worden toegelaten, worden uitgenoodigd daarvan ■vóór 25 Juni schriftelijk opgave te doen aan den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor die provincie, waarin de plaats gelegen is waar zij het examen wenschen af te leggenzij, die te Meppel wenschen geëxamineerd te worden, behooren zich te wenden tot den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Overijsel en Drente (Dr. D. Lu bach) te Kampen, en zij die Middelburg verkiezen, tot den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Zeeland (Dr. A. Fokker) te Middelburg. Het centraal-comité voor het kindergeschenk aan den Koning heeft thans voor de afgevaardig den van vijf arrondissements-comités volledige rekening afgelegd. De sorn welke, overeenkomstig het verlangen van Z. M., in hel fonds tot onder steuning van den gewapenden dienst is gestort, bedraagt in haar geheel f 23,200. Het vervoer naar en de plaatsing van het geschenk op het Loo heeft ƒ143 gekost. In de zitting van gisteren heeft de Haagsche gemeenteraad met 20 tegen 12 stemmen besloten tot toelating der heeren De Vries en Kips als leden van den raad, tegen wier toelating bezwaar gemaakt werd, omdat, bij de eerste stemming, de stembus, in plaats van te 4 uren, eerst te 5 uren gesloten was. Voorts werd kennis gegeven van het verzoek van den heer Six, om eervol ontslag als secretaris. Reeds hebben onderscheidene per sonen verzocht voor de openvallende betrekking in aanmerking te komen. Tot dusver hebben daarvoor gesolliciteerd de heeren: Jhr. Mr. W. M. De Brauw, referendaris aan het ministerie van koloniën Mr. Bucaille, burgemeester van Voorburg; A. L. P. Gevers Leuven, burgemeester van Doe- tinchem; Mr. J. N. Van Hall, ambtenaar '1ste klasse ter prov. griffie van Utrecht; Mr. E. Van Heioma, gewezen griffier bij het voormalig prov. gerechtshof te Assen Mr. H. graaf Van Limburg Slirum, burgemeester van NoordwijkE. N. Van Weideren Rtngers, A. v. d. Velde Az., Mr. J. H. Van Reenen, ambtenaren aan het ministerie van binnenl. zaken, en Mr. W. J. Wintgens, advocaat in Den Haag. De letterlievende vereeniging „Oefening baart kunst,1' te Rotterdam, heeft besloten den haar toegekenden prijs in den tooneel-wedstrijd te Breda niet te aanvaarden, omdat zij aanvankelijk aan de vereeniging „Hooger zij ons doel1', te Amster dam, was toegedacht. Voor de onthulling van het standbeeld van Mr. J. R. Thorbecke, op morgen, is het volgend programma vastgesteld: Onthulling te één uur. Redevoering en cantate in het Parklokaal (ingang Parklaan) te halfdrie. Voor houders van bewijzen van toegang tot de gereserveerde plaatsen en van koorkaarten is de ingang Doklaan. Te halfdrie worden de deuren gesloten. Réunie van de deel nemers aan het diner te vijf uren, in het paleis voor volksvlijt. Diner te halfzes precies. Volks concert in het Vondelspark van zes tot acht uren door de kapel der infanteriemuziek, onder leiding van den heer D. Sonneman. Concert in het Park (Plantage) te acht uren. Vuurwerk op den Amstel te tien uren. Deelnemers aan den maaltijd hebben, na afloop van het diner, met hunne dames toe gang tot het terrein achter het Amstelhotel, op vertoon van de dinerkaart. Daar de 18de Juni dit jaar op een Zondag invalt, heeft Z. M. bepaald, dat de te Leeuwar den vanwege Z. M. jaarlyks op den gedenkdag van de overwinning bij Waterloo te houden hard draverij zal plaats hebben op den 19den. Aan het gemeente-museum in Den Haag is door den onderwijzer Dewald afgestaan een photo graphic op groote schaal van het kindergeschenk dat Z. M. den Koning werd aangeboden bij gele genheid van het 25-jarig kroningsfeest. Uit Amsterdam wordt gemeld dat Dr. Lemcke, professor aan de academie voor beeldende kunsten en leeraar aan de hoogere burgerschool voor meisjes, wegens eene benoeming naar Aken zijn eervol ont slag heeft aangevraagd. Maandag is de dienst van Vlissingen op Queensboro hervat. Het stoomschip „Middelburg" vertrok 's avonds te 9.39 u. van Vlissingen en het stoomschip „Vlissingen" kwam daar gisterochtend te 8 u. aar., na een prachtige reis. De sneltrein van