LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4997. Maandag A0. 1876. 29 Mei. PRIJS DEZER COURANT: Voor leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE» Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte S TA D S-B E RICHT E N. Oproeping ln wcrkelijken dienst van milicien-verlofgangers der lichting van l§74. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der GEMEENTE LEIDEN, Gezien de Circulaire van den heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, van den 3den April 1876, A. N°. 989/2 (2 Je afd.), Provinciaal bladn0. 29; Brengen ter kennis van de in deze gemeente gevestigde milicien-verlofgangers der lichting van 4874, behoorende tot het '2de, 3de, 4de, 5de, 6de en 7de regiment infanterie, dat zij zijn opgeroepen om in werkelijken dienst te komen, tot het houden van herhalingsoefeningen; dat zij daartoe op Donderdag den 8sten Juni aanst., des namiddags vóór vier uren, bij hunne corpsen tegen woordig moeten zijn, in uniform gekleed en voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, alsmede van verlofpas en zakboekje, zullende de opgeroepen manschap pen op den Vlden Juli daaraanvolgende in het genot van onbepaald verlof worden hersteld; dat bedoelde miliciens mitsdien worden uitgenoodigd, zich op Zaterdag den 3den Jnni aanstaande, des voormiddags tusschen 9 en 12 uren, aan te melden ter plaatselijke Secre tarie, tot het ontvangen van aanwijzing van de plaats waar heen zij zich hebben te begeven en van het hun eventueel toekomende daggeld of passage-biljet; en dat, bijaldien ziekte of andere wettige redenen hen mochten verhinderen aan deze oproeping te voldoen, zij daarvan tijdig ter plaatselijke Secretarie behooren kennis te geven, in het eerste geval onder overlegging eener ge neeskundige verklaring. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennis geving door aanplakking en door plaatsing in deLeidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 20 Mei 1876. De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dagelijks, Zon- en feestdagen uitge zonderd, des voormiddags van 9 -12 uren, de paspoorten voor de miliciens dez-r gemeente, behoorende tot de lichting van den jare 1871, verkrijgbaar zijn ter gemeente secretarie, mits men zich in persoon en voorzien van zijn zakboekje daartoe aanmelde. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden 27 Mei 1874. LEIDEN, 27 Mei. Naar wij vernemen zal de Commissie voor de tentoonstelling van planten, gekweekt door den arbeidenden stand (Floralia), alhier dezer dagen aan de ingezetenen een lijst laten aanbieden, waarop ieder belangstellende dan gelegenheid heeft voor een zeker bedrag te teekenen, ten einde der Com missie de geregelde uitvoering van haar plan ook in dit jaar te helpen mogelijk maken. Wanneer men weet dat de belangstelling hierin bij den werkmansstand steeds klimmende is (in dit jaar meldden zich 620 personen tot het verkrijgen van stekplanten aan, tegen 474 in het vorige jaar) dan zal men zeker die pogingen te meer toejui chen, maar tegelijk begrijpen, dat in dezelfde verhouding de uitgaven klimmen, terwijl de Com missie geen vaste bijdragen ter harer beschikking heeft, maar alle bijdragen moeten bestreden wor den uit hetgeen haar door de welwillende onder steuning van belangstellenden wordt verstrekt. Die belangstelling zal dan ook ongetwijfeld in dit jaar weder door algemeene deelneming blijken, zoodat de Commissie ook thans weder in staat zal wor den gesteld hare zeker niet gemakkelijke taak in het wezenlijk belang van den werkenden sland tot een goed einde te brengen. Aan den minister van binnenlandsche zaken is een adres verzonden van 58 studenten aan de Leidsche Hoogeschool, leden der philosophische en medische faculteiten, waarin zij te kennen ge-en Dat zij in het begin van het jaar 1874 met genoegen gezien hebben, hoezeer de belangen der dierkundige wetenschap door de regeering behar tigd werden, zooals bleek uit de som, toegestaan voor den bouw van een vergelijkend Anatomisch Instituut, onder den naam van „Zoötomisch La boratorium". Dat zij na de lange jaren van stiefmoederlijke behandeling, die der zoölogische wetenschap te beurt mocht vallen, met ongeduld het tijdstip zagen naderen, waarop een in alle opzichten over eenkomstig de eischen der wetenschap ingericht laboratorium voor hunne studiën zou worden ge opend. Dat zij, wetende dat, volgens de openbare aan besteding, het gebouw den lsten Juli 1875 voor 't gebruik gereed moest zijn, er op gerekend hadden bij den aanvang van den cursus 187576 zoo niet de inrichting geheel, deze dan toch in zooverre voltooid te zullen vinden, dat hunne prac- tische oefeningen met de lessen een gelijken tred zouden kunnen houden. Dat zij echter in deze verwachting ten zeerste teleurgesteld zyn, aangezien het Zoötomisch Labo ratorium aan het einde van bovengenoemden cursus nog in denzelfden onbruikbaren toestand verkeert als aan het begin. Dat zij dus, na gedurende bovengenoemden cursus tevergeefs uitgezien te hebben naar eenigen doortastenden maatregel, waarbij aan den onbruik baren toestand van het laboratorium een eind werd gemaakt, zich genoodzaakt zien, zich tot de Piegeering te wenden, met het verzoek, alsnog spoedig in deze zaak te voorzien, opdat niet op nieuw een geheel jaar voor de beoefenaren eener der belangrijkste wetenschappen der wis- en natuur kundige faculteit te loor ga. De jaarlijksche réunie van de gedelegeerden der Waalsche kerken zal ditmaal hier ter stede worden gehouden van 2127 Juni e. k. Te dien einde is aan den kerkeraad der Waalsche ge meente alhier gedurende die dagen het gebruik vergund van de raadzaal met annexe lokalen. De openingsrede zal op den 22sten in de Waalsche kerk worden uitgesproken door Ds. C. G. Cha- vannes. