LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4980. Maandag A0. 1876. 8 Mei. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke NommersB 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174 Grootere letters naar plaatsruimte De Voorzitter van den Raad der Gemeente Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat in de raadsvergadering van 1 Mei jl. tot lid der Commissie van Fabricage is benoemd de heer J. C. TAN DER ZWEEP, die deze betrekking heeft aanvaard. De Voorzitter voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, G Mei 1876. LEIDEN, G Mei. De afd. voor taal-, letter-, geschiedkundige en wijsgeerige wetenschappen der kon. acad. v. w. zal eene gewone vergadering houden op a. s. Maandag. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5262 vol wassen personen en van 1319 kinderen. Langs den Hollandschen IJzeren-Spoorweg (lijn AmsterdamRotterdamHelderZaandam) zijn gedurende de maand April 193,704 reizi gers vervoerd; opbrengst ƒ164.813.19 en aan goe deren ƒ51.010.40; diverse ontvangsten 940.82; totaal ƒ216,764.41. Gisteren zijn in Den Haag voor de gymnastiek 5 candidaten geëxamineerd toegelaten W. F. Van der Burg, J. R. G. Isbruiker en J. H. Reys, uit Den Haag. De „Lartington" is 1 Mei van Port Said naar Suez vertrokken. De „Prins Hendrik" heeft het detachement suppletie-troepen, sterk 150 man, alsmede 65 tons lading van de „Prinses Amalia" overgenomen. Met de overlading der overige goe deren in de „Lartington" is aangevangen. Na afgelegd examen zijn tot den predik dienst in de Ned. herv. kerk toegelaten: door het prov. kerkbestuur van Zeeland, de heer S. Ulfers; door dat van Gelderland de hh. A. J. Ruys, G. H. Versteeg, F. Oberman, A. I. Van Rietdoor dat van Zuid-Holland de heer G. E. A. K. Roskolt. De letterlievende vereeniging „Hooger zij ons doel", te Amsterdam, heeft besloten den haar toegekenden prijs bij den te Breda gehouden tooneelwedstrijd niet aan te nemen. De prijs is thans toegekend aan „Oefening baart kunst", te Rotterdam. Door den minister van oorlog is eene wijzi ging vastgesteld van het toelatingsexamen tot de krijgsschool voor officieren. Voor hen, die tot den volledigen cursus wenschen te worden toegelaten, wordt gevorderd de kennis van wiskunde, natuur kunde, geodesie, de moderne talen, schrijven, hand- en situatie-teekenen, taktiek der drie wapens, wapenkennis, versterkingskunst. Voor hen, die tot den cursus voor de intendance wenschen in aan merking te komen, zijn de vereischten algemeene begrippen van natuur- en scheikunde, grondige kennis der corps-administratie en dienstvoorschrif ten, het schrijven met eene duidelijk leesbare hand, kennis der talen, taktiek, wapenkennis en versterkingskunst. Het toelatingsexamen voor beide cursussen heeft hoofdzakelijk ten doel, te onder zoeken, of de aspirant genoegzaam wetenschappe lijk ontwikkeld is en voldoende militaire kennis bezit, om de lessen aan de krijgsschool met vrucht te kunnen volgen. De minister van oorlog heeft bepaald dat nieuwe tarieven der prijzen, waarvoor de toebe- hooren en verwisselstukken tot draagbare wapenen uit 's rijks magazijnen aan de corpsen verstrekt zullen worden en van die lot het doen van her stellingen, met ingang van 1 Juli e. k. moeten worden gevolgd. De omwerking der tarieven is geschied, om behalve een billijker vergoeding voor verrichten arbeid aan mrs. geweermakers en zwaardvegers te geven, daarenboven meer ver band en eenheid daarin te brengen en het ge bruik gemakkelijk te maken. De commissie, aan welke opgedragen was een onderzoek in te stellen naar de middelen tot verbetering van de positie van den soldaat, heeft in haar rapport aan den minister verschillende veranderingen voorgesteld, waarvan de voornaam ste deze zijn: Het rijk neemt de voeding van het leger geheel op zich; de militairen ontvangen een vast zakgeld zonder eenige korting, behalve in geval van straf. Het zakgeld zal bedragen per dag voor de infanterie 10 cents; grenadiers, vesting artillerie, geëmployeerden infanterie der militaire academie 12 ct.cavalerie en geëmployeerden cav. en art. der milit. academie 15 ct.; mineurs en pontonniers 13 ct.; veld- en rijdende art. 17 ct.; lorpedisten en hospitaalsoldaten 20 ct. Gehuwde soldaten, die rechtens buiten de menage zijn, ont vangen het rantsoen in geld. Op marsch, bij in kwartiering en in kampen, wordt het zakgeld met 5 ct. verhoogd. Bij veldmanoeuvres is de ver hooging 10 ct., terwijl het oorlogszakgeld met 15 cl. wordt verhoogd voor alle wapens. In het voedsel van den soldaat zou deze verandering ge bracht worden's morgens vóór de eerste werk zaamheden brood met boter en koffie met melk; na de oefening, omstreeks halftwaalf tot twaalf uren, soep met vleesch; minstens 4 uren later de middagspijs met vleesch of spek. Het brood zal niet langer commiesbrood maar gewoon tarwe brood kunnen zijn; het ration wordt in het voor stel van 7*/a tot 7 ons verminderd. Het rantsoen vleesch zou van 2!