"Woensdag-morgen had, in tegenwoor digheid van het betrokken bestuur en eenige ge- noodigden, de proefmaling plaats met het stoom gemaal, onlangs gebouwd voor de droogmaking van een gedeelte der Legmeerplassen. Het stoom gemaal is geplaatst nabij den Amsteldijk onder de gemeente Nieuwer-Amstel, en bestaat uit twee centrifugaalpompen met directwerkende stoomma chines en vier stoomketels. Volgens het contract met de leveranciers der machinerieën, de heeren W. C. K. De Wit, ingenieurs te Amsterdam, moesten de pompen per minuut gezamenlijk 150 kubieke meters water 450 meter opvoeren. Bij de proefmaling nu is gebleken, dat niet alleen de machines uitmuntend werkten, maar dat de hoe veelheid uitgeworpen water 190 kub. meter per minuut bedroeg. Te Wilp is Dinsdag-namiddag de boerderij, bewoond door J. Slreppel, en loebehoe- rende aan den heer Alberts te Deventer, geheel afgebrand. Daar de kinderen met de meid alleen te huis waren, kon niets worden gered. Behalve al het huisraad, landbouwgereedschappen enz., kwamen acht koeien en eenige varkens in de vlammen om. Een paard dat op stal was en twee koeien zijn geheel verschroeid uit de vlammen gekomen; ze zijn dadelijk afgemaakt. De overige paarden en eenig jong vee waren buitenshuis. De oorzaak van den brand is niet met zekerheid op te geven. Te Arkel bij Gorcum wordt de zoon van den broodbakker J. IC. vermist. In de nabij heid der kolk van de schutsluis heeft men zijn pet gevonden, zoodat vermoed wordt, dat hij aldaar te water geraakt en verdronken is. Zijn lijk is echter nog niet gevonden. De sterke drank schijnt hier weder de oorzaak geweest te zijn. In de woning van den arbeider Klaas Bijl te Goudswaard was het Woensdag feest. Op dien datum was het juist vijftig jaren, dat hij op ééne en dezelfde bouwhoeve gearbeid had. Wel had die hoeve verwisseling van bewoners gehad, maar bij elke verwisseling was Bijl gebleven, en om zijne trouw en oppassendheid was hjj steeds bemind bij zijne verschillende meesters. Een adjunct-commies ter secretarie te Groningen, heeft, in deze qualiteit, getuigenis moeten afleggen voor het gerechtshof te Amsterdam in zake een proces van valschheid in geschrift. Hij ontving voor reis- en verblijfkosten f 13.27, doch heeft uit zijn zak moeten bijpassen ongeveer f 10. Hij heeft zich gewend tot den gemeenteraad, met het verzoek hem het bijgepaste te willen restitueeren. In de vischkweekerij te Velp zijn weder pl. m. 800,000 jonge zalmpjes aanwezig, gekweekt voor de bevolking der rivieren. De vrijlating dezer zalmpjes naar de rivieren door een met den IJsel in verband staand kanaal, zal binnen veertien dagen plaats hebben. Den 1 5 d e n Maart speelden te Soera- karta twee kinderen van Europeanen onder de ta- marindeboomen achter het fort, toen een Javaan bij hen kwam en vroeg of ze geen mooie vliegers wilden hebben. Dat sprak van zelf. Welnu ze moesten dan maar met hem medegaan. De klei nen volgden den man, die hen naar Tjojoedan bracht en hen daar verkocht voor f 9, een zijden pajong en een kain. De Javaan vertrok daarop. Daar de kinderen geen vliegers kregen, wilden ze weder naar huis, en toen hun dit belet werd, begonnen zij een vervaarlijke keel op te zetten, waardoor de Chinees bang werd en ze naar het huis bracht van de moeder van het eene kind, een Javaansche vrouw, de f 9, de pajong en kain te rugverlangende. Toen hij echter zag dat zij aan dat verlangen niet zou voldoen, is hij heenge gaan. Ook zijn op dienzelfden dag twee kinderen van den heer U. met dezelfde belofte, van vlie gers te zullen krijgen, door een man verleid om hem te volgen naar het station. Onderweg kwa men zij echter den mandoer van den heer U. te gen, die ze weer naar huis bracht. Te Nauen werd dezer dagen den in valide Neye een kogel uit de rechterzijde gesne den, dien hij sinds den slag bij Mars la Tour, 16 Augustus 1870, had meegedragen. De kogel had een merkwaardigen loop door het lichaam gemaakt. In de hnkeronderkaak naar