Felix Merilis te begeven, w jar eene openbare senaatsvergadering zou word'jn gehouden. Afge vaardigden uit de senaten van Utrecht, Leiden en van het corps der militaï .re studenten, mavors medicator, waren mede aanv /ezigGroningen moest door het overlijden van den hoogleeraar Diest Lorgion zich van het zen den van afgevaardigden onthouden. Tegen '1 uur stelde zic.h de stoet, voorafgegaan door de hoornmuziek der schutterij, in beweging. In een met vier paarden bespannen rijtuig zaten de heeren C. F. J. Blooker Jr., rector, en Herman J. Van Lennep, de oudste der in het land aanwezige oud-rectoren. Daarachter volgden in rijtuigen de afgevaardigden van andere corpsen, de leden der réunie-commissie en van den Amsterdamschen senaat. Te voet sloten zich aan reünisten en stu denten, voorafgegaan en begeleid door drie vaandel dragers te paard, de studenten C. J. Den Tex, H. B. Smissaert en J. Six. Een sterke politiemacht vergezelde den stoet, die, langs den Buitenkant, Heeren- en Keizersgrachten, door duizenden opge wacht en gevolgd, in de beste orde en zonder eenig oponthoud te 2 uren in Felix Meritis aankwam. Daar werd de senaatsvergadering eerst geopend, nadat de voorzitter van Felix, de heer A. L. Braskamp, de aanwezigen in het lokaal welkom heette, en hun verzocht Felix in het vervolg voor plechtige gelegenheden als hun eigen tehuis te beschouwen, eene uitnoodiging, die met daverende toejuichingen en een hartelijk dankbetoon van den rector Blooker werd beantwoord. De rector nam daarop het woord om de réunisten en afgevaar digden Damens het corps welkom te heeten en schetste in eene sierlijke rede de geschiedenis der laatstverloopen 25 jaren van het corps. Toen mr. Herman J. Van Lennep namens de réunisten kor- telijk geantwoord had, sloot de rector de verga dering met eene uitnoodiging aan de réunisten om zich naar de studentensociëteit „Nos jungit araicitia" te begeven. De leden der réuniecommis- sie vereenigden zich te 5 uren met de afgevaar digden der bevriende corpsen aan een diner bij Zomerdijk Bussink, hun door den senaat aange boden. Gisteravond bood het Amsterdamsche studen tencorps den réunisten een concert in het Park aan, gevolgd door een gemeenschappelijk souper van réunisten en studenten. Gisteren is door Jhr. Mr. G. J. A. Den Tex, burgemeester van Amsterdam en eere-voorzitter der commissie, in tegenwoordigheid van een aan tal genoodigden, de historische tentoonstelling van Amsterdam geopend. Na gewezen te hebben op de aanleiding daartoe, namelijk bet onlangs ge vierde 600-jarig bestaan der stad, toonde hij aan hoe bet aan deze tentoonstelling duidelijk bleek hoe groot en bloeiend Amsterdam steeds geweest was. Alvorens tot de opening over te gaan, wensch- te hij nog de heeren Kuipers en "Witkamp, leden der commissie, geluk met de onderscheiding hun vanwege Z. M. te beurt gevallen. De voorzitter der commissie, de heer Ploos van Arastel, be dankte daarna de verschillende colleges en per sonen, die door hunne krachtdadige hulp zooveel tot het tot stand komen der tentoonstelling bij brachten, den raad van Amsterdam, vooral voor zijne geldelijke ondersteuning, en in het bijzonder de verschillende inzenders. De heer Witkamp sprak daarna in dicht een wensch uit op den voortdurenden bloei van Amsterdam. Vertrouwden de beide sprekers dat het resultaat geëvenredigd mocht zijn aan de groote moeite, welke de com missie zich getroost heeft, een vluchtige beschou wing van hetgeen in de elf zalen van het Oude- Mannenhuis te zien is, billijkt alleszins dat ver trouwen. De twee eerste zalen bevatten de ver schillende documenten, kaarten en afbeeldingen welke betrekking hebben op de geleidelijke uit breiding der stad. Het laatste van die reeks is een groote plattegrond van het toekomstige Amsterdam, zooals de stad na de voltooiing der groote spoorwegwerken in het IJ zijn zal. De derde zaal is gewijd aan de opvolgende regee ringen der stad. De wanden zijn gevuld met por tretten van oud-burgemeeslers en andere magis traatspersonen. De volgende zaal is misschien wel de meest aantrekkelijke. Daarin bevindt zich bijna alles wat in de verschillende kerken in Amsterdam bewaard