27 Mei„den heer M. M. De Monchy, lid der Nederl. hoofdcommissie te Rotterdam." Het bestuur der kweekschool voor onder wijzeressen te Groningen heeft een „bericht aan ouders en voogden" verspreid, inhoudende de be palingen voor de toelating tot de school (leeftijd van 16 jaren, het bezit der noodige voorbereidende kennis enz.), de opgaaf der over te leggen stukken bij het toelatingsexamen en de opgaat van hetgeen inwonende kweekelingen bij hare komst aan de school behooren mede te brengen. In dit jaar ge schiedt de aangifte vóór 1 Juli, wordt het toela tingsexamen afgenomen in Juli en begint het leerjaar op 1 September. Men kon wegens de verbouwing van het lokaal der school dit jaar niet op den normalen tijd (1 Mei) met den cursus aanvangen. Bij de algemeene vereenigde commissie voor den watersnood te Amsterdam is tot dusver ont vangen 221,049.9211. Het stoomschip „Friesland" is gisteren van Aden naar Padang en Batavia vertrokken. Bij kon. besluit van 15 dezer is bepaald, dat de door de zorg van de internationale com missie voor den nieuwen standaardmeter te Parijs vervaardigde nieuwe standaarden van den meter en het kilogram aldaar in ontvangst genomen, naar Nederland overgebracht en aan de kon. academie van wetenschappen overgegeven zullen worden door eene Nederl. commissie, en zjjn tot leden dier commissie benoemd de heeren Dr. F. J. Stamkart, Dr. J. Bosscha, beiden hoogleeraren aan de polytechnische school te Delft, en Dr. J. A. C. Oudemans, hoogleeraar aan de hoogeschool te Utrecht. Aan de in September e. k. te Wageningen Ie openen I'Ljks-landbouwschool wordt verlangd een leeraar, bevoegd tot het geven van middel baar onderwijs in Fransch en Engelsch, en ge neigd, zich, op nader overeen te komen voor waarden, te belasten met de huisvesting van, en de zorg voor de leerlingen, die verlangen als inwonende kweekelingen aan de inrichting te worden opgenomen. De jaarwedde zal bedragen 1800, terwijl een zeer ruim en opzettelijk lot het beoogde doel in te richten woonhuis voor den te benoemen leeraar zal worden beschikbaar gesteld. Aanmelding vóór 10 Juni, met franco brieven en overlegging der noodige bescheiden, bij den inspecteur van het rn. o., Dr. M. Salverda, in Den Haag. Bij Zr. Ms. besluit van den Ssten Mei jl. is aan de gepensioneerde officieren, die sedert de jaren 1853 tot 1S76 een huwelijk hebben aan gegaan, zonder tot het deelgenootschap aan de weduwen- en weezenkas voor de officieren van de landmacht te zijn toegetreden, vergund, om alsnog onder de deelgenooten aan die instelling te worden opgenomen. Tot het bekomen van in lichtingen daaromtrent kunnen de belanghebbenden zich, na den 5den der volgende maand, vervoegen bij de militaire intendanten bij de divisiën infan terie en bij de administration der corpsen van de landmacht, die uitgenoodigd zijn hen, op hunne aanvragen, bekend te maken met den verderen inhoud van gezegd besluit en de ter uitvoering daarvan gegeven voorschriften. Bij beschikking van den minister van kolo niën is de 2de klerk bij dat departement J. J. Groenemeyer, met ingang van 1 Juni e. k., be vorderd tot lsten klerk. Tweede Kamer. Na discussie is goed gekeurd de conclusie van het verslag der com missie omtrent inlichtingen der regeering over onregelmatigheden bij de verkiezing te Eist, strek kende om aan den minister de beschouwingen van de meerderheid en de minderheid mede te deelen. De beraadslagingen zijn aangevangen over het wets ontwerp tot uitrekking van het keizerlijk decreet betreflende de kerkfabrieken. De heeren Heydenrijck, De Bieberstein, Lambrechls en Kappeyne heb ben hunne bezwaren daartegen ontwikkeld. Maan dag voortzetting. Op de lijst van aanbeveling ter vervulling der betrekking van raadsheer in den hoogen raad komen voorMrs. C. D. Asser, A. A. De Pinto, ~W. Wintgens, M. S. Pols, A. R. Van Bel en C. R. Feilh. Z. M. heeft benoemd tot commissaris van politie te Dockum J. W. Tuinenburg, tlrans inspect, van politie te Leeuwarden; tot griffier bij het kantongerecht te Harlingen Mr. D. De Blocq van Haersma Buma, thans griflier te Schoonhoven tot griffier bij het kantong. te Schoonhoven Mr. F. G. Kool, thans griffier te Oldeberkoop; tot griffier bij het kantong. te Oldeberkoop Mr. J. P. A. Silvergieter Hoogstad, laatstelijk griffier te Harlingen; A. Koek, controleur der dir. bel. enz. te Leeuwarden, benoemd tot ontvanger der dir. bel. aldaar; tot surnum. der registr. en dom.: J. M. Van Walsem, te Eindhoven; D. M. Van der Veen, te WaalwijkR. Swaving, te Appin- gadam; G. W. J. C. Vermeulen, te 's-Hertogen- bosch; G. G. Kuypers, te St.