N°. 4995. Vrijdag A0. 1876. 26 Mei. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke NommersB 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte Uithoofde van den Hemelvaartsdag ial deze Courant morgen niet wor den uitgegeven. STADS-UEllICH T E N. PROC ES-VERBAAL van de opening der stembriefjes, die ter benoeming van één lid van den Gemeenteraad van Leiden, den 23sten Mei 1870 zijn ingeleverd. Op heden den vierentwintigsten Mei achttien honderd zes en zeventig in de gemeente Leiden, is door het bureau van stemop neming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op het Raadhuis plaats genomcu, des morgens te negen uren. Het bureau is samengesteld uit den heer Dr. Willem Cornelis Van deu Brandeler, Burgemeester, Voorzitter, en de heeren Jacobus Marinus Everhardus Dercksen eu Florentius Abraham Verster, leden van den Gemeenteraad, stemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel twee stembussen, bij hem den 23sten Mei L87G overgebracht uit de beide afdeelingen der gemeente Leiden. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden onge schonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden vijf honderd en vijf stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben inge leverd, vergeleken zijude, is gebleken te zyn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengd, worden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overlaid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard twaalf stembriefjes, die oningevuld waren. Het getal der geldige uitgebrachte steramen is mitsdien geweest vier honderd drie en negentig. Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren: Gerrit Wilhelmy Damsté335 S. De Clercq Wz142 N. J. Sanders3 C. J. Leembruggen en J. P. Scharwócbter ieder 2 stemmen. Mr. H. L. A. Obreen, T. J. Van 't Hooft, B. A. Van Dijk, Jhr. J. F. L. Coenen van 's Gravenslóot, J. Zanders, P. Van der Velden Erdbrink, P. Eogels, L. OostveeD en Prof. P. Van Geer, ieder éónc stem. Heeft alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen •de heer GERRIT WILHELMY DAMSTE. Is derhalve verkozen tot lid van den gemeenteraad de heer Gerrit Wilhelmy Damsté, wonende alhier. En zijn tegen deze openiug van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht. Eo i3 na afloop van dit een en ander proces-verbaal opge maakt in tegenwoordigheid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden, den 24sten Mei 1876. VAN DEN BRANDELER, Voorzitter. J. M. E. DERCKSEN, c. f. j. verstek, Stemopnemers. Oproeping van de verlofgangers der Nationale Hilitle, tot het bijwo nen der INSPECTIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit vsd den Heer Commissaris des Konings in - de provincie Zuid-Holland, van den 21stcn April 1876, A. N°. 1221 (2de afd.), Provinciaal blad N°. 38, houdende regeling van het onderzoek der verlofgangers van de Militie te land-, Roepen dientengevolge op al de binnen deze gemeente geves tigde verlofgangers der Militie te land van de lichtingen van 1872, 1873, 1874 en 1875, die vóór den \sten April l.l. in het genot van onbepaald verlof ziju gesteld, met uitzondering alleen van hen die in de maand Juni e. k. in werkelijken dienst moeten komeD, om te verschijoen in het INVALIDENHUIS gingang door de KOPPEN HINK STEEG aan de zijde der HOOGLANDSCHE KERKGRACHT), ten einde doordeuHeer Militie-Commissaris te worden geïnspecteerd, en wel: <de verlofgangers behooreudc tot de lichtingen van 1872 en 1873, op Donderdag den l*ten jQni 1876, des voormiddags te lialftien. en die bchoorende tot do lichtingen van 1874 en 1875, op denzelfden dag, des voormiddags te een uur; in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrusting