macht, en Mr. De Pinto, raad-adviseur bij het departement van justitie, is die taak opgedragen. Zaterdag is de commissie benoemd voor het «indexamen der hoogere burgerscholen voor Zuid- Holland, welk examen zal gehouden worden te Delft. De leden dier commissie zijn de heeren: Bisschop, president; Van den Briel en Perk, te Delft; Schoule en Salverda de Grave, in Den Haag; Fran?ois en Rombach, te Rotterdam; Brongersma, te Leiden; Voorzanger en Keidel, te Dordrecht; Bozon en Holwerda, te SchiedamHiebendaal en Van Zutphen, te Gorcum. Voor de akte in de Fransche taal hadden zich Zaterdag in Den Haag 9 candidaten aange meld 7 werden afgewezentoegelaten de heeren J. B. Govers van Rotterdam en W. G. Meyer uit Krimpen a. d. Lek. Achttien candidaten hadden zich Vrjjdag onderworpen aan het examen voor de hoofdonderwijzersakte; 13 werden afgewezen; toegelaten de heeren: J. L. Ph. Duyser, \V. P. Hillen, uit Den Haag; W. Jansen, P. J. S. Lentz, uit Rotterdam; één candidaft trok zich tijdens het examen terug. Den 13den Mei zullen aan boord van het stoomschip „Koning der Nederlanden" overgaan, om via Suez naar Java te vertrekken, 158 mili tairen, onder welke 8 onderofficieren, onder bevel van den luit.-kol. der inf. H. G. Bouwmeester en het medegeleide van den lsten luit. van dat wapen A. B. C. Dom en de 2de luits. G. D. Van Epen, H. H. Sloot en J. Langenbach. Het stoomschip „Drenthe", van Rotterdam naar Java, is 21 dezer te Porl-Said gearriveerd. Het detachement supplelietroepen, bestemd om met het stoomschip „Friesland" naar Java te vertrekken, zal 29 dezer in stede van te Rotter dam te Vlissingen op dien bodem scheep gaan. Eerste Kamer. De 24 tegen heden aan de orde gestelde wetsontwerpen zijn aangenomen. Woensdag te 11 uren zijn aan de orde gesteld de ontwerpen tot wijziging der Indische begroo ting voor 1870 (tegemoetkoming aan den heer Van Angelbeek) en tot regeling van het hooger onderwijs. Z. M. heeft herbenoemdtot burgem. van Nieuwstadt F. H. Kruyen, van Doniawerstal B. E. S. Van Weideren baron Rengers. Gemengd Nieuws. Verleden week zijn te Katwijk 26 schuiten aangekomen, waaronder enkele binnenlek kers met mooie vangsi, die besomden f 120 a f 250 in 4 a 8 dagen reis. De vischprijzen waren zeer hoog. Men meldt uit Zoeterwoude: Meer malen vond men bij het omspitten van den grond op eenigen afstand van den Rijn scherven van Bomeinschen oorsprong. Bij onderzoek is geble ken, dat zeer waarschijnlijk is, dat de Romeinen hier een hunner nederzettingen hadden, terwijl in later lijden op dezelfde plek kloostergebouwen zijn opgericht, die echter verdwenen zijn, maar waarvan ook nu nog de grondslagen gevonden worden. Vr ij dag-ochtend verspreidde zich te Losser het gerucht van een vreeselijken moord, lusschen Gronau en Epe gepleegd. Het lijk moet op een afschuwelijke wijze verminkt zijn. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Volgens bericht uit Koningsbergen strandde in den nacht van 12 op 13 dezer op «ene mijl afstand van Sarkau het Ned. schip „Drie Gebroeders," kapt. Klerk, van Hamburg maar Memel. De equipage bestond uit een huis jezin van tien personen, waaronder eene 70-jarige. Zes personen heeft men verkleumd en dood op het vaartuig gevonden, een meisje en twee jon gelieden zijn in het leven gebleven. Van den stuur man, die over boord is gesprongen, heeft men .niets vernomen. De zeldzaamheden op het raadhuis te Barneveld, verzameld door den burgemeester Mr. C. JA. Nairac, zijn in den laatste tijd aanzienlijk ver meerderd, en zulks niettegenstaande vele der be langrijkste oudheden naar het museum te Leiden "verzonden zijn. Onder de voorwerpen treft men aanvuursteenen messen, pijltjes en pijlspitsen uit het Stroeërzand, versieringen van wapenrus tingen, Frankisch brons, Romeinsch ijzerwerk, zeld zame penningen van de Romeinsche keizers, een prachtig Maria-beeld uit de oudheid, gevonden in de kerk te Voorthuizen. De meeste der genoemde voorwerpen zijn echter opgegraven op den Beume- lerberg te Garderen, onder Barneveld. Van het op dien berg gevonden kerkhof vindt men een sier lijke afbeelding, zoo ook een voorstelling van de op offering van Jan Van Schaiïelaar, met een oude oorkonde, die zaak betreffende. De Frankische versierselen van amberglas en kralen, laatstelijk te Garderen gevonden, de portretten, wapenschil