■marden L. Nauta, leeraar aan het gymnasium aldaar; de 1ste luit. J. N. Hardeman, van het instr.-bat., en J. T. Le Maire, van het 2de reg. inf., voor den tijd van vijf jaren gedet. bij de inf. in Ned.-Indië; bij het personeel van den ge- neesk. dienst der landmacht in Ned.-Indië be noemd tot off.-van-gez. 2de kl., F. J. A. Czurda^ civiel geneeskundige. Gemengd Nieuws. Gisterochtend had aan den Noord- westbuilensingel in Den Haag in het hofje „'t Veentje" een droevig ongeluk plaats. De ech telieden D. maren beiden van huis. Toen de moe der, die haar driejarig kind alleen had achterge laten, in hare woning terugkeerde, vond zij het in deerniswaardigen toestand op de trap terug. Het kind had lucifers weten machtig te worden, was daarmee spelende in brand geraakt en letter lijk verkoold. Gisterochtend is te Amsterdam Rem- brandts standbeeld van het voetstuk genomen. Door middel van eene groote, stevige kraan en eene groote hoeveelheid sterk om het beeld be vestigde kettingen werd de ruim 6000 kilo we gende massa naar beneden geheschen. Het beeld werd dwars op planken gelegd, die op rollen waren geplaatst, zoodat het vervoer naar het midden der Botermarkt gemakkelijk kan geschie den. In den namiddag van 8 Mei 1852, dus vóór bijna 24 jaar, werd het beeld op het voet stuk geplaatst. Omtrent den afschuwelijken moord te Nieuw-Dordrecht verneemt men nog, dat de ver- slagene niet is verwond, maar geworgd. De dader heeft het slachtoffer bij de keel gegrepen en op den grond geworpendit laatste met zooveel geweld, dat een der halswervels ter zijde is geschoven. Ook schijnt hij haar een der heupen uit het gewricht getrapt te hebben. Mocht het blyken, dat de be schuldigde werkelijk deze misdaad heeft bedreven, wat hij zelf nog niet heeft bekend, dan wordt hel feit nog onmenschelijker, omdat hij op ver schillende wijzen de gunst der ongelukkige weduwe genoot. Hg bezorgde altijd haar huiswerk en had bovendien nog vele andere kleine voordeeltjes van haar. Gisterochtend werden te Rotterdam van de Willemskade met een sleeperswagen langs de Boompjes 13 dichtgespijkerde kisten vervoerd, die gedurende het vervoer begonnen te rooken, zoodanig dat de sleepersknecht, nabjj de Draai- steeg gekomen, het verder vervoer ongeraden achtte, waarom, in overleg met de politie, de kisten aan de waterzijde aldaar werden gelost en geopend, waarna de inhoud door een deskundige is onder zocht, die te kennen gaf dat de flesschen, waarvan er 8 in iedere kist aanwezig waren, waren gevuld met brominium, eene vloeibare stof, nagenoeg ge lijk aan vitriool. In een dier kisten waren de 8 flesïchen defect geraakt, hetgeen een hevigen rook en stank verspreidde, zonder dat er echter gevaar voor brand of ontploffing te duchten was. Van de 12 overgebleven kisten werden de daarin aan wezige flesschen met gips verzekerd en vervoerd naar het grasperk bij de Weslerhaven, terwijl de defecte kist met den inhoud, na eerst met zand en later met sodawater onschadelijk gemaakt te zijn, onder politie-toezicht op het Galgenveld is begraven. De machinist P. S., van de stoomboot „Commissaris des Konings Nahuys", is onder ver denking van diefstal bij aankomst dier boot te Zwolle in hechtenis genomen en naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering getrans porteerd, nadat door de rechtbank rechtsingang met bevel tot gevangenneming tegen hem was verleend. De vele vermissingen, die bij de verschil lende expediliën zoo te water als te land in den laatsten tijd plaats vonden, hebben tot die arrestatie aanleiding gegeven. Op de buitenplaats St.