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4863 vol wassen personen en van 1017 kinderen. Het stoomschip „Torrington," van Rotter dam naar Batavia, is 23 dezer te Southampton aangekomen; de sleepboot „Anglian" is den 25sten te Port-Said aangekomen en zou den volgenden dag met het stoomschip „Prinses Amalia" op sleep touw naar Glasgow vertrekken de „Koning der Nederlanden," van Nieuwediep naar Batavia, is den 25sten van Napels vertrokken; de „Conrad," van Batavia naar Nieuwediep, is den 26slen van Port-Saïd vertrokken. Naar men verneemt is het adres van Jhr. H. A. D. Coenen, te Zutfen, houdende bezwaar tegen de lijst der hoogstaangeslagenen, voor zoover zijn naam daarop niet voorkomt, met verzoek daarop zijn naam alsnog te brengen, door gedep. stalen van Gelderland ongegrond verklaard. Blijkens de rekening en verantwoording, door de Commissie voor het kindergeschenk aan den Koning dezer dagen gedaan, loopt de rekening over eene som van f 32,707.04, waaronder f 1668.89 rente. Daarvan heeft de groep in gips met de vitrine, vervoer en alle onkosten inbegre pen, eene som vereischt van f 7187.85; de kosten van photographische en andere afbeeldingen met frankeeren 1312.60; kosten van drukken en verzenden, circulaires, vergaderingen, reis- en verblijfkosten 1006.5872i terwijl by Zr. Ms. thesaurier is gestort f 23.200. Omtrent de audities op het Loo wordt ver nomen dat de meeste gasten van Z. M. den Koning reeds vertrokken zijn. De heer Liszt, die naar Weimar is afgereisd, liet zich onderscheiden malen met het meeste succes hooren. De pension- naires Kes, Cats en Schnitzler zullen naar Berlijn gaan om onder de leiding van Joachim hun stu diën voort te zettende jonge Coenen komt bij den heer Liszt in Weimar, mej. Verhulst en J. Kühne en de jonge Giese zetten hunne studiën verder voort te Parijs. De medaille Malibran werd toegewezen aan mej. Timmers. De jury, bestaande uit de heeren Batta, Van der Does, Hartog en Liszt, deden daartoe aan Z. M. de voordracht per ondergeteekende missive, welk stuk tevens aan mej. Timmers is uitgereikt, die bovendien nog een gouden W met diamanten omzet ontving, die op de linkerborst gedragen wordt. De commis saris der pensionnaires, de heer Van der Does, werd benoemd tot commandeur der orde van de Eikekroon. Te Groningen is, op stellingen, bevorderd tot doctor in de rechten de heer W. H. Jonkers, geb. te Oldemarkt. De minister van oorlog heeft ter kennis van de milit. autoriteiten gebracht, dat voor de levering van brandstoffen en kaarsen ten behoeve van de milit. wachten in het geheele rijk, over het tijdvak van 1 Juli e. k. tot 30 Juni 1877, contract is gesloten met den heer J. C. Stoop, te Breda, voor de 100 kilo steenkolen f 1.68, de 100 stuks takkenbossen f 2.50 en het kilo kaar sen /0.68. Het voorlaad-veldgeschut van de 2de bat terij rijd. art. is verwisseld tegen achterlaad-ge- schut van 8 cM., zoodat thans al de batterijen van de veld- en ryd. art. van achterlaad-geschut voorzien zijn. Door den minister van financiën is bepaald, dat gedrukte stukken, door schrijfmachines ver vaardigd, niet als drukwerk, maar als geschreven stukken beschouwd en daarom aan het volle brief port onderworpen moe'en worden. De tooneelmaatschappij „De ware Vrienden" te Hasselt heeft een grooten internationalen too- neelwedstrijd uitgeschreven voor het aanstaande tooneeljaar. Blijkens eene vanwege den Zwilserschen bondsraad by het departement van buitenlandsche zaken ontvangen mededeeling, is ook het vorsten dom Servië toegetreden tot de overeenkomst van Genève van 22 Augustus 1864 voor de verbetering van het lot der gewonde krijgslieden by de legers te velde. De vereerders en vrienden van wijlen Mr. G. Groen van Prinsterer, die eene blijvende herin nering aan hem wenschen te bezitten, is daartoe de gelegenheid aaugeboden. De heer W. Vermeu len te Amsterdam heeft nl. besloten eene buste van den staatsman te vervaardigen ter hoogte van circa 25 cM. Ten gevolge van het overlijden van den generaal-majoor Thije Hannes, inspecteur der genie, wordt eene belangrijke promotie bij dat wapen tegemoetgezien. Den lsten der volgende maand zal aan de koo. milit. academie te Breda onder presidium van den generaal majoor A. W. P. Weitzel, be velhebber in de lste milit. afdeeling, het eind examen der cadetten aanvangen.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1