Bij de gisteren gehouden herstemming voor twee leden van den Haagschen gemeenteraad waren ingeleverd 1552 stembriefjes, waarvan 1528 geldig. Op Dr. H. C. Kips werden uitgebracht 796, op Mr. P. Van den Brandeler 732 stemmen. "Voor de tweede vacature waren 1550 stemmen uitgebracht, waarvan 1529 geldig. De heer II. M. De Vries bekwam 839 en de heer M. C. J. Piepers 690. De heeren Kips en De Vries zijn dus gekozen. De Tweede Kamer zal zich in deze week bezighouden met de afdeelingswerkzaamheden. Heden is daarmede een aanvang gemaakt en heeft o. a. het onderzoek plaats gehad over het ontwerp tot afstand van grond aan de gemeente Katwijk. Morgen is het onderzoek van het voorstel van den heer Moens, tot wijziging der wet op het 1. o., in de afd. aan de orde gesteld. Z. M. heeft de benoeming van Mr. R. J. W. baron Van Hoêvell, burgem. van Zwartsluis, tot secretaris dier gem., goedgekeurd; aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat C. Constan- tini, van het kol. werfdepot, vergund het dragen van de zilveren medaille van verdiensten met de Zwaarden. Gemengd Nieuws. Gisteravond omstreeks acht uren is op de Langegracht eeDe oude vrouw, W. ge naamd, die melk was gaan halen, plotseling door eene bloedspuwing getroffen. Zij werd spoedig door de hulp van eenige personen op een stoel naar hare woning in de Oostvolmolensteeg gedragen, doch is door hevig bloedverlies onder weg be zweken. Gisteravond kregen op de Vise fa- markt een burger en een infanterist zoodanig ru zie, dat ter voorkoming van verdere ongeregeld heden een agent van politie, die aldaar surveil leerde, er zich mee bemoeide, en nu van bedoelde personen eenige slagen bekwam. De daders zijn naar het pohtiebureel overgebracht. Wij vernemen dat tegen hen wegens verzet tegen de politie pro cesverbaal zal worden opgemaakt. Men heeft wel eens zoo schrijft men uit Den Haag met deelneming en mede lijden gewezen op de slachtoffers van de vergis sing in zake den tweevoudigen moord aan de Bocht van Guinea en tevens den wensch geuit, dat wel iets mocht worden verricht ten hunnen behoeve, althans voor De J. Dat die persoon niet zoo geheel vergeten werd, mag daaruit worden afgeleid, dat een geruimen tijd geleden reeds uit goede bron vernomen werd, dat de heeren leden der commissie van bijstand voor de plaatselijke werken enz. uit den Haagschen gemeenteraad in hun particulier, kort na het ontslag van De J. uit de gevangenis, hem een schuit en gereedschap hebben geschonken, ten einde zijn beroep weder bij de hand te kunnen nementerwijl de burge meester dien persoon van den beginne af uit eigen fondsen geldelijk heeft ondersteund, waar voor De J. zich steeds zeer dankbaar heeft be toond. Deze edele handeling zal wellicht aanlei ding geven dat het menschlievend voorbeeld navolging vinde. Van de huzaren en infanteristen, uit Amsterdam naar Sloten vertrokken, is gisteren reeds het grootste gedeelte teruggekeerd. Eenige werk lieden hebben het werk herval. Het baggerwerk is door de aannemers met 20 cents per roede verhoogd. Zondag is door de politie van Brou wershaven aan boord van het daar binnengeko men schip „Dallas" een passagier in hechtenis genomen, bekend onder den naam van Carl Erk, van Riga. Hij wordt verdacht eene som van 100,000 zilveren roebels ontvreemd te hebben. Men vond 20,000 roebels in zijn bezit. Zondag hebben de rechter-commis- saris, de efücier van justitie en subst.