op 4 en 5 dezer te Parijs plaats heeft gehad, zijn een twaalftal belangrijke stukken voor de Neder- landsche regeering aangekocht geworden. Dezer dagen is het eerste schip bevracht, om spoorwegmaterieel voor de Zuid-Afrikaansche republiek naar de Delagoabaai over te brengen. Het schip „Waalstroom" zal voor Amsterdam laden: houten gebouwen voor woningen en berg plaatsen, de gereedschappen ter vervaardiging van de aarden baan en benoodigd voor de spoorleg- ging, de landingssteiger met lastbok en toebe- hooren, al hetwelk hier te lande is besteld, behalve de eerste stalen rails, welke in België zijn ver vaardigd. Voorts zal gemeld schip overvoeren een opzichter en eenige werklieden, allen Hollanders, die de eerste werkzaamheden zullen verrichten en later zullen worden gevolgd door de reeds aange stelde Nederlandsche ingenieurs, machinisten, enz. De heer Jhr. H. A. D. CoeneD, burge meester der gemeente Zulten en lid van de Eerste Kamer, komt niet meer voor op de lijst der hoogst aangeslagenen in Gelderland, en zal derhalve vol gens art. 96 der kieswet zijn ontslag uit die betrekking moeten nemen. De 2de luit.-kwartiermeester J. P. Arimont is bestemd om met het stoomschip „Koning der Nederlanden" de reis naar Indië te maken. Naar men verneemt bedraagt het getal deelnemers aan den feestmaaltijd, bij gelegenheid der onthulling van het standbeeld voor Thorbecke, tot dusver twee honderd vier en zestig. Na eeD rustigen nacht is de toestand van den heer Groen van Prinsterer heden niet ver minderd. Tweede Kamer. Artikel 1 van het voor st el Gralama tot afschaffing der jachtwet is na bestrijding door den minister van justitie en andere sprekers verworpen met 39 tegen 25 stemmen, waarop het voorstel is ingetrokken. Morgen is het wetsontwerp betreffende de tandheelkunde aan de orde. Naar men met zekerheid verneemt, wordt bij de nieuwe muntwet, heden bij de Tweede Kamer ingekomen, de enkele gouden standaard voor Nederland aangehouden. Ons muntstelsel zou dienovereenkomstig bestaan in: 1<>. gouden stand penningen: tienguldenstuk en vijfguldenstuk. 2°. Zilveren pasmunt: tweeguldenstuk, guldenstuk, 25-, 10- en 5-cenlstuk. 3°. Bronzen pasmunt: 2'/2-, 1- en s/j-centstukken. 4°. Gouden negotie penningen: de dukaat, de dubbele dukaat. 5°. Het gehalte der twee- en één-guldenstukken is 0.945, het gewicht van het tegenwoordig gulden stuk wordt met 5 °/0 verminderd. Een ontwerp van wet omtrent het Indische muntwezen is naar den raad van state verzonden. Het behoudt de munteenheid met Nederland, door het goud aldaar in te voeren. Z. M. heeft aan G. Van Polanen Petel, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als consul der Nederlanden voor de Philippijnsche eilanden; tot burgem. der gem. Lithoyen benoemd N. Dijkhoff, ten einde deze betr. gelijktijdig met die van bur gem. der gem. Lith te bekleeden; met ingang van 1 Juni: tot ingenieur van den waterstaat lste kl., den ingen. 2de kl. J. W. G. Stieneker; tot id. 2de kl., de ingen. 3de kl. J. Mulder en jhr. H. Van Capellen, eerstgen. buiten bezwaar van 's rijks schatkist; tot id. 3de klde adsp.-ingen. Jhr. C. J. De Jong van Beek en Donk en R. P. J. Tutein Nolthenius; tot adsp.-ingen. van den waterstaat, de civiel-ingen. J. G. Ermerins en D. J. Steyn Parvé; den luit. ter-zee 2de kl. C. Hoff mann bevorderd tot luit.-ter-zee lste kl.; H. J. "VV. Oosting, thans onlv. der dir. bel. en acc. te Akkrum, benoemd tot ontvanger derz. middelen te KollumJ. W. G. A. Van Nouhuys, thans ontv. der dir. bel. enz. ie Harlingen, benoemd tot ontv. der dir. bel. enz. en van den waarborg op de gouden en zilveren werken te 's-Hertogen- bosch; aan C. N. A. F. Peltzer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betr. van onlv. der dir. bel. enz. te Aalten, behoudens aanspraak op pensioen. De heer B.die zich dezer dagen te Gouwesluis bevond, werd om de voldoening eener oude rekening gemaand; hij gaf de verzekering van spoedige voldoening en vertrok, doch werd eenige oogenblikken later door 2ijn schuldeischer