Gisteren vierde de heer S. H. Hertzveld, hoofdcommies bij het ministerie van financiën, hel vijftigjarig jubilé van zijn ambtenaarsloopbaan bij dat departement. Hartelijk werd hij bij die gelegenheid door zijn mede-ambtenaren begroet. Daarna deed de minister van financiën hem ont bieden en overhandigde hem, namens den Koning, de versierselen der ridderorde van de Eikekroon. Gisteren is de lijn ZevenbergenZwaluwe voor het verkeer geopend. De eerste trein die er gistermorgen aankwam, werd door eene talrijke menigte afgewacht, terwijl de muziekvereeniging „Eulerpe" zich aan het slation had opgesteld. Op het slation waren de Nederlandsche en Belgische vlaggen geheschen, terwijl ook vele ingezetenen door het uitsteken van vlaggen van hunne belang stelling in deze nieuwe verbinding blijk gaven. Ook van het raadhuis wapperde de driekleur. Te Parijs is Vrjjdag jl. een begin gemaakt met den verkoop van schilderijen van wijlen den heer Edward L. Jacobson in Den Haag. Een Ca- banel, „een Florentijnsch dichter" voorstellende, welke schilderij in 1861 tentoongesteld was, bracht 56,000 fr. op; „Aglaé", van denzelfden schilder, werd voor 26,000 fr. toegewezen; „een liggende Stier", van Rosa Bonheur, voor 17.000 fr.; „een treurend jong meisje", van Ary Scheffer, voor denzelfden prjjs. Er waren 88 doeken, die geza menlijk verkocht zijn voor 456,370 fr. Naar men verneemt is de heer A. A. Vor- sterman van Oyen, te Maastricht, benoemd tot eere-lid der „Reale Associazione dei benemeriti Italiani," eene archaeologische, literarische en we tenschappelijke instelling te Palermo. Kapt. J. T. T. C. Van Dam van Isselt is van het 3de reg. inf. te Bergen-op-Zoom bij het inslr.-bat. te Kampen overgeplaatst. Met ingang van 1 Juni is aan den inge nieur 1ste kl. A. Van Hooft en aan den ingenieur 3de kl. J. Mulder onbepaald verlof verleend uit den dienst van 's rijks waterstaat, en zijn genoemde ingenieurs tijdelijk in dienst gesteld als sectie ingenieurs bij den aanleg van staatsspoorwegen tevens is lot adjunct-ingenieur bij den aanleg van staatsspoorwegen benoemd J. A. Lindo. De kapt. L. R. baron Taets van Amerongen is van het 1ste bij het 2de reg. veld-art. overge plaatst. Het onderzoek van de verlofgangers der militie te land zal plaats hebben te Leiden (gem.) voor de lichtingen 1872 en 73 Donderdag 1 Juni 's morgens te halftien, voor de lichtingen 1874 en 75 denzelfden dag 's namiddags te één uur; voor de overige gemeenten van 't kanton den 2den Juni 's morgens te tien uren. Tweede Kamer. De werkzaamheden zijn hervat. De heer A. E. Mackay heeft zitting ge nomen. Door de afdeelingen zijn benoemd tot voor zitters de heeren Wintgens, Kappeyne, Blussé, Corver Hooft en Jonckbloet en tot ondervoorzit ters de heeren Begram, Mirandolle, Gevers, Ver- heyen en De Vries. Z. M. heeft, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan Jhr. J. A. G. Van der Wijck als burgem. van Hoogeveen, aan H. F. Deel als burgem. van 't Zandt; benoemd tot burgem. der gem. Giessendam J. Sneltjes, met toekenning van eervol ontslag als burgem. der gem. Nieuwkoop, en tot burgem. van laatslgen. gem. W. C. graaf Van Rechteren Limpurg; G. J. Van Kerkwijck, ontv. der dir. bel. enz. te Borculo, benoemd tot ontv. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Tessel. (J-emeng-d Nieuws. Door het „Vaderland" werd voor eenige dagen een bericht opgenomen, betreffende een aan hondsdolheid bezweken kind te Enschede. Uit eene nadere rectificatie blijkt: 1°. dat het kind niet aan hondsdolheid is overleden, maar aan hersenontsteking; 2°. dat het kind niet dezer dagen, maar drie maanden geleden door een hond gebeten is; 3°. dat genoemde hond niet dol was; 4°. dat men zich niet ongerust maakt over de moeder, aangezien deze niet door het kind ge beten is. In de vorige week ontstond te Slie- drecht omstreeks middernacht een begin van brand, die zonder tijdige ontdekking ernstige ge volgen had kunnen hebben. Door een