat rijk geworden. Sedert het gebeurde op de „Lennie" en de „Caswell" kunnen Grieksche en andere Levantsche matrozen op Engelsche schepen geen dienst meer vinden. Zij moeten, daar dus ook de middelen tot 't betalen van hun logies hun ont breken, zich tot hun consuls wenden om naar hun land te worden overgebracht. „Cleopatra's naald", de prachtige obelisk, door Egypte aan Engeland afgestaan, ligt nog altoos in 't zand nabij Alexandrië, wijl men opziet tegen de kosten van haar transport naar Engeland, op 10,000 pd. st. geraamd. Een kunst vriend heeft dezer dagen tot bestrijding dier uit gaven eene bijdrage van 500 pd. st. toegezegd. Te Crewe werd Woensdag feest ge vierd bij gelegenheid der voltooiing van de 2000ste locomotief der London and North-Western spoor wegmaatschappij. Deze maatschappij werkt met 50,000 beambten en een kapitaal van 95,000,000 pd. st. Rechtzaken. De correctioneele kamer van het prov. gerechts hof in Zuid-Holland heeft uitspraak gedaan in de zaak van de administratie der belastingen tegen de gebroeders R. J. H. en C. Meenerbreuker te Rotterdam (fabriceeren van zoogenaamden kunst wijn uit rozgnen), en met bevestiging van het vonnis der Rotterdamsche rechtbank de vordering der administratie toegewezen. Het verzoek om gratie, gedaan door den veroordeelden Y. Rgewezen burgemeester van Hennaarderadeel, is door Z. M. den koning afge wezen. Dientengevolge is Y7. R. naar het tuchthuis te Leeuwarden overgebracht. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft bij arrest van Zaterdag J. H. Vaassen, landbouwer te Elsloo bij Maastricht, vrijgesproken van de aan klacht van moord op den onbezoldigden rijksveld wachter Op de Beke, omdat het rechtsgeldig be wijs ten deze niet was geleverd. BUITENLAND. Prankrij k. De Fransche regeering heeft ten behoeve van de weduwe en kinderen van den vermoorden Franschen consul te Salonika, den heer Moulins, 600,000 fr. vergoeding gevraagd. De minister van binnenlandsche zaken heeft Arras bezocht, waar hij eene tentoonstelling van paarden en landbouwvoortbrengselen in oogen- schouw heeft genomen, 's Avonds had er een diner plaats. De voorzitter stelde een toost in op maarschalk Mac Mahon. De minister heeft hierop geantwoord. Na gewezen te hebben op de burger en militaire deugden van den maarschalk, duidde hij in dezer voege de politiek van het kabinet aanOnze staatkunde is eene staatkunde van vrij heid en orde, en inzonderheid eene voor allen beval lelijke staatkunde. Het land heeft niet te vreezen, dat wij het op duistere wegen zullen brengenen misschien dat Frankrijk ons eenmaal er erkentelijk voor zal zijn, dat wij zijne eerste schreden geleid hebben op den weg, waarop het zich zoo rustig en vol vertrouwen bevindt. Een plan lot het aanleggen van een water weg tusschen het Kanaal en de Middellandsche- zee schijnt met ernst ter hand te worden geno men. De afgevaardigden van eenige kamers van koophandel hebben zich tot eene commissie ge vormd om de uitvoering er van te bevorderen en zich met verscheidene leden van het minis terie daarover onderhouden. De minister van financiën heeft eene schets verzocht van de noo- dige werken en eene raming der kosten, en die van openbare werken heeft de voordeelen van een kanaal voor schepen van tusschen de 250 en 300 ton erkend, opmerkende, dat het alleen aan kwam op het financiëele vraagstuk. Overeenkom stig de berekeningen der rijks-ingenieurs, schat de commissie de kosten op 65,000,000 fr., waar van tien voor de Beneden-, vijf voor de Opper- Seine en Y7onne, tien voor het Bourgondische kanaal en veertig voor de Rhine. Overlading zou alleen te Lyon noodig