LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4981. Dinsdag A0. 1876. 9 Mei. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Hommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen e weten, dat, ter voldoening aan de wet van den llden 1827 Staatsblad n°. 17), een aanvang zal worden ge met de inschrijving voor den Schutterlijken dienst, an degenen welke daanoe dit jaar in de verplichting allen. Dat deze inschrijving zal geschieden in tien afzonderlijke agisters, met dien verstande, dat de personen, geboren in [842 tot I860 ingesloten, welke zich hier ter stede, sedert le vorige inschrijving, uit andere plaatsen metterwoon lebben nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de mili- airen, die sedert de laatste inschrijving hun paspoort ver- tregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich b dit Rijk en binnen deze gemeente sinds de laatste in- gevestigd hebbende vreemdelingen, zullen wor den ingeschreven achter in de registers, waartoe zij vol- ens hunnen ouderdom behooren; terwijl de geborenen i het jaar 1851 zullen worden geplaatst in een nieuw egister, te weten: het eerste van den jare 1876 en het ende, of dat der geborenen in 1841, van het vorige jaar, al komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde ersonen is uitgezonderd, al vermeende hij tot de vrijge leiden of uitgeslotenen te behooren, en dus ook niet die ersonen, welke reeds hun ontslag uit den Schutterlijken iensl hebben bekomen. Dat de registers van inschrijving, ingevolge art. 5 van et Koninklijk besluit van den 21sten Maart 1828 Staats- ad n°. 6), zullen worden geopend op Maandag den 15den lei aanstaande, en op den lsten Juni daaraanvolgende illen worden gesloten. Dat derhalve de personen, welke zich voor gemelde luiting op den lsten Juni niet hebben doen inschrijven ;n dus ook ieder persoon, van elders zijnde komen wonen f de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemde ngen, alsmede de militairen, welke hun finaal ontslag ebben bekomen en niet weder zijn in dienst getreden), ij ontdekking, alsnog achter de teekening tot sluiting, oor het Hoofd van de Regeering aan het einde van het egister te plaatsen, zullen worden ingeschreven, met bij- leging van het woord: ambtshalve, en volgens art. 9, door ;n Schuttersraad zullen worden verwezen tot eene geld- >ete, en daarboven dadelijk, zonder lolingbij de Schut- rij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de ïrzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of tsluiting te hunnen aanzien bestonden; terwijl in zoo- inig geval het huwelijk hun ook geene aanspraak geeft n in de tweede klasse gebracht te worden; alles onver anderd zoodanige strafbepalingen als, uit krachte der et van den 31sten December 1832 Staatsblad n°. 67), op :n mochten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand om, voor zooveel hij niet m een geboortebewijs voorzien is, voor hen welke alhier boren zijn, dat bewijs te komen afhalen ter secretarie izer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van heden van des voormiddags 9 tot 's namiddags 4 uren, terwijl welke elders geboren zijn, zich dat bewijs vóór de schrijving zullen moeten aanschaffen; zullende eenieder rantwoordelijk zijn voor de gevolgen, wanneer hij, bij mis zijner geboorteakte, door eene verkeerde opgave m het geboortejaar, abusievelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt herinnerd it zij bij de inschrijving tevens zullen moeten opgeven inne woonplaatsbenevens het straainommer hunner woning, ln beroep en dat hunner ouders, zoo die nog in leven zijn, rnede den tijd van inwoning alhier, en eindelijk of ingeschrevenen gehuwd of ongehuwd zijn, en in het rste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoeveel van 't geslacht; wordende de gehuwden aangemaand, om h van een extract uit het huwelijksregister te voorzien, Q daarop door den heer der gebuurte waarin zij wonen, it getal hunner kinderen