DAGBLAD. N°. 4990. Vrijdag A0. 1876. (9 Mei. LEIDSCÏÏ PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels1.05. Iedere regel meers 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte STADS-BE LICHTEN. Oproeping Tan de verlofgangers der Nationale militie, tot het bijwo nen der INSPECTIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit vsd den Heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, van den 21sten April 1876, A. N°. 1221 (2de afd.), Provinciaal blad N°. 38, houdende regeling van het onderzoek der verlofgangers van de Militie ie land-, Roepen dientengevolge op al de binnen deze gemeente geves tigde verlofgangers der Militie te land van de lichtingen Van 1872, 1873, 1874 en 1875, die vóór den 1 sten April 1,1. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, met uitzondering alleeD van hen die in de maand Juni e. k. in werkelijken dienst moeten koraeD, om te verschijnen in het INVALIDENHUIS {ingang door de KOPPENHINKSTEEG aan de zijde der HOOGLANDSCHE KERKGRACHT), ten einde doorden Heer Militie-Commissaris te worden geïnspecteerd, en wel: de verlofgangers behooreode tot de lichtingen van 1872 en 1873, op Donderdag den lstcn Juni 1876, des voormiddags te lialftion, en die behoorende tot de lichtingen van 1874 ea 1875, op denzelfden dag, des voormiddags te een uur; in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrusting stukken, hun bij het vertrek met verlof medegegeven, alsmede van hnnne zakboekjes en van hunne verlofpassen. Burgemeester en Wethouders vermanen de betrokken verlof gangers, aan deze oproepiDg nauwkeurig te beantwoorden, te zorgen dat hnnne kleeding en uitrusting in goeden staat worden voorgesteld, alsook om zich gedurende de Inspectie en bij het gaan naar cn het terugkeereu van de daartoe bestemde plaats, ordelijk te gedragen en alzoo zich te vrijwaren voor de toepas sing der strafbepalingen, vermeld bij de artt. 130, 141145 der Wet van 19 Augustus 1861 Staatsblad n°. 72), daar onge regeldheden ah anderszins, zoolang de manschappen in uniform zijn gekleedworden gestraft volgens het Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsohe Courant van den 19den enden 26sten Mei 1876. Bargemcester en Wethouders voornoemd, v. d. BRAN DELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 18 Mei 1876. INSCHRIJVING SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN noo- digen hen, die verzuimd mochten hebben zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving voor den Schutterlijken dienst aan te melden, uit zich daartoe alsnog te vervoegen ten Raadhuize, op Maandag den 22sten Mei e. k. 's voormiddags tusschen 9 en 12 uren. Zij herinneren wijders den belanghebbenden, dat de registers van inschrijving op den lsten Juni aanst. wor den gesloten, en dat zij, die zich niet vóór dat tijdstip hebben doen inschrijven, bij ontdekking, ambtshalve inge schreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen zullen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 18 Mei 1876. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van LcideD, doet te weten, dat aan den ontvanger der directe be lastingen alhier zijn ter hand gesteld de op den iSden dezer maand invorderbaar verklaarde kohieren voor de personeele be lasting over een vol jaar, jaar, jaar en Lj jaar, dienst 1875/6; terwijl ieder verplicht is zijn aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 18 Mei 1876. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Doen te weten, dat het Kohier van de plaatselijke directe belas ting voor 1876 is goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten, bij besluit van den i 5deu Mei 1876 en op heden aan den Gemeente ontvanger ter invordering ter hand gesteld, en dat ieder ver plicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant, afge kondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 18 Mei 1876. LEIDEN, 18 Hel. De brieven, naar Ned.-Indiê le verzenden per stoomschip „Torrington", behooren uiterlijk den 21sten dezer des morgens te halfzeven ten poslkantore alhier bezorgd te zijn; drukwerkenen monsters den 20sten te 4.30 des avonds. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned.-Indiê, door middel van het stoomschip „Holland", van de maatschappij „Java", waarvan het vertrek uit Nieuwediep op 27 dezer is bepaald. Behalve naar Balavia, zal eene brievenmail naar Padang worden verzonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren behooren uiterlijk in den avond van den 26sten en de brieven den volgenden dag per eersten trein aan Den Helder aangekomen te zjjn. Voor de akte in de Fransche laat werden gisteren in Den Haag gtëaamineerd 9 vrouwelijke candidaten5 werden toegelaten mej.: M. E. Houtman, A. B. Loba, M. W. Schepman, J. W. Yollgraff uit Den Haag en S. M. Van der Swalme uit Delft. Voor de handwerken werden van de 12 candidaten 7 toegelaten, mej.J. M. W. Bolte, uit Schiedam; S. F. Van Golverden, uit Sassen- heim; B. A. Greeve uit Leidenallen voor n. en s.; M. B. A. Herben uit Gorcum, voor nut; E. J. Kievits, uit Leiden, voor n. en s.; M. G. P. Pienaid, uit Delft, voor nut; A. Zalm, uit Sassen- heim, voor nut en smaak. Bij 't onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer van het ontwerp houdende mach tiging tot kosteloozen afstand aan de gemeente Katwjjk van duingrond, benoodigd voor den aanleg van een kanaal en een weg te Katwijk-aan-zee, wees men op de onregelmatigheid, dat de regee ring niet eerst de gronden had omschreven vóór machtiging tot afstand te vragen. Naar men verneemt heeft Z. M. de Koning f 500 beschikbaar gesteld als bijdrage voor het nationaal huldeblijk aan mevr. Kleine-Gartman. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Nieuwe diep naar Batavia, is gisteren Point de Galle ge passeerd; de „Koning der Nederlanden", van Nieuwediep naar Batavia, is 16 dezer van South ampton; de „Hampion" 7 dezer van Batavia naar Rotterdam vertrokken. Bij de Nederlandsche hoofdcommissie is be richt ontvangen dat gedurende de Philadelphia- tentoonslelling de volgende afzonderlijke tentoon stellingen van planten, dieren en landbouwwerk tuigen zullen worden gehouden Landbouwvoort- hrengselenAppelen, peren en groenten, van 16 tot 24 Mei; aardbeziën, van 7 tot 15, vroege grasboter eo kaas, van 13 tot 17, vroege zomer groenten, van 20 tol 24, honig, van 20 lot 24 Juni; frambozen en zwarte beziën, van 3 tot 8, zuidelijke vruchten, van 18 tot 22 Juli; meloe nen, van 22 tot 26 Aug.; perziken, van 4 tot 9, noordelijke vruchten, van 11 tot 16, herfst- groenlen, van 19 tot 23, graangewassen, van 25 tot 30 Sept.; aardappelen en wortelen, van 2 tot 7, herfstboler en kaas, van 17 tot 21 Oct.; no ten, van 23 Oct. tot 1 Nov.; herfsthonig en was, van 23 Oct. tot 1 Nov. Landbouwwerktuigen: maaimachines, hooischudders en hooiharkers, van 15 tot 30 Juni; dorschmachines, van 5 tot 15 Juli. Levend vee: Paarden, van 1 tot 4, honden, van 1 tot 8 Sept.rundvee, van 21 Sept. tot 4 Oct.; schapen en varkens, van 10 tot 18 Oct.; gevo gelte, van 27 Oct. tot 6 Nov. Nederlanders, welke aan die tentoonstelling wenschen deel te nemen, worden uitgenoodigd vóór den 25sten Mei daar van aangifte te doen aan den voorzitter der Ne derlandsche hoofdcommissie te Haarlem. De vergadering van stemgerechtigde aan deelhouders in de Nederlandsche Bank, gisteroch tend gehouden, heeft tot directeur herkozen Mr. J. II. Molkenboer, en tot commissarissen de af tredende heerenW. A. Viruly Verhrugge, Mr. H. L. M. Luden en R. Daniel Wolterbeek. Het dividend over het afgeloopen jaar werd bepaald op 214 per aandeel. In de zitting der Tweede Kamer van giste ren is ingekomen een verzoekschrift van J. De Jong. een der drie verdachten in de zaak Van der Kouwen, schadeloosstelling verzoekende wegens langdurige preventieve detentie. Het voorstel tot herziening van het reglement voor de stenographie, waarvan de strekking in hoofdzaak is: verlenging van den termijn voorde terugzending der herziene redevoeringen, maar dan ook onverbiddelijke handhaving der bepaling, dat bg overschrijding van dien termjjn de redevoeringen worden gedrukt, zooals zij door de stenografen zijn uitgewerkt, werd aangenomen met 48 tégen 1 stem, den heer Van Kerkwijk. De commissie van rapporteurs voor het wetsontwerp tot onteigening ten behoeve van spoorvVegen ter verbinding van den Nederl. Rijn spoorweg met den staatsspoorweg te Amsterdam heeft van den minister een antwoord ontvangen, waaruit blijkt dat werkelijk het wetsontwerp strekt om te doen verklaren, dat het algemeen nut de onteigening vordert van den grond ten behoeve van den aanleg der verbindingslijn, die voor de Rijnspoorwegmaatschappij niet volstrekt onmisbaar is. Naar aanleiding van een en ander is bij de commissie de vraag gerezen: of de Kamer zich zal kunnen vereenigen met eene voordracht, die ten gevolge kan hebben, dat gronden, thans voor den openbaren gemeentedienst bestemd, en daarom volgens het gemeentebestuur onmisbaar, onteigend zullen kunnen worden, niettegenstaande het alge meen nut die onteigening niet volstrekt vereischt. Zij hoopt dat de regeering alsnog aan de bezwaren zal tegemoetkomen door de verzekering dat het niet in de bedoeling ligt de besproken gronden voor den aanleg der lijnen te onteigenen. Het afdeelingsverslag over het bij de Tweede Kamer ingediend ontwerp van wet tot wgziging der bepalingen omtrent de wijze van procedeeren in cassatie in burgerlijke zaken, is in druk ver schenen. Blijkens dit stuk heeft dat onderwerp aanleiding gegeven tot eene herhaalde schriftelijke gedachtenwisseling tusschen de commissie van rapporteurs en den minister van justitie. Over de hoofdpunten van geschil, gelijk die uit de gevoerde gedachtenwisseling gebleken zijn, heeft de com missie haar eigen oordeel doen kennen. Daaruit blijkt dat de Kamer zat te beslissen hebben tus schen het stelsel van den minister, die, met af schaffing van het ministerie van procureurs, voor de procedure in cassatie, evenals in de andere instantiën eene procedure ter rolle wil invoeren, en dat der commissie, die, met gelijke afschaffing de tegenwoordige voorgeschreven wijze van pro cedeeren in cassatie vereenvoudigd wil behouden. Mocht de Kamer zich met het stelsel der com missie vereenigen, dan geeft zij den minister in overweging met intrekking van zijn ontwerp, de overige artikelen van het door haar voorgestelde tegen-ontwerp over te nemen. In het hoofdkiesdistrict Geldermalsen is tot lid der provinciale staten in Gelderland verkozen de heer Mr. M. Viruly, met 409 van de 628 uitgebrachte stemmen. Aan mej. N. W. G. Kaiser is, op verzoek, eervol ontslag verleend als onderwijzeres in de geschiedenis en aardrijkskunde aan de middelbare meisjesschool te Dordrecht.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1