/a ons tot 3 ons verhoogd wor den. Bij veldmanoeuvres wordt de hoeveelheid vermeerderd, in oorlogstijd nog meer. De geheele verandering zou den Staat ongeveer ƒ450,000 kosten. Te rekenen van 1 Mei jl. is het administra tief toezicht over de onderstaande corpsen en inrich tingen opgedragen aan de na te noemen militaire intendanten, als: over het 1ste reg. veld-art. aan den intendant toegevoegd aan den commandant der 2de divisie inf.; over het 2de reg. veld-art. aan den intendant, toegevoegd aan den comm. der lste divisie inf. en over de kon. mil. academie, aan den intendant, toegevoegd aan den comm. der 3de divisie infanterie. Naar aanleiding van de voorstellen tot schuldregeling, door de Spaansche regeering ge daan, heeft zich uit het algemeen Beurscomité voor publieke fondsen te Amsterdam een commis sie gevormd, om in het belang van de houders van Spaansche fondsen werkzaam te zijn. Bij deze commissie, bestaande uit de heeren A. L. Wurf- bain, J. W. Aikerna en P. A. L. Van Ogtrop, hebben zich aangesloten de heeren John S. Raphael, A. De Haan Az. en I. E. Teixeira de Mattos. Zoodra mogelijk zal een algemeene vergadering van belanghebbenden worden bijeengeroepen, om hun het resultaat van haar bemoeiingen mede te deelen en de noodige voorstellen aan hun o rdeel te onderwerpen. Naar men verneemt heeft de Commissie voor het huldeblijk der Nederlandsche jeugd op het graf van Dr. Heye, naar aanleiding van de opmerkingen van verschillende ambtgenooten, die zoo onmiddellijk r.a de collecte voor den waters nood de zaak niet ter sprake konden brengen, besloten zich nog tot 31 Mei a. s. voor het ont vangen van bijdragen beschikbaar te stellen. Donderdag werden te Alphen opmetingen en peilingen langs den Rijn gedaan. Deze wil men nl. verbreeden en uitdiepen, daar het ontworpen kanaal 's-MolenaarsGouda op vele zwarigheden stuit en men bovendien vele aanzienlijke lande rijen vernielt. Wanneer die verbreeding en uitdie ping een feit wordt, dan zullen de kanonneerbooten en ook, naar men zegt, de koopvaardijschepen daar langs hun weg naar Amsterdam kunnen vinden. Bij het departement van koloniën is van den heer Smith, lsten luit. der inf. te Arnhem, ontvangen eene som van 541.38, als opbrengst van eene door hem en den 2den luit. der inf. J. H. Kok, met medewerking van eenige dames en artisten, gegeven soirée musicale ten voordeele van de gewonden en de nagelaten betrekkingen van gesneuvelden te Aljeh. Dit bedrag is ter be schikking gesteld van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië. Bij beschikking van den minister van bin- nenl. zaken is bepaald dat met ingang van 1 Juni e. k. de ingenieur 2de kl. G. De Bruyn en de ingen. 3de kl. E. R. Van Nes van Meerkerk als arrond.-ingenieur dienst zullen doen, eerstgen. in het 10de district (Zuid-Holland) standpl. Brielle, en laatstgen. in het 11de district (Zeeland) standpl. Zierikzee; de ingenieur 3de kl. A. Keurenaer in de vereenigde twee arrond. van het 6de district (Noord-Brabant) slandpl. 's-Hertogenbosch. Onlangs is gemeld, dat de op het 14de taai en letterkundig congres te Maastricht benoemde regelings-commissie voor het volgende, te Brussel te houden congres haar mandaat had nederge- legd. Daarop hebben de voorzitters der letler-, tooneel- en kunstgenootschappen van de Belgische hoofdstad en voorsteden een „oproep" gezonden aan „de staatsmannen, ambtenaars, kunstenaars, letterkundigen en aan al de Vlaamsche strijders, zonder onderscheid van godsdienstige belijdenis of staatkundige gezindheid, die liefde gevoelen voor de ontwikkeling hunner moedertaal en belang stellen in den bloei der vaderlandsche kunsten en letteren, ten einde eene vergadering te beleggen ter uitvoering van het volgende voorstel: „Inrich ting eener regelingscomrnissie, wier leden door de vrije keus der vergaderde Vlamingen uitgeroepen, naar oud landsgebruik en volgens recht, zending en volmacht verkrijgen om in aller naam te handelen en alles voor te bereiden van hetgeen tot het welslagen van dat congres zou moeten verricht worden." De heer Mr. P. Elias, raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden, heeft met ingang van 1 Juli aan Z. M. den Koning ontslag uit deze betrekking gevraagd. De luit.-ter-zee lste kl. R. T. Du Cloux, de off.-van-gez. lste kl. J. B. Coomans de Ruyter en de off.-van-gez. 3de kl. J. L. Kroeze, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 21sten April jl. in Nederland teruggekeerd, zijn met dien datum op nonact. gesteld. De lste luit. J. D. N. De Fremery, van het lste reg. vesting-art., benoemd tot lid der commissie van proefneming, en de kapt. F. A. A. Scherer, van het 8ste reg., lid dier commissie, zijn bij den staf der artillerie overgeplaatst. By beschikking van 4 Mei is overgeschre ven op naam der „Gorinchernsche Schroefboot- ondernerning", gevestigd te Gorcum, de concessie voor een stoombootdienst tusschen Gorcum en Dordrecht en tusschen Gorcum en Zalt-Bommel, alsmede voor een stoomsleepdienst op dat traject, verleend aan J. D. Havermans te Gorcum. In de voormiddag-godsdienstoefening in de Grootekerk in Den Haag zal Ds. Pmitenschild mor gen zijn vijftigjarigen evangeliedienst gedenken.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1