daar vertrekt te 9.30 u. Ongelukkig werd dien eersten dag reeds van onzen kant de aan sluiting met de vertrekkende stoomboot gemist, en wel ten gevolge van eene ontsporing op de lijn tusschen Breda en Roozendaal. Eene vertra ging van een paar uur was er het gevolg van, ook voor den trein uit België. Van ongelukken wordt niets gemeld. De kamer van koophandel te Venlo heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer ge wend, waarbij de aandacht der vergadering wordt gevestigd op den bouw der brug over de Maas beneden Roermond, ten dienste der spoorweglijn AntwerpenGladbach, welke brug naar haar oor deel niet 3 meter, zooals is vastgesteld, maar 4.50 meter boven den waterspiegel bij hoogsten water stand dient te worden gelegd. Een adres in ge lijken zin, aan den minister van binnenl. zaken gezonden, heeft niet tot het gewenschte doel ge leid, naardien de minister de bezwaren, daarbij aangevoerd, niet deelde, evenmin als zich de ka mer van koophandel met het gegeven antwoord kon vereenigen. Deze laatste achtte het daarom haar plicht de Tweede Kamer te verzoeken, te waken, nu het nog tyd is, dat aan de scheep vaart geene nieuwe hinderpalen in den weg ge legd worden, en zulks nog wel ten gerieve eener voor Nederland zoo nadeelige concurrentielyn Ant werpenDuitschland. De heeren Van der Schrieck en Stieltjes hebben op de militiewet het volgend nieuw artikel voorgesteldHet rijk wordt verdeeld in militie districten in elk militiedislrict is een militieraad en een militie-commissaris. Die districten eerbie digen de grenzen der thans bestaande provinciën. De militie uit elk district wordt steeds bij dezelfde onderdeelen van het leger ingedeeld. De Ned. Bank had op 15 Mei bij een munt en muntmateriaal van f 458,251,959.53 voor eene som van f 152,137,706.14 minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 60,855,082.46 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. „Aruba", onder bevel van den luit.-ter-zee 1ste kl. Jhr. J. A. Roëll, is den 18den April jl. op de reede van Monrovia (republiek Liberia) geankerd. Tweede Kamer. In de zitting van heden is na beraadslaging het wetsontwerp tot verlenging der termijnen van oplevering van de werken der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij aangenomen met 44 tegen 17 stemmen. Daarna is de Kamer gescheiden tot a. s. Maandag te één uur. De toestand van den heer Groen van Prin- sterer is voortdurend achteruitgaande. Z. M. heeft aan H. N. Roepius, consul van Chili en San-Salvador te Rotterdam, verlof verleend tot het aannemen van het ridderkruis '1ste kl. der Pbilipsorde van Hessen; met ingang van 1 Juni benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Vlaardingen Mr. IJ. De Koek, adv. te Utrecht; tot burgem. der gem. Zuidwolde J. Pottinga Szn., onder toekenning van eervol ontslag als burgem. der gem. Vledder; tot burgem. der gem. Heeswijk A. L. Festen, secr. aldaar; met ingang van 1 Juni aan M. Cramer van Brienen, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als burgem. der gem. Bemelen en daartoe benoemd J. H. H. Peerboom; herbe noemd: tot burgem. van Reusel N. Roymans, van Den Haag Jhr. Mr. F. G. A. Gevers Deynoot, van Gouda Mr. A. A. Van Bergen IJzendoorn; wegens zijne tijdelijke benoeming tot adsistent aan 's rijks veeartsenijschool, eervol ontslag verleend aan M. J. Hengeveld te Amersfoort, als plaatsverv. van den disiricts-veearls, wien Den Haag als standpl. is aangewezenmet ingang van 1 Juni benoemd tot directeur van een der rykstelegraaf- kantoren, de tehgr. 2de kl. H. J. J. Janssen; den lsten luit. J. P. L. Reyers, van het 2de reg. huzaren, in rang en ancienn. overgepl. bij de cavalerie in Ned.-Indië; den 2den luit. G. J. Van Hoogenhuyze, van het 2de reg. inf., in rang en ancienn. overgepl. bij de inf. in Ned.-Indië; aan den lsten luit. S. A. Bisschop, van het 1ste reg. vesting-art., vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Wasa-orde; aan den O.