den, afbeeldingen van reeds lang gesloopte kas- teelen, beschrijvingen van ambtsjonkers, enz., enz. kunnen aan oudheidkenners, die dit dorp bezoeken, zeer ter bezichtiging aanbevolen worden. Er is een eind gemaakt aan het con flict tusschen de officieren en studenten te Jena, die, gelijk men zich herinneren zal, eerstgenoem- den hadden uitgedaagd, omdat een van hen aan een student „einjahriger" eene vernederende cor- vée had opgedragen. Twee van de officieren zijn plotseling verplaatst. Zondag-avond 16 dezer werd zoo meldt de Weener „Polil. Corr." uit Belgrado aan de zoo dikwijls genoemde Junakinja (heldin), juffrouw Merkus, door onze oorlogzuchtige jonge lingschap een serenade gebracht, die voor het vorstelijk paleis zich lot een vormelijke oorlogsde- monslratie ontwikkelde. Gansch Belgrado was op de been en de volksmassa's trokken met muziek vooraf en onder onophoudelijke kreten door de straten. Voor het paleis van vorst Milan zong de zangvereeniging het volkslied, en vervolgens ging de optocht naar het hotel waar juffrouw Merkus, de vriendin der Slawen, is gehuisvest. Na storm achtig gejuich en gejubel, en nadat een hoog leeraar een toespraak had gehouden, verscheen de amazone op het balkonde haar bewezen eer en onderscheiding beantwoordde zij met een krach tige rede, waarin zij hare gevoelens en wenschen voor de verlossing van den Servischen volksstam te kennen gaf. Aan waanzin grensde de geestdrift des volks. De avond verliep zonder rustverstoring en zonder ongelukken. Te Glasgow is Zaterdag-ochtend een geweldige brand uitgebroken in de Buchanan- slraat, eene hoofdstraat. Een geheel blok huizen stond in vlamde spuiten waren machteloos. James Fish, de man die te Blackburn Emily Holland heeft vermoord, is een jong man van 26 jaren, die eene vrouw en vier kinderen heeft. De „Daily Telegraph" merkt aan, dat de ontdekking van de ware toedracht der zaak eene nieuwe aansporing is om toch met de uiterste omzichtigheid te werk te gaan bij de instructie van dergelijke gevallen. Het is thans immers ge bleken, dat Taylor onschuldig is, ofschoon alles in den aanvang hem als den moordenaar scheen aan te wijzen. Te Chelsea is men thans eene nieuwe misdaad op het spoor gekomen. Eene bejaarde dame, die kamers verhuurde, is, waarschijnlijk door zekeren Wallace en zijne vrouw, die eenige dagen bij haar hun intrek hadden genomen, door chloroform om het leven gebracht, nadat zij eerst gepoogd hadden haar te vergiftigen. Het echtpaar is, nog voordat de dood van hun slachtoffer be kend was, naar Brussel vertrokken. Eenige juwee- len, die de dame bezat, worden vermist. Eenige dagen geleden ontdekte de kustwacht van Sidmouth een fraaie bark met volle zeilen, die op de Otterton-rotsen vast zat. Spoedig waren de reddingbooten op weg naar het in nood verkeerende schip, en met behulp van een raket- tentoestel bracht men een lijn aan boord van het gestrand schip. Tot verbazing van de manschap pen in de reddingboot, bleef de lijn onaangeroerd op het schip liggenblijkbaar bevond zich niemand aan boord. Men naderde toen voorzichtig't schip om een nader onderzoek in te stellen en 't bleek werkelijk dat zich geen levend wezen aan boord bevond, maar dat niet alleenhet vaartuig was blijkbaar met veel zorg verlaten. Alle booten, de chronometer, boeken en kleederen waren opgeruimdalleen vond men twee brieven, waaruit bleek, dat men zich op de „Ondine" bevond, komende van Lon den en met pek geladen, voor Marseille bestemd en aldaar tehuis behoorende. Ofschoon er water in het schip was, bespeurde men geen lek van eenige beteekenis, het schip was volstrekt niet in een toestand welke een verlaten rechtvaardigen kon. Zonder veel inspanning werd het vlot ge maakt en naar de haven van Exmouth geboeg- seerd, alwaar spoedig daarna een telegram werd ontvangen, dat de kapitein en de bemanning van de „Ondine" te Weymouth geland waren. Men hoopt spoedig nadere bijzonderheden te vernemen, wat tot het verlaten van het zich in uitmunten den staat bevindende schip aanleiding gaf. Rechtzaken. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kan tongerecht alhier van 15 April 1 wegens zonder vergunning balken te laten drijven in het water (Zoeterwoude); 3 w. honden ongemuilkorfd op den openbaren weg te laten loopen; 2 w. buiten eene openbare wa terplaats datgene te verrichten, waartoe die inrich tingen zijn bestemd. koloniën. BATAVIA, 16 Maart. Blijkens eene uit Penang ontvangen mededeeling hadden, toen de tijding van het overigden van den generaal-majoor J. L. J. H. Pel, in leven militair levens civiel bevelhebber te Atjeh, aldaar ruchtbaar was geworden, alle ter reede liggende schepen de vlag halfsloks geheschen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen -. Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Eu ropa, w. meer dan 15 jaren onafgebr. dienst in Ned.-Indië, aan den resid. van Tapanoeli S. Stibbe Lzn.; een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den contr. '1ste kl. M. J. Honig; een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den tolk voor de Chin, taal te Soerabaya, J. E. Albrecht. Ontslagen: Eervol, nit 's lands dienst, de klerk bij het post- en telegraafk. te Kediri, II. Van Beem. Benoemd: Tot omgaand rechter in het gouv. Celebes en onderh-, Mr. J. J. W. Scholten; tot ads.-reaid. van Berbek, W. L. H. A. Harloff; tot subat.-offic. van just, te Padang Mr. A. De Vries; tot predikant bij de prot gemeente te Soerakarta, W. Malinckrodttot not. te Buitenzorg, P. Ch. Simontot comm. op het ads.-resid.-kant. te Tjilatjap W. R. Huber; tot opz. late kl. hij den waterstaat en 's lands burgerl. openb. werken, H. Brauns. Voor den tijd van drie jaren: Tot direct, van de Javasche Bank, D. N. Versteegh en A. W. Verkonteren. Ge steld: Tijdelijk ter beschikking van den mil. tevens civ. bevel hebber te Atjeh met den rang en titel van ads.-res., Mr. J. Van Kaathoven. Departement van Oorlog. Bepaald: Dat het aan den kapt. der inf. A. S. H. Booms verleend tweej. verlof naar Enropa, wegens twaalf jaren onafgebr. dienst in Ned.-Indië, wordt be schouwd als te zijn verleend wegens ziekte. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned. wegens 15 jaren onafgebr. dienst in Ned.- Indië, aan den kapt. der inf. W. F. Van Vugt. Ontslagen; Eervol, uit Zr. Ala. milit. dienst, met behoud van recht op pens., de 1ste Init. der genie V. Eevyssohn. Bevorderd: Tot kapt-, bij de art., de 1ste lnit. C. A. Whitton, thans met verlof in Ned., en J.-J. K. De Aloulin. Geplaatst: bij de milit. admin. als onderint. 2de kl. bij het bur. van den onderint. 1ste kl. van Som. westkust en onderh., de kapt.-kwartierm. E .J. L. Herens; als onderint. 1ste kl. in de 1ste milit. afd. op Java, de kapt.- kwartierm. C. Dekker en de onderint. 2de kl. J. N. Moréebij het hospit. te Padang, de 2de luit.-kwartierm. J. A. Keuken meester; bij den raad van admin. te Muntok, de 2de luit.-kwar- tierra. F. Riusea; bij dien der art. te Weltevreden, de 2delait.- kwart. C. J. T. Smits; bij den raad van admin. van bet linker 12de bat. de 2de lnit.-kwarticrm. G. De Voogt. Bij de inf.3de bat. de kapt. A. Bosch, 5de bat. de 2de lnit. A. Berends, 7de bat. de 2de luit. J. C. A. Christen, linker 8ste bat. de 2de luit. H. Kuyk. Departement der Marine. Benoemd: Tot 2den stuurman J. F. C. Vank. buitenland. Frankrij li. Den 2den Juli e. k. zal de nieuwe Basiliek te Lourdes worden ingewijd, den volgenden dag het standbeeld ter eere van de Notre Dame te Lourdes plechtig gekroond worden. De Paus heeft bij eene breve daartoe vergunning gegeven. Hel episcopaat denkt aan die plechtigheid zooveel luister mogelijk bij te zetten. Men meldt zelfs dat al de bisschop pen van Frankrijk er bij tegenwoordig zullen zijn. De 447ste verjaardag van de bevrijding van Orleans door Jeanne d'Arc zal plechtig in die stad gevierd worden. Mac Mahon, vergezeld van de ministers van oorlog en van koophandel en land bouw, zal den 6den Mei derwaarts vertrekken den 7den (Zondag) wordt er een buitengewone dienst in de kathedraal gehouden; te 2 uren 's namiddags uitdeeling der prijzen aan de be kroonden op de tentoonstelling; 's avonds zal Mac Mahon getuige zijn van het overreiken van het vaandel „de Jonkvrouw" aan den bisschop van Orleans. De uitgifte der Parijsche leening van 120 millioen, ten behoeve van openbare werken, schijnt, volgens een telegram uit Parijs, eene besliste zaak te zijn. In de berichten van generaal Carteret wordt geconstateerd, dat hij de beweging in Algerië is meester geworden, die binnen Elamri is gelocali- seerd. Overal elders heerscht rust.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2