LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4968. SVIaandag A0. 1876. 24 April. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per posl1.40. Afzonderlijke NommersD 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels1.05. Iedere regel meern 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte LEIDEN, 22 April. Heden werd alhier de 22ste algemeene verga dering gehouden der vereeniging van Zuid-Holland- sche onderwijzers en onderwijzeressen, om bij overlijden hunne weduwen, kinderen of andere erfgenamen te verzekeren eene toelage in eens. Uit het jaarverslag bleek, dat in het afgeloopen jaar de vereeniging 4 leden verloor door over lijden, aan wier weduwen of andere erven was uitbetaald f 1840. Het aantal sterfgevallen was daardoor geklommen lot 140 en het montant der uitkeeringen tot f 49399.85. Verder verloor de vereeniging nog in 1875 door bedanken 2 leden en moest 1 lid worden geroyeerd. Tot de ver eeniging traden toe: 1 lid in de Isle en 1 inde 3de klasse; terwijl 1 lid van de 4de tot de 1ste klasse overging. Op 1 Januari 1876 telde de ver eeniging 7 donateurs in de 4de, 1 donalrice in de 6de; 112 leden in de 1ste, 3 in de 2de, 59 in de 3de, 16 in de 4de, 27 in de 5de en 25 in de 6de klasse en bedroeg de som der uitkeeringen voor de erven van een lid der 1ste kl. f 536, 2de kl. f 480; 3de kl. 422.50; 4de kl. f 335,50 5de kl. f 237 en 6de kl. f 125. Die cijfers gaven aanleiding tot een ernstig woord van aanbeveling der vereeniging, 't welk wij hopen dat bij velen ingang zal vinden. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5867 vol wassen personen en van 1420 kinderen. De Nederlandsche hoofdcommissie voor de Philadelphia-tentoonstelling deelt aan de Neder landsche inzenders mede dat, bij besluit van den secretaris van financiën le Washington, de gedrukte circulaires en gelithographieerde teekeningen, die uitsluitend bestemd zijn om aan bezoekers op de tentoonstelling kosteloos te worden aangeboden, vrij van inkomende rechten zullen worden toege laten; indien echter de inzenders zulke gedrukte stukken of teekeningen wenschen te verkoopen, zullen zij daarvan vóór de opening der tentoon stelling moeten kennis geven, als wanneer zij aan een onderzoek der douanen onderworpen en de verschuldigde inkomende rechten betaald zullen moeien worden. Een bericht van 7 April uit Philadelphia meldt dat in de Nederlandsche afdeeling der Main-Buil- ding vele der étalages reeds zijn opgesteld, en dat de fraaiheid dier étalages reeds nu de algemeene aan dacht trekt. De Agricultural-Hall en de Art-Gallery zijn nog verre van voltooid, zoodat met het op stellen der tentoongestelde voorwerpen aldaar nog geen begin kan gemaakt worden. Aan de Nederlandsche afdeeling zijn drie jury leden toegestaan een voor de afdeeling kunst, een voor de afdeeling ingenieurswetenschappen en een voor de afdeeling voedingstoffen. De Nederlandsche hoofdcommissie heeft, onder goedkeuring van den minister van binnenlandsche zaken, tot jury-leden benoemd de heerenJhr. J. E. Van Heemskerk van Beest (kunst), J. G. W. Fijoje (ingenieurs wetenschappen), en E. H. Von Baumhauer (voe dingstoffen). Naar men verneemt hebben de drie afge vaardigden der Nederl. hoofdcommissie te Phila delphia vanwege de St.-Nicolas-Society te Nieuw- York de volgende uitnoodiging ontvangen: „De St.-Nicolas-Society is opgericht en bestaat uit af stammelingen van oud-Hollandsche familiën en is gewoon telken jare op den 6den December een groot diner te geven, waarbij de voornaamste autoriteiten als gasten geïnviteerd worden. Boven dien houdt deze vereeniging de herinnering aan Paasch-maandag levendig door alsdan jaarlijks een huishoudelijk diner der leden te doen plaats heb ben. Met het oog echter op de overkomst der drie Nederlandsche leden van de Centennial Commissie heeft deze vereeniging besloten, voor ditmaal van haar gewonen weg af te wijken en voor het ge val de inliggende invilatiëri door u en beide mede leden mochten worden aangenomen, alsdan ver dere invitatiën aan voorname autoriteiten en per sonen, uwer waardig, te zullen doen. Vermits, zooals ik reeds zeide, uwe aanneming dezer invi tatiën het doen van verdere uilnoodigingen zal medebrengen en daarvan alleen en uilsluitend het lot dier verdere invilatiën zal afhangen, zou het der commissie bijzonder aangenaam zijn, zoo dra mogelijk de gunstige antwoorden te mogen ontvangen. De commissie heeft mij dringend ver zocht u te verklaren, dat zij den hoogsten prijs stelt op de tegenwoordigheid van u en uwe beide Nederlandsche medeleden." De Nederlandsche commissarissen hebben, gelijk zich verwachten liet, deze beleefde uitnoodiging bereidwillig aangenomen. De gisteren in Den Haag gehouden akte examens hadden den volgenden uitslag: 16 candi- dalen voor de hoofdonderwijzers-akte, 10 werden afgewezentoegelaten de heeren I. Baumann, uit Leerdam; W. Cramer, uit Hellevoetsluis; C. C. Jager, uit Leerdam; P. Nieuwkamp, uit Nieuwer- kerk a. d. IJsel; D. P. Regt, uit Waddinxveen T. Venninga, uit Krimpen a. d. Lek. Dezer dagen is door eene commissie van 21 heeren eene circulaire verzonden, waarin bij dragen gevraagd worden voor een nationaal hul deblijk, aan mevr. Kleine aan te