palingen omtrent de entrepots zyn ontworpen en hare invoering nabij zjjn, terwijl ook spoedig kan worden overgegaan tot de herziening der wette lijke voorschriften omtrent de nederlagen en ma gazijnen in het terrein van toezicht. Aan den adjudantonderofficier-pikeur J. Schuuring, van het reg. rydende art. te Amers foort, is de gouden medaille toegekend voor 36 jaren getrouwen militairen dienst en de daaraan verbonden gratiGcalie van f 50. Het stoffelijk overschot van den heer Groen van Prinslerer zal, naar men verneemt a. s. Dinsdag op de particuliere begraafplaats „Ter Navolging", te Scheveningen, worden bijgezet. De begrafenis zal des ochtends te 9 uren plaats hebben. De opbrengst van de door eenige aanzienlijke dames in Den Haag gehouden bazar beliep /'5245.701/,, welke som aan kerkvoogden der Nederl. hervormde gemeente aldaar voor de restauratie der Groote kerk is overgemaakt. De buiten rechtsvervolging gestelde rijks veldwachter 3de kl. A. J. K. Seyffer wordt met 25 dezer van Sliedrecht naar Den Haag ver plaatst. Gremengd Nieuws. Uit het verslag van den toestand der gemeente Den Haag over 1875 blijkt dat de be volking op 31 Dec. bedroeg 100.254, van welke 45.667 mannelijken en 54.587 vrouwelijken. Sedert het vorig jaar is dus de bevolking met 2689 zielen vermeerderd. De stijging van het eindcijfer der bevolking is vooral het gevolg van de toe nemende ves'iging in de gemeente. In 1875 wer den 805 perceelen bjjgebouwd, 70 daarentegen zijn afgebroken of door verbouwing vervallen, zoodat de geheele vermeerdering 735 bedraagt. De mededeeling, als zouden in de Putstraat te Arnhem 2 kinderen vergiftigd zijn, is onjuist. Wel schijnt er vermoeden te bestaan dat die kinaeren door gebrek aan voedsel en minder goede zorgen overleden waren, waarom de justitie zich de zaak aangetrokken had, doch gelukkig heeft zich dit alleen tot het vermoeden bepaaldalthans is uit de lijkschouwing gebleken dat de kinderen hun natuuilgken dood gestor ven zijn. De persoon te Deventer, die inbech- tenis genomen was als verdacht van de oorzaak tezyn van den dood van het zoonije van Dr. Kan aldaar, is weder op vrije voeten gesteld bij gebrek aan bewjjs. Hij ontkent pertinent slagen of stooten aan het kind te hebben toegebracht. Jut is hij zjjne aankomst te Leeuwar den dadelijk naar het luchthuis overgebracht. Het was uitgelekt, maar nog niet algemeen bekend, dat hij zou aankomen, zoodat zich wel veel volk aan het station bevond, maar niet in die mate als anders het geval zou geweest zijn. Al de toegangen naar het perron waren afgesloten en de gevangenwagen stond binnen den groolen uitgang op het perron. Jut hield zich rustig; hjj liep zeer bedaard tusschen 4 of 5 agenten. Ook bij de aankomst in de gevan genis had men volstrekt geene moeite met hem. Donderdag werd te Noorbeek (Lim burg) een ingezetene door zekeren Mordans op de openbare straat aangevallen en om zijn geld gevraagd, en daar hij het gevraagde niet onmid dellijk gaf, bracht de aanrander met een mes hem eene zware wonde aan het hoofd toe. Te Utrecht is Donderdag-namiddag buiten de Weerd een driejarig kind in een gierput gevallen. Het is onmiddellijk gestikt. Onder de gemeente Giethoorn zijn dezer dagen door een arbeider gevonden 17 oude zilveren geldstukken, alle uit de eerste helft der 17de eeuw, waarvan 14 ter zwaarte van 3 tot 3'/j Ned. lood. Zekere B. V., arbeider te Huissen, werd Donderdag bjj het lossen van zoogenaamde scheepsgangen, aan Looveer, onder die gemeente, door het afvallen van een dier stukken zoodanig aan de hersenen verwond, dat hij eenige uren daarna aan de gevolgen is overleden. Uit Groningen wordt over den gru- weljjken moord op het 15-jarig meisje Ie Leens (want als zoodanig wordt de zaak beschouwd) nader vernomen, dat de vermoedelijke dader onder geneeskundige behandeling is en waarschijnlijk niet aan de gevolgen van zjjne poging tot zelf moord zal bezwijken. De justitie is met het onder zoek der zaak bezig. De