wordt. Vooral trekken daarin de aandacht de sieraden toebehoorende aan de Portugeesche Israëlietische gemeente, met name een groote schotel van verguld zilver, voorstellende het bezoek van de koningin van Seba, gedreven door Adam Van Vianendaarvoor werd, naar men zegt, door Rothschild tevergeefs 10 000 gulden geboden. In de twee volgende zalen bevinden zich de voor werpen die betrekking hebben op handel en nijver heid, onderwijs, letterkunde, land- en zeemacht. Bij de afdeeling letterkunde vindt men o. a. eene uitgebreide verzameling handschriften van ver schillende schrijvers, vooral van Vondel en Maria Tesselschade, grootendeels afkomstig uit de aca demische bibliotheek te Leiden bij de zeemacht een kast ter gedachtenis aan onze zeehelden, die in Amsterdam gewoond hebben, De Ruyter, Isaac Sweers en Van Speyk. De voorwerpen tot den eersten betrekking hebbende beslaan in den cata logus 134 nummers. De 5 laatste zalen eindelijk zijn gemeubeleerde kamers: een salon uit de 18de eeuw, en een salon, zitkamer, slaapkamer en keu ken uit de 17de eeuw, alles met evenveel smaak als zorg uitgezocht en bijeengebracht. Door Z. M. den Koning is, als blijk van belangstelling in de welvaart der gemeente Apel doorn, besloten, in de jaren 1877 en 1878, eene som van f 5000 beschikbaar te stellen, ter op richting binnen het dorp van eene hoogere bur gerschool, waar tevens onderwijs in de boomteelt zal worden gegeven. De blijde tijding werd gister ochtend door den burgemeester per publicatie bekend gemaakt. Z. M. de koning-groothertog heeft bevor derd tot commandeur der Orde van de Eiken kroon D. J. V. baron Van Sytzama, afgetreden burgemeester van Dantumadeel. De heer J. F. C. Kronenberg heeft legen 1 Juli a. s. zijn emeritaat aangevraagd als predikant bij de Waalsche gemeente te Arnhem, welke be trekking hij sedert 42 jaren bekleedde. Door de Belgische telegraafadministratie is aanzoek gedaan om eene rechtstreeksche telegra- phische verbinding lot stand te brengen lusschen de Beurzen te Amsterdam en te Brussel, doch dit aanzoek is moeten worden afgewezen wegens gebrek aan ruimte voor het plaatsen van de noo- dige toestellen op de Amsterdamsche Beurs. Tweede Kamer. De algemeene discussiën over het ontwerp tot wijziging der militiewet zijn afgeloopen. By art. 1 is met 41 tegen 33 stemmen aangenomen de motie van den heer Van Baar om al de amendementen op de wet te verzenden naar de afdeelingen. De beraadslagingen over de militie- wet zijn derhalve geschorst. Maandag interpellatie van den heer Fransen van de Putte over de suikerquaestie, Naar men verneemt zal de kroonprins van Pruisen in den loop der maand Juni met zijn ge volg in de residentie arriveeren, ten einde eenigen tijd van den zomer te Scheveningen door te brengen. De heer Groen van Prinsterer heeft een redelijken nacht gehad, maar de krachten van den zieke nemen zeer af. Z. M. heeft aan G. E. Termaat, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsverv. kantonrechter te Hoornbenoemd tot plaatsverv. kantonrechter te Hoorn Mr. F. H. G. Van der Hoeven, procureur bij de arrond.-rechtbank aldaar; den ontv. der dir. bel. enz. te Ballum D. Engelen, tevens belast met den dienst der in- en uitklaring en der visitatiën op Ameland, met verplichting om te Hollum te resideeren; J. J. H. Quaedvlieg, thans ontv. der dir. bel. enz. te Groenlo, benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Tubbergen; den kolonel der infanterie van het leger in Ned.-Indië K. F. Schultze I enoemd tot generaal-majoor bij dat leger. Gemengd Nieuws. Vermelding verdient, dat door een der kweekelingen van de rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem, den heer R. Leyds, vijfmaal met goed gevolg examen is afgelegd; name lijk in het najaar van 1875 in de wiskunde en bij de nu gehouden wordende akte-examens voor de akten als hulponderwijzer, voor de Fransche taal, het teekenen en de gymnastiek. Dit moet het eerste geval zijn, dat een kweekeling de rijks kweekschool aldaar verlaat met 5 akten van be kwaamheid. De heer Leyds is 18 jaren oud. Zaterdag-ochtend is er tusschen Pe- perga en Steenwijk een schol gelost, zoo onvoor zichtig of misdadig, dat