bieden, naar aanleiding van haar 40-jarig jubilé als tooneel- speelster (op 15 Maart jl. gevierd.) In 25 gemeen ten hebben zich reeds subcommissiën gevormd, om deze zaak te bevorderen. Naar men verneemt hebben eenige vereer ders van den kunstschilder Samuel Verveer het plan opgevat op diens graf een gedenkteeken op te richten. In de gisteren gehouden gemeenteraadszit ting te Amsterdam is de voordracht tot benoeming van een hoogleeraar in de Oostersche letteren ingetrokken, in verband met de te verwachten aanneming der wet op het hooger onderwijs. Alsdan toch zal voor de benoeming bij de te verrijzen universiteit ook kunnen gelet worden op professoren der landsuniversiteiten. Dinsdag en Woensdag werd te Gouda de jaarlijksche vergadering gehouden van de vereeni ging van gymnastiekonderwijzers in Nederland. Verscheiden punten betreffende dat onderwijs werden behandeld. Het was het algemeen gevoelen der vergadering, dat de gymnastiek nog te weinig belangstelling ondervindt, zoowel bij de regeering als bij de ingezetenen, en'nog verkeerd wordt be grepen. De vereeniging, die nu 14 jaar beslaat, is steeds werkzaam om juister begrippen dien aangaande te verspreiden. Te dien einde werd dan ook bij gelegenheid dezer vergadering eene openbare voordracht gehouden door den heer J. S. G. Disse, die betoogde dat te weinig tijd werd besteed aan het gymnastisch onderwijs, dat ieder kind dage lijks gymnastische oefeningen moet houden. Zoowel bij hooger, middelbaar als lager onderwijs moest de gymnastiek verplicht wezen. Door den heer H. J. Steenbergen werd een openbare les gegeven aan zijne vrouwelijke leerlingen, zoodat de resultaten van goed gymnastisch onderwijs praclisch werden aangetoond. Tot plaats voor de eerstvolgende ver gadering, waartoe de leden moesten kiezen uit Den Haag, Haarlem of Utrecht, is laatstgenoemde gemeente gekozen. Gisteren is door B. en Ws. van Den Haag aanbesteed het leggen en verbinden van de hoofd en diensthuizen met bijbehoorende leveringen en werkzaamheden ten behoeve der exploitatie van de drinkwaterleiding. Hiervoor waren acht inschrij vingsbiljetten ontvangen. Het minst was ingeschre ven door F. Colson, te Londen, voor 20 pCt. be neden den in arl. 2 van het bestek gestelden fabrieksprijs. Gistermiddag heeft de gewone jaarlijksche ver gadering van aandeelhouders der 's-Gravenhaag- sche vieeschhouwerij plaats gehad. Uit het verslag bleek dat de uitkomsten gedurende het afgeloopen jaar niet voordeelig zijn geweest. De balans sluit met een verlies van /'1502.63I/a, die van 1874 met een winst van f 5273.58. Uit het jaarverslag van de Haagsche brood- en meelfabriek blijkt dat de beide afdeelingen van de fabriek alleszins voordeelige resultaten hebben opgeleverd. De hoeveelheid afgeleverd brood be droeg 4,525,751 K. G., ruim 6 percent meer dan in hel vorige jaar. De bouw van een dertienden oven werd in 1875 noodig bevondeD. Een divi dend van f 15 kon aan de aandeelhouders worden toegekend. Door commissarissen werd over het deel der winst, dat hun ter beschikking staat, be schikt ten behoeve van de werklieden en de ge ëmployeerden, waaronder ook de depothouders. Een der leden van het Nutsdepartement te Sneek, die onbekend wenscht te blijven, heeft zich verbonden tien achtereenvolgende jaren de som van f 100 af te staan, ten einde die gelden te gebruiken voor het eene of andere nuttige doel, door de directie te beoordeelen. Tot leeraar in de scheikunde en natuurl. historie aan de inrichtingen voor middelbaar on derwijs te Goes is benoemd de heer Z. T. Diehl, te Enkhuizen. Uit het afdeelingsverslag der Tweede Kamer omtrent het wetsontwerp tot 't stellen van nieuwe termijnen voor de oplevering van de werken der Amslerdamsche Kanaalmaatschappij blijkt in sub stantie: dat men zich door deze nieuwe teleur stelling pijnlijk getroffen toonde; dat men zicli ook beklaagde over de late indiening van het ontwerp; dat echter omtrent 't hoofdpunt, of er werkelijk overmacht bestond, verschil van gevoelen heerschte en vele leden van oordeel waren dat er geen genoegzame gronden voor 't erkennen van overmacht konden worden aangevoerd, het geen anderzijds wederom betwist werd dat groote twijfel geopperd werd of de verplichte baggering voldoende was ter hand genomen of voortgezet; dat overigens de vrees bestond, of er eenig vol doend uitzicht was dat de voorgeschreven werken op de nieuw voorgestelde termijnen inderdaad gereed zouden zijn en aan 't doel zouden beant woorden en dat vele leden zich op dat punt verre van gerust toonden. Het buiten deelneming laten van het bij art. 138 der militie wet voorgeschreven onderzoek der verlofgangers, die in den loop des jaars voor herhalings- en andere militaire oefeningen onder de wapenen moeten komen, gaf in 1875 zoo bij de verlofgangers als bij de betrokken autoriteiten aanleiding tot onzekerheid. Om dit in het ver volg te voorkomen is de opvolging aanbevolen van de circulaire van het dep. van binnenl. zaken van 14 April 1865, n°. 183, houdende, dat alle verlofgangers der militie te land, die vóór 1 April van het jaar der inspectie in het genot van on bepaald verlof zijn gesteld, aan het onderzoek moeten

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1