LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4993. Dinsdag A0. 1876. 23 Mei. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per posl1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ADVERTENTIES Van 1—6 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17*. Groolere letters naar plaatsruimte STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat de pas sage over de brug over de Singelgracht bij de Morschpoort, tot nadere aankondiging, AL LEEN VOOR VOETGANGERS is opengesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 20 Mei 1876. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN herinneren bij deze de ingezetenen aan de bepalingen der Algemeene Politieverordening van den 16den October 1873, betrekkelijk de vestiging der woonplaats in en de verhuizing binnen de gemeente, welke luiden als volgt Art. 2. Zij, die overeenkomstig de bepalingen van het Koninklijk besluit van den oden November 18G1 (Staats blad N°. 95) aangifte hebben gedaan van het overbrengen van hunne werkelijke woonplaats van elders naar deze gemeente, en daarvan eene verklaring hebben gedaan aan het bestuur dezer gemeente, ontvangen op het bureau van den Burgerlijken stand van die verklaring een bewijs, dat zij verplicht zijn binnen 24 uren aan den heer der ge buurte, in welke zij zijn komen wonen, te vertoonen, ten einde deze het voor gezien teekene en in zijn register in- schrijve. Art. 3. Ieder, die binnen deze gemeente verhuist, is verplicht daarvan, binnen eene maand na de verhuizing, aangifte te doen op het bureau van den Burgerlijken Stand, en daarbij op te geven, wat tot de invulling van het bevolkingsregister noodzakelijk is. Hij ontvangt van die aangifte een bewijs, dat hij binnen 2-4 uren aan den heer der gebuurte, in welke hij is komen wonen, vertoont, ten einde deze het voor gezien teekene en in zijn register in- schrijve. Hij is mede verplicht, binnen ééne maand na verhuizing, daarvan kennis te geven aan den heer der gebuurte, welke hij verlaten heeft. Art. 4. Overtreding van eenig voorschrift van de beide voorgaande artikelen wordt gestraft met eene boete van aén tot drie gulden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 20 Mei 1876. LEIOEN, 22 Rei. In de Zaterdag-avond gehouden departements vergadering van 't Nut werden de discussiën voort gezet over het bekende voorstel Moens en de volgende motie, naar aanleiding daarvan door den referent prof. Van Geer voorgesteld: „De ver gadering acht de aanneming van net wetsontwerp wenschelijk wat de volgende hoofdzaken betreft: 1°. Afschaffing van het kweekelingen stelsel. 2°. Betere regeling van het aantal onderwijzers naar het aantal schoolgaande kinderen. 3°. Meerdere gelegenheid tot opleiding van onderwijzers. 4°. Verhooging van het minimum der bezoldiging van de onderwijzers." Met groole meerderheid van stem men werd de motie aangenomen, met deze wijzi ging (amendement prof. Van der Lil h) van '1°: Het niet toelaten der kweekelingen bij de bere kening der gevorderde leerkrachten. In de tweede helft van April zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der adressen niet besteld konden worden I. Woortman, D. Vorink, S. Patma, Van Gel deren, J. Havelaar, Arasterdam; Hutschenreuter, AlthaldemlebenA. Roozand, Gabes, K. Tieman, "W. Noest, 's-GravenhageWed. Van der Velden, Haarlem; P. Nicolai, Hollewatering; Anna Van Dyk, LeidenE. M. H. Hauben, MaastrichtA. Bruins, Munster; B. Lindenhof, OenarangKirch- dorf, OffenbachJ. Waasdorp, PadangW. G. Van de Wal, Utrecht; A. Tophoven, Willem I (Oost-Iodië)H. Neuteboom, J. Karreman, niet vermeld. Briefkaarten: P. Verhoog, Amsterdam; C. B. Van der Steen, Utrecht. Uit het verslag van den rijks-archivaris over 4875 blijkt dat het meest van allen de zegelver- zameling is verrijkt. De maatschappij van Neder- landsche letterkunde te Leiden bezat sedert jaren eene zegelverzameling, indertijd door den bekenden oudheidkundige Dr. Janssen gesticht en van tijd tot tijd verrijkt. Daar die collectie echter sedert aldaar mindere belangstelling ondervond, kwam men op het gelukkige denkbeeld, die in haar ge heel aan het rijksarchief af te staan, waar die met de meeste dankbaarheid ontvangen en voor zooveel de oude gemeentezegels betreft hij de ver zameling is ingelijfd en beschreven; het overige zal allengs mede geordend worden. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes van partijen van 50,10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 25.00, f 5.00 en f 2.50; de laagste f 25,00, f 5.00 en f 2.50. De Holl. Maatschappij der wetenschappen hield Zaterdag te Haarlem hare 124sle algemeene vergadering. Op praeadvies van eene door direc teuren benoemde commissie werd door de verga dering de groote gouden Boerhaave-medaille in het vak der plantenkunde toegekend aan den hoogleeraar W. Hofmeisler te Tübingen, op grond zijner verge lijkende onderzoekingen over de ontwikkeling van hoogere cryptogamen en phanerogamen, welke een nieuw licht hebben verspreid over dit zeer belang rijk gedeelte der wetenschap. Terwijl op de uitgeschreven prijsvragen dit jaar geene antwoor den waren ingekomen, zijn door de vergadering eenige nieuwe prijsvragen vastgesteld. Tot binnen- landsche leden werden benoemd de heeren Mr. J. Heemskerk Az., minister van binnenlandsche zaken, te 's Gravenhage, en Dr. C. IC. Hoffmann, hoog leeraar te Leiden, en tot buitenlandsch lid professor W. Hofmeisler te Tübingen. Ter voorziening in eene vacature bij de rechtbank te Sneek ontstaan, door het vertrek van den heer Van Haersolle naar Zwolle, is door de arrond.