vermoedelijke dader staat bekend als een lastig en gevaarlijk persoon. Te Harlingen is Woensdag een der arbeiders, werkzaam aan de vernieuwing van het Noorder havenhoofd, op het paardenspoor door twee geladen wagens zoodanig overreden, dat voeten en hoofd verbrijzeld werden en bij onmiddellijk een l|jk was. Hij laat eene jonge weduwe en twee kleine kinderen na. Een hevige brand heeft gewoed inde groote drukkerij Berger-Lenault te Nancy. De papiermagazynen, die geschat werden op eene waarde van 750,000 frs., zijn geheel vernield. Door snelle en krachtige hulp gelukie het nog een groot gedeelte van de gebouwen te redden. Op de aanplakbiljetten en affiches van den koninklijken schouwburg te Muncht-n, van 11 dezer, staat eene bekendmaking van den intendant, inhoudende: dat de hooge dameshoeden, die thans in de mode zyn, een groot aantal toe schouwers het gezicht op het looneel benemen, en dat derhalve, wegens de herhaalde daarover ingekomen klachten, aan de dames wordt verzocht, gedurende de voorstelling bare hoeden af te nemen. De Pruisische regeering heeft ver gunning verleend aan de Pruisische en Neder- landsche grensbewoners, om op hunne in Pruisen gelegen landerijen zooveel runderen uit Nederland in te voeren en te weiden, als met den omvang van bun bedrijf overeenkomt, mits zij niet tevens handelaars ir. vee zijn. Verder wilde de Pruisi sche regeering niet gaan in het toelaten van uit zondering op den door haar gestelden regel van verood van invoer uit Nederland. De Amerikaan Boyton, die door zijne belangwekkende experimenten met den door hem uitgedachten dr'ijftoeslel indertijd zooveel opgang maakte, zal in den loop dezer week Rotterdam I ezoeken, om, zoo mogelyk, zijne verrichtingen te water meer in 't openbaar te vertoonen. Omtrent den ipoord van het kindvan vijf a zes jaren welks lijk in het park van Vincennes is gevonden, zyn thans nadere bijzonderheden be kend geworden. De vader, die in den laatslen tyd zich aan den drank had verslaafd, had aan zjjne vrouw eenige weken te voren gezegd dat hjj voornemens was het kind te brengen naar een vriend te Mülhausen (van wiens bestaan de vrouw nooit had hooren spreken), die zich met de opvoeding er van wilde belasten. De vrouw verklaarde er zich tegen. Hierna maakte de man haar wjjs, dat hjj een vriend te Vincennes had gevonden, die het kind naar Mülhausen zou ge leiden. De vrouw weende, maar de man wilde zjjn gang gaan. Hij verliet nu voor een paar dagen 's ochtends met het kind de ouderlijke woning en kwam 's avonds zonder den kleine terug. De vrouw schreide bitter. Weinig vermoedde zij toen, dat zij baar kind nooit levend zou terugzien, dat haar kind vermoord zou worden. Natuurlijk rusten de zwaarste vermoedens op den man, die, daar hij zjjne vrouw ook verteld had, dat hij in eene andere plaats als tuinier eene betrekking had gevonden, met haar was vertrokken, zonder dat men hen totnutoe ontdekt heeft. Sinds den dag der opening is bij de tentoonstelling te Philadelphia aan toegangsgelden ontvangen: Donderdag 14.713, Vrijdag 10,242, Zaturdag 11,650 dollars. Op eene bijeenkomst van invloedrijke personen, Zaterdag-avond gehouden, is wederom het voorstel gedaan om de tentoon stelling ook des Zondags open te houden, over welk vraagstuk nog steeds ernstig van gedachten wordt gewisseld. Kecbtzaken, Het gerechtshof in Den Haag heeft, bij arrest van gisteren, vernietigd het vonnis der Rotterdamsche rechtbank, waarbjj M. V., huis vrouw van J. v. d. B te Rotterdam, is vrijge sproken wegens het onbevoegd uitoefenen der ge neeskunde. Het hof beeft, opnieuw rechtdoende, de beklaagde wèl schuldig verklaard en haar, met aanneming der verzachtende omstandigheden, ver oordeeld in eene geldboete van f 25. Donderdag stond voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch terecht J. H. Vaassen, landbou wer te Elsloo bjj Maastricht, beschuldigd den rijks veldwachter P. J. Op de Beke, die op surveillance tegen jachtstrooperjj was, te