-Oedenrode; J. Caland, te Zuidbroek; D. M. J. Lasonder, te Eindhoven; D. van Drumpt, te Rhenen; aan H. J. W. Vry- dag, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betr. van controleur van den waarborg te Schoonhoven, behoudens aanspraak op pensioen en met dankbetuiging voor de diensten gedurende meer dan zestig jaren den lande bewezen; be noemd bij den waarborg der gouden en zilveren werkentot controleur te Schoonhoven P. van Steenbergen, thans te Utrecht; tot id. te Utrecht C. C. C. Warmolts, essayeur te Arnhem; tot es sayeur te Arnhem M. J. Mispelblom Beyer, com mies stempelaar aldaar; tot commies stempelaar te Arnhem G. G. C. Van Hoboken, thans te Rot terdam; tot commies stempelaar te Rotterdam C. R. Van der Esch, aide-essayeur te 's-Herto genbosch; aan den voor den dienst in Indië be stemden soldaat H. J. E. W. E. Dieckmann, van het kolon. weifdepot, vergund het dragen van de zilveren Schwarzburgsche eeremedaille voor ver dienste in den oorlog, van het IJzeren Kruis 2de kl., hem door den koning van Pruisen verleend, en van de Duilsche medaille ter herinnering aan den veldtocht in 1870 en 1S71. Gemengd TM ieuws. Eergisteravond hebben twee zestien jarige knapen op de Binnenvestgracht twist ge kregen, waarbij de een den ander met een knip mes in het aangezicht verwond beeft. De dader, P. T. genaamd, is na opgemaakt procesverbaal naar de gevangenis overgebracht. Een ramschip der Ned. marine is gistermiddag tegen het te Brouwershaven op de reede ter anker liggende Ned. schip „Noach IV", kapt. Looyen, gestoomd en nam den geheelen voor steven weg. Het schip maakte nog geen water en kreeg de sleepboot „Hellevoetsluis" bij zich, zoo noodig, ter adsistentie. Herhaaldelijk hebben in de laatste dagen te Hardei wijk diefstallen plaats gehad. In den beginne bepaalden zich die tot de buitenwij ken. Zoo werden in de vorige week bij den lui tenant O. verschillende goederen ontvreemd; waar schijnlijk hebben de dieven zich daar door een raam op te schuiven toegang in het huis verschaft, terwijl de bewoners afwezig warenbij den heer De W. werden uit den kelder eenige levensmid delen gestolen en hij den koffiehuishouder v. B. sterke dranken. Bij den koffiehuishouder E. hebben de dieven zich den toegang verschaft door het overklimmen van een tuinmuur, en uit de lade van het buffet in de gelagkamer circa f 60 en uit een kast met gouden en zilveren voorwerpen een bedrag van ongeveer f 450 meegenomen. Totnogtoe is het der politie niet gelukt, de daders op 't spoor te komen. In hetzelfde stuk land in degemeente Giethoorn, waarin dezer dagen verscheiden oude zilveren muntstukken gevonden zijn, schijnt meer geld te zitten. Ten minste de eigenaar van 't per ceel heeft Zaterdag nog een muntstuk, ter grootte van een rijksdaalder gevonden, het onduidelijke jaartal 1639 of 1659, en de beeltenis van Fibps IV, koning van Spanje, dragende. De overige ge vonden Spaansche geldstukken zijn uit den tijd van de landvoogden Albertus en Isabella en den Spaanschen koning Karei II. De Nederl. stukken zijn rijders of ducatons uil de eerste helft der 17de eeuw. Te Meppel is gisternacht brand ont staan in een perceel op den Oever, aan 't Ka naal, waarin een verfwinkel en bewaarplaats van verfstoffen gevestigd was. Door de goede wei king der brandspuit was men de vlam spoedig mees ter en is de vóór genoemd perceel slaande wo ning bewaard gebleven. De oorzaak van den brand is