achtervolgd en nu op minder vriendelijke wijze aangemaand. Hierop geen betaling bekomende, wierp de schuldeischer B. op den grond, ontnam hem zijn portefeuille en eigende zich daaruit eenige bankbiljetten toe, in mindering van reke ning. B. heeft onverwijld hiervan aangifte bij de justitie gedaan om nu op zijn beurt voldoening te krijgen. De oudste inwoner van Delft, de heer N. Van Leeuwen, had gisteren het zeldzaam voorrecht zijn honderdste levensjaar in te treden. Hij mag zich nog in eene zeer goede gezondheid verheugen. Maandag-namiddag is de conducteur van den Centraalspoorweg Immink, te Utrecht woonachtig, lusschen Harderwijk en Utrecht van den in gang zanden trein gevallen, waardoor van zijn rechtervoet een toon is afgereden en hij van den val eene hertenschudding heeft bekomen. Met den volgenden trein is hij in bewusleloozen toestand te Utrecht aangebracht. Volgens uitspraak van den chirurgijn zal hij, indien hij in leven blijft, krank zinnig zijn. Gisteren is hij naar het stads-ziekenhuis vervoerd. Door het breken van een katrol van een hijschblok, viel gisterochtend op het Leidsche- plein te Amsterdam dat blok op het hoofd van een man, die voor dood werd weggedragen. Uit Zierikzee wordt gemeld dat zich daar nog steeds in het huis van arrest bevindt de persoon uit Riga, die dezer dagen te Brouwers haven bij zijn aankomst is gearresteerd, als be schuldigd van eene aanzienlijke geldsom gestolen te hebben. Hij moet een uiterlijk zeer beschaafd man zijn en zeer verlegen met zijn positie, waarom hij dan ook zou verzocht hebben, dat de behan deling zijner zaak met gesloten deuren zou plaats hebben. Een treurig ongeluk had jl. Zaterdag te Deventer plaats. Toen eenige kinderen met een trekwagen speelden, viel een hunner, een jongentje van 7 jaar, er af, met het noodlottig gevolg dat hem het wiel over het lichaam ging. Weinige oogenblikken daarna was hij reeds een lijk. Uit Monnikendam wordt aan de N. R. Ct." gemeld: Een koopman in antiquiteiten en kramerijen alhier kocht eenigen tijd geleden op het eiland Marken, voor een betiekkelyk gering bedrag, een antieke, geheel met vernis bedekte kerkstoof met kopeien hengsel, in de hoop onder de dikke laag vernis antiek snijwerk te ontdekken. Bij zorgvuldig schoonmaken bleek zijn vermoeden gegrond; de stoof is aan de zijden en bovenop bedekt met snijwerk, dat uitmuntend geconser veerd is. Op de bovenz'yde staat o. a.: „Anno 1724 tot Elburg out 78 yar den 8 October ge makt dor T. Heerding;" verder, in 4 tafereeltjes, eenige voorstellingen uit het Oude Testament, o. a. de Paradijsgeschiedenis, Abraham's Offerande enz. en om de middelste ronde opening, de na men: „Yan Peitrsen en Yannien de Has," vermoedelijk een bruidegom en bruid, aan wie de vervaardiger de sloot ten geschenke heeft gegeven, althans aan een der zijden vindt men een paar afgebeeld, elkander den tron vring gevende, met het onderschrilt„de Irou-ring." Verder zijn op de 4 zijden verschillende voorstellingen belitffende Jezus, waaronder zijne kruisiging, hemelvaart, de stal te Betlehem, enz., alles met toepasselijke bij schriften of aanwijzing van bijbelteksten, kunstig uitgesneden. Een dier curieuze bijschriften luidt: „Seit (Ziet) aan hoe wey vlugLn gan om He- rodus gewelt dat nu neit mer geit"; en een „ander: „O Mms (Mensch) UUUÜUUUU (acht U's is gelijk aan acht Uw) Go l.'1 L>e tegen woordige eigenaar heeft reeds een viij hoog bod gekregen, doch vermeent, dat het voorwerp voor verzamelaars van antiquiteiten groole waarde heeft. Gemengd P^ieuws. Uit Den Haag wordt gemeld, dat Jut zich in cassatie voorzien heeft tegen het arrest door het gerechtshof in Den Haag tegen hem uitgesproken. Zijne vrouw heeft in haar vonnis herust. U e c li t z o U e n. In de vorige week stond voor de arrond.