hebben doodgescho ten. De vermoorde politiebeambte, een braaf en oppassend gepensionneerd mai échaussée, gehuwd en jeugdige kinderen nalatende, heeft het volle schot in het hoofd en de hersenen gekregen, waarna hij op de plaats doodbleef. De dader heeft toen het ljjk naar eene sloot, op ruim 100 pas van de plaats, gesleept, en het daarin geworpen, om de sporen, zoo mogelyk, zoek te maken. De be schuldigde behoort tot de gegoedste en fatsoen lijkste ingezetenen zjjner gemeente, en heeft aan zijne bride advocaten uit Maastricht, naar men zegt, reeds vooraf f 2000 Ier hand gesteld om hem te verdedigen. 34 getuigen tot last en 14 tot ontlasting zijn gedagvaard. 18 getuigen zjjn gehoord, terwjjl het verder getuigenverhoor sedert gistermorgen 9 uren wordt voortgezet. De hou ding van den beschuldigde voor den hove toont blijkbaar dat hjj zich weinig van de zaak aan trekt, ook betwjjfelt men of zjjne schuld aan het hem ten laste gelegde zal bewezen worden, on danks eene langdurige instructie vele bezwaren tegen hem heeft opgeleverd. U U t 1' bi 1- A IN 1 bYankrij k. Donderdag had te Parjjs de teraardebestelling van het lijk van Michelet plaats. Reeds een paar uren voordat de stoet zich in beweging zou zet ten, stond de menigte dicht opeengepakt in de nabijheid der woning van mevr. Michelet, waar heen het ljjk uit Hyères was overgebracht. De slippen van het lijkkleed werden eerst gedragen door vier studenten, een uit Napels, een uit Ru- menië en twee uit Parjjs, vervolgens door de hee- ren Mignet, Laboulaye, Bersot en Havet, leden van het Instituut. Onmiddellijk na de baar volgde eene lijkkoets, waarin mevr. Michelet en drie an dere dames gezeten waren. Dan volgden in den stoet deputatiën uit het „Collége de France." het Instituut, van de Italiaansche studenten te Bo logna, Turin, Rome, Napels en Palermo, van de studenten te Madrid, van studenten uit Rumenië, van de kweekelingen der normaalschool en van de verschillende faculteiten te Parjjs en andere hoogescholen in Frankrijk; voorts de leden van den gemeenteraad, senatoren en afgevaardigden, journalisten. Een detachement kurassiers was aan den ingang van den doodenakker geplaatst. Aan de groeve voerden het woord de heerenBersot, directeur van de normaalschool, Laboulaye, Ha- vet, Challemel-Lacour en Quicherat. De heer Can- tacuzène sprak uit naam van de Rumeensche jon gelingschap eenige woorden, de heer Cottero las een adres voor van de Napelsche studenten en de heer Meurgé trad op als tolk van de studenten te Parijs. Het aantal personen, die den stoet uit maakten, wordt op 40,000 geschat. Voor de zuil der Bastille gekomen, werd de kreet: „Leve de Republiekaangeheven. Daitsch.la.nd.. Bij het debat in het Pruisische heerenhuis over het spoorwegplan heelt de minister van koophan del verklaard, dat de regeering zich niet ten doel stelde, de gezamenlijke particuliere tot staatsspoor wegen te maken, maar de beheerschende ljjnen aan het rijk te brengen. Bismarck zeide, dat de tegenstanders van het ontwerp eene veel uitge breider beteekenis er aan geven dan het heeft. De vrees dat het voor de spoorwegen een Gnan- cieelen achteruitgang zal teweegbrengen, is on gegrond. De aandeelhouders kunnen met het plan tevreden zjjn; het zijn ook eigenlijk alleen de spoorwegdirectiën die er tegen opkomen. Er be staat ook geen reden om te verwachten dat het rjjk bezwaar er tegen zal maken. Alle Staten, uitgezonderd Engeland, volgen reeds dezelfde spoor weg politiek die in het ontwerp ligt uitgedrukt. Het ontwerp werd daarop met 57 legen 26 stem men aangenomen. Tel esrram men. LONDEN, 19 Mei. Reu'er's Office verneemt, dat de Bntsche regeering hare adhesie geweigerd heef' aan de memorie der drie mogendheden. BERLIJN, 19 Mei. De „Reichsanzeiger" zegt, dat de berichten over het gebeurde te Salonika nog geen zekerheid geven aangaande de aanlei ding tot den moord der consuls. Slechts dit staat

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2