onbekend. De bezoekers der tentoonstelling te Philadelphia bedragen gemiddeld 18,000 daags, waarvan 6000 die vrijen toegang hebben. De bladen te Philadelphia waarschu wen de Europeesche bezoekers tegen het toegeven aan eene gewoonte, die ook in Nederlandsche ste den op ruime schaal wordt toegepast. Als onze jongelieden -en niet alleen jonge lieden eene dame op straat ontmoeten, die in hun oog er goed uitziet, staren zij ze aan of ze een voorwerp is, dat uitsluitend voor hun genoegen bestaat. Treedt de dame een winkel binnen, dan vatten zij post voor de glazen deur om ze op hun gemak nog eens op te nemen. Dat die heeren zich bespotte lijk maken in de oogen der meeste dames, schijnt niet bij hen op te komen en evenmin dat zij on beschoft zijn. Daarbij bepaalt zich echter de jon gelingschap in Europa niet. Zij meent in de da mes nog iets anders te zien dan voorwerpen ter beschouwing; zij acht ze ook geschikt tot con versatie en uitspanning. Men kan nooit zoo pre cies weten welke positie eene dame in de maat schappij inneemt, en gemakshalve onderstelt men nu maar, dat zij de laagste positie bekleedt. Dit blijkt uit de aanmatiging om het woord tot haar te richten. De Philadelphiasche dagbladen nu waar schuwen de Europeesche jongelui en hen, die het nog gaarne zouden willen wezen, dat op het aan spreken, naloopen enz. van onbekende vrouwen de Amerikaansche wet tuchthuisstraf stelt. Dank zij deze wet, kan de vrouw zich in Amerika even vrij bewegen als de man. BUITEN LAND. Frankrijk. In eene gisteren te Parijs gehouden bijeenkomst van directeuren der voornaamste krediet-instellin gen en van bankiers is besloten tot de vorming van een syndicaat ter regeling der plaatsing van de nieuwe Egyptische obligaties. Een comité werd benoemd, speciaal belast om de détails der operatie te volgen. Aan den minister van onderwijs is een krediet van 25,000 fr. verleend, om eenige onder wijzers naar de tentoonstelling te Philadelphia te laten vertrekken. Door 127 afgevaardigden, meerendeels van de linkerzijde, is een voorstel ingediend, strek kende om de in de militaire wet van 27 Juli 1872 vervatte bepalingen omtrent den duur van den dienstplicht en omtrent de eenjarige vrijwilligers te vervangen door de volgende bepalingen: „Ieder voor den militairen dienst niet ongeschikt verklaard Franschman dient drie jaren in het actieve leger zes jaren in de reserve van het actieve leger, vijf jaren in de territoriale armee en zes jaren in de reserve van de territoriale armee. Na het eerste en tweede dienstjaar in het actieve leger, kunnen de jongelieden, die bij een examen vol doende bewijzen van militaire bekwaamheid heb ben gegeven, vergunning bekomen bij de restrve van hel actieve leger over te gaan." De „Liberté" wil weten, dat de minister van oorlog dit voor stel nadrukkelijk zal bestrijden. Van de dertien verkiezingen, die Zondag hebben plaats gehad, zijn zeven in republikeinschen en vijf in monarchalen of Bonapartislischen zin uitgevallen. Eéne verkiezing heeft tot geen vol strekte meerderheid geleid, zoodat voor deze eene herstemming noodig is. 1 initseli lrrrirl. Het Pruisische Heerenhuis heeft alle artikelen der wet op het beheer over de gelden en goederen der bisdommen zonder discussie aangenomen. Het kamergerecht te Berlijn heeft uitspraak gedaan in de zaak van Dr. Forsler betreffende de excommunicatie van pastoor Kick, te Kahme. Het hooggerechtshof had het vonnis van het Posener hof van appèl, waarbij Dr. Forsler tot eene boete van 2000 mark veroordeeld was, vernietigd en de zaak naar het kamergereebt verwezen. Evenals het hooggerechtshof was het van oordeel, nat de excommunicatie eene zuiver kerkelijke zaak en een geoorloofd strafmiddel is, hetwelk eerst dan strafbaar wordt, wanneer de afkondiging in strijd met de wet in het openbaar geschiedt, of het verkeer met den geëxcommuniceerde wordt verbo den. Daar geen van beide heeft plaats gehad, is de beschuldigde vrijgesproken.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2