zijn. De werken zouden binnen zes jaren kunnen worden voltooid. I )uitselilmid. Met inachtneming der wettelijk voorgeschreven ceremoniën heeft het domkapittel den abt Eder tot aartsbisschop van Salzburg gekozen. Namens de Fortschritts-partg is bij het Pruisische huis van afgevaardigden een voorstel ingediend, om de regeering te verzoeken zoo spoedig mogelijk een wettelijke regeling omtrent de behandeling van preventieve en veroordeelde gevangenen tot stand te brengen en inmiddels de bjj ministerieel besluit vastgestelde regeling in dezer voege te wijzigenAan preventieve gevangenen mogen ten opzichte van persoonlijk verkeer en brief wisseling geene andere beperkingen worden opge legd dan door den rechter van instructie zal worden bepaald. Zij mogen niet beperkt worden in hunne lectuur. Tabakrooken en gebruik van licht moet hun worden toegestaan. Omtrent maatregelen wegens onbehoorlijk gedrag of misbruik eener verleende vergunning beslist de rechter van in structie. Omtrent den arbeid van personen ver oordeeld tot gevangenisstraf, beslist de directie der gevangenis. De gevangene kan tegen die beslissing in beroep komen bij de districts-recht- bank. Ten allen tijde moet hem, wanneer hij het verlangt, gelegenheid worder. gegeven om wegens andere bezwaren tegen de directie zijn beklag bij eene hoogere autoriteit in te dienen. Er moet hem een gedeelte van zijn werkloon worden toegekend. Gevangenen, die bij hun vonnis in het bezit hun ner burgerljjke rechten zijn gebleven, moeten worden afgescheiden van hen, die deze rechten hebben verloren. Het mag hun niet worden ver boden, voor eigen rekening in hunne voeding te voorzien. Lectuur moet hun worden toegelaten. Bg de vaststelling van hun arbeid moet zooveel mogelijk worden acht gegeven op hunne persoon lijkheid en ontwikkeling. Het gerechtshof te Dusseldorf heeft uitspraak gedaan in de zaak van een aantal personen te Crefeld, beschuldigd van handelingen, strafbaar volgens de artt. 218 en 219 van het rijks-straf wetboek. Dertien vrouwen zijn tot gevangenis- of tuchthuisstraf veroordeeld (eene voor den tijd van 8, eene voor den tijd van 4 jaren, de overige van l!/j jaar tot 6 maanden), sommige met verlies van zekere rechten voor den lijd van 10 tot 2 jaren. De andere beschuldigden zijn vrijgesproken. Grroot-Br-itJMiriiê. 't Schijnt koningin Victoria met 't beperken van haar keizerlijken titel tot Indië ernst te zijn. Een verzoek om geldelijke hulp tot 't bouwen van eene kerk te Kensworlh, gericht aan „keizerin Victoria", werd door H. M. van de hand gewezen, niet bijvoeging dat „dit niet de titel is van de koningin." Met de knapen aan boord van de oefenings schepen der Britsche marine is 't niet gemakkelijk huishouden. T Vermoeden, dat opzet in 't spel was bjj 't verbranden van de „Goliath" en nog een ander schip op den Theems, werd dezer dagen versterkt door eene vastberaden poging orn het tijdelijk als oefeningsschip gebruikte pantserschip „Caledonia" te doen zinken. Er heerschte mis noegdheid onder de knapen, omdat hun, wegen3 wangedrag, verlof geweigerd was. Met moeite hielden de pompen 't schip boven water, totdat het moedwillig geopende lek gevonden en gestopt was. Een streng onderzoek wordt ingesteld. Zooals uit Cadix aan de „Times" gemeld wordt, is zekere Henry Pratt, een Engelsch onder daan, na elf jaren in gevangenschap te hebben doorgebracht, nog steeds als gevangene van Melilla naar Ceuta vervoerd, en zulks ofschoon hij reeds twee jaren geleden zijne straf had ondergaan, en had behooren losgelaten te worden. Vijf achtereen volgende ministers hebben hem, verzekert de be richtgever, vrij verklaard, maar