LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4977. Donderdag A0. 1876. 4 Mei. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsI-05* Iedere regel meerB 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte LEIDEN, 3 Mei. De alhier gevestigde afdeeling der „Maatschappij ;ot beverdering der toonkunst" gaf gisteravond met medewerking van de zangvereeniging der afdeeling n van hel Parkorkest onder leiding van deo heer De Lange hare tweede muziekuitvoering, die in alle deelen uitstekend geslaagd mag heèlen. liet eerste hummer van het programma was de ouverture voor het drarna „Hernaüi," eene geheel nieuwe compositie van den directeur, waarover men zeker na eene eerste auditie moeilijk een oordeel kan vellen, maar die, mei de bekende virtuositeit van het Parkorkest ten gehoore gebracht, een treffenden indruk maakte op het niet zeer talrijk maar uitgelezen publiek en levendig werd toegejuicht. Daarop volgde „Erlkönigs Tochter" van Siels W. Gade, een der meest oorspronkelijke loon- dichten van den Noordschen componist, dat hier ter stede nog nooit ten gehoore was gebracht. Als solisten traden in dit nummer op mej. Ralie [sopraan), mej. Gripekoven (alt) en de heer V. d. B. (baryton). De eerste is eene goede bekende, ook van ons publiek, die dezen avond hare repu tatie uitstekend staande hield. Mej. Gripekoven zong zeer voldoende de partij van Olufs' Mutter en de heer V. d. B. was een zeer goede Oluf. Zijn flihk barytongeluid, dat evenwei het best uitkomt in de hooge tonen, maakt hem voor die partij wel geschikt. Zijne nette voordracht van het: „So oft 'mëin Auge die Fluren scbaul" en van het „Nacht, o wie stille!" verdienen dankbare vermelding. De partij van den TodteDgraber in R. Schumanns „Rose Pilgerfahrt," dat na de pauze volgde, lag klaarblijkelijk minder onder het bereik van zijne slem. Mej. Rahe en de heer De Goey oogstten in dit nummer de meeste lauweren. Overheerlijk zongen beiden o. o. bet duet (Max und Rosa) in hei tweede deel. Mej. De Graaf vervulde de altpartij mede niet onverdienstelijk. In beide nummers getuigden de koren van vlijtige studie en uitstekende leiding. Alles fijn, geache veerd, keurig in een woord. Men denke b. v. aan het Morgengesang in Erlkönigs Tochter, aan het Elfenchor eD het Tanzchor in de Pilgerfahrt, maar vooral aan het „O, sel'ge Zeit, da in der Brust die Liebe auferblüht", en men zal moeten erkennen dal het koor, waarover de afdeeling beschikken kan, klein is maar dapper en dat de leiding van den heer De Lange door dat koor niet genoeg op prijs kan worden gesteld. Hadden de tenoren en bassen dit den geheelen avond even levendig beseft, de intrede van het Maonerchor „Bist du im Wald gewandelt" zou minder onzeker en de gebeele uitvoering nog verdienstelijker zijn geweest. In de maand April zijn binnen de gemeente Leiden geboren 130 kinderen, als: 57 zoons en 73 dochters, waaronder is begrepen 1 tweeling- geboorte; overleden 109 personen, als: 17 man nen, 24 vrouwen, 38 zoons en 30 dochtersdaaren boven als levenloos aangegeven 6; gehuwd 21 paren. Te Groningen is Zondag eene vergadering gehouden van leeraren bij het m. o., welke door de leeraren der scholen uit Groningen en Fries land en den heer Dr. D. J. Steyn Parvé was bezocht. Na eene geanimeerde discussie werd het wenschelijke uitgesproken van uitbreiding van het pensioenfonds voor weduwen der rijks ambtenaren, en van herziening der wet van 2 Mei 1863, met betere