stukken, hun bij het vertrek met verlof medegegeven, alsmede van hunne zakboekjes en van hunne verlofpassen. Burgemeester en Wethouders vermaneu de betrokken verlof gangers, aan deze oproeping nanwkeurig te beantwoorden, te zorgen dat hunne kleeding en uitrusting in goeden staat worden voorgesteld, alsook om zich gedurende de Inspectie en bij het gaan naar en het terugkeeren van de daartoe bestemde plaats, ordelijk te gedragen en alzoo zich te vrijwaren voor de toepas sing der strafbepalingen, vermeld bij de artt. 130, 141145 der Wet van i9 Augustas 1861 Staatsblad n°. 72), daar onge regeldheden als anderszins, zoolang de manschappen in uniform zijn gekleed, worden gestraft volgens het Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. Bo geschiedt hiervan openbare kenüi9geving door aanplakking en door plaatsiog in de Leidsche Courant van den l'Jden enden 26aten Mei 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRANDELER, Borgem. Leiden, 18 Mei 1876. E. KIST, Secretaris. LEIOEN, 24 Hel. Ter verkiezing van een lid voor den gemeen teraad alhier zijn ingeleverd 505 stembiljetten, waarvan van onwaarde werden verklaard 12. Het aantal geldige stemmen bedroeg dus 493 en de volstrekte meerderheid 247. Op den heer G. Wilhelmy Damsté waren uitgebracht 335, op den heer S. De Clercq Wz. 142 en op diverse personen 16 stemmen, zoodat eerstgenoemde ver kozen is. Heden is aan de hoogeschool alhier bevor derd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer M. C. De Leeuw, geb. te Haarlem, met aca demisch proefschrift: Over de ontginning van veen gronden. Door de Leidsche studenlenvereeniging tot vrij willige oefening in den wapenhandel „Pro Patria" zal Donderdag 1 Juni a. s. in de schietbanen te Katwijk een concours worden gehouden, waarvoor drie gewone en een bestuursprijs worden uit geloofd. Reeds sedert eenige dagen wordt in de Stadszaal een tentoonstelling gehouden van kunst- eu natuurhistorische voorwerpen. Dit museum biedt inderdaad een rijke verscheidenheid aan van wat op het gebied der natuurlijke historie betrekking heelt. Sommige afbeeldingen zyn voor „liefhebbers" zelfs zeer interessant en geven de tentoonstelling een wetenschappelijk karakter. Voor leeken bevat zij ook veel bezienswaardigs. De programma's bevatten voor belangstellenden uit voerige inlichtingen van een en ander. Bij den uitgever J. Rinkes Jr. te Arnhem is verschenen de „Wet van den 28sten April 1876, tot regeling van het hooger onderwys (Staatsblad n°. 102) met aanteekeningen van M. Van Raalte." Men vindt daarin, nevens de Wet, eenige toe lichting op de voornaamste artikelen, geput uit de discussiën der beide Kamers en met vermel ding van de belangrijkste amendementen, in de Tweede Kamer voorgesteld. Het boekje is een groot gerief vooral voor hen, die een duidelijk begrip wenschen te verkrijgen van de beginselen der Wet. In de gemeenteraadszitting in Den Haag werd gisteren door den voorzitter kennis gegeven van de resolutie van gedep. staten, waarbij, na verschillende beschouwingen, door het college de verkiezing van de heeren De Vries en Kips, tot leden van den gemeenteraad, is vernietigd, op grond dat bij de eerste stemming de 6tembus, in strijd met art. 41 der kieswet, tot 5 uren geopend is gebleven, in plaats van te 4 uren te worden gesloten. De beschikking van gedep. staten is in handen gesteld van B. en Ws. om den raad van bericht te dienen. Ter vervulling van het ambt van gemeentesecre taris zyn voorgedragen de heeren1°. K. Van den Heuvel, hoofdcommies der 2de afdeeling van de gemeente-secretarie; 2°. Jhr. Mr. W. M. De Brauw, referendaris bij het departement van ko loniën. Het examen voor candidaat-notaris werd gisteren