LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4994. Woensdag A0. 1876. 24 Mei. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke NommersB 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: ▼an 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte BURGEMEESTER ex WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat de pas sage over de brag over de Singelgracht bij de Morschpoort, tot nadere aankondiging, AL LEEN VOOR VOETGANGERS is opengesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 20 Mei 1876. LEIDEN, 23 91el. Voor de verkiezing van een lid in den ge meenteraad zijn ingekomen in de lste afd. van de 734 kiesgerechtigden 272, in de 2de afd. van de 907 kiesgerechtigden 233 stembriefjes. Bij den Burgemeester van Leiden is ont vangen ten behoeve van de algemeene armen eene som van duizend gulden, van den heer A. C. <hiant, deken van Leiden, naar tanleiding van de aanstaande viering van zijn 50-jarig priester schap. Door den gemeente-architect is een plan aan den gemeenteraad ingediend met de daarbij gevoegde teekeningen en toelichtingen, waaruit voldoende blijkt, dat daardoor in zake het dempen van de Korte Langegracht in al de be slaande behoeften kan worden voorzien en alle bezwaren opgelost kunnen worden beschouwd. De comm. v. fabr* wijst naar aanleiding daarvan op de volgende hoofdtrekken van het plan: 1°. de Bees tenmarkt en de gedempte IJzerengracht zullen de gelegenheid aanbieden tot plaatsing van 1142 runderen, die elk in plaats van 59 a 60 centi meters, gelijk thans, een plaatsruimte kunnen verkrijgen van 70 centimeters of 2.10 meters voor drie stuks, terwijl bij meerderen aanvoer op de voor- en najaarsmarkten, wanneer geen lamme ren markten gehouden worden, voldoende ruimte beschikbaar is op de gedempte Korte Langegracht en ook het bezwaar vervalt van splitsing der run- derenmarkt, omdat de plaatsing achtereenvolgend geschiedt2°. de schapen- en lammerenmarkt naar 'de Korte Langegracht verplaatst, zal de dik werf ondervonden hinder voor het rijden langs de Beestenmarkt en de Steenstraat van en naar het spoorweg-station geheel doen ophouden; 3°. de plaatsing van een schoolgebouw voor minver mogenden aan de Korte Mare stelt eene gelegen heid daar voor leerlingen van dien stand in de uitgestrekte vijfde wijk der gemeente, waar tot nogtoe geen openbare school gevonden wordt en geeft van verschillende zijden daarheen een ge- reeden toegang, terwijl ook daardoor voldaan wordt aan den wensch der school-autoriteiten. Het nationaal concert, door het Tyroler zang gezelschap gisteravond in de Stadszaal gegeven, was vrijgoed bezocht en verdiende dat ook wel. De Tyrolers zongen hunne eigenaardige liederen op eene wijze, die herhaaldelijk werd toegejuicht. Bijna elk zangnummer werd op verlangen der aanwezigen, heel gezellig aan tafeltjes gezeten, herhaald, zoodat er als 't ware een dubbel programma werd aange boden. Ook de Zither-solo en de voordracht op het hout- en stroo-instrument (gigelira), maar niet het minst de jolige „jodeler" vielen blijkbaar in den smaak. De bijval, dien het gezelschap reeds bij zijn eerste optreden alzoo mocht ondervinden, heeft den heer Taverne doen besluiten het nog maals voor aanstaanden Maandag te engageeren. Wij kunnen ieder, die van muziek houdt, aan raden het concert dan te gaan bezoeken. Niemand zeker zal zich dat bezoek beklagen. In het kort verslag der gemeenteraadszitting van gisteren is eene zinsnede ingeslopen, die ter juiste opvatting nadere toelichting vereischt, en wél die, volgens hetwelk de heer Le Poole „ook ter sprake bracht om het terrein der Ruïne voor de kermis tenten in Juli a. s. in gebruik te nemen." In zjjn antwoord aan den voorzitter heeft spr. gezegd dat hy betere waarborgen voor spoedige bebouwing zou wenschen dan die welke hij hem gegeven had en dat hij zelfs wel bereid zou zijn tijdelijke weg neming van de schutting te verzoeken, als hy niet vreesde dat dan met het einde der maand Juli het terrein tot kermisveld zou ingericht worden. De vrees daarvoor hield hem daarvan terug. De brieven, per stoomschip „Holland" naar Ned.-Indië te verzenden, behooren uiterlijk den 25sten dezer 's nachts te 12 uren ten postkantore alhier 1 ezorgd zijndrukwerken en monsters te halfvier 's middags. Bij kon. besluit zijn benoemd: tot lid en voorz. der commissie, die gedurende één jaar, ingaande 1 Aug., belast zal zijn met het afnemen van het eeiste natuurk. examen, vermeld in art. 2 der wet van 1 Juli 1874 en van het natuurk. examen voor hulpapotheker, vermeld in arl. 5 dier wet: Dr. P. L. Rijke; tot lid en vice-pres., Dr. C. A. J. A. Oudemans; tot lid en secretaris, J. A. Snijders; tot leden Dr. E. Mulder, Dr. C. K. Hoffman, Dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzen, Dr. J. H. Van den Broek, Dr. A. F N. Franchimont; tot plaatsverv. leden: Dr. C. A. Oudemans, Dr. R. S. Tjaden Modderman, Dr. P. De Boer, Dr. C. J. Matthes, Dr. A. Hennekeler, Dr. J. L. Hoor weg, Dr. H. J. Van Ankum, Dr. C. Bellaar Spruyt; tot lid en voorzitter der commissie, die belast