een kogel door een open venster van een waggon in een voorbijsnellenden trein tegen de overstaande spiegelruit der coupé is gekomen en in die ruit een gat heeft gemaakt. In de coupé zaten een drietal reizigers, die dus aan een groot gevaar zijn ontsnapt. Te Steenwijk en Meppel is dadelijk kennis gegeven van het ge val aan de stationschefs en aan de rijksveldwacht. Op hetzelfde punt moeten meer baldadigheden hebben plaats gehad tegen voorbijgaande treinen. Te Barneveld is eene bejaarde vrouw plotseling dood gebleven, kort nadat zij het bericht had ontvangen, dat haar zoon, die voornamelijk de kostwinner voor het gezin was, zes maanden celstraf moet ondergaan wegens eene vechtpartij. Aan een paar bekenden las zij den brief voor, dien zij van dien zoon uit de gevangenis te Rotter dam had ontvangen, en daarop gaf zij haar voor nemen te kennen om zelf naar het Loo te gaan en den Koning gratie voor haar zoon te vragen. Nog had zij niet uitgesproken, toen ze plotseling ineenzakte en den laatsten adem uitblies. Betreffende de arrestatie van den man, die vermoed wordt den brand te Geldersch Vee- nendaal te hebben gesticht, woidt nader bericht: Zekere v. H. heeft zich bij den hoofdcommissaris van politie te Arnhem vervoegd en verklaard, dat hij den brand in den nacht van 12 Mei had aan gestoken. Hij beweerde dien nacht in een der hooibergen te hebben doorgebracht, dien bij het krieken van den morgen te hebben verlaten, nadat hij zijn pijp had aangestoken, en op eenigen af stand gezien te hebben dat de kap van den berg in brand stond. Hij was toen verschrikt aan het loopen gegaan, en de vrees, dat een paar doedel zakspelers, die hij op straat ontmoet had, onschul dig zouden gevat worden, had hem er toe gebracht de zaak aan 't licht te brengen. De man is voor- loopig als landlooper in arrest genomen. Het lijk van een bakkerszoon, die in den nacht van 2 Mei in de schutsluis aan den Arkelschen dam was verdronken, is Zaterdag ge vonden. Daar vermoedens gerezen waren van gepleegde misdaad, had de politie zich de zaak aangetrokken; doch de lijkschouwing heeft geen spoor van misdaad opgeleverd. Te Ooltgensplaat viel dezer dagen een 4-jarig knaapje, een oogenbhk buiten opzicht zijnde, in de wetering. Stellig was het kind ver dronken, zoo niet een 73-jarige grijsaard, Gornelis Van Rey, op het hulpgeschrei van een buurvrouw ware toegeloopen en zonder aarzelen zich te water had begeven. Hij had het geluk het kind aan de dankbare ouders terug te geven. Zondag-ochtend werd in de Maas, kort bij Nieuwesluis, het reeds ontbonden lijk van een onbekend manspersoon gevonden. Waarschijn lijk is de drenkeling een der opvarenden van het stoomschip „Warkworlh Castle", op 29 April jl. Nieuwesluis gepasseerd, en is hij door een ongeluk om het leven gekomen. De rechtbank te Deventer veroor deelde in de vorige week een jongen van 16 jaren, arbeider, wonende te Den Ham, wegens bedriegelyke oplichterij, tot 6 dagen celstraf. Deze knaap had in de maand Februari dezts jaars bij een bakker in die gemeente een brood op naam van zijn pa troon gehaald. Zijn patroon had hem echter dien zelfden dag, wegens plichtverzuim, ontslagen. Be klaagde gaf ter terechtzitting op, dat hij door hon ger gedreven het misdrijf had gepleegd. Een giftige slang, die over België naar Rijssel is gezonden en bestemd was voor den zoölogischen tuin aldaar, is aan het spoorwegstation te Rijssel uit de kist ontkomen, zonder dat men het gevaarlijke dier totnutoe heeft kunnen ontdek ken. De slang heeft een lengte van ongeveer 1 meter en eene dikte van 8 centimeter. Zij is af komstig uit Indië. Uit particuliere bron verneemt meö dat bij de aanvaring van de „Leeuwarden" er- het „Metalen Kruis" in de Westindische wateren, de schok zóó hevig was, dat de ijzeren bouten, waarmee de masten bevestigd zijn, stuk sprongen. De „Leeuwarden" verloor drie booten. Een stu& geschut werd van het affuit geworpen't affui' was aan splinters. De tuigages van beide sche pen zijn nagenoeg totaal vernield. De schepen zaten een uur lang in elkaar verward. Gelukki; werd op geen der schepen iemand gewond of ge-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2