toeval werd hg echter bespeurd, en met snelle beradenheid was spoedig de hoop spaand ers uiteengehaald en de reeds brandende hoek van 't.rieten dak ge- bluscht. Blijkbaar was hier moedwil in 't spel geweest, zoodat de justitie zich de zaak ernstig aantrok. Tegen zekeren Moor, in wiens bijzijn op den 9den Februari 1875 op nog niet opgehel derde wijze brand in de hooipers ontstond, zijn zulke bezwaren gerezen, dat hij zwaar geboeid naar Gorcum gevoerd is. De aangehoudene was sedert eenige maanden nachtwachter, en als zoo danig in dienst, toen in zijn wijk op den bewusten nacht de brand ontstond. Zaterdag-avond was te Urk zekere T. v. d. B. bezig met op vogels te schieten. Een jongeling joeg opzettelijk of toevallig een vogel weg, waarop eerstgenoemde hem achtervolgde en de volle laag hem in het rechteroog schoot. On middellijk werd heelkundige hulp ingeroepen, doch men vreest hel ergste. Even buiten Meppel, in de Rust, werd Zondag een lijk drijvende gevonden, hetwelk later bleek dat van een ontslagen bedelaars-kolonist uit een der rijksgestichten te zijn. Ruim een week geleden was die man in beschonken toestand te Meppel gezien, waarna men niets meer van hem had vernomen. Bij het afbranden eener keet van een der arbeiders, werkzaam aan den Ketel, in Over- ijsel, heeft een tweejarig kind zulke hevige brand wonden bekomen, dat het aan de gevolgen is overleden. Te Lestrum, gemeente Tieljerkster- adeel, is eene vrouw overleden, mej. M. B., die in vele plaatsen van Nederland, ja zelfs in het buitenland, bekend stond als „de dokteresse." Zij was een weldoenster voor de armen harer woon plaats. In den afgeloopen winter deelde zij hun het vleesch uit van vier varkens en een koe, en elke maand een baal koffieboonen. Zelfs bij bena dering is het niet te bepalen, hoeveel geld door haar jaarlijks aan kleedingslukken voor behoeftigen werd uitgegeven. Zelve eenmaal behoeftig, wist zij te beter wat weldoen beteekent. Te Krimpen aan den IIsel is gister- ochtend een werkman, by het scheppen van water, in een sloot gevallen, waaruit hij later levenloos werd opgehaald. Er zijn Zondag-avond ongeregeldhe- den uitgebroken te Sloten in Noord-Holland, ten gevolge van een werkstaking onder veenarbeiders. Eerst zijn 14 man infanterie, daarna, gisterochtend te 4 uren, een escadron huzaren, voorzien van scherpe patronen, uit Amsterdam derwaarts ver trokken. Uit 's-Grevelduin-Capelle wordt ge- meld Betreffende de vrouw van Michiel MolengraalT, van wie men onderstelt dat zij eerst vermoord en daarna in het water geworpen is, kan nog het volgende bericht worden: Dadelijk na de ontdek king der misdaad rees een zwaar vermoeden tegen haar man, met wien zij steeds in voortdurende huiselijke onaangenaamheden leefde en van wien zij ongelooflijk veel mishandelingen te verduren had. De politie noodzaakte hem bij de lijkschou wing tegenwoordig te zijn en zonder de minste blijkbare aandoening volgde hij den gang der operatiën. Het vinden van een stuk lat en een schootsvel (de man is schoenmaker), met bloed bevlekt, en zijn zeggen, eenige dagen geleden, dat hij verlangde naar den dood zijner vrouw, hebben er toe geleid dat hij Vrijdag-ochtend uit het huis van arrest te Waalwijk, werwaarts hij gebracht was geworden, gevankelijk naar Den Bosch is getransporteerd. Het kostte moeite hem te vrijwaren tegen de woede des volks, dat zoo gaarne de lynch-wet op hem zou toegepast hebben. Uit Groningen wordt gemeld, dat het kind (een weesje), 't welk door hare familie te Steenwijkerwold zoodanig is verwaarloosd, dat het door bevriezing één voet geheel en van den anderen twee teenen verloren heeft, eerlang weder teruggaat naar Nijmegen, waar het vroeger in een gesticht was opgenomen. Het arme kind is ove rigens thans gezond en in hare vreeselijke ver minking zal zoo goed mogelijk worden voorzien. Te Grave is Zondag bij het uitgaan der kerk eene oude vrouw, voor een rijtuig willende passeeren, dat in volle