te doen certificeeren, ten einde larvan bij de inschrijving te doen blijken, zullende imede tot de afgifte dier huwelijks-extracten van heden worden gevaceerd ter secretarie dezer gemeente (af- eling burgerlijke stand), van des voormiddags 9 tot namiddags 4 uren. Dat, ten einde deze inschrijving geregeld afioope, een gelijk, in die termen vallende, bij deze wordt opge- epen, om zich te vervoegen in een der vertrekken van Raadhuis, en wel: Op 3Iaandag den 15 Mei 1870, de bewoners van wijk I, II en III; Op Dinsdag den 16 Mei 1876, de bewoners van wijk IV en V Op Woensdag den 17 Mei 1876, de bewoners van wijk VI, benevens de bewoners van de buitenwijk; Op Donderdag den 18 Mei 1876, de bewoners van wijk VII en VIII; ilken dage van des voormiddags 10 lot des namiddags JUren' föet uitnoodiging, om op den bepaalden dag zich stiptelijk kr aangeduider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten hebbe de gevolgen, welke uit het achter blijven zouden ontstaan; zullende wijders het tijdstip, dat de registers ter inzage zullen liggen, en de dagen der loting, welke volgens de wet, vóór den 1 Juli aanstaande geheel zal moeten zijn afgeloopen, nader worden bekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zijner Majes- teits besluit van den 7 September 1828 Staatsblad n°. 55), roepen bij deze op alle personen, welke als gehuwd of als weduwnaar met kind of kinderen, in het afgeloopen jaar in de termen zijn geweest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeene rol der Schutterij te worden gebracht, doch sedert dien tijd, door het overlijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren om in die klasse te verblijven, en dus alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar op te maken algemeene Schutters-rol geplaatst moeten worden, om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te ge ven, of zich daartoe ter secretarie aan te melden, des voormiddags tusschen 9 en 1 uur, vóór den tijd van aan vang der inschrijving, en dus uiterlijk tot den 13 Mei aanstaande; zullende, wanneer deze kennisgeving door den belanghebbende mocht zijn verzuimd, en hij dienten gevolge niet bij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Bur gemeester en Wethouders procesverbaal tegen hem moeten worden opgemaakt en aan de Rechtbank ingezonden, ten einde op den nalatige toe te passen de strafbepaling van art. 1 der wet van den 6den Maart 1818 {Staatsblad n°. 12), houdende eene geldboete van ten hoogste 109,en eene gevangenisstraf van ten langste veertien dagen, hetzij af zonderlijk of wel beide straffen te zamen genomen. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRAN DELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den lsten Mei 1876. LEIDEN, 8 Wel. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd lot doctor in de verloskunde de heer J. C. M. Si- rnon Thomas, geb. te Leiden, met Stellingen. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes van partijen van 50,10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 25.00, 5.00 en 2.50; de laagste 25,00, 5.00 en ƒ2.50. Bij de heden gehouden openbare aanbeste ding van het vernieuwen der Singelbrug builen de Morschpoort alhier, is voor de som van ƒ5967 aannemer geworden P. Kapteyn den Bouwmeester, timmerman, onder Leiderdorp. Voor de akte in de wiskunde deden Zater dag in Den Haag 7 candidaten examen; toegela ten: J. P. Van Batenburg, uit Gorcum; A. Van der Burgb, uit Delft, en A. P. WolhofTuit Dordrecht. Voor de gymnastiek hadden zich 4 candidaten aangemeld, die allen werden toegelaten P. Baars, uit Den Haag; C. J. La Rivière, uit Sliedrecht; M. Slerk, uit Delft, en IJ. G. Van der Waals, uit Leiden. Van de 7 candidaten voor het teekenen zijn toegelatenG. J. F. Biegman, E. P. Engels, J. H. Kuiper en T. W. Ouwerkerk, uit LeidenG. J. D. Oft'ermans, uit Den Haag. De minister van binnenl. zaken brengt ter al gemeene kennis, dat de eindexamens van de Po lytechnische