-rechtbank aldaar het volgende drietal opgemaakt: Mr. W. Gorter, subst.-gnffier hij de arr.-rechtbank te Sneek; Mr. E. Feilh, id. te Groningen; Mr. F. A. Van Leeuwen, id. te Leiden. Zaterdag zijn in Den Haag voor de vrou welijke handwerken geëxamineerd 11 candidaten, van welke 8 toegelaten, mej.: H. A. Diepenbach, uit Moordrecht, voor n. en s.E. C. L. Van Echten, uit Gouda, voor smaakA. E. De Graaff, uit Oudshoorn; J. C. Van der Grijp, uit Woer den, voor n. en s.M. M. Hageman, E. Hartman, uit Dordrecht, voor nut; A. M. Van Schraven- dijk, uit Rijnsaterwoude, voor n. en s.J. J. Vriens, uit Dordrecht, voor smaak. De voorjaars examens zijn hiermee geëindigd. De geheele uitslag is geweest als volgt: Voor de acte van hoofdonderwijzer toegelaten 19, afge wezen 42; hoofdonderwijzeres 5 t., 1 a.hulp onderwijzer 47 t., 24 a.hulponderwijzeres 31 t., 11 a.; in het Fransch 7 onderwijzers toegelaten. 26 afgewezenonderwijzeressen 23 t., 10 afg. Engelsch, onderwijzers 6 t., 4 a.onderwijzeres sen 12 t., 10 a.; Hoogduitsch, onderwijzers, 9 t., 2 a.wiskunde, onderwijzers, 16 t., 22 a.onder wijzeressen, '1 a.; teekenen, onderwijzers, 5 t., 2 a.handwerken, onderwijzeressen, 36 t., 14 a.; landbouwkunde, onderwijzers, 6 t., 1 a.gym nastiek, onderwijzers, 7 t., 2 a. Voor het examen voor het radicaal van candidaat-notaris zijn nog geslaagd de heeren Mr. C. W. Van der Pot Jr., uit Rotterdam; M. Den Bleker, uit Vianen, en H. M. De Vos, uit Rot terdam. C. E. S. Verschueren, J. B. F. L. Molenbroek, ingenieurs 1ste kl., en F. P. Schlosser, ingenieur 2de kl. hij den waterstaat en de burgerl. openb. werken in Ned.-Indië, thans met verlof hier te lande, zijn benoemd tot leden der commissie belast met het afnemen van een examen van candidaten voor de betr. van opzichter 3de kl. bij genoemden tak van dienst. De heer Ch. Rochussen te Rotterdam is door Z. M. den IConing-grootherlog benoemd tot commandeur der Orde van de Eikenkroon. Zaterdag is te Berlyn eene overeenkomst met Pruisen tot stand gekomen betreffende de verbinding van Pruisische kanalen in Overijsel, Groningen en Drente. Tweede Kamer. De interpellatie van den heer Fransen van de Putte over de suiker- quaestie is geschied. De regeering heeft geen be zwaar in de voortzetting der behandeling van het voorstel De Bruyn Kops tot afschaffing van den accijns. De discussie is geschorst, totdat eenige aanhalingen uit diplomatieke stukken zullen ge drukt zijn. Morgen zullen eenige en van Maandag af onderscheidene onderwerpen in behandeling genomen worden. Z. M. heeft G. V. Balkema, thans commies verificateur der eerste categorie voor den actieven dienst der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Schiedam, benoemd tot ontv. derz. middelen te Bourtange. Z. M. heeft aan Mr. P. Elias, op zijn ver zoek, met ingang van 1 Juli, eervol ontslag ver leend als raadsheer in den hoogen raad der Ne derlanden, onder dankbet. voor de diensten door hem in rechlerl. betrekkingen den lande bewe zen; den kapt.-kwartierm. 1ste kl. bij het corps mariniers C. Deyll bevorderd tot luit.-kolonel, in tendant bij voormeld corps; aan W. L. Bruist eervol ontslag verleend uit zijne hetr. van ontv. der dïr. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Al melo, behoudens aanspraak op pensioen; geho mologeerd art. 1 van het besluit van den gouv.- generaal van Ned.-Indië van den 9den Febr., waarbij, behoudens nadere goedkeurig, aan den kapt. J. H. Burghgraef, van het wapen der inf. hier te lande, voor den tijd van twee jaren gedet. hij het leger in Ned.-Indië, werd vergund om tot 1 Januari 1877 gedet. te blijven bij genoemd leger. Gemengd Nieuws. Gistermiddag om zes uren geraakte onder de gemeente Zoeterwoude het vijfjarig zoontje van zekeren S. dat op de brug nabij de Blauwelaan speelde, te water en werd met veel moeite door een landman gered en naar de ouderlijke woning gebracht. De politiehoofden in Den Haag ge- noten de voldoening dat er gedurende de afge- loopen kermis van geen enkele diefstal aangifte was gedaan, zelfs niet van zakkenrollerij of beur- zensnijderij, totdat Vrijdag echter ter kennis van een hunner werd gebracht dat een wafelbakker, met zyn kraam bij het Tournooiveld gestaan heb bende en wien het gedurende de kermis zeer was tegengeloopen, aan gouden en zilveren voorwerpen was bestolen voor eene waarde van p. m. /300 welke in zijn kraam in een kist bewaard waren geweest en zich daarin nog bevonden toen de kraam reeds ledig was en hij met zijne huisvrouw en knecht in zijn schuit was gaan slapen. Of schoon op iemand kwaad vermoeden hebbende en

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1