fen, die slechts in enkele hoofdpunten van de vorige afwijkt. Bijzondere aandacht verdient eene nieuwe alinea in art. 2 der overeenkomst, waarbij de exploitatie-maatschappij de verplichting heeft op zich genomen, om hare medewerking te ver- leenen ter bevordering van het instandkomen en houden eener geregelde gemeenschap met sloom- booten tusschen de gemeente Stavoren en Enk huizen, in verband met de diensten op de staats spoorwegen, waarvan die plaatsen de eindpunten zullen zijn. Die medewerking zal in eene jaar- lijksche bijdrage bestaan van ƒ20,000 of minder, te verrekenen onder de kosten vermeld in art. 43 der overeenkomst. Het bestuur is daartoe alleen overgegaan, om te voorkomen dat de Hollandsche IJzeren-Spoorweg-maatschappij de exploitatie ver krijgt van de spoorwegen DordrechtEist en NijmegenVenlo, wier eindpunten aansluiten aan de krachlens de concessie door de exploitatie- maatschappij geëxploiteerde of te exploiteeren staatsspoorwegen. De regeering heeft toch de on voorwaardelijke opdracht aan de Maatschappij van de exploitatie van bovengenoemde twee lijnen afhankelijk gesteld van de medewerking der Maat schappij tot de stoomvaartverbinding. De verplich ting tot subsidieering der stoomvaart vervalt echter van rechtswege, zoo de overeenkomst met den Belgischen Staat over de overname van de exploi tatie van een gedeelte der LuikLimburgsche lijn, onlangs door de aandeelhouders goedgekeurd, in België niet mocht worden bekrachtigd. De regeering was niet genegen de nieuwe regeling op het voorgaand dienstjaar toe te passen, zoodat deze eerst met 1 Januari 1876 in werking treedt. De prov. stalen van Friesland hebben by den prov. waterstaat benoemd: tot hoofd-ingenieur S. J. Vermaes, te Groningen; tol ingenieur A. Gorter, te Heusden. Van lieverlede neemt het 'getal betalende bezoekers der tentoonstelling te Philadelphia toe. De strijd over de opening op Zondagen duurt voortvoor- en tegenstanders hiervan houden open bare bijeenkomsten. Ten einde een beslissing te ontwijken, is de commissie voor het eeuwfeest tot Juli uiteengegaan. De „New-York Tribune" van den lOden Mei laat zich als volgt uit over de Nederlandsche af- deeling Zij is eene van de sierlijkste in het gebouw. Ze wordt omringd door bevallige bogen, die room kleurig geverfd en behangen zijn met gordynen van kastanjebruin fluweel. De verschillende takken van nijverheid zijn vollediger vertegenwoordigd dan in Weenen. Het departement der openbare werken stelt eene prachtige collectie tentoon van kostbare, leerrijke diagrammen, pothographieën en modellen. Een gedeelte van de tentoonstelling, dat aller aandacht trekt, is de verzameling tapijten uit Delft (Deventer). Deze voortreffelijke tapijten worden in één stuk geweven en zijn nabootsingen van Smirna-tapijten, welke ze niet alleen evenaren, doch overtreffen, want ze zijn zachter, dikker en rijker van kleur. Wij zagen eene groote hoeveel heid letterlijk op betooverende wijze „comfortable" wollen goederen, bijna een „inch" dik, rose als rozenbladeren en bijna even fijn en zacht, en katoenen dekens, gewatteerd en keurig bewerkt, zoo wel als zeer schoone lafvlkleeden. Er zijn étalages van linnen, katoenen en jute-goederen, en van behoorlijke tafel- en kamerschutten van lakwerk, die even eigenaardig zijn als die van Japan. Eene groote hoeveelheid chemicaliën merkte men op, en eene glazenkast vol 'schitterende thermometers en hydrometers. Er zijn fraai versierde vloertegels en zeildoek voor vloeren, op voortreffelijke wijze ge schilderd, in nabootsing van hout en marmer. We zagen verzamelingen van glas-, ijzer- en tinwerk, rolstoelen, katoenen stoffen, borstels en boeken, piano's en eau-de-Cologne, en het model van een kosthuis voor den werkenden stand. Wat is er trouwens niet al? Zijn er niet gravures, die ge restaureerd werden, ofschoon ze bezoedeld waren door vuil en rook, en hebben niet zelfs de blinden van het Amsterdarnsche Blinden-inslituut eene belangwekkende verzameling voorwerpen gezon den? Met de landbouw-koloniën van de Maat schappij van weldadigheid maken wij kennis door eene modelboerderij in miniatuur; een zeer be