LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4979. Zaterdag A0. 1876. 6 Mei. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke NommersB 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels7...:f 1.05. Iedere regel meer0-"i Groolere letters naar plaatsruimte LEIDEN, 5 Hel. „Een nationaal huldeblijk voor Mevrouw Kleine- Gartman", die op 15 Maart jl. haar veer tigjarigen teoneeldienst herdacht, ziedaar de leus waarmede eene commissie uit Amsterdams meest invloedrijke burgers samengesteld zich tot het publiek wendt, en waarvoor zij eene subcommis sie hier ter slede benoemde, bestaande uit de heerenE. Baak, O. C. J. W. graaf van Bylandt, J. M. E. Dercksen, P. L. C. Driessen; P. N. Engelberts, D. F. Van Heyst, Mr. C. W. Hubrecht, A. L. C. Kleyn, Ds. R. Koopmans van Boekeren, B. F. Krantz, Jhr. W. G. Van de Poll, Jhr. W. J. C. Rammelman Elsevier, Ds. A. M. L. Rümke, B. A. Schretlen, Prof. C. P. Tiele, E. Van de Velde en W. P. Woliers, die zich deze keuze lieten wel gevallen. Deze subcommissie benoemde in hare vergadering van 3 dezer een dagelijksch bestuur, bestaande uit de heerenMr. C. W. Hubrecht, voorzitter; E. Baak, praeses van het studenten corps, ondervoorzitter; D. A. Schretlen, penning meester, en J. M. E. Dercksen, secretaris. Wij vestigen reeds voorloopig de aandacht op deze aangelegenheid en wenschen der com missie succes op hare pogingen. Z. M. heeft aan den heer J. Seelig, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van de commissie van administratie over de gevangenissen alhier, en benoemd lot lid van die commissie den heer E. Van der Velde Erdbrink, oud-kapitein ter-zee. Door het bestuur van de afdeeling Zoeter- meer, Zegwaard met omstreken der Hollandsche Maatschappij van landbouw is aan den gemeente raad alhier een adres gericht, met verzoek tot uitbreiding der veemarkt te besluiten. Een adres van dezelfde strekking is ingekomen van eenige veehandelaars te Rotterdam en elders. In Den Haag zijn gisteren 7 candidaten geëxamineerd voor de wiskunde; 4 werden toe gelaten: M. Maassen uit Katwijk, A. P. J. Pruyn uil Leiden, J. Radersma uit Ter Aar, C. Van Swieten uit Delft. Voor het Hoogduitsch werden geëxamineerd 6 candidaten, van welke 5 toe gelaten M. Ch. H. J. Cramerus, A. S. Schoe- vers, I. D. Smits, uit Den HaagI. Ch. Kesler, uit Delft; H. Robberse, uil Oudewater. Bij het gisteren in Den Haag gehouden examen voor officier zijn geslaagd de onderofficie ren Anemaat, Froger, Donner, Van Dungen, Ditmar en D' Ablaing. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Nieu- wediep naar Batavia, heeft gisternacht de reis van Suez voortgezet. De regeering heeft geantwoord op het voor loopig verslag der Tweede Kamer over het wels- ontwerp tot het verleenen van uitstel van den termijn der oplevering van de werken door de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij. De regeering heeft niets vertraagd, nadat de Maatschappij den 15den Februari beroep op overmacht heeft ge daan. Na uitvoerige uiteenzetting der zaak, dee- len de ministers als hun meening mede, dat het niet binnen den termijn gereed komen van het werk het gevolg is van werking der natuurkrach ten. Thans zijn tot 't maken der geul 7 stoom- baggerpompen in dienst. Van 124 April is reeds 50,000 M' grond verwijderd. Met het voorstel tot bjjvoeging van een nieuw artikel, zoodat, als de nieuwe termijnen niet mochten nagekomen wor den, de Staat het werk op minder onereuse voor waarden zou overnemen, kan de regeering zich niet vereenigen. Moet de Staat eenmaal, bij ge bleken onvermogen, zich in plaats der Maatschappij stellen, dan is 't onverschillig of de onderneming door den Staat alleen in 't publiek belang, dan wel ten bate en schade der vennootschap worde voortgezet, daar in beide gevallen de Staat zich dadelijk in bezit kan stellen van alle eigendom men der vennootschap. De minister van koloniën heeft twee wets ontwerpen aangeboden lot bekrachtiging van kre dieten, door den gouverneur-generaal geopend boven de Indische begrootingen van 1874 en 1875. Voor 1874 wordt in een groot aantal posten 12 millioen 337 duizend gulden aangevraagd, waaronder bijna 1 millioen tot verplaatsing van bezwaar; van de overige ca. 'll'/j millioen strekken omstreeks 9'/j millioen tot bestrijding van uilgaven in verband met den oorlog legen Aljeb. Tot dekking van een en ander zijn de middelen ruim aanwezig door meerdere opbrengst van den koffieverkoop, zoodat de dienst van 1874 nog een batig saldo belooft van ruim 5 millioen. Voor 1875 zijn boven de begrooling twee kredieten geopend, te zamen ad ƒ4,689,000, als ƒ189,000 tot aanvulling van den post: materieel der artillerie, en 4'/2 millioen tot verbooging van den post voor de bezetting van Aljeb, welke daardoor wordt gebracht op 6 millioen. De verhooging wordt ruimschoots gedekt door de meerdere opbrengst van in- en uitvoerrechten, opiumpacht en koffieverkoop. Aan de directie der stoomvaartmaatschappij Nederland is het gelukt een stoomschip, de „Lar- rington", juist te Port Said aangekomen, voor Batavia, Samarang en Soerabaia te bevrachten, hetwelk