- rechlbank te Rotterdam lei echt Willem Marinus Mensert, oud 30 jaar, woonachtig te Rotterdam. Hij had in de maand Februari 1874 verschillende „goedeien-verdeelingen" opgelicht, o. a. eene ge naamd „De Concurrent." De deelhebbers moesten vijf cent per week contributie betalen, en zouden bij de verdeeling prijzen erlangen ter waarde van 1.25 tot 80. In verschillende deelen van het land had hij, ter bevordering der goede zaak, agenten. De „Concurrent" alleen telde p. m. 2000 leden. In Februari 1875 vond ook werke lijk de beloofde verdeeling plaats, doch de hoofd agenten (o. a. die te Hilversum die pi. m. 1000 leden had en er een soort broodwinning van maakte) verklaarden ter terechtzitting dat de deel hebbers zeer ontevreden waren, daar de prijzen gemiddeld eene waarde hadden van 0.60 a f 0.70. Of nu deze ontevredenheid of iets anders den ondernemer en raenschenvriend noopte een anderen weg in te slaan, zooveel is zeker, dat op die eerste „verdeeling" een tweede jaar volgde, dat zich wèl kenmerkte door het contribueeren der leden maar niet door het verdeelen der goederen, wat geheel achterwege- bleef. De onderneming werd er voor Mensert slechts te winstgevender door, daar hij p. m. ƒ4000 er aan verdiende. Hij ondervond echter dat hij, al of niet verdeelende, het de jus titie moeilijk naar den zin kon maken. De offi cier toch vervolgde hem 1°. wegens het houden eener onderhandsche verloting van roerende goe deren zonder vergunning (dus voor het „verdee len"); 2°. wegens misbruik van vertrouwen (in het tweede jaar, en dus voor het niet-verdeelen) Bij vonnis van gisteren heeft de rechtbank zich met alle punten van bet O. M. vereenigd en der beklaagde voor de twee misdrijven veroordeeld tol eene cellulaire gevangenistraf van 6 maanden, er twee geldboeten, eene van 12.50 en van 50. Een leerling der hoogere burgerschool t€ Goes, beschuldigd van mishandeling, omdat hij eer jongen op straat die hem plaagde een paar slager over zeker lichaamsdeel had toegediend en teger wien ƒ25 boete geëischt was, is Maandag veroor deeld in eene geldboete van ƒ3. 13 U rT Hi fM LAND. Frankrij k. De commissie voor het budget heeft gisteren den hertog Decazes gehoord over het amendement Tirard, strekkende tot opheffing van den gezant- schapspost bij den Paus. Decazes bestreed hel amendement, vooral met het oog op het eventu eele conclave tot benoeming van den opvolger des Pausen. Het amendement werd door de commis sie met 17 legen 8 stemmen verworpen, waarop het door Tirard werd ingetrokken De nieuwe directeur van de afdeeling „druk pers-aangelegenheden" heeft een groot aantal hoeken, die onder de ministeriën De Broglie en Buffet niet gecolporteerd mochten worden, van dien maatregel ontheven. Onder deze kunnen ge noemd worden Gagneur's „Croisade noire", „Chair a canon" en „Crimes de l'amour", van denzelf den schrijver. Cluseret, de bekende generaal der Commune (hij was vroeger Fransch officier en gedurende den burgeroorlog in Amerika aldaar generaal) heeft uit Geriève den volgenden brief aan den „Gaulois" gericht: „In uw nommer van 2 dezer schrijft gij, dat ik Maarschalk Mac Mahon om gratie verzocht heb. Ik weet niet, hoe men er toe gekomen is mij dien smaad, den groolsten dien ik denkbaar acht, aan te doen. Had men mij gevangengenomen en dan doodgeschoten, ik zou de zaak heel natuurlijk gevonden hebben. Ware Mac Mahon of Thiers in mijne handen gevallen, zij zouden hetzelfde lot ondergaan hebben. Dat is „de bonne 'guerre" (Hier volgt eene zin snede, die de „Gaulois" niet heeft durven over nemen.) Men schenkt gratie aan de lieden, die schoenen maken in de gevangenis of moesteol maken. Lieden van mijn soort doodt men; men beschimpt ze niet!" Ouitscliland. Ernst Von Bandel bevindt zich thans in Zwit serland, in het stille dorpje Veylaux, gelegen a3D het meer van Genève, bij het kasteel Chillon. heeft het voornemen opgevat aldaar geduren^ een geruimen tijd zich te vestigen, met het doe! in stille alzondering zijn „mémoires" te schrijven. Het eerste gedeelte van dat geschrift, omvattende de jaren I8601825, zal binnenkort verschijnen en het verdere gedeelte hoopt hij te Veylaux af te maken. Is die arbeid afgedaan, dan begeeft hv

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2