afbakening der grenzen tusschen I. en m. o. Onder meer was men van oordeel, dat ook het onderwijzen der beginselen van de Fransche taal aan de scholen van middelbaar onderwijs behoorde te worden overgelaten. Gisteren zijn in Den Haag voor de Fran sche taal 11 candidaten geëxamineerd; toegelaten I. Hannik, uit RotterdamJ. Metzelaar, uit Delft. Van de 18 candidaten voor de hulponderwijzers- acte werden 11 tóegelaten: M. Brezet, J. D. Douw, uit RotterdamA. Van Heusden, J. Smits, uit Dordrecht; L. Hjjmans uit Overschie; P. E. Van Leeuwen, M. C. A. Muller, C. M. Schepman, J. L. M. Waterreus, M. J. Weyman, uit Den Haag; J. Vreeburg, uit Scheveningen. Vanwege de Hollandsche Maatschappij van landbouw zal te Rotterdam eene algemeene ten toonstelling van voortbrengselen en werktuigen gehouden worden van 16 tot 20 September, en van paarden, runavee, schapen, varkens en pluim gedierte den 19den September. Een ieder, al of niet lid der genoemde maatschappij zijnde, wordt uitgerioodigd op deze tentoonstelling in te zenden, na voorafgaande aangifte vóór den tijd en op de voorwaarden, in het programma vermeld. Het bestuur is voornemens, op de tentoonstelling voor werpen, vee en werktuigen ter verloting aan te koópen. Op aanvraag van het hoofdbestuur is door de directiën van verscheidene middelen van ver voer voor de verzending van voorwerpen en vee van en naar de tentoonstelling vrijdom of vermin dering van vracht verleend. Voorts zullen een aantal prijzen, waaronder van de prinsen Frederik, Hendrik en Alexander, alsook van afdeelingen der maatschappij en van onderscheiden particulieren, worden uitgeloofd. Blijkens eene mededeeling door het hoofd- comilé van het Roode Kruis aan de comités en de correspondenten, heeft Z. M. vergund, dat het gebouw in het Voorhout, bekend onder den naam van Pageshuis, tijdelijk door het hoofdcomité wordt in bezit genomen tot het bewaren der voorwerpen behoorende tol de modellen-verzame ling, het archief enz. en verder tot het verrich ten der werkzaamheden aan het Roode Kruis verbonden. Uit een schrijven van het cenlraal- comité te Batavia blijkt, dat het geheele bedrag der inleekeninglijslen, ten behoeve van het Roode Kruis in Ned.-Indië, was geklommen lot de be langrijke som van 56,577 99'/2. Sedert de vorige opgave is len behoeve der zieke en gewonde krijgslieden in den oorlog tegen Atjeh aan bij dragen bij het hoofdcomité hier te lande ingeko men de som van 1178.91. A'anwege de regeering is aan de gemeen tebesturen kennis gegeven, dat de strafverorde ningen der plaatselijke besturen aan den procureur- generaal bij den hoogen raad der Nederlanden behooren te worden medegedeeld. De gemeente besturen zijn dienvolgens aangezocht van alle beslaande en van alle later vast te stellen veror deningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd, een afdruk of afschrift genoemden proc.-generaal te doen toekomen. Het stoomschip „Prins Hendrik," van Nieu- wediep naar Batavia, heeft gisteren van Port Said de reis voortgezet. Tot ridder der orde van de Eikenkroon is is benoemd de heer J. B. Cajot, beeldhouwer te Arnhem; tot commandeur dier orde de heer F. A. Gevaert, directeur van het conservatoire voor muziek te Brussel. Thorbecke's standbeeld is gisteren in den vroegen morgen op het voetstuk geplaatst. Het beeld is 3.30 meter hoog. Het voetstuk is om geven door vier treden en een ijzeren hek. De heeren Le Gras, Van Zuylen en Haspels hebben den