voor de commissie uit het gerechtshof in Den Haag met gunstigen uitslag afgelegd door de heeren J. G. Stanislas Bevers en W. Bouberg Wilson, uit Den Haag. Een candidaat werd afge wezen. De meerderheid der commissie van rappor teurs over de belastingwetten oordeelt, dat, na intrekking der tabaksbelasting en der afschaffing van den accijns op het gëslacht, een nieuw onder zoek in de afdeelingen dient plaats te hébben over de tariefswijziging en de verhooging van den accijns op het gedistilleerd, vooral met het oog op de wenschelykheid, de tariefsherziening op breede schaal le dóen plaats hebben. De minder heid meende echter, dat de beide ontwerpen in hun tegen woordigen vorm rijp waren voor open bare beraadslaging. Door de Tweede Kamer zijn gisleren o. a. met algemeene stemmen aangenomen het wets ontwerp lot onteigening ten behoeve van spoor wegen ter verbinding van den Nederlandschen Rijnspoorweg met den Staatsspoorweg te Amster dam, en dat tot machtiging tol kosteloozen afstand aan de gemeente Katwijk van duingrond benoodigd voor den aanleg van een kanaal en een weg te Katwijk-aan-zee. Met 42 legen 22 stemmen werd verworpen het voorstel van de heeren Insinger en Schimmelpenninck van der Oye tot wyziging van het reglement van orde in dien zin, dat de zittingen der Kamer precies op het bepaalde uur zullen beginnen en bij niet-voltalligheid de zitting aan stonds zal worden gesloten. Onder bevel van den kapt. der inf. F. W. P. G. Van Werkhoven en medegeleide van de 2de luit. der inf. H. G. Gerritsen, F. C. Hefring, J. E. Jurling en H. C. Klerk de Reus zal den lOden Juni van Harderwijk naar Nieuwediep vertrekken een transport van 200 man met 10 onderoffi cieren. Gemelde troepen zullen met de „Prins van Oranje" de reis naar Indië aanvaarden. Bij gelegenheid der wereldtentoonstelling te Philadelphia heeft zich aldaar eene commissie ge vormd, tot de oprichting van een museum en school voor kunst, toegepast op nijverheid, in na volging van het Kensington-Museum, hetwelk na de eerste Londensche tentoonstelling te Londen is ontstaan en zoozeer heeft bijgedragen tot de ont wikkeling van kunstzin bij de Engelsche indus- trieelen. Ook de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van nyverheid heeft het plan opge vat om in het volgende jaar, bij hel vieren van het honderdjarig beslaan dier Maatschappij, een dusdanig museum, waarvoor reeds bouwstoffen zijn bijeengebracht, te Haarlem te openen. De commissie te Philadelphia wendt zich nu tot de inzenders uit alle landen met het verzoek om haar daarin behulpzaam te zijn, en richt tot hen de volgende vragen 1°. Welke der door u tentoon gestelde voorwerpen zoudt gij na de sluiting der tentoonstelling aan het museum ten geschenke willen aanbieden? 2°. Welke voorwerpen, die niet te koop zijn, zoudt gij aan hel museum in bruik leen willen geven, voor hoe lang en onder welke voorwaarden? 3°. Welke uwer voorwerpen zoudt gij genegen zijn te verkoopen, tot welken prijs, daarbij aan het museum de voorkeur gevende? Aan deze aldus verkochte voorwerpen zoude ge durende de tentoonstelling een opschrift gehecht moeten worden, meldende dat zij aangekocht zijn door het comité voor het museum van kunst toegepast op nijverheid van Pennsylvanië. De prachtige Memorial Hall, waarin nu de schilde rijen en de kunstvoorwerpen zijn tentoongesteld, zal, na sluiting der tentoonstelling, tot zetel van dit museum dienen. De Nederlandsche inzenders, die op de eene of andere wijze tot dat doel willen medewerken, worden uitgenoodigd zich tot de Nederlandsche hoofdcommissie te wenden. Het adres der Nederlandsche hoofdcommissie is, na.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1