N°. 4996. Zaterdag A0. 1876. 27 Mei. DIERENBESCHERMING. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS 1)£ZER COURANT: Toot Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsl.OB. Iedere regel meer0.17*. Grootere letters nair plaatsruimte Voor eenigen tijd werd door de heeren Ten Brink, Tevee en Tuckerman te Enkhuizen en Harlingen een uitvoerige circulaire verspreid betreffende een door hen op te richten „Nieuwe Noordsche Com pagnie" ter uitoefening van de robben- en wal- vischvangst in de Noordelijke IJszeeën, waarvan ook wjj in ons blad melding maakten. Voor zoover daarover uit dat stuk valt te oordeelen, is die onderneming met genoegzame voorzichtigheid en overleg op het getouw gezet om zonder buitenge wonen tegenspoed een gunstige uitkomst te be loven, terwijl buitendien als een bewijs van deug delijkheid kan worden aangevoerd, dat de oprichters zelf 50 aandeelen hebben genomen van de 500, waarin het benoodigde kapitaal van f 250,000 is verdeeld. Uit een financieel oogpunt valt deelneming in deze zaak dus zeker aan te bevelen, en die blijk bare soliditeit is naar onze meening een beter argument om land- en stadgenoot aan te sporen door het nemen van aandeelen de onderneming te helpen tot stand brengen, dan daaraan vast te knoopen den roem, door onze voorouders weleer verworven door hun onderzoekingslochlen in die zelfde IJszeeën, aan wier baren men zich voorstelt door de vangst van traandieren belangrijke voor- deelen te ontwoekeren. Dat het bij ons te lande riet ontbreekt aan mannen, die er iets voor overhebben, te toonen dat wjj die voorzaten waardig zijn gebleven, mannen die zich eenige geldelijke opoffering willen getroosten ter opwek king van den ondernemingsgeest, ter bevordering der belangen van de wetenschap, 't is gebleken uit het feit dat zij 't dan ook al niet zoo bijzonder vlug de gelden werden bijeenge bracht, benoodigd voor de wetenschappelijke expe ditie naar het binnenland van Sumatra door bet Aardrijkskundig Genootschap ontworpen. Al is er dus, wat de „Nieuwe Noordsche Com pagnie" betreft, bij de overweging der vraag of men ai of niet aandeelen zal nemen, slechts quaes- tie van meerdere of mindere soliditeit, toch be staat er ook hier gelegenheid om roem te ver werven, al is het juist geen eerepalm, die herinnert aan voorvaderlijke ondernemingen en daden, dan toch en dit is zeker niet minder grootsch een zegeteeken op het gebied van beschaving en humaniteit. Het doel der onderneming is behalve de wal- vischvangst ook de jacht op robben. „Jacht" dit woord bezigden wij met opzet. Wie toch her innert zich niet de beschrijving, vóór geruimen tyd door ooggetuigen gegeven van de ongehoord wreedaardige wijze, waarop men bij het vangen van die dieren placht te werk te gaan Men koos daartoe het tijdstip waarop de robben ter wille van de pas ter wereld gebrachte jongen zich bij duizenden op het strand ophouden. Dan werden de ouden bij gansche troepen overvallen en dood geslagen op een tijdstip, dat de jongen nog niet genoeg ontwikkeld waren, om zelf hun voedsel te zoeken. Het onvermijdelijk gevolg was, dat die diertjes op allerellendigste wijze van gebrek om kwamen, en dezelfde ooggetuigen, die indertijd de aandacht vestigden op die barbaarsche verdel- ging8jacht, gewaagden daarbij tevens van den aan grijpenden indruk, teweeggebracht door de hart verscheurende klaagtonen, door die hulpelooze jongen uitgestooten. Terecht is er naar aanleiding van die mede- deelingen op gewezen, dat zulk een wijze van dieren te vangen, neen uit te moorden, onbestaan baar is te achten met de eischen, die men eener beschaafde natie ook ten opzichte van hare han delwijze tegenover het dier mag stellen. Het plan werd dan ook geopperd, een internationale regeling in deze zaak tot stand te brengen, waarbij, o. a. de tijd zou worden bepaald, gedurende welken men de robbenvangst zou m<^>eu uitoefenen. Doch zelfs al mocht zulk een overeenkomst zijn tot stand gekomen, dan nog zou het op zoo grooten afstand niet dan zeer bezwaarlijk zijn, een voeg zame controle daaromtrent uit te oefenen. Veel zal dus ter voorkoming van noodelooze wreed heid afhangen van de maatregelen, daartegen verordend door maatschappijen als die, welke wij thans hier bespreken. Noodelooze wreedheid, zeiden wijwe hadden er ook kunnen bijvoegenhoogst schadelijke wreed heid. Wie toch beseft niet, dat by een zoo moord dadige soort van jacht de geheele diersoort wel dra zou blijken uitgestorven te zijn? Het zou dus van kortzichtigheid getuigen, als men voortging op dezelfde wijze de robben te vangen, een kort zichtigheid, ongeveer gelijkstaande met die van den man met de kip met de gouden eieren. Trekken wij somtijds te velde tegen overgevoe ligheid en daaruit voortvloeiende overdrijving hij de dierenbeschermers, wij schromen niet ons aan hun zijde te scharen, zoodra het er op aankomt het dier tegen noodelooze wreedheid te beschermen. LEIDEN, 36 Hel. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer M. M. Duin- tjer Jz., geb. te Veendam, met academisch proef schrift: Over meervoudige zwangerschap. De afdeeling voor wis- en natuurkundige wetenschappen der kon. acad. v. w. zal morgen eene gewone vergadering houden. De minister van oorlog heeft de corps-com mandanten gemachtigd om aan de miliciens van de lichting 1873, thans tot de herhalingsoefenin gen onder de wapenen en die zulks verlangen, bij hun vertrek met groot verlof de toestemming tot het aangaan van een huwelijk uit te reiken. Nu de terugneming der werken van 1819 bij het rijk in beginsel beslist is, heeft de minister van binnen), zaken nader eene herziening van de organisatie van hel corps ingenieurs van den water- slaat ontworpen. Wegens de financieele gevolgen, aan dien maatregel verbonden, heeft de minister reeds nu zijne plannen uitgewerkt in een wets ontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der loopende staatsbegrooting, dat bij de Tweede Kamer is ingediend. Behalve eenige veranderingen in het corps, wordt eene verhooging der bezoldiging in alle rangen dringend gevorderd voorgesteld. De minister stelt voor, het corps samen te stellen en de tractementen te bepalen als volgt2 inspec teurs de aanstelling van een hoofdinspecteur wordt thans niet gevorderd ieder f 5000; vijf hoofdingenieurs lsle kl. f 3600 ieder; zes idem 2de kl. ieder f 3200; dertien ingenieurs 1ste kt. ieder f 2800; 15 idem 2de kl. ieder f 2400; 8 idem 3de kl. ieder f 1500; 10 adspirant- ingenieurs ieder f 1200; totaal 143,600, alzoo f 38,100 meer dan thans. Voor de opzichters wordt eene lotsverbetering voorgedragen door eene vermeerdering van de tractementen van de 1ste, 2de en 3de kl. ieder met f 200 en 4de kl. met f 100. In hetzelfde ontwerp wordt de verhooging van verschillende posten der begrooting van bin- nenl. zaken voorgedragen, te weten92,780.35 tot herstel der schade die door de stormen in den afgeloopen winter aan de werken der cala- miteuse polders in Zeeland werd veroorzaakt, f 459.389 tot herstel der schade door de stormen en het hooge opperwater aan de rijkswaterstaats werken toegebracht; f 80,000 lot vermeerdering van het rijkssubsidie voor de wereldtentoonstelling te Philadelphia. In de Woensdag gehouden zitting van den Amsterdamschen gemeenteraad zijn de discussiën over den aanleg van paarden-spoorwegen voort gezet. Na langdurige beraadslaging is aan de Amsterdamsche Omnibus-maatschappij concessie verleeod voor den aanleg en de exploitatie van de door B. en Ws. voorgestelde lijnen; omtrent ééne lijn is eene geringe wijziging aangenomen, in dien zin, dat het station van de Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij aan de Willemspoort meer in verbinding wordt gebracht met den paarden spoorweg. De verdere voorwaarden zijn nog niet alle vastgesteld; dit zal in eene volgende zitting geschieden. Naar men verneemt, zal Z. M. de Koning de feestelijkheden bywonen, welke ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van Amstel's Man nenkoor op 17, 18 en 19 September te Amster dam zullen plaats hebben. In eene Woensdag-avond te Amsterdam ge houden algemeene vergadering van houders van binnen- en buitenlandsche schuldbrieven ten laste van Spanje stelde de voorzitter van het comité, na eenige inlichtingen gegeven te hebben, voor de in de vorige algemeene vergadering goedge keurde motie in dien zin te wijzigen, dat het denkbeeld om eene passieve schuld te creëeren komt te vervallen, onder machtiging aan het co mité om in den door spreker omschreven geest voorstellen tot schuldregeling aan het Spaansche gouvernement te doen. Evenals Parijs, Brussel en Londen zal het comité alzoo het stelsel van ac- cresseerenden interest aannemen. Eerst 1 percent, na verloop van een paar jaren l'/j percent, en vervolgens hooger, totdat de rente na verloop van tijd 3 percent zal bedragen. De achterstallige cou pons te converteeren in een 3 percents ionds, dat bij uitloting a pari zal moeten worden geamorti seerd binnen een bepaalden en korten termijn Dat zijn de grondslagen waarop het comité voor stellen aan het gouvernement van Spanje zal doen. Het comité acht zich niet gerechtigd het voorbeeld van Londen te volgen, door den termyn, die voor het inleveren van bezwaren gesteld is, ongebruikt voorbij te laten gaan. Het vindt het wenschelyker zich binnen dien termijn lot het gouvernement te wenden en vraagt alsnu van de vergadering daar toe de noodige machtiging. Die machtiging werd bij acclamatie verleend. Naar men verneemt heeft Z. K. H. prins Alexander aan de op te richten zeebadinrichting voor minvermogenden te Scheveningen een belang rijke jaarhjksche gift verzekerd. Door den minister van oorlog is, naar men verneemt, van de militaire bevelhebbers opgave gevraagd van die officieren en minderen, die zich bij den jongsien watersnood zoodanig hebben onderscheiden, dat zij in de termen vallen om voor het eereteeken „ter erkenning van uitstekende daden" in aanmerking komen. Tusschen den minister van binnenl. zaken en den minister van financiën, daarloe door den Koning gemachtigd, en de Maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen, vertegenwoordigd door den directeur-generaal F. 's Jacob, is (behoudens goedkeuring der aandeelhouders van de Maat schappij en nadere bekrachtiging door de wet gevende macht) eene nieuwe overeenkomst getrof-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1