verzuimd zijne papieren te teekenen. De „Challenger" is van haar bijna vierjarigen wetenschappelijken kruistocht terug. Zij heeft bij haar zwalken rondom de wereld circa 70,000 Eng. mijlen afgelegd, en brengt, behalve hare journalen, die opgevuld zijn met de resultaten van allerhande waarnemingen, een rijken schat aan naturalia mee, die, eenmaal geordend zijnde, een wonderbaar licht zal werpen op de natuurlijke historie van de zee. Hare peilingen liepen van 50 tot 4475 vadem. Uit elke diepte heeft zij planten of dieren opgevischt. Uitvoerige bijzonderheden be treffende de resultaten van hare reis zullen ver moedelijk niet lang uitblijven. Oostcnr.- Hong. Monarchie. In de Zaterdag gehouden zitting der Hongaar- sche delegatie heeft graaf Andrassy medegedeeld, dat hij aan den consul-generaal te Belgrado bevel gezonden heeft om, wanneer het uitstel der be taling van wissels ook voor buitenlandsche schul den geldt, daartegen in verzet te komen. Aan gaande de uitsluiting van Oostenrijksch-Hongaar- sche papieren van beleening door de Duitsche rijksbank, verklaarde Andrassy dat hij deswege officieus stappen had gedaan. De Duitsche regee ring heeft beloofd, dat zij al het mogelijke doen zou, doch deze zaak valt geheel binnen den kring der bevoegdheid van de bankdirectie. Dwang van regeeriogswege is hier onmogelijk. Wanneer de opkomende moeielgkheden verdwenen zijn, zal deze ongelegenheid spoedig uit den weg geruimd zijn. Op eene interpellatie omtrent de Oostersche quaes- tie verzocht Andrassy tijd tot nauwgezette over weging. Evenwel verklaarde hij al dadelijk, bij den tegenwoordigen stand der zaak op zoovele vragen nauwelijks te kunnen antwoorden. Italië. In de Zaterdag gehouden zitting der Kamer heeft de minister Melagari bevestigd, dat de legaties te Parijs en te Petersburg tot den rang van am bassade zijn verheven. Hij voegde er bij, dat Italië zijn adhaesie schenkt aan het memorandum van Berlijn, en wel in het belang van den vrede en de beschaving. Hij constateert de weigering van Engeland om tot het memorandum toe te treden, maar gelooft dat dit niet de handelingen der mogendheden zal beletten. Hij vertrouwt, dat Engeland zijn invloed bij de Porte zal aanwenden, opdat de voorstellen uit Berlijn worden aangenomen. De regeering heeft bij de kamer van afge vaardigden een wetsontwerp ingediend tot ver hooging der jaarwedden van de hoogleeraren en tot afschaffing van de aalmoezeniers bij de staats instellingen. 'jTurlïije. De Londensche „Standard", die als hoofdorgaan der Engelsche conservatieven geacht kan worden de meening van het Tory-kabinet weer te geven, zegtHet praclische resultaat der conferenties te Berlijn bestaat in de overeenkomst, de handen der Turksche regeering nog twee maanden langer te binden, dat wil zeggen juist in een jaargetijde, waarin zij hare troepen 't best en 't voordeeligst zou kunnen laten manoeuvreeren. Maar daarmede is zelfs de maat der vernedering nog niet volge- meten, dit is nog niet alles wat op initiatief van prins Gortschakoll en onder den mantel van vriendschap en welwillendheid aan de Porte door de drie keizers wordt opgedrongen. Niet alleen dwingt men den sultan tot eene werkeloosheid, die in zijn toestand met zelfmoord gelijk staat, men verlangt ook van hem maatregelen, om het den opstandelingen en vluchtelingen gedurende den wapenstilstand recht gemakkelijk en aange naam te maken, een wapenstilstand die, zoo hij aangenomen wordt, misschien nu wel juist niet ad infinitum verlengd zal worden, maar dan toch wel zoolang duren zal, totdat de Russische regee-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2