zal zijn met het afnemen van het tweede natuurk. examen, vermeld in art. 2 der genoemde wet: Dr. A. Heynsius; tot lid en vice- pres. Dr. W. Berlintot lid en secretaris, Dr. J. P. Van Braam Houckgeest; tot lid C. Burgersdyk; tot plaatsverv. leden: Dr. Th. Place, Dr. W. Koster, Dr. T. Zaayer, Dr. W. Stoeder; tot lid en voorz. der commissie die belast zal zijn met het afnemen van de geneesk. examens, vermeld in art. 3 der meergenoemde wet, Dr. J. W. R. Tilanus; tot lid en vice-pres.: Dr. G. D. L. Huet; tot lid en secretaris, M. R. Timmermantot leden Dr. B. J. Stokvis, Dr. H. W. Middendorp, Dr. J. Van der Hoeven, Dr. T. Halbei tsma, Dr. B. J. Barnouw, Dr. W. M. Gunning, J. Polak; tot plaatsverv. leden Dr. A. H. Israels, Dr. S. Van der Horst, Dr. L. C. Van Goudoever, Dr. S. S. Rosenstein, Dr. H. A. Kooyker, Dr. L. Lehmann, Dr. H. Hertz, Dr. C. L. Wurfbain, Dr. H. A. Zegers, F. J. Swartwout; tot lid en voorz. der commissie, die belast zal z'yn met het afnemen der examens van apoth. en van de pract. examens van hulpapoth., vermeld in de artt. 8 en 9 der wet van 1 Juni 1865 en art. 5 der bovengenoemde wet: Dr. J. W. Gunning; tot lid en vice-pres., Dr. W. F. R. Suringar; tot lid en secretaris R. J. Opwyrda; tot lid J. Van Rijn van Alkemade; tot plaatsverv. ledenDr. J. M. Van Bemmelen, Dr. N. W. P. Rauwenhoff, L. J. Van der Harst, C. H. Van Ankum. Blijkens telegraphische berichten van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, op 10 en 15 dezer van Java verzonden, doch (wegens de breuk in den kabel tusschen Madras en Singapore) eerst Zondag bij het departement van koloniën ontvan gen, zijn de volgende tijdingen uit Aijeh aan de Indische regeering gewordenDen 2den Mei tra den de Atjehrivier en de Koerang Daroe builen hare oevers. Binnen Kotta Radja had men weinig last van water, maar wel te Longbatta, Penajoeng, Pango en in onze geheele zuidoost-linie. In den avond van 3 Mei stond het water weder op ge woon peil. Door rukwinden, regens en hoog wa ter is veel schade toegebracht aan wegen, brug gen en gebouwen. De vijand drong den 2den Mei, 's morgens om halfvyf, binnen ons versterkt kam pement te Lampager. Wij bleven in het bezit der positie en de vijand liet elf lijken achter, maar van onze zyde sneuvelden de kapitein Hoynck van Papendrecht, de lste luitenant Van de Roemer en vijf inlandsche soldaten, terwijl vier Europee- sche en negentien inlandsche soldaten en dwang arbeiders gewond werden. De majoor Boom is met drie compagnieën en met een controleur on middellijk derwaarts gezonden om gestreng te onderzoeken of de bevolking van Lampager aan dezen aanval medeplichtig was. Den 13den Mei zouden drie colonnes uitrukken om de IX Moekim van vijanden te zuiveren en om de XXV Moekim van de XXII Moekim af te sluiten. In het begin dezer maand was de gezondheidstoestand ongun stiger dan in de voorafgegane weken. Cholera kwam echter slechts zelden voor; alleen te Kajoe Loh brak zij met hevigheid uit, zoodat binnen dertig uren zeven personen werden aangetast, waarvan drie overleden daarbij is het echter ge bleven. De adsistent-resident De Scheemaker is te Pedir geweest om de gelegenheid tot eene vestiging te onderzoeken. Hij werd aldaar zeer goed ontvangen en vond het aangewezen terrein voor eene vestiging zeer geschikt. De commissarissen der tentoonstelling te Philadelphia hebben 250 leden voor de jury be noemd, voor de helft buitenlanders. De jury zal vóór 31 Juli rapport van de toegekende pryzen uitbrengen. Van den hoofdcursus te 's-Hertogenbosch hebben de volgende onderofficieren met goeden uitslag het examen afgelegd voor 2den luit. der infanterie. Van het reg. grenadiers en jagers, de serg. Keetel, Bekker, Van Someren, Schuak, Ver kuil en Pieters Graafland3de reg. de serg. Kamerman, Bergsma en Sitsen5de reg. de serg. Kruyder en Van Valkenburg; 6de reg. de serg. Weuringh, Jolles, Garjéanne, Roldanus en Van Thiel8ste reg. de serg. Douglas. Z. M. heeft J. Poppe en A. Helderman, te Noordwijk, na afgelegd examen benoemd tot sur numerair der registratie en domeinen. De begrafenis van het stoffelijk overschot van den heer Groen van Prinsterer heeft heden morgen op plechtige wijze plaats gehad. Op de lijkkoets waren een drietal lauwerkransen gelegd, waaronder een van H. M. de Koningin. Bij het graf voerden verscheidene personen het woord. Te 1 uur eindigde de plechtigheid onder psalm gezang. Tweede Kamer. Na aanneming van verschillende wetsontwerpen heeft de interpellatie plaats gehad van den heer Viruly over het gebruik van het spoorwegvak ZwaluweZevenbergen, waar van hij het onvoldoende der dienstregeling betoogde. Daar het antwoord van den minister hem niet voldeed, stelde hij eene motie voor, dat de Kamer oordeelde, dat zoo spoedig doenlijk van bedoeld spoorwegvak moet worden gebruik gemaakt in het belang van het internationaal verkeer. Daaraan hechtte spreker en de heer Van Houten eene afkeuring van onvoldoende zorg der regeering. De motie werd met 37 tegen 26 stemmen aan genomen.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1