-griffier bij de rechtbank te Assen een onderzoek ingesteld te Nieuw-Dordrecht, naar aanleiding van de aldaar gedane poging tot moord. Het slachtoffer, de wed. Beuker, is aan hare wonden overleden, maar vóór haar dood heeft zij nog aan den burgemeester van Emmen als den dader aangewezen Hendri- kus Snijders, die haar Donderdag-nacht moet ge wekt hebben en door haar binnengelaten moet zijn. Hij moet toen de afschuwelijke daad bedreven hebben, en dat alleen om zich in het bezit van een weinig geld te stellen. De beschuldigde ont kent de misdaad te hebben gepleegd. Uit Zutfen wordt gemeld: Maandag middag had er in de onmiddellijke nabijheid de zer stad een vreeselijk ongeluk kunnen plaats heb ben, waarbij het leven van vele menschen op het spel stond. Even over de brug scheidt zich de spoorweg in tweeën, loopende naar Arnhem en Apeldoorn. Sedert een paar dagen was men bezig met het in orde brengen der ijzeren aansluiting van het Oosterspoor, dat den 15den dezer maand zal geopend worden. Naar het schijnt, hebben de werkers, om welke reden dan ook, de rails van den Oosterspoorweg met de andere lijn in onmid dellijke verbinding gebracht en die verbinding niet opgeheven, toen de trein naar Arnhem kwam aan- stoomen. Deze, te halfvijf van Zutfen vertrokken, was nog lang niet in vollen gang, maar kon toch, toen hij op de lijn van het Oosterspoor geraakte, niet sterk genoeg stoppen om een geweldigen schok te voorkomen tegen een stilstaande locomotief en twee waggons. De stilstaande locomotief, die bij zonder sterk geremd was, werd totaal in elkan der gestooten, zoo zelfs, dat de stukken langs den weg lagen, terwijl de beide daaraan verbonden waggons meer dan een kwartier uurs voortrol den. De loopende locomotief, welke die op den Oosterspoorweg een eind voortduwde, heeft ook veel geleden, en de twee eerste waggons hebben in die schade moeien deelen. De overige voertui gen schijnen in behoorlijke orde gebleven te zijn. Verwonderlijk goed zijn de passagiers er afgeko men de twee voorste waggons waren niet voor reizigers bestemd, de overige vijf grootendeels met menschen gevuld, die weinig of niets geleden heb ben. Men hoorde slechts van een kind, dat een paar tandjes uit den mond waren gestooten. De onbeschadigde waggons werden spoedig met de reizigers teruggevoerd, en een kwartier later stoomde een andere locomotief met de passagiers gelukkig den goeden weg op. Spoedig zal het wel nader blijken, aan wien de schuld ligt dezer onbegrijpe lijke achteloosheid. De trein onderging een opont houd van ongeveer een uur. Den eigenaar van den bloedhond, die den schedel van het te Blackburn vermoorde meisje opsnuffelde, en daardoor tot de ontdekking van den schuldige leidde, is voor dit dier reeds een som van 400 pd. st. geboden. Hij heeft dit bod afgewezen, daar hjj veel meer geld meent te kunnen verdienen door met den hond te kjjk te gaan. De helft van de opbrengst dezer tentoonstel ling bestemt hij voor de vrouw en de kinderen van den moordenaar Fish. BI ij kens nader bericht omtrent het springen van den stoomketel der stoomboot „Louise", tusschen Bingen en Rudesheim, moeten werkelijk minstens 25 personen bij de ramp zijn omgekomen, meest uit Rudesheim, Bingen en Geisenhem. Twee inwoners van Geulle, een dorp Dabij Maastricht aan den rechter Maasoever ge legen (de linkeroever aldaar is Belgisch grondge bied), werden in den laatsten tjjd meermalen be trapt op smokkelhandel en dan ook bij correctioneel vonnis tot 20 dagen eenzame opsluiting veroor deeld. Geen der beiden echter toonde lust om de opgelegde straf te ondergaan, en daar een hunner het veer aldaar houdt, werd van dit middel ge bruik gemaakt om aan de maréchaussóes te ont komen. Een paar dagen geleden echter werd één hunner gesnapt en in verzekerde bewaring ge bracht; doch de ander, de veerman, die er zgne verkenners op na houdt, heeft tot heden weten te ontkomen. Zoodra hij maar de nadering van een dienaar der gerechtigheid vermoedt, steekt hij ge regeld naar het Belgische grondgebied over. Rechtzaken. Voor de correclioneele kamer der arrond.