knopt klein ding, doch niet zeer aantrekkelijk voor Amerikaansche landbouwers. Voortreffelijk in hoedanigheid zijn] al de scboolmeubelen en school- behoeflen, die tentoongesteld worden; opmerking verdienen de lessenaars, landkaarten, en alles. De Nederlandsche koloniën zijn op de meest volko men wijze voorgesteld, en hare expositie is een der meest belangwekkende departementen in het gebouw. Na dit departement meer in bijzonderheden geschetst en met welgemeenden lof de aandacht gevestigd te hebben op de ambachtsschool te Rot terdam, besluit de „Tribune" haar vluchtig over zicht, om later uitvoeriger op deze afdeeling terug te komen. Door wijlen den heer C. J. Wijnaendts, in leven emeritus predikant van Warnsveld, onlangs te Yelp overleden, zijn vermaakt de volgende le gaten, als: aan het Nederl. zendelinggenootschap ƒ3000; aan het Nederl. bijbelgenootschap 1000 aan de Nederl. Gustaaf-Adolf-vereeniging ƒ1000; aan het weduwenfonds der herv. predikanten te Zutfen ƒ1000; aan de diaconie der herv. gemeente te Warnsveld /1000, en aan die der herv. ge meente te Wichmond ƒ500. Van 16 April tot 13 Mei zijn, blijkens inge komen ambtsberichten, door longziekte aangetast: in Zuid-Holland 137, Noord-Holland 14, Utrecht 13, Friesland 24, samen 188 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 195 runde ren aangetast. De off.-van-gez. 2de kl. J. Van Lith Harre- bomée, geplaatst by het hospitaal der marine te Willemsoord, wordt met den lslen Juni overge plaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip aldaar, ten einde gedetacheerd te worden aan boord van het instructievaarluig „Urania". Z. M. heeft E. P. Van Steenbergen, thans adjunct-inspecteur van het kadaster in algem. dienst, benoemd tot inspecteur van het kadaster aan het depart, van financiën. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrond. Arnhem, standpl. de gem. Putten, A. C. Pliester, cand.-notaris te Nunspeet en secretaris der gem. Ermelo; tot commissaris van politie te Amersfoort, A. J. Cost Budde, thans id. te Bols- ward; tot ridder van den Nederl. Leeuw H. C. Cruys, commissaris-president van de Holl. IJzeren- Spoorwegm.; tot burgem. der gem. Bochollz H. D. J. Rhoen, secretaris aldaar; lot burgem. der gem. Gennep F. K. H. Esser, ten einde deze betr. gelijktijdig rnet die van burgem. der gem. Ottersum te bekleeden. fafemengd IN ieuvvs. Woensdag-namiddag is in de Klaren- steeg R. v. d. W., in beschonken toestand ver- keerende, gevallen op het oogenblik dat iemand met een beladen wagen passeerde, waarvan het achterwiel over zijn been ging, zoodat het eenigs- zins gekneusd werd, waarna die persoon naar zijne woning is vervoerd. Gistermorgen omstreeks acht uren werd de tachtigjarige weduwe v. L., wonende in de Rijnstraat, de blinden willende openen, door een beroerte getroffen. Zij kreeg daardoor eene belangrijke verwonding aan het hoofd. Eene poos later vonden de buren haar bewusteloos op den grond liggen, en werd haar geneeskundige hulp verschaft. In de kerk der Lutherse lie gemeente in Den Haag deed zich gisteren het geval voor, dat een der predikanten, die aan de beurt was de godsdienstoefening te leiden, bedenking maakte op Hemelvaartsdag voor de gemeente op te tre den, zoodat de kerkeraad verplicht ie geweest, na zich vruchteloos tot andere predikanten zijner ge zindte te hebben gewend, de hulp van een der predikanten van de Hervormde gemeente in te roepen, die zich bereid betoonde aan de uitnoo- diging, om voor de Luthersche gemeente de predik beurt waar te nemen, te voldoen. Het koloniaal museum op het Pavil joen te Haarlem is dezer dagen verrijkt met de producten van een geheel nieuwen tak van nij verheid, namelijk slangenvellen, tol leder en ma rokijn bereid. De vellen, voor het museum aan geboden door den minister van koloniën, zijn af komstig van den heer Cb. Arnould te Parijs, lid der commissie voor de koloniale tentoonstelling van het departement van marine en koloniën al daar. De groote kostbaarheid van het uitroeien der slangen door de instelling van premiën op het dooden van dit ongedierte heeft den heer Arnould op het denkbeeld gebracht om eenige