binnen ge drongen, ging hij langs het strottenhoofd naar de rechterborst, waar hij beklemd raakte tusschen de ribben en het rechter sleutelbeen. Hier veroor zaakte hij jaren lang een geheele verlamming van den arm. Bechtzaken, Gewezen vonnissen in strafzaken door het kan tongerecht alhier van 29 April 3. w. honden ongemuilkorfd op straat te heb ben laten loopen1. w. het maken van nach telijk burengerucht; 1. w. het zitten op een door honden gelrokken kar; 3. w. zonder vergun ning in den Rijn te hebben gebaggerd. In de correctionneele zitting der rechtbank alhier van 5 Mei zijn de volgende vonnissen gewezen: K. S., Ie Woerden, wegens ontduiking van plaats, belasting, vrijgesproken; J. F., te id., w. id., geldb. van f 6 of 1 d. gev.A. W., te Wilnis, w. diefstal, een half jaar cell. gev. J. v. K., te Scheveningen, en H. B., te Waterin gen, w. verbreking van afsluiting, beiden vrijge sproken; W. D., te Leiden, w. mishandeling, 5 w. gev. in eenz. opsluiting te ondergaan, 2 geldb. ieder van f 10 of voor iedere geldb. 1 d. cell. gev. Ten aanzien van de vraag, of een vaartuig, dat zich in den regel in de binnenvaart beweegt, doch een enkele maal zich buitenslands begeeft, als een zeeschip kan worden beschouwd en der halve op geeiie vergoeding voor overligdagen kan aanspraak maken wanneer de lossing binnen tien dagen plaats heeft, werd gisteren door het O. M. bij den hoogen raad, bij monde van adv.-gen. Polis, zijn gevoelen kenbaar gemaakt. Het geldt hier de vordering van den schipper Thalen, die voor de Arnhemsche beetwortelsuikerfabriek eene lading beetwortelen binnenslands vervoerde naar Arnhem en eerst tien dagen na aankomst der bestemmingsplaats zijne lading kon lossen, waar voor hij behalve vracht vergoeding voor zes overlig dagen vorderde, welke actie hem door de recht bank te Arnhem werd ontzegd, op grond dat zijn vaartuig als een zeilschip moest worden aangemerkt. Met deze beslissing zich vereenigende was adv.-gen. van gevoelen, dat wel degelijk een vaartuig dat, hoezeer niet gewoonlijk, enkele reizen naar het buitenland doet, als een zeeschip moet worden beschouwd en concludeerde derhalve tot verwer ping van den eisch in cassatie. Uitspraak 9 Juni. Hierna werd bepleit een koloniaal appèl, ingesteld door de te Batavia en Padang kantee- rende vennootschap van koophandel onder de firma Dummler en C°. tegen de regeering van Ned.-Indië. Aanleiding tol het onderwerpelijke pro ces gaf een tusschen partijen getroffen transport contract. De firma Dummler had in 1868 aan genomen van Juni 1868 tot 31 Dec. 1869 voor de regeering van Ned.-Indië eene hoeveelheid van 20,000 picols koffie te vervoeren van de gouvernements-kolfiepakhuizen naar de Westkust van Sumatra. Bij bedoeld contract nam de regee ring op zich de wegen langs welke de koffie moest passeeren in goeden staat te onderhouden, maar doordat zij aan die verplichting niet vol deed, ondervond de aanneemster wegens den zeer slechten toestand der wegen, door uilkeering van hoogere loonen, herstelling van bruggen enz. zulk een schade, dat zjj de regeering tot vergoe ding daarvan aansprak. Na enquête en contra enquête door het hooggerechtshof van Ned.-Indië, gaf dat college een eindarrest waarbij werd erkend dat er schade was geleden, maar wees de vor dering af op grond dat het schadecijfer niet was bewezen. Van die beslissing in appèl gekomen, houdt de aanneemster der transporten vol dat zij een verlies van f 25000 heeft ondervonden en verzoekt den hoogen raad het arrest van het hooggerechtshof te vernietigen en den eisch ten principale toe te wjjzen. Het appèl werd toege licht door Mr. B. M. Vlielander Hein, maar be streden door Mr. A. De Pinto. Ter zitting van de rechtbank te Middelburg op 3 dezer is de zaak van de „Phönix" weder opgeroepen. Vanwege den eischer, schipper De Bruyn, werd aan de rechtbank verzocht, alsnu den dag te willen bepalen waarop ten principale de zaak zal worden bepleit. Op verzoek van den