waarschijnlijk de geheele lading van de „Prinses Amalia" zal kunnen overnemen. De la ding voor Padang, benevens de monsters en zak jes zouden door kapitein Fabritius met het stoom schip „Drente" of met de „Prins Hendrik" worden medegegeven. Een der officieren van de „Prinses Amalia" zal als supercargo met de „Larrington" medereizen, om voor de goede behandeling en accurate bestelling zorg te dragen. Onze landgenoot Dr. A. Van der Linde is door de Pruisische regeering aangesteld tot be stuurder van de landsbibliolheek te Wiesbaden. Naar wij vernemen heeft H. M. de Koningin ingeteekend op het weekblad voor dames „De Huisvrouw", uitgegeven door de firma Nijgh en Van Ditmar te Rotterdam. Aan het weeshuis der conferentie van den H. Vincentius a Paulo te Oosterhout is door wijlen A. Klijs, hij olographisch testament, be sproken een huis, erf en tuin, geschat op eene waarde van ƒ3500, benevens eene som van ƒ10,000. Geen der antwoorden op de prijsvraag van de Maatschappij tot nut van 't algemeen: „Over de beste wijze van armverzorging", is voor de bekroning in aanmerking gekomen. Zij, die hunne handschrifien terugverlangen, hebben zich vóór 1 Juli 1876 bij den algemeenen secretaris der Maatschappij den heer P. M. G. Van Hees te Am sterdam aan te melden, met mededeeling van de kenspreuk, waaronder het geschrift werd ingezon den, voorts met opgave van de eerste en laatste regels van het handschrift, en verder van die bijzonderheden, waaruit voldoende blijkt, dat de aanvrager de rechtmatige eigenaar is van het aangevraagde. Door het prov. kerkbestuur van Drente zijn geëxamineerd en toegelaten tol de evangelie-be diening de heeren Veen en Snetlage, beiden van de Utrechtsche hoogeschool. In eene vergadering, gisteren te Zwolle bijeengekomen ten gevolge van de oproeping der Thorbecke-commissie, is bepaald dat de gedenk steen in den gevel van het huis van den heer F. J. Van Hoboken, Zaterdag 13 dezer des middags te 2 uren zal worden onthuld. Op de lijst der hoogst aangeslagenen in deze provincie komt, onder 229 namen, tot het hoogste bedrag voor Z. K. H. prins Frederik ad 17327.39 en als de laagst genoemde de heer W. A. Beukers ad 864.28'. Tweede Kamer. Tot rapporteurs over het wetsvoorstel-Moens zijn verkozen de heeren Wint- gens, Van Rappard, Teding van Berkhout, Kappeyne en Jonckbloet en over de rechterlijke ontwerpen de heeren Geertsema, Van Houten, Wijbenga, Smidt en Godefroi. In de zitting van heden is het voorstel van den heer De Bruyn Kops, betreflende de afschaffing van den suikeraccijns, op zijn verzoek onbepaald uitgesteld. De heer Van de Putte heeft verlof be komen op een nader te bepalen dag de regeering over de suikerquaestie te interpelleeren. Te beginnen met a. s. Woensdag is aan de orde gesteld de behandeling van het voorstel Gra- tama c. s. betreffende de jacht, alsmede het ont werp nopens de tandheelkunst. Op voorstel van den heer Stieltjes heeft de Kamer besloten na afloop daarvan de openbare discussiën aan te van gen over de militiewet, afgescheiden van de schut- terijwet, die volgens mededeeling der regeering weldra der Kamer zal worden aangeboden. Z. M. heeft aan Jhr. Mr. H. J. Van der Heim, Hd. minister van financiën, verlof verleend tot het aannemen van het commandeurskruis 1ste kl. der orde van de Poolster; benoemd tot apo theker 2de klasse bij de zeemacht, H. J. Helder man; tot controleur der dir. bel., in- en uitg- rechten en acc. te Vlaardingen, G. R. J. De Quay, thans controleur te Geertruidenberg; te Geerlrui- denberg, P. H. Balfour van Burleigh, thans ad junct-controleur te Amsterdamden 2den luit. Jhr. A. H. M. M. Van Pabst van Bingerden, van het 1ste reg. inf., voor den tijd van vijf jaren gedet. bij de inf. in Ned.-Indië; bij het per soneel van den geneesk. en hospitaaldienst der landmacht in West Indië, bij het garnizoen op Curagao, benoemd tot apotheker 3de kl. M. Coro- nel, stedelijk apotheker te Paramaribo; de 2de luit. K. M. Van Pesch en A. W. S. Schut, beiden van het 5de reg. inf., voor den lijd van drie jaren gedet. bij de landmacht in West-Indië. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen is op de Ruïne kort bij de schutting een brandje ontstaan, zoodat weldra rook en vlammen tot boven de schutting uitkwa men. Één oogenblik van een gunstigen wind, en de tegenwoordige afsluiting, die een doorn in het oog van ieder Leidenaar is, zou wellicht verdwe nen zijn en de gemeente had hare vrije Ruïne weder teruggehad. Aan het begin van den Oeterwaler- weg te Amsterdam bevindt zich een voor rijtuigen vrij lastige draai. Woensdag-middag omstreeks 4 uren veroorzaakte die draai een ongeluk. Een jachtwagen met twee paarden bespannen kwam in de sloot terecht. Een der paarden geraakte in het tuig verward en was weldra in den modder gestikthet andere paard werd met moeite op het droge gebracht. De personen op het rijtuig kwamen met den schrik vrij, doordat zij er tijdig afsprongen. Te Oude-Pekela is de huisvrouw van een arbeider in hechtenis genomen, beschuldigd van brandstichting.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1