Parijsche industriëelen uit te noodigen tot het ne men van proeven om slangenvellen tot leder enz. te bewerken, en deze proeven hebben zoo vol daan, dat reeds aanzienlijke aanvoeren van slan genvellen uit Cochinchina te Parijs het gevolg daar van zijn. Het bereide slangenvel is even goed als het fijnste kalfs- en schapenleder, het laat zich zeer goed bewerken tot marokijn, goudleer enz. en bezit door de eigenaardige teekening en de regelmatige schubben eene bijzondere waarde. Door deze uitvinding verkrijgen de slangenvellen, die vroeger geene waarde bezaten, eene waarde van 6 tot 10 fr. het stuk, en na bereiding van 12 tot 20 fr. Een diefstal, die een treurig licht werpt op de gevolgen van het drankmisbruik, had Woensdag-ochtend in Den Haag plaats. Een vrouw ging een herberg in 't Achterom binnen en vroeg een borrel; de kasleleinsvrouw verklaarde nimmer vrouwen drank te schenken. Beide vrouwen ver wijderden zich nu uit de gelagkamer, doch de drankliefhebster keerde stil terug, nam een flesch met sterken drank van 't buffet en zette het op een loopen. Bij het verlaten van de herberg liet zij de deur wat hard dichtvallen; de kasteleins vrouw begaf zich althans, meenende dat er weer bezoekers waren, naar voren en ontdekte toen den diefstal. Spoedig werd de dievegge achterhaald en aan een politie-agent overgegeven, die haar naar het politie-bureau overbracht. De laatste trein van Utrecht naar Kampen is Dinsdag-avond tusschen Nijkerk en Putten ontspoord. De reizigers zijn zoo spoedig mogelijk met den trein, uit Harderwijk ontbodeD, naar Zwolle en Kampen vervoerd. Een paar rei zigers hebben lichte wonden bekomen. Het onder stel van een goederenwagen, geladen met kalk, was losgeraakt en die wagen een eind over de rails heengesleept. De daaraan gehechte passa- gierswaggons 1ste, 2de en 3de klasse werden door de groote snelheid over den goederenwag- gon heengeslagen en kwamen bezijden den weg in een sloot terecht. De waggon 1ste klasse is totaal verbrijzeld en de waggons 2de en 3de klasse hebben groote schade beloopen. Gelukkig waren er geen personen in, anders waren de gevolgen niet te berekenen geweest. De minister van kolo niën en zijn echtgenoote hadden aan het station Nijkerk den thans verbrijzelden waggon verlaten en zijn daardoor voor een groot gevaar bewaard. Men zal zich herinneren, dat onlangs een Engelschman, de heer Mason, verdacht werd in de fabriek van hardglas te Leerdam te zijn binnengeslopen, met het doel om achter bet ge heim te komen en dat hij daar een stuk glas zou hebben ontvreemd. Die persoon stond deswege op 17 dezer voor de rechtbank te Gorcum terecht en het O. M. eischte veroordeeling tot drie dagen cellulare gevangenisstraf. Zijn verdediger, Mr. Ph. A. Haas, te Amsterdam, beweerde, dat de be klaagde in de fabriek was gelokt en toen was overvallendat hij het geheim reeds kende en reeds monsters van hardglas bezat, terwyl ook loffelijke getuigenissen werden overgelegd; uit dat alles zou blijken, dat er geen boos opzet beslaan had. Zoo oordeelde ook de rechtbank, die Dins dag den beklaagde vrijsprak. Zondag-avond werden twee personen, die eenige oogenblikken tevergeefs in de herberg „de Vriendschap" te Wijk-aan-duin vertoefd had den, om hun rijtuig af te wachten, op den weg naar Alkmaar door eenige mannen aangehouden, die zij in de herberg meenden gezien te hebben. De aanvallers vroegen om jenever; toen de reizi gers aan hun verzoek niet konden voldoen, eisch- ten zij geld or.der bedreiging van doodslag. Toen ook geld geweigerd werd, gingen zij tot mishan deling over. De aangevallenen waren echter zoo gelukkig naar Beverwijk te ontvluchten, waar zij aan de politie kennis gaven van hunne ontmoe ting. Dinsdag-ochtend is een der belhamels gevan kelijk naar Haarlem overgebracht. Algemeen ge looft men, dat hier meer aan een dronkemans baldadigheid, dan aan een bepaald voornemen tot afzetterij te denken is. De zeeloods, die aan boord van het Nederlandsche barkschip „Lodewijk" het bevel heeft gevoerd, is door de regeering teruggezet tot de qualiteit van kweekeling 2de klasse.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2