-Jan ten Heere onder Domburg werd Maandag eene belangrijke verkooping gehouden, o. a. van antiek porselein. Tot de voornaamste voorwerpen die in veiling kwamen, behoorden een paar fijn gebeitelde wit marmeren vazen, die f 1905 opbrachten. Onder het porselein bevond zich een Rouaansch eetser vies van 150 stuks, alles met verschillende tafe- reelen beschilderd, hetwelk voor 2100 werd toe- gewezen. Een Indisch servies van 370 stuks werd op f 4000 ingesteld, doch niet verkocht. Op een groote Japansche pul met gekleurde bloemen en verguldsel werd f 1600 geboden, doch ze werd niet gegund. De plaats bood een levendig en schil derachtig tafereel aan. Het uitgestrekte wandel bosch met zijn statige dreven, vijvers en grach ten, het deftige door eeuwenoude beuken bescha duwde heerenhuis, de uitmuntend aangelegde tuin, met fijne vruchlboomen (o. a. vijgeboomen tegen speciaal met dat doel opgerichte arduinen muren geleid), dit alles zal weldra onder den bjjl des sloopers vallen en lot glad bouwland worden te ruggebracht. Walcheren, dat in vroeger eeuwen met lusthoven als bezaaid was, verliest met ieder jaar van zijn schoon. Dezer dagen stond voor de rechtbank te Evreux, departement Eure, zekere Godefroy te recht, de betiteld wordt als „een model-gevan gene." Zes en dertig malen was hij veroordeeld; meer dan twee en twintig jaren had hij in de gevangenis doorgebracht, en gedurende al dien tijd had hij zich voorbeeldig gedragen; doch bui ten de gevangenis was hij een gansch ander mensch. Godefroy kon de vrijheid niet verdragen; om goed op te passen, moest hij opgesloten zijn. In de gevangenis was hij vlijtig en stipt, en hij bewees er steeds goede diensten, zoodat de di recteur hem tot verschillende werkzaamheden ge bruikte, onder anderen zelfs voor oppasser. Op die wijs verliet hij telkens de gevangenis met een aardigen duit in den zak. Maar op vrije voeten zijnde, liep hij herberg in, herberg uit, zwierf als een vagebond rond en verzocht ten slotte den commissaris van politie niet zelden, hem weer op te pakken en achter slot en grendel te zet ten. Van de zes en dertig vonnissen, die Gode froy te zijnen laste had, waren er twee en der tig uitgesproken wegens „rupture de ban" (het terugkeeren in plaatsen waar iemand het verblijf ontzegd is) en vier wegens valschheid in geschrif ten en diefstallen van weinig beteekenis. Op de vraag van den rechter, waarom hij buiten de ge vangenis nooit werkte, antwoordde hij, dat het toezicht der politie, waaronder hij gesteld was, voor hem telkens een hinderpaal is geweest om werk te vinden. Dat Godefroy inderdaad niet lui was, is uil zijn verblijf in de gevangenis geble ken. De voorzitter der rechtbank zeide tot hem Gij weet dat gij in staat van „recidive" verkeert en dat wij u eene gevangenisstraf van tien jaren kunnen opleggen. Ik weet het, mijnheer de voor zitter, antwoordde Godefroy; maar ik ben nu al twee en zestig jaren oudtien jaren zou dus te veel zijn; ik zou vóór mijn lijd sterven. Vijf jaren is genoeg. Het scheen dat de rechtbank er even zoo over dacht; want zij gaf hem vijf jaren; de zwaarste straf, ooit tegen hem uitgesproken. De nieuwe redacteur van de „Indiër" heeft zich bij het publiek geïntroduceerd met een voorwoord op rijm! Voor de curiositeit geven wij er deze staaltjes van. Of ik aristokraat ben of monarchaal, Een pietist of ultra liberaal, Of een republikaan van 't hondje gebeteD, Dit, beste lezer, zult gij willen weten? Ook zult gij willen weten, of ik tot de behoudsmannen behoor, Of vooruit wil, en hoe, per as of per spoor? Want een redacteur, wil hij zich met voorlichterij geneeren, Moet zich bij het publiek onmiddellijk legitimeeren. Want ik verdraai het, om mijn gevoel van eigenwaarde, Zoo erg te laten kwetzen, mijn waarde, Vooral met het oog op mijne positie als redacteur, Van den Indiër, vDe apen stammen van ons aj, dit i9 mijn beweeren," Eu die het niet geloven wil, dien zal ik het wel leeren. En hiermede neem ik afscheid, en beloof u boeiende verhalen, Uit het leven der armcD, en uit koningszalen, Van den leepert en dieDS wijf, van knappe officieren, Van de hemelen daar boven, en van witte mieren; Ook ontvaDg ik maandelijks humoristische brieven, uit Parijs, Geschreven door de weduwe, Kootje Ntjs. Met een woord u zult zien en ondérvinden, Dat ik mij tot geen kinderspel ga verbinden, Maar over alles zal schrijven, Eu ook met het nieuwe van den dag niet achterlijk zal blij veD, Mits u maar begrijpt, dat ik alles doe voor de eer, En den voorspoed van Indien en den Indiër Onder de manschappen der Pruisi- sche