heer L. H. Chrispijn en zyn echtge- noole, mevr. Chrispijn—Stoetz, geëngageerd, beiden totnütoe verbonden aan het gezelschap van den heer Valois, benevens mej. L. Van Dam, tot dus ver lid van het gezelschap der heeren Albregt en Van Oliefen, terwijl ook nog met andere ar- tisten onderhandeld wordt. Bij resolutie van den minister is bepaald, dat „farine lactée" (ook genaamd kindermeel, en volgens scheikundig onderzoek bevattende ongeveer 25 pCt. rietsuiker en 6 pCt. melksuiker), voor de toepassing van het tarief van rechten moet worden gerangschikt onder den post: koek-, ban ket- en suikerbakkerswerk. Zr. Ms. schroefstoomschip „het Loo", onder bevel van den kapt.-luit.-ter-zee E, L. baron Van Heeckeren van Walien, komende uit West-Indië, is den lslen dezer wegens stormweder te Ryde (eilaod Wight) binnengeloopen; Zr. Ms. ramtoren- schip „Prins Hendrik der Nederlanden", onder bevel van den kapt.-ter-zee A. N. L. Koops, is den 2den dezer van Aden naar Point de Galle vertrokken. De kapt. A. H. W. De Gelder, de 1ste luit. H. J. R.omeny en de 2de luit. J. R. j. P. Cambier en HZ. A. G. De Petit, allen van het corps mariniers, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost- Iódië en van daar den 22sten April in Nederland teruggekeerd, zijn met dien datum ter beschikking gesteld van den commandant van voorschreven corps. De 1ste luit.-kwartierm. A. M. Brandenburg van het 1ste reg. inf., belast met het onderwijs op de 1ste kl. van den wetenschappelijken cursus tot opleiding van 'onderofficieren bij het instructie- bataljon te Kampen voor het vak der milit. admi nistratie, wordt met 1 Aug. eervol uit die betrek king ontheven en overgeplaatst hij den staf der infanterie, om bij het departement van oorlog werkzaam te zijn. Met den löden dezer worden geplaatst: aan boord van: Zr. Ms. ramschip „Schorpioen", de luit.-ter-zee 1ste kl. W. M. E. Bervoets, als 1ste officier, de luit.-ter-zee 2de kl. J. Ilaremaker, H. C. Achenbach en J. H. M. Jansen, en de off. van admin. 2de kl. F. Bamberg; Zr. Ms. monitor „Adder", de luit.-ter-zee 2de kl. J. R. Eek, B. De Groot, G. M. Tilsingh, D. A. Mensert, eerstgen. als 1ste off., en de off. van admin. 3de kl. F. D. Clarkson; Zr. Ms. monitor „Heiligerlee", de luit.- ter-zee 2de kl. W. J. P. Van Waning, A. W. Vinkhuyzen, J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wijborgh, C. J. Franpois, eerstgen. als 1ste off., en de off. van admin. 3de kl. J. A. Sonnenberg; Zr. Ms. monitor „Tijger", de luit.-ter-zee 2de kl. P. J. L. De Chateleux, R. C. Van der Meulen, J. A. H. Beck en W. Allirol, eerstgen. als lsle off, en de off. van admin. 3de kl. W. E. Muller; Zr. Ms. ramschip „Guinea", de luit.-ter-zee 2de kl. J. S. Van Drooge; Zr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord, de luit.-ter-zee 2de kl. B. Brutel de la Rivïère; Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, de luit.-ter-zee 2de kl. J. Van den Bosch en A. Seret en in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amster dam, de luit.-ter-zee 1ste kl. G. Van Herwaar den, P. G. Bruch en O. C. A. J. Moreau, ten einde belast te worden met het bevel respect, over de stoomkanonneerbooten „Dog", „Gier" en „Brak." De Ned. Bank had op 1 Mei bij een munt en muntmateriaal van 158,461,463.76'/j voor eene som van 155,945,662.38'/, minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 62,378,204.95'/j meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1