-recht- bank te Amsterdam stond gisteren een medicinae doctor, H. M. Mensert genaamd, terecht ter zake van medeplichtigheid aan bedelarij. Hij had name lijk aan een zekeren P. E. A. Huygens een genees kundige verklaring afgegeveD, dat hij zich als een fatsoenlijk man deed kennen, doch door herhaalde bloedspuwing dermate in zijn gezondheid verzwakt was, dat hij ongeschikt was geworden om te werken. Die verklaring diende hem om bij ver scheiden personen gelden in te zamelen, onder het voorgeven daarvoor een groentezaak te wE koopen, die door zijne vrouw zou gedreven wori Ten gevolge van een ingesteld ouderzoek bit dat dit voorgeven onwaarheid bevatte. De zondheidstoesland van H. werd op last der just onderzocht door de doctoren Merkus Doornik Philipse, die de verklaring aflegden dat de bo en longen van beklaagde gezond waren, maart hij aan bloedarmoede leed, hetgeen hem wel c geschikt maakte voor zwaar werk, maar niet v» lichten arbeid. Deze feiten werden ter terec: zitting door tal van getuigen bevestigd, ter* eenige agenten van politie verklaarden dat zij gedurende jaren herhaaldelijk op straat haddi gezien en meest in beschonken toestand, zooi daardoor èn de verklaring van H. èn die van M. dat H. langen tijd aan het ziekbed gekluistei was geweest, waardeloos werd. De beide bek ontkenden de feiten bun ten laste gelegd nie H. meende dat hij zich niet aan bedelarij schuld gemaakt had, daar hij alleen geld te leen gevraa; had, en hij ook van plan was geweest dit ten: te geven. Dr. M. beweerde niet te kwader trom gehandeld te hebben; H. had in zijn tegenwoo: digheid bloed opgegeven en was z. i. voor werke ongeschikt, zoodat hij, ook uit medelijden voor de armen toestand van het gezin, niet geaarzeld ha: de geneeskundige verklaring af te geven. He O. M., waargenomen door Mr. Verloren van Themaal besprak uitvoerig de qualiCcatie welke aan di feilen door beklaagde gepleegd gegeven moe» worden. Naar zijne meening had de 1ste bekl bedelarij gepleegd onder het valsche voorgeven va? ziekte, en was de 2de bekl. medeplichtig daaraan, w'yl hij het plegen van dat feit gemakkelijk ga- maakt en bevorderd had. Men moest minder let ten op welke wijze er gebedeld was, in welke: vorm om geld gevraagd was, maar wel op dt omstandigheden waaronder het vragen had plaat! gevonden. Met het oog op vroegere veroordeelis- gen van den lsten bekl. en de betrekking vao Dr. M., achtte het O. M. een strenge straf wen- schelijk en eischte dientengevolge voor beide per sonen een celstraf voor den tijd van 1 jaar be nevens voor Huygens opzending naar een bede laarsgesticht. BUITENLAND. Frankrij k. Zondag had de groote bedevaart naar de kapel op Montmartre plaats. Te 9 uren werd de hoog mis gecelebreerd. De pauselijke nuntius kwam eenige minuten vroeger, in een prachtig rijtuig, getrokken door twee paarden, met twee bedien den in groote liverei achterop. Vele aanzienlijke personen, die insgelijks in schitterende rijtuigen waren gekomen, zoomede tal van officieren en leden van de katholieke gezellen-vereenigingeD, bevonden zich in de kapel. De nuntius las, onder begeleiding van muziek, de mis. Het orgel werd door eene jonge dame bespeeld, die tevens hare stem aan de orgeltonen leende. Zjj moet voor treffelijk gezongen hebben. 1 )uitschland. De „Post" schrijftAan de aanstaande bijeen komst der drie kanseliers te Berlijn wordt groot gewicht gehecht; ook nadat do Russische keizer den 13den dezer zijne reis zal hebben voortgezet, blijven de Russische en Oostenrijksch-Hongaarsche ministers nog eenige dagen hier om met Bismarck over de Oostersche quaestie te confereeren. Volgens de „Rheinische Kurier" zal de „Ministerialdirector" Starck als president van het Hessische ministerie optreden ter vervanging van den tot opvolger van Delbrück als president van den bondsraad benoemden minister Hoffmann. Het huis van afgevaardigden heeft gisteren na een debat van zes uur de spoorwegwet bij derde lezing aangenomen en ook het voorstel van Lasker, dat de regeering, bij de overdracht van de spoorwegen aan het rijk, ook alle rechten van Pruisen betreffende het aanleggen van spoorwegen aan het rijk zou overdragen. De geheele wet werd kg hoofdelijke stemming met 216 tegen 160 stem men aangenomen. De Koning van Beieren heeft de oprichting van een gedenkteeken voor Bismarck te Kissin gen goedgekeurd; het zal worden opgericht niet ter plaatse van den moordaanslag op den rijks kanselier, gelijk eerst het plan was, maar bij de

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2