-I. ambtenaar J. C. Van Oven, laatstelijk zout- verkooppakhuismeester te Modjokerto, thans hier te lande aanwezig, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met behoud van recht op pénsioen, bijaldien hy daarop aanspraak heeft. Gemengd Nieuws. Een onzer stadgenooten, de heer C. N. v. G., die zich reeds zoo menigmaal verdien stelijk heeft gemaakt door het redden van dren kelingen, mocht eergisteren wederom het genoegen smaken een knaapje, dat in de Botermarkt was gevallen en reeds in hachelijken toestand ver keerde, van een bijna wissen dood te redden. In een buitengewoon Politieblad is gesignaleerd H. C. N., een 23 jarige handelsreizi- ger, die zich ten nadeele van de firma de wed. De Vries, te Winsurn, in manufacturen, heeft schuldig gemaakt aan misbruik van vertrouwen en ver moedelijk eene groote sont geld bij zich heeft. De off. van just, te Appingadam verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. Gisteren is in Den Haag door het val len van een der paarden, gespannen voor eer fourragewagen, dit voertuig juist op de brug aar het Zieken achteruitgerold. Een van de grena diers, die den wagen volgden, werd medegesleep en de zware wielen gingen hem over de beenen zoodat hy zwaar gekneusd onmiddellijk naar he hospitaal is vervoerd. Maandag-avond omstreeks acht uu ontstond er een begin van brand in het achter gedeelte van het paleis des konings in het Noord einde. Door dadelijke hulp, voornamelijk van dei heer Meeter, die tegenover dit gedeelle van he paleis woont en het gevaar het eerst opmerkte en een paar bedienden, gelukte het den bran< spoedig te blusschen. Abraham Fontani, een goudsmids knecht te Amsterdam, die kortelings bij eenigi winkeliers daar ter stede en ook te Haarlem ziel op bedriegelijke wijze van verschillende goederei heeft weten meester te maken, is dezer dagen dooi de politie te Amsterdam aangehouden en, al verdacht van oplichting door middel van valschheit in geschriften, naar het cellulaire huis van arrest aldaar overgebracht. Naar men verneemt, bestaat bij df vereeniging tot veredeling van het volksvermaal te Amsterdam het voornemen om op de terreinen van het zoogenaamde Buiksloter tolhuis, aan dj overzijde van het IJ, een groot circus te doei bouwen, geschikt om 2000 bezoekers te kunne: bevatten. De machinist aan den stoombeuk molen nabij Gouda is, waarschijnlijk terwijl hj bezig was de machine te smeren, uitgegleden e: deerlijk tusschen het jachtwiel en de staDg terecht' gekomen. De machine stond plotseling stil, waar op door den meesterknecht, die zich onmiddelliji naar de machinekamer begaf, de verminkte machi nist werd gevonden. Hoewel dadelijk geneeskuo dige hulp werd ingeroepen, is de lijder een uur later reeds overleden. Zaterdag-avond is te Beerta een 15- jarig meisje, Jantje Bronkema, achter de kalk branderij aldaar met bijna geheel afgesneden ha!; gevonden. Een jongeling, met wien zij verkeerio; hield, Jan Bot genaamd, werd dien avond in dr woning zijner ouders eveneens deerlijk verwonc gevonden. Volgens een briefje, dat men bij laatst genoemden zou hebben gevonden, moet het meisje zelfmoord gepleegd hebben en zou B. daarna, uil wanhoop, zich de zware wonde aan den hal- hebben toegebracht. Het is evenwel nog niet zeker of die treurige gebeurtenis zich zoo toegedragen heeft. Uit Dalfsen wordt gemeld dat Zon dag eene oude vrouw, M. D., door het hervornvi armbestuur te Zwolle in de buurtschap Ankuff besteed, op treurige wijze is omgekomen. Zij leed eenigszins aan verstandsverbijstering, maar hoedifr nu en dan de koe, wat zij gaarne deed. De middags had zij een stoof met vuur mee naif buiten genomen en ging daarop zitten. De stoof kwam in brand en daardoor ook hare kleedereO/ die bijna geheel aan haar lichaam waren verbrao^ eer het ongeluk werd bemerkt. Spoedig ingeroep# geneeskundige hulp vermocht weinig meer Maan dag-morgen is de vrouw aan de gevolgen dtf brandwonden overleden. De Belgische luchtreiziger Fran-fob De Pauw zal in het laatst dezer maand in k*; park Tivoli te Utrecht opstijgen. Evenals de lucht reiziger Godard zal hij ook geïnviteerden op luchtreis medenemen.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2