vaart was, onder de paarden geraakt, zoodat zij hel rijtuig over het lichaam kreeg en belangrijke kneuzingen bekwam. Zij ver keert in levensgevaar. Zaterdag werd in de nabijheid van Ommen door jagers in die gemeente een jachtpartij gehouden op een wild zwijn, dat zich eenigen tijd in deze streken op verschillende plaatsen vertoond had. De heer J. Buddingh, grilfier bij het kan tongerecht, heeft het dier gedood, dat daarna op eene ladder in triomf door de straten van Ommen werd gedragen. Uil Brest wordt van Vrijdag gemeld, dat eene postpakketboot, dienstdoende tusschen Conquet en Ouessant, dien dag schipbreuk gele den heeft. Van de 24 opvarenden zijn slechts 3 gered. BUITENLAND. Frankrij li. Bij de herstemming is Pascal Duprat (linker zijde) in het zeventiende arrondissement van Parijs gekozente Bordeaux Simiot (gematigd republi kein); in het departement Cher Rollet, republikein. In Algiers is de opstand geheel gedempt. Naar aanleiding van den brand te Rouaan komt de „Univers", onder volkomen instemming van het „Journal de Paris", er tegen op, dat de soldaten van het leger tot figuranten in de schouw burgen worden misbruikt. Spanje. Een tolk van de Spaansche legatie aan het hof van Marokko heeft, zooals uit Madrid gemeld wordt, voor de ministers van oorlog en buitenlandsche zaken verzegelde brieven overgebracht, inhoudende, dat sommige stammen het onzijdig grondgebied hebben geschonden, het gewas vernielende, plun derende en den grond onder elkander verdeelende. Grroot-Britanïiië. Verleden week is te Portsmouth het groote gepantserde oorlogschip de „Inflexible" van stapel geloopen, in tegenwoordigheid van een zeer groot aantal toeschouwers. Het is bestemd om in zijne torens vier van die geweldige kanonnen, van 81 ton, te dragen, waarmede onlangs te Woolwich proeven genomen zijn. De torens worden door ijzeren platen van IS duim dikte beschermd en de platen, die de citadel, het hart van het schip, beschermeD, hebben eene dikte van 24 duim. Als deze drijvende vesting al wat zij dragen moet aan boord heeft, zal zij eene zwaarte hebben van 11,407 ton, welke nooit door een schip bereikt is. Men kan zich voorstellen met welk een gewel dige kracht de ram, waarvan het voorzien is, den vijand kan treffen. Toch zal het zich lichter kunnen bewegen dan menig fregat van vroeger dagen. Door eene vernuftige en juiste toepassing der hydrauliek zullen de kanonnen van 81 ton ge makkelijker geregeerd kunnen worden dan de 38-tons kanonnen van de „Thunderer." De zware torens zullen in ééne minuut geheel kunnen rond draaien en minder manschappen noodig zijn om de kanonnen te doen werken dan voorheen voor kanonnen die de helft dier zwaarte hadden. Dit schip werd door prinses Louise als vertegen woordigster der koningin bij-het van stapel loopen gedoopt. Aan haar was het opgedragen orn, naar oud gebruik, een flesch wijn stuk te slaan op den boeg van het schip en de laatste balken te verwij deren, die het nog tegenhielden. Door een bij deze gelegenheid voor het eerst met dat doel in toepassing gebrachten, vernuftig uitgedachten toestel behoefde de prinses slechts op een knop te druk ken om de flesch die anders in de hand ge houden en met een krachtigen slag tegen het schip verbrijzeld pleegt te worden op den boeg stuk te slaan. En door op een anderen knop te drukken verbrak zij een galvanischen stroom, ten gevolge waarvan de laatste stutten, die het vaar tuig tegenhielden, werden omgeworpen. Onder daverende toejuichingen ging het gevaarte te water. Met zekere fierheid vermelden de Engelsche bladen het te water gaan van dit onovertroffen oorlogschip. Maar de „Times" acht zich verplicht er op te wijzen, dat het nog niet gereed is, of reeds zijn in aantocht degenen, die het overtreffen zullen. In Italië worden de „Dandolo" en de „Duilio" gebouwd, die vier kanonnen van 100 ton zullen draden en nog dikkere ijzeren platen..

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2