landweer, die in de vorige week te Wezel aan de oefeningen hebben deelgenomen, bevond zich een kastelein uit Bochum, dien de comman dant om eene zeer buitengewone reden heeft moeten wegzenden. De rnan is namelijk, ofschoon eerst '27 jaar oud, zoo zwaarlijvig, dat hij onmo gelijk bij het marcheeren den pas kon houden Bovendien heeft hij zulk een dikken buik en i- door zijne buitengewone corpulentie zoo stram it zijne bewegingen, dat het hem ondoenlyk was, aa- de exercitiën met het geweer deel te nemen. D; man wilde gaarne mededoen, maar kon niet. Om zijne zwaarte te constateeren, werd hij naar de Waag gebracht, van waar rapport is ontvangenl dat hij 378 pond woog. Den Isten dezer is te Parijs het ter rein, waarop het door de Commune in brand gestoken ministerie van financiën heeft gestaan en dat tot dusver nog niet verkocht was, io openbare veiling gekomen. Het terrein heeft eene uitgestrektheid van 10,927 vierkante meters ei is door een bankiershuis gekocht voor de son van 6,010,000 fr., dat is ruim 540 fr. per vier kanten meter. Omtrent het ongeluk met de „Louise1 voorgevallen wordt uit Rüdesheim gemeld, da het een zeer oud klein boolje was, 't welk reed lang buiten de vaart had moeten zijn. Het deei nu dienst als overzetscheepje van Bingen naa het aan den overkant gelegen Rüdesheim. D boot zou juist van de landingsplaats afvaren, toei de ketel sprong. Het achterdeel van de boot zon! onmiddellijk, terwijl het voorste deel de rivie afdreef. Het gelukte vry spoedig dit deel te be reiken en de 15 personen die er op waren t redden. Van hen die op het achterdeel waren ongeveer 35 personen, werd niet één gered. Z werden door den ketel gedood, of verdronken Tot op grooten afstand werden zware stukke ijzer in de wijnbergen en tegen huizen geslingen Rechtzaken, In de meermalen medegedeelde wisselquaesti lusschen heeren curators in het faillissement de firma Overklift Co. en de firma Wertheim e Gompertz, te Amsterdam, werd gisteren door d civiele kamer van het gerechlshof in Den Haa eene beslissing gegeven. Het bevestigde het vonni der Haagsche rechtbank, waarbij laatstgenoemd firma hare vordering is toegewezen, om te worde toegelaten als concurrent creditrice in bedoel faillissement, wegens een overgenomen wissel va /?7908.32'/a met de wettelijke interessen. KOLONIËN. BATAVIA, 25 Maart. Van Atjeh arriveerden per stoomboot „Bromo de majoor Vetter, 1ste luit. Stiemens, off.-van gez. G. Mathieu, 70 militairen, pl. m. 60 vrij koelies en 7 Atjehneesche krijgsgevangenen. Naa Atjeh vertrokken den 17den Maart per „Gouvei neur-generaal Loudon" de kapt. der inf. A. Ha makers, P. W. L. Nanninga, P. G. Bode en J H. Van Rijn; de 1ste luit. van dat zelfde wape; Gusdorf, H. G. Willems, C. G. Klieks en B Roelofsz, benevens de 2de luitenants Stam, J Borman, De Munek, Meuleraan en W. De Lanno] Verder nog de 2de luit. der art. C. J. A. Mac pherson en een off.-van-gezondheid. Behalve di p. m. 100 mindere militairen die den 15dei reeds werden overgescheept, begaven zich no naar boord 931 Europeesche en 168 inlandsch» manschappen, benevens 111 vrije koelies. Naai Padang vertrokken de luit.-kwartiermeester Keu kenmeester en de 1ste luit.-adj. van den staf dei lste militaire afdeeling op Java F. Werdmullei von Elgg, welke laatste belast is met het over brengen van 192 recrutenverder nog 24 Euro peesche en 204 inlandsche militairen. Den 23sten Maart vertrokken per stoom boot „Merapi" naar Muntok en Palembang de kapiteins Van den Vrijhoef! en Sexauer, de offi cier-van-gezondheid Machik, de milit. apotheker Valkenhof en '129 mindere militairen. Men vei neemt, dat de regeering in besprek is met een Chineeschen aannemer voor den aanleg van wegen op het te Atjeh veroverde gebied. De aannemer zal materieel en werkvolk heide leveren. Een andere dergelijke aanbieding betreft de goj regelde levering der henoodigde koelies in ploegeflj met hun mandoors. Naar men verneemt is de „Amboina" naarj Singapore vertrokken, lol het afhalen van 1O0Ö Chineezen bestemd voor Atjeh.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2