school, vermeld onder B en G in de arti. 6065 der wet, regelende het middelbaar onderwijs, in de maand Juni a. s. te Delft zullen worden afgenomen. Wie een dier examens wenscht af te leggen, moet zich daartoe vóór 20 Mei e. k. schriftelijk bij het departement van binnenl. zaken aanmelden, met nauwkeurige opgave tot welke examens hij verlangt te worden toegelaten. Bij de aanmelding voor de examens B moet worden overgelegd het getuigschrift wegens voldoend af gelegd eindexamen der hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus, vermeld in art. 57, en bij de aanmelding voor de examens G het getuigschrift wegens voldoend afgelegd examen B, vermeld in art. 6165 van genoemde wet. Het stoomschip „Celebes", van Nieuwediep naar Batavia, is 25 April te Padang en den 28sten te Batavia gearriveerd; de „Friesland", van Rot terdam naar Batavia, is Zaterdag Sagres gepas seerd. De heeren J. C. Knuttel en G. J. Paré zijn door het prov. kerkbestuur van Noord-Brabant, na afgelegd examen, lot den predikdienst in de Ned. herv. kerk toegelaten. Naar men verneemt is de heer B. De Greef Jzn., stads architect te Amsterdam, benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon, en zijn de heeren P. J. H. Cuypers, architect, en P. H. Wit kamp, letterkundige, beiden te Amsterdam, tot ridder dier orde benoemd. Er heeft zich te Haarlem eene commissie gevormd ter bevordering van de Nederlandsche expeditie, die door de zorgen van het Nederlandsch. aardrijkskundig genootschap wordt uitgerust met het doel, om een gedeelte der binnenlanden van Sumatra technisch en wetenschappelijk te doen onderzoeken. De commissie bestaat uit de heeren Prof. E. M. Von Baumhauer, A. L. Dyserinck, A. C. Kruseman, W. M. Logeman, Mr. C. J. F. Mirandolle, W. H. Nolthenius, A. Van der Voort en Prof. V. S. M. Van der Willigen. De „Stoompost" verneemt, dat de regeering van het aanbod van eenige Rotterdamsche han delshuizen om 25000 bij te dragen in de kosten eener proefneming om door het in werking bren gen van een aantal baggermolens de ondiepte in den nieuwen Maasmond weg te nemen, geen ge bruik heeft gemaakt, op grond, dat van rijkswege bereids het noodige wordt verricht tot wegruiming van de verondieping, welke trouwens reeds is verminderd. De bouw van het op de marine-begrooting voor 1876 uitgetrokken stoom-transportvaartuig voor de betonning en het loodswezen in het 3de district is opgedragen aan de maatschappij „De-. Schelde," die de voormalige rijkswerf te Vlissin- gen in exploitatie brengt. Dit zal het eerste schip zyn, dat door die maatschappij op stapel wordt gezet. De heer Mr. G. Groen van Prinsterer be vindt zich in een zeer zwakken toestand. Z. M. heeft Jhr. Mr. E. A. Berckmans de Weert, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne belr. van secretaris bij Zr. Ms. kabinet, onder dar.kbet. en behoudens aanspraak op pensi oen benoemd tot secretaris bij dat kabinet Mr. J. F. Alewijn, referend. bij het depart, van justitie. Z. M. heeft de benoeming van G. A. A. C. Valkis, burgem. van Ophemert, tot secretaris dier gem., goedgekeurd. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag omstreeks twee uren heeft op het Levendaal vrouw v. H. een blind, dat door den hevigen wind van hare woning af woei, op het hoofd gekregen en is, hevig bloedende uit de daardoor bekomen wond, in huis gebracht. Hedenmiddag omstreeks h a 1 f v ij f viel de achtjarige W. v. B. in den Ouden Rijn. J. K. Van Niesten, bediende bij den heer Timmermans in de Donkersteeg, sprong spoedig het kind na, en had het geluk hem te redden. Omtrent den toestand van Jut, nadat hy zijn vonnis vernomen had, meldt het „Vader land" het volgende: Schoon in een dwangbuis en alzoo de handen op de borst en de armen van achteren gebonden, wist hij een kracht te ontwik kelen, die versteld deed staan. Zes a zeven rijks veldwachters konden hem, ook nadat zij hem de

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1