gedaagde, den gezagvoerder van de „Phönix", is echter aan dezen laatste door de rechtbank een uitstel van acht dagen verleend om voort te procedeeren. BUITEN AN O. Dixitscliland. De Berlijnsche „Vereeniging der centrumpartij" heeft bij het Pruisische huis van afgevaardigden een adres ingezonden betreffende de vrijmetse laarsorde. In hoofdzaak betoogen de adressanten, dat wegens de houding der regeering en wetge vende macht ten opzichte der katholieke kloosters, vereenigingen en vergaderingen, de vraag rijst: of er niet veel meer reden bestaat om de vrij metselaarsloges dan om die katholieke instellingen aan exceplioneele wetten te onderwerpen. Al wilde men aannemen, zeggen adr., dat de vrijmetselaars orde, gelijk hare leden verklaren, zich niet met politieke zaken bezig houdt, zoo neemt dit niet weg dat deze orde, door hare werkzaamheden ten behoeve van weldadigheid, humaniteit, verlichting, enz., invloed oefent op openbare aangelegenheden, op zoodanige wijze dat hare handelingen aan het toezicht der openbare autoriteit zijn onttrokken. {Spanje. Uit Madrid wordt gemeld, dat het amendement van Alvarez ten gunste van godsdienstige onver draagzaamheid, door Canovas del Castillo werd bestreden en is verworpen met 226 tegen 39 stemmen. Volgens den correspondent van den „Times" heerscht er bij eene groote menigte leden van de minislerieele partij veel ontevredenheid over het budget van Salaverria. Eene bijeenkomst van on tevredenen werd den lslen Mei gehouden en den 3den Mei zou een nog veel grooter verga dering plaats hebben in de zaal voor commissies van het congres. Volgens „Havas" heeft de commissie voor het budget na eene korte discussie de door Sa laverria voorgestelde wijze van regeling der schuld goedgekeurd, en meent men dat de regeering zich eenige amendementen op de begrooting zal laten welgevallen. Groot-Britannië. In het lagerhuis heeft de heer James gisteren aan gekondigd, dat hij een resolutie zal voorstellen tot afkeuring der uitdrukkingen waarin de „royal titles bill" is afgekondigd. Disraeli verklaarde dat hij zoodanige resolutie zou beschouwen als een votum niet alleen van berisping maar ook van wantrouwen. De discussie zal aanstaanden Don derdag plaats hebben. De heer Northcote zeide in antwoord aan den heer Wolff dat voor eene discussie over de regeling van het beheer over het Suez-kanaal de tijd nog niet gekomen was. Oostenr.- Hong. Monarchie. Wegens de hartstochtelijke aanvallen, welke in de Hongaarsche pers tegen de ministers wegens de vernieuwing van den „Ausgleich" gericht wor den, wil Tisza eerst na met de invloedrijkste leden der partij te hebben beraadslaagd, omtrent het resultaat der conferenties te Weetien in de club vergadering rapport uitbrengen. De uiterste linker zijde heeft, naar men zegt, het voornemen eene interpellatie over de Oostersche quaestie tot de regeering te richten. Naar men verzekert, heeft het Ooslenrijksch gouvernement er in toegestemd een commissaris te benoemen in de commissie voor amortisatie van Egyptische schuld. Vereenigde Staten. Het is tusschen de blanken en de Chineezen in Californiê lot dadelijkheden gekomen. Te Anti- och is het Chineesche kwartier in brand gesto ken en zijn de bewoners er van verdreven. Dit is niet het gevolg van eene oogenblikkelijke opwel ling geweest; het was een vooraf en welberaamd plan. Den Chineezen was vooraf kennis gegeven van 't geen geschieden zou, en hoewel sommigen hunner in hunne huizen bleven totdat deze in brand stonden, zij hebben geene gewelddadig heden op hunne personen te verduren gehad. Het gedrag der brandstichters gaf den indruk dat zij zich overtuigd hielden, dat zij een hoog gewaar deerd maatschappelijk recht handhaafden, maar de middelen zeiven niet billijkten; ook straalde in hunne handelwijze eene vastberadenheid door, die zich niet door